Jump to content

Τα νεα μου αποκτήματα


theodor72

Recommended Posts

Θοδωρή να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου!!!!Είναι πολύ όμορφο και θυμίζει αρκετα μια γωνιά του ποταμού: river.jpg

Και σταμάτα να μας δουλεύεις...... :angry2:

Μακάρι να ήταν σαν το δικό σου όλα τα "παρατημένα" ενυδρεία...... :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θοδωρή να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου!!!!Είναι πολύ όμορφο και θυμίζει αρκετα μια γωνιά του ποταμού: river.jpg

Και σταμάτα να μας δουλεύεις...... :angry2:

Μακάρι να ήταν σαν το δικό σου όλα τα "παρατημένα" ενυδρεία...... :P :P :P

Και τι γωνια............. :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και τα ψαρακια κουκλια..να σου ζησουν...... :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αμα θες διατηθεμαι για ανταλλαγές πληθυσμων για ανανεωση dna

εχω και εγω καλομαθημενα κριμπενσις...

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια οποιος ασχολειτε με τα συγκεκριμενα ψαρια τρωει μεγαλο κολυμα...... :bigemo_harabe_net-150:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alcapone, νομίζω το κόλλημα έχει να κάνει σε μεγάλο ποσοστό με το species ενυδρείο! Εκεί βλέπεις την συμπεριφορά του κάθε ψαριού σε όλο της το μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια αυτά για εμένα ειναι πολύ παρεξηγημένα ενώ αποτελούν από τις πιο όμορφες κιχλιδες που υπαρχουν για εμενα σε αυτο το μεγεθος

είναι εύκολα και σου χαριζουν μια συμπεριφορά που θα ζηλευες στο καλυτερο ντοκυμαντερ

είναι ψαρια που τα κανουν ολα και επισης το ότι φαινεται σε κάποιους το ενυδρείο αδειο θα διαφωνήσω

στο δικό μου βαριέσαι να τα βλέπεις παρολο που είναι και πυκνοφυτεμενο

αυτα τα ψαρια α τα προσεξεις και τους δοσεις την κατάλληλη τροφή θα σε ανταμιψουν πλουσιοπαροχα με απιστευτα χρωματα γεννες και συμποριφορά οικονειάρχη

Link to comment
Share on other sites

αμα θες διατηθεμαι για ανταλλαγές πληθυσμων για ανανεωση dna

εχω και εγω καλομαθημενα κριμπενσις...

Τα ψαράκια που βλέπεις είναι pelvicachromis sacrimondiws (green kribensis) και όχι pelvicachromis pulcher. Αν θες να πας δλδ σε κάτι λίγο διαφορετικό εδώ είμαστε ;)

Δες και εδώ πόσα είδη kribs υπάρχουν : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60430&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alcapone, νομίζω το κόλλημα έχει να κάνει σε μεγάλο ποσοστό με το species ενυδρείο! Εκεί βλέπεις την συμπεριφορά του κάθε ψαριού σε όλο της το μεγαλείο...

ποιο πολυ δεν γινεται να συμφωνήσω θοδωρε! ειδικά οταν μιλάμε για κιχλιδες..

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια που βλέπεις είναι pelvicachromis sacrimondiws (green kribensis) και όχι pelvicachromis pulcher. Αν θες να πας δλδ σε κάτι λίγο διαφορετικό εδώ είμαστε ;)

Δες και εδώ πόσα είδη kribs υπάρχουν : http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

ειμαστε και εμεις εδω........που θελουμε να παμε σε κατι διαφορετικο..... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

και που βρισκεις τετοια ειδη pelvicachromis

????

Link to comment
Share on other sites

και που βρισκεις τετοια ειδη pelvicachromis

????

αραγε θα συμβίωναν με ενα α ζευγαρι κριμπενσις σε ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρείο σαν το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το συνιστούσα......αλλωστε αν διαβάσεις παραπάνω ολοι εχτε τονίσει την αξία που εχει ενα species tank και με βρίσκεται και εμένα συμφωνω με αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το συνιστούσα......αλλωστε αν διαβάσεις παραπάνω ολοι εχτε τονίσει την αξία που εχει ενα species tank και με βρίσκεται και εμένα συμφωνω με αυτό!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα μικρά μεγαλώνουν! Είναι 4 1/2 μηνών και ίσως είναι η ώρα να δωθούν (?)

Ώρα φαγητού. Φαίνεται και η μαμά, ο μπαμπάς φιλάει το σπίτι... :)

Σα να χωρτάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα δώσεις αλλά αν θέλεις να τα χαρείς κράτα τα λίγο ακόμα.

Με έβαλες σε σκέψεις και τα έδωσα τα μικρά (2 χρονών :P )

Λίγο πριν πάρω την απόφαση ξαναζευγαρώσανε μετά από πολύ καιρό αλλά τα λιγοστά μικρά εξαφανίστηκαν σε 2-3 μέρες....υπήρχε συνωστισμός.

Κράτησα το αρχικό ζευγάρι και άλλο ένα που σχηματίστηκε και είναι αχώριστο εδώ και ένα μήνα (πειράζει που είναι αδερφάκια?...το αρχικό ζευγάρι το πήρα μαζί οπότε και αυτό μπορεί να ήταν από την ίδια γέννα)

Τελικά δεν είχα ζευγάρι και 18 μικρά αλλά ζευγάρι και 20 μικρά...χαχαχα...τώρα που τα έβγαλα μπόρεσα να τα μετρήσω σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι μεγάλη πλειοψηφία των μικρών είναι αρσενικά. Όταν γεννήθηκε αυτή η δεύτερη φουρνιά το pH ήταν γύρω στο 6.8 με 7.0. Κάπου διάβασα ότι το φύλλο των μικρών καθορίζεται από το pH στα kribs. Σε pH κάτω του 7 υπερισχύουν τα θηλυκά, σε pH άνω το 7 υπερισχύουν τα αρσενικά. Είναι αλήθεια ή είναι τυχαίο γεγονός ότι έχω πολλά αρσενικα; Πόσο θα πρέπει να πέσει το pH για να είναι περισσότερα τα θηλυκά;

-----------------------

Έκανα μια διόρθωση :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μάλλον όλα τα ψαράκια είναι αρσενικά! Καταλαβαίνω λοιπόν, γιατί δεν είναι διαδεδομένα ανάμεσα στους ενυδρειόφιλους...

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να χαμηλώσω σταδιακά όσο μπορώ το pH και να περιμένω να δω τι θα γίνει με την επόμενη γέννα. Βέβαια για να το κάνω αυτό πρέπι να βγουν από το ενδρείο τα μικρά. Δεύτερο ενυδρείο όμως δεν υπάρχει στο σπίτι.... Δύσκολα τα πράγματα... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή θα έλεγα να λάβεις υπόψη και τον παράγοντα της θερμοκρασίας.Παιζει και αυτη το ρόλο της στη δημιουργία του φύλου.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή θα έλεγα να λάβεις υπόψη και τον παράγοντα της θερμοκρασίας.Παιζει και αυτη το ρόλο της στη δημιουργία του φύλου.

Για δώσε πληροφορίες .... Εγώ τα έχω γύρω στους 26οC

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Θοδωρή δεν ξερω κάτι παραπάνω για να σου πώ....αλλα αυτό που σου ανέφερα με την θερμοκρασία ειναι παρομοιο με το ph για καποια ψαρια, δηλαδη για παραδειγμα: θερμοκρασια 27.5 και ph7 μας δινουν αρσενικά και θερ/σια 24.5 και ph 6 μας δινουν θηλυκά....

Ειναι συνδιασμοί που διαφερουν απο ψαρι σε ψαρι και τα μυστικά αυτα τα εχουν ψαξει πολύ οι breeders για κάθε είδος.

Κανε διάφορους συνδιασμούς....δεν εχεις να χάσεις τιποτα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε θερμοκρασία 23οC και pH 7,5 τα kribensis μου βγήκαν μισά - μισά περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω Σωτήρη, μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα σε ψάρια που αναπαράγονται επί δεκαετίες σε αιχμαλωσία και σε ψάρια που προέρχονται από την φύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μαζέψουμε αυτές τις παρατηρήσεις από όσους ασχολούνται με την αναπαραγωγή τους για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.Π.χ. ο tepe από τα super red kribensis πήρε μόνο αρσενικά. Από Αχαϊα μου έστειλαν 5 taeniatus όλα θηλυκά και έμαθα ότι και από τα άλλα 5 που δόθηκαν σε άλλον, τα 4 ήταν θηλυκά. Τώρα περιμένω από το ζευγάρι taeniatus μου που μπόρεσα να πετύχω να δω τι θα βγει. Η θερμοκρασία και το pH είναι αυτά που έγραψα πριν.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια εχω μια μεση θερμοκρασια 25 βαθμους και pH 7..ελπιζω σε κανα μηνα που θα μπορω να καταλαβω το φυλλο τους να σας πω περιπου την αναλογια αρσενικων θυληκων...και εγω τα super red εχω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...