Jump to content

Τα νεα μου αποκτήματα


theodor72

Recommended Posts

Σιγουρα μια καλλιέργεια με grindal που διατηρείται και ευκολα, θα είχε να προσφερει πολλά στα ψαρακια σου....και πάνω απο όλα θα διατηρούσαν και τα αγρια ένστικτά τους, τρωγοντας ζωντανή τροφή!

:bigemo_harabe_net-64:

ωραια ευχαριστω PRINCE!οποτε ακυρο η σπιρουλινα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

δηλαδη φιλε Κωστη μια τροφη με σπιρουλινα(εκτος τις πρωτεινουχες) ειναι περιττή?εγω δινω μεχρι τωρα την tropical supervit και την ocean nutrition-cichlid omni pellets και σκεφτομουν και σπιρουλινα..να προτιμήσω κατι σε grindal οπως ο θοδωρος?

Αντιθέτως, η σπιρουλίνα είναι εξαιρετική σαν τροφή για όλα τα είδη (σαρκοφάγα και φυτοφάγα) και καλά θα κάνεις να την προσθέσεις στην διατροφή τους σαν συμπλήρωμα. Στην ουσία μιλάμε για μια ποικιλία τροφών, ξερών, κατεψυγμένων και ζωντανών, με βασική την πρωτεϊνη που θα δώσουν στα kribensis τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως, η σπιρουλίνα είναι εξαιρετική σαν τροφή για όλα τα είδη (σαρκοφάγα και φυτοφάγα) και καλά θα κάνεις να την προσθέσεις στην διατροφή τους σαν συμπλήρωμα. Στην ουσία μιλάμε για μια ποικιλία τροφών, ξερών, κατεψυγμένων και ζωντανών, με βασική την πρωτεϊνη που θα δώσουν στα kribensis τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται.

:)

απ'οτι καταλαβα θελουμε πολυ ποικιλια..αλλα πως θα πρεπει να ειναι το προγραμμα διαστροφης τους?ας πουμε μεχρι τωρα που ταιζω 2 φορες την μερα δινω το πρωι tropical και το βραδυ ocean nutrition η και το αντιθετο..τωρα με σπιρουλινα και grindal τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σε μπερδέψουμε να έχεις στο μυαλό σου το εξής. Τα ψάρια χωρίζονται ανάλογα με τις διατροφικές τους συνήθειες σε σαρκοφάγα, παμφάγα, φυτοφάγα. Στο φυσικό τους περιβάλλον αυτές οι συνήθειες δεν σημαίνει ότι τηρούνται απόλυτα. Δηλαδή ένα φυτοφάγο, στην φύση μπορεί να φάει και καρκινοείδή, ένα σαρκοφάγο μπορεί να φάει άλγη κ.ο.κ. Στο ενυδρείο φροντίζουμε να προσφέρουμε μια ποικιλία έχοντας πάντα στο μυαλό μας ώς βάση την κύρια διατροφική ανάγκη του ψαριού. Αν φορτώσουμε δηλαδή ένα φυτοφάγο με πρωτεϊνούχες τροφές θα το οδηγήσουμε σε bloat, ενώ αν ταϊζουμε ένα σαρκοφάγο μόνο πρασινάδα, δεν θα αναπτυχθεί σωστά. Άρα βρίσκουμε μια ισορροπία που μας οδηγεί σε υγεία, σωστή ανάπτυξη, ζωντανά χρώματα και αναπαραγωγή του ψαριού μας.

Επίσης, επειδή το ενυδρέιο ειναι ένα κλειστό σύστημα με ρίπους που πρέπει να έχουμε υπο έλεγχο, προσέχουμε να μην υπερβάλλουμε με ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές γιατί θα αναγκαστούμε να κάνουμε συχνά αλλαγές νερού.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Για να μην σε μπερδέψουμε να έχεις στο μυαλό σου το εξής. Τα ψάρια χωρίζονται ανάλογα με τις διατροφικές τους συνήθειες σε σαρκοφάγα, παμφάγα, φυτοφάγα. Στο φυσικό τους περιβάλλον αυτές οι συνήθειες δεν σημαίνει ότι τηρούνται απόλυτα. Δηλαδή ένα φυτοφάγο, στην φύση μπορεί να φάει και καρκινοείδή, ένα σαρκοφάγο μπορεί να φάει άλγη κ.ο.κ. Στο ενυδρείο φροντίζουμε να προσφέρουμε μια ποικιλία έχοντας πάντα στο μυαλό μας ώς βάση την κύρια διατροφική ανάγκη του ψαριού. Αν φορτώσουμε δηλαδή ένα φυτοφάγο με πρωτεϊνούχες τροφές θα το οδηγήσουμε σε bloat, ενώ αν ταϊζουμε ένα σαρκοφάγο μόνο πρασινάδα, δεν θα αναπτυχθεί σωστά. Άρα βρίσκουμε μια ισορροπία που μας οδηγεί σε υγεία, σωστή ανάπτυξη, ζωντανά χρώματα και αναπαραγωγή του ψαριού μας.

Επίσης, επειδή το ενυδρέιο ειναι ένα κλειστό σύστημα με ρίπους που πρέπει να έχουμε υπο έλεγχο, προσέχουμε να μην υπερβάλλουμε με ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές γιατί θα αναγκαστούμε να κάνουμε συχνά αλλαγές νερού.

:)

μαλιστα..καταλαβα..βασικα ειναι η πρωτη φορα που κανω διατροφη για παμφαγα ψαρια αφου οτι παμφαγο ειχα(lab.caerulius,pelv.pulcher)ακολουθουσαν κυρίως διατροφη για φυτοφαγα και ο λογος ειναι οτι συγκατοικούσαν με φυτοφαγα ψαρια!

οποτε δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμένο μοτιβο διατροφης για παμφαγα,απλα να υπαρχει ισορροποια τροφων!

Link to comment
Share on other sites

μια και η σπιρουλινα βρεθηκε(tropical super spirulina forte mini sticks) το μονο που μου λειπει ειναι μερικα σκουλικακια για να αρχισω την καλλιέργεια...και πιστευω να ξερεις γιατι το γραφω αυτο Θοδωρε ετσι?ε? φανταστικέ Θοδωρε?χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχχα!!!!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ζευγάρι ετοιμάζει νέους απογόνους. Νομίζω φαίνεται και στο video ποσο φουσκωμένη είναι η κοιλιά του θηλυκού.

Link to comment
Share on other sites

φαινεται δεν λες τιποτα Θοδωρε!!!!!καλα μπροστα στα ανήλικα?δεν εχει το θεο του αυτο το ζευγαρι!!!χαχαχαχαχαχαχχα!!!

καμια γενικη απο το ενυδρειο ποτε θα δουμε?απ'οτι ειδα εχεις ενα κορμο και τιποτα αλλο που να μπορει να γινει φωλια ε?πετρα η κατι τετοιο και εχεις αφησει αρκετο χωρο ελευθερο!αληθεια πηγαινουν στο υπολοιπο ενυδρειο η περιοριζονται γυρο απο την φωλια τους?ειμαι περιεργος να δω την συμπεριφορα τους αφου εγω εχω εντελως διαφορετικό στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Καρπερά τα kribensis σου. :D

Εγώ έχω ένα 120άρι ενυδρείο 2 χρόνια και κάτι.

Ξεκίνησα με ένα ζευγάρι και αμέσως γέννησαν καμιά 70αριά από τα οποία έζησαν τα 18.

Μετά από μερικούς μήνες ζευγάρωσαν πάλι (λιγότερα αυγά) αλλά δεν έζησε κανένα.

Από τότε ηρέμησαν και δεν ξαναγευγάρωσαν (καλύτερα βέβαια γιατί θα έπρεπε να δώσω μερικά και είναι δύσκολο να τα πιάνεις σε φυτεμένο).

Ζούνε όλα μαζί 18 + οι γονείς παρέα με 2 sae στον ίδιο ενυδρείο χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύουν 2 χρονών και εκτός του ότι άλλα έχουν φτάσει στο μέγεθος των γονιών τους και άλλα είναι μικρόσωμα (το 1/3 των άλλων!!) δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα,,απλά δεν ξαναζευγάρωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δώσε χώρο στα ψάρια σου, τόσα kribs σε 120 λίτρα είναι πάρα πάρα πολλά...

Αν αφήσεις μόνο του το ζευγάρι θα ξαναζευγαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ιχθυοφόρτισης το λες ή λόγω ακατάλληλου περιβάλλοντος για ζευγάρωμα?

Οι τιμές του νερού είναι σταθερές εδώ και 2 χρόνια περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Παρόλα αυτά πρέπει να μειώσω τα ψάρια?

Είναι και δύσκολο να τα πιάσω μέσα στον χαμό από φυτά και ξύλα.

Επίσης πριν μια βδομάδα πρόσθεσα ένα εξωτερικό φίλτρο για καλύτερη φίλτρανση και κάποια στιγμή θα αφαιρέσω το εσωτερικό για να κερδίσω λίγα λίτρα νερού και χώρο.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Είχες πρόβλημα με αμμωνία ή σωματίδια στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα που χαλάμε το θέμα του παιδιού αλλά όχι.

Το νερό έγινε καθαρότερο με την προσθήκη του νέου φίλτρου (fluval 205 με siporax και substrat pro) αλλά σε καμιά περίπτωση δεν υπήρχαν σωματίδια που βρώμιζαν το νερό.

Ακόμα και στο νερό που προετοιμάζω με τύρφη στο βαρέλι (που μετράω αμμωνία όταν είναι φρέσκια) μέσα στο ενυδρείο χάνεται τελείως.

Γενικά από ένα σημείο και μετά ξεχνούσα να ασχοληθώ με την σταθερότητα που έβλεπα και ποτέ δεν είχα κακές μετρήσεις ή άλλο πρόβλημα στη συμπεριφορά τους είτε άλλαζα το νερό στις 15 μέρες είτε στο μήνα είτε και παραπάνω καμιά φορά.

Μετράω ph - νιτρικά - νιτρώδη - αμμωνία - gh - kh

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγάρι ετοιμάζει νέους απογόνους. Νομίζω φαίνεται και στο video ποσο φουσκωμένη είναι η κοιλιά του θηλυκού.

καλως να τα δεχτεις.........κανα νεοτερο ειχαμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγαλώνουν σιγά σιγά! Για βίντεο είναι αργά τωρα, θα ετοιμάσω κανένα τις επόμενες ημέρες... ;)

Καινούργια γέννα τελικά δεν έχει ακόμα, οι πάλιουρες μεγαλώνουν...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Στάθη, είναι το ενυδρείο προ κριμπένσις. Κάτι τέτοιο δε θα μπορούσε να διατηρηθεί με αυτά τα ψάρια. Δυστυχώς τα άτιμα δε γνωρίζουν από aquascape.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, είναι το ενυδρείο προ κριμπένσις. Κάτι τέτοιο δε θα μπορούσε να διατηρηθεί με αυτά τα ψάρια. Δυστυχώς τα άτιμα δε γνωρίζουν από aquascape.

:bigemo_harabe_net-163:

κριμα γιατι φαινεται πολυ ομορφο!τα δικα μου παντως μονο γυρο απο την φωλια εσκαψαν πολυ και ελαχιστα στο υπολοιπο ενυδρειο...οτι φυτο εχω δεν το εχουν πειραξει...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθησα ολο το θεμα και εντυπωσιαστηκα οχι μονο απο τα χρωματα αλλα απο τον χαρακτηρα των ψαριων και τον πολυ εποικοδομητικο διαλογο που ειχατε ολοι.

Οι εικονες και τα βιντεο ειναι φοβερα,δε χρειαζεται να σχολιασω παραπερα.

Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να φυγει οτι ζωντανο υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.

Κριμα και για τις γαριδουλες θοδωρη.Αν θες καμια πες μου. :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πάνω για τα καλά σου λόγια, πραγματικά στην Αφρική υπάρχουν αρκετοί που όχι μόνο γνωρίζουν το αντικείμενο, αλλά ενδιαφέρονται και βοηθάνε!

Επειδή έχει ζητηθεί μια γενική φώτο του ενυδρείου μου, ανεβάζω και εγώ μία του σχεδόν παρατηνένου ενυδρείου μου. Ουδείς λόγος βέβαια για "aquascape" και άλλα παρόμοια :D ....

img2264aquarium.jpg

Και κάποιες από τη δεύτερη γέννα ( 100 ημερών) :)

img2263100daysold1.jpg

img2263100daysold2.jpg

img2263100daysold3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Θοδωρη.

Εγω θα εβαζα μια μεγαλη valisneria ακομα,στη δεξια μερια οπως βλεπουμε το φιλτρο,και αλλη μια κολλητα στην πλατη του ενυδρειου και κολλητα επισης στο φιλτρο,

ωστε να κρυφτει οσο το δυνατον περισσοτερο και να προστεθει ακομα πιο φυσικος τονος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στράτο για τις συμβουλές. :thumbup:

Και δεξιά και αριστερά έχω βάλει φυτά που υποτίθεται θα γίνουν ψηλά. Στην αριστερά είναι sagittaria subulata που κατά ένα περίεργο τρόπο στο προηγούμενο setup του ίδιου ενυδρείου τα φύλλα τους έφταναν τα 90 εκατοστά. Στη δεξιά πλευρά τώρα, μπροστά από το φίλτρο έχω φυτέψει αρκετές ρίζες Cryptocoryne spiralis που όπως διαβάζω, φτάνει τα 30 με 60 εκατοστά. Στην αριστερή πλευρά του φίλτρου έχω δύο ρίζες Echinodorus x ´Rainers Kitty´ ( κλικ1, κλικ2) οι οποίοι και αυτοί θεωρητικά φτάνουν ως τα 20 εκατοστά. Αλλά όλως είπα το ενυδρείο είναι λίγο παρατημένο (ως προς τα φυτά πάντα) και δεν έχουν πλήρη ανάπτυξη...

Αν δεν προχωρήσει όπως το σκέφτομαι είναι αρκετά εύκολο αλλά και αποτελεσματικό να φυτέψω μερικές vallisneria :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...