Jump to content

Τα νεα μου αποκτήματα


theodor72

Recommended Posts

...Πάντως από κάποιες λίγες και σκόρπιες πληροφορίες που είχα βρει στο internet, φαίνεται πως δεν παράγουν τόσο μεγάλο αριθμό μικρών όσο τα κοινά kribs. Δε τις θεωρώ βέβαια έγκυρες κάτι τέτοιες πληροφορίες, γιατί ποτέ δε ξέρεις τις γνώσεις και την εμπειρία αυτού που τις δίνει. Οι επόμενες γέννες ελπίζω να δείξουν.

Αυτό δεν το ήξερα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπραβο Θεοδωρε,πολυ ομορφα τα μικρουλια..αλλα και τα μεγαλα :)

Να σου ζησουν!

Να είσαι καλά φίλε! Τελικά αυτά τα ψαράκια, μου φέραν τα πάνω κάτω στο ενυδρείο μου!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε! Τελικά αυτά τα ψαράκια, μου φέραν τα πάνω κάτω στο ενυδρείο μου!

Ναι αλλα πιστευω πως αξιζε τον κοπο,βλεπεις αλλες συμπεριφορες :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ενδιαφέρουσες συμπεριφορές και πράγματι αξίζει τον κόπο,είναι αυτό που λέμε ψάρι για χομπίστες με ιδιαίτερες απαιτήσεις , χαίρομαι Θεόδωρε που ξεπεράστηκε το πρόβλημα.Ελπίζω οτι με το πέρασμα του χρόνου το ζευγάρι θα ισορροπήσει και θα πάει ακόμα καλύτερα.

:):lmao:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρε αν δεν σου κανει κοπο θα ηθελα να δω μια φωτο με ολο το ενυδρειο...να δω το στησιμο σου και τι εννοεις οταν λες εμποδια?στο δικο μου πεφτει πολυ κυνηγι..ο μεγαλος(αρσ.)με το που βλεπει τα αλλα 2 αμεσως επιτιθεται και σκεφτομαι οτι το υποτιθεμενο ζευγαρι(εχουν δειξει στιγμιαια καποιες συμπεριφορες οπως λιγο χορο του θυληκου αλλα τπτ που να με κανει να σιγουρευτω)να μην εχει χωρο και χρονο για να παιξει και να με βοιθησει να δω αν ειναι οντως ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες φωτο Θοδωρε.

Καποια απο τα ψαρια αυτα οταν θελουν να ζευγαρωσουν γινονται πολυ βιαια.Το ειχα δει κι εγω με τα daffodil.Την ειχε μαδησει τη θυληκια ο μαγκας.

Μετα μελι γαλα........ :(

Link to comment
Share on other sites

Και δύο φρέσκα βιντεάκια όπου φαίνονται οι διαφορές των δύο φύλων σε αυτή τη φάση τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, το ενυδρείο μου δεν είναι ακόμα σωστά στημένο για το ζευγάρι. Είναι σαν εργοτάξιο και θέλει οπωσδήποτε αλλαγές. Μάλλον για το λόγο αυτό προέκυψε και το πρόβλημα. Αυτό λοιπόν που έκανα για να αντιμετωπίσω πρόχειρα και άμεσα την κατάσταση, ήταν να κόψω όσο γινόταν την οπτική επαφή ανάμεσα στα δύο ψάρια. Έτσι, "φύτεψα" κάθετα στην άμμο πλαστικά καπάκια από τάπερ και η θηλυκιά βρήκε περισσότερη ησυχία και απομόνωση. Για μόνιμη και πιο όμορφη λύση, θα πρέπει να προσθέσω κανένα ξύλο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Και δύο φρέσκα βιντεάκια όπου φαίνονται οι διαφορές των δύο φύλων σε αυτή τη φάση τουλάχιστον

το αρσενικο ειναι το δεξια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. :(

Θεοδωρε οταν κανεις τις αλλαγες που θελεις φυτεψε και αυτο το γλαστρακι lilaeopsis (αν ειδα καλα) που καθετε εκει παραπονεμενο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρε οταν κανεις τις αλλαγες που θελεις φυτεψε και αυτο το γλαστρακι lilaeopsis (αν ειδα καλα) που καθετε εκει παραπονεμενο :blink:

Δεν είναι ένα γλαστράκι, αλλά τρία! Δε θες να σου πω πόσο καιρό είναι σε αυτήν την κατάσταση... :)

Κάτω από τά γλαστράκια έχουν κάνει και φωλιά τα ψάρια... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ένα γλαστράκι, αλλά τρία! Δε θες να σου πω πόσο καιρό είναι σε αυτήν την κατάσταση... :blink:

Κάτω από τά γλαστράκια έχουν κάνει και φωλιά τα ψάρια... :(

χαχαχαχαχ 3 ειναι?Καποια στιγμη πρεπει να τα φυτεψεις τα κακομοιρα,αν και θα χαλασεις τη φωλια απο τα ψαρια τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, το ενυδρείο μου δεν είναι ακόμα σωστά στημένο για το ζευγάρι. Είναι σαν εργοτάξιο και θέλει οπωσδήποτε αλλαγές. Μάλλον για το λόγο αυτό προέκυψε και το πρόβλημα. Αυτό λοιπόν που έκανα για να αντιμετωπίσω πρόχειρα και άμεσα την κατάσταση, ήταν να κόψω όσο γινόταν την οπτική επαφή ανάμεσα στα δύο ψάρια. Έτσι, "φύτεψα" κάθετα στην άμμο πλαστικά καπάκια από τάπερ και η θηλυκιά βρήκε περισσότερη ησυχία και απομόνωση. Για μόνιμη και πιο όμορφη λύση, θα πρέπει να προσθέσω κανένα ξύλο ακόμα.

καταλαβα Θοδωρε!εξυπνη λυση παντως και αφου ειδες αποτελεσμα ολα καλα!! :(

οσο για το ζευγαρι πανεμορφο!!!τα παμε μην τα ξαναλεμε! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελεια!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα στοίχημα ποιό μέλος θα έκανε το πρώτο σχόλιο ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα στοίχημα ποιό μέλος θα έκανε το πρώτο σχόλιο ... :thumbup:

:thumbup::welcome::):thumbup: εγω ολο το απογευμα περιμενα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμα ξενυχτήσω ίσως κάτι γίνει! :thumbup:

Πάντως, με το που βλέπουν κίνηση κρύβονται σιγά σιγά πίσω και κάτω από τα ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ξαναγεννήσουν ενώ έχουν ήδη τα παραπάνω έξι μικρά; Αν αυτό γίνει, κινδυνεύουν τα μικρά;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ξαναγεννήσουν ενώ έχουν ήδη τα παραπάνω έξι μικρά; Αν αυτό γίνει, κινδυνεύουν τα μικρά;

δε θυμαμαι να μου εκαναν τοσο γριγορα αλλα μωρα...αλλα ζουσαν ολοι μαζι ( το ζευγαρι, τα "παιδακια" τους σε διαφορες ηλικιες...) γιρω στα 15 συνολικα...ααααααααλλα ειχα pelvicachromis pulcher.....γενικα μου φαινεται, οτι οσο εχουν διπλα τα μικρα δεν βιαζονται να κανουν αλλα, ειναι πολυ καλοι γονεις ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο στάδιο της βασικής εκπαίδευσης, όταν παλιώσουν θα βάλουν την φαιοπράσινη... :thumbup: (πωπω, που τη θυμήθηκα την φαιοπράσινη :thumbup: )

Τα δικά σου Στάθη πως τα πάνε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...