Jump to content

Τα νεα μου αποκτήματα


theodor72

Recommended Posts

Τα δικά μου σε 25-26 βαθμούς και ph κοντά στο 7-7.2 βγήκαν τα περισσότερα θυληκά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ενα πχ για την θερμοκρασια,σε κιχλιδες απο Μαλαουι,εχω διαβασει πως στους 26 C υπαρχει ισορροπια σε αναλογια αρσ-θηλ.Θεωρητικα παντα.

Το θεμα ειναι ισως η θερμοκρασια στις ημερες σχηματισμου γενους.

Θεοδωρε,μηπως να φτιαξεις καμια γυαλα για τα μικρα μονο και να ''παιξεις'' λιγο στο κυριως ενυδρειο; :)

edit:εχω διαβασει αναφορες και για το Ph,αλλα σημαντικοτερη κριθηκε η θερμοκρασια.Θα ψαξω για καποιο κειμενο.

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα είναι να πείσω τη γυναίκα μου :D

Άλλο θέμα είναι πως θα δυσκολευτώ να ρίξω το ph κάτω από 6,8. Όσο καιρό χρησιμοποιούσα νερό μόνο από Α/Ο δεν μπορούσα να πέσω παρακάτω. Από την άλλη λές να δοκιμάσω μόνο να ρίξω την θερμοκρασία;

Είναι κρίμα μετά από τόση προσπάθεια ( να έρθουν τα ψάρια, να αλλάξω για χάρη τους όλο το ενυδρείο) να μη μπορέσουν να δοθούν σε φίλους μερικά ακόμα ζευγαράκια....

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου σε 25-26 βαθμούς και ph κοντά στο 7-7.2 βγήκαν τα περισσότερα θυληκά.

Ένα θέμα είναι να πείσω τη γυναίκα μου :D

Άλλο θέμα είναι πως θα δυσκολευτώ να ρίξω το ph κάτω από 6,8. Όσο καιρό χρησιμοποιούσα νερό μόνο από Α/Ο δεν μπορούσα να πέσω παρακάτω. Από την άλλη λές να δοκιμάσω μόνο να ρίξω την θερμοκρασία;

Είναι κρίμα μετά από τόση προσπάθεια ( να έρθουν τα ψάρια, να αλλάξω για χάρη τους όλο το ενυδρείο) να μη μπορέσουν να δοθούν σε φίλους μερικά ακόμα ζευγαράκια....

Στα pelvivachromis διαβασα,πως σε θερμοκρασια 26+ η πλειοψηφια των ψαριων βγηκαν θυληκα.

Κανε μια δοκιμη,αλλωστε τοσο κοπο εχεις κανει και τα ψαρια ειναι πανεμορφα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μικρά μεγαλώνουν και όλα πάνε καλά! Είναι πλέον μεγαλύτερα των 5 μηνών και ετοιμάζονται να μπουν για κάποιο διάστημα σε νέο χώρο... Η θερμοκρασία έχει ανέβει στους 28oC. Το ζευγάρι δείχνει έτοιμο για νέα γέννα (αρκεί βέβαια να φύγουν τα μικρά) και θέλω να δω αν θα υπάρχουν στη νέα φουρνιά θηλυκά...

f15ma.jpg

f15mb.jpg

f15mc.jpg

... και ένα video...

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα Θοδωρη...Μακαρι να βρουν καταλληλο σπιτι.Εχεις κρατησει αληθεια αρχειο,απο οσα ειδες με αυτο το ζευγαρι;Εν αναμονη πολλω θηλυκων λοιπον.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν τα μικρά ( ή τουλάχιστον όσα χωράνε) θα μεταφερθούν σε πλαστικό δοχείο (τάπερ :D ) από την ΙΚΕΑ, περίπου 60 λίτρων. Το αερόφιλτρο μπολιάστηκε και δουλεύει με την αεραντλία του στο ενυδρείο και το νερό σιγά σιγά παίρνει τη σωστή θερμοκρασία από θερμοστάτη 50 watt.

Οι ερωτήσεις μου πριν ξεκινήσω το εγχείρημα:

α) Πόσα ψαράκια μπορεί να "φιλοξενήσει" το παραπάνω δοχεία για διάστημα 2 περίπου μηνών; Αλλαγές νερού θα γίνονται τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, ανάλογα βέβαια και με τις συμβουλές σας.

β) Πέρα από κάποια διακοσμητικά ξύλα, κρίνετε αναγκαία και την ύπαρξη βυθού (ψιλό χαλικάκι) ή όχι;

γ) Ο θερμαντήρας έχει τις κλασικές βεντούζες για να κολλάει στα τοιχώματα. Επειδή όμως το δοχείο είναι πλαστικό και για να είμαι καλυμμένος ξέρετε καμιά πατέντα, ώστε ακόμα και σε περίπτωση που ξεκολλήσει, να μην έρθει σε επαφή με το πλαστικό δοχείο;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή νομίζω καλύτερα θα ειναι να κρατησεις αρκετα ψαρακια στο δοχείο για να μετριάζεται η μεταξύ τους επιθετικότητα!

Θα ελεγα να μην βαλεις διακοσμητικά και βυθό για να ελέγχεις καλύερα την κατασταση κα να το κρατας καθαρο πιο εύκολα!

Δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα αν ακουμπά ο θερμοστάτης το δοχείο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια τι εγινε? Θοδωρη ειχες νεα γεννα? Τι εκανες με τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Πριν από δύο ημέρες, τα ψαράκια μπήκαν στο δοχείο που αναφέρω πιο πάνω.

Τελικά διάβασα πως η χαμηλή θερμοκρασία ευνοεί τα θηλυκά και γι' αυτό έριξα την θερμοκρασία στους 24-25 οC. Γέννα δεν έχω αφού το θηλυκό ήταν γεμάτο αυγά κάποιες μέρες πριν βγάλω τα μικρά από το ενυδρείο.

Ενδεικτικά να αναφέρω για την επάρκεια ή όχι των λίτρων και αν θα μπορούσαν να μπουν σε λιγότερα, ότι μόλις έφυγαν τα μικρά ( 26 αρσενικά ήταν, ζωή να 'χουνε :D ) το αρσενικό άρχισε να πιέζει το ανέτοιμο ακόμα θηλυκό. Τώρα το θηλυκό βρίσκεται στριμωγμένο σε κάποια γωνία-κρυψώνα με αρκετά σκούρα χρώματα και μάλλον στρεσαρισμένο. Σε λιγότερα λίτρα τι θα είχε συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα εθετες ως ελαχιστα (και σχεδον ανεπαρκη) λιτρα για ενα ζευγαρι green kribensis ( δεν θυμαμαι την επιστ. ονομασια τους :P ) τα 100-120 λιτρα? Επισης θα ηθελα να μαθω ποτε τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι ωριμα για αναπαραγωγη... (μου εβαλες μπριζες το μεσημερι!!!.... παραλιγο να καω :P )

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 100 καθαρά επαρκούν! Βέβαια η πείρα μου με τα kribensis γενικά είναι μικρή και με άγρια πιασμένα ψάρια μηδαμινή, οπότε διστάζω να δώσω οποιαδήποτε συμβουλή αφού δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πως δε θα διαψευστώ στο μέλλον.

Σχετικά τώρα με την δεύτερη ερώτηση σου, και εκεί δε γνωρίζω ούτε έχω διαβάσει κάτι. Το ζευγάρι που έχω τώρα, τα πήρα ενήλικα και σε μεγαλούτσικο μέγεθος. Τα δε μικρά που έχω, είναι 7 μηνών και όπως τα βλέπω από το μέγεθος τους έχουν μέλλον ακόμα για παντρειές και οικογένειες :D

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

παντως να δηλωσω Θοδωρε οτι τοσο αγριες συμπεριφορες του αρσενικου προς το θυληκο δεν ειδα καμια φορα στα δικα μου!ισα ισα που το θυληκο βλεπω πιο πιεστικο..λες να παιζουν τοσο σημαντικό ρολο το 20εκ. παραπανω ή μηπως ειναι και στο χαρακτηρα του καθε ψαριου? :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το θηλυκό είνα πιο επίμονο συνήθως. Το θηλυκό απλά ήταν έξω από τα νερά του μόλις αφαίρεσα τα μικρά! Να σκεφτείς πως κάποιες φορές κρυβόταν μέσα στο εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου!

Τώρα όμως τα πράγματα άλλαξαν, Άρχισαν να σκάβουν κάτω από τα ξύλα και έχουν διάθεση για παιχνίδι. Όρίστε και τα video :

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ενυδρείο έχει σχεδόν αφαιθεί να λειτουργεί χωρίς ιδιαίτερες επεμβάσεις και περιποιήσεις πέρα από τις αλλαγές νερού οι οποίες όμως δεν είναι τόσο τακτικές όσο παλιότερα. Τα νέα λοιπόν είναι ανάμικτα.

Το μεγάλο ατύχημα είναι ότι μέσα στο καλοκαίρι και την εβδομάδα που έλειπα σε διακοπές έχασα το θηλυκό! Απώλεια που μάλλον είναι απίθανο να αντικατασταθεί. Κρίμα...

Τα καλά νέα είναι πως τελικά και ενώ τα ψαράκια έχουν φτάσει ηλικία περίπου ενός έτους διακρίνω πλέον και κάποια (αρκετά ; ) θηλυκά ανάμεσα στα f1 ψαράκια... Αυτό σημαίνει πως θα υπάρξουν και ζευγαράκια για δώσιμο!!!

Και μερικές φωτογραφίες. Στις δύο πρώτες είναι τα αρσενικά, όπου ξεχωρίζει η άσπρη γραμμή κατα μήκος του ραχιαίου πτερυγίου και το άσπρο και κόκινο ημικύκλιο στο πάνω άκρο της ουρά;. Στις δύο επόμενες φωτογραφίες είναι κάποια ψαράκια που θεωρώ θηλυκά. Πέρα από το γεγονός ότι απουσιάζουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά των αρσενικών, διακρίνονται και τα έντονου μαύρου και κόκκινου χρώματος πτερύγια της κοιλιάς όπου η λευκή γραμμή δεν είναι τόσο έντονη όσο στα αρσενικά. Ένα επίσης χαρακτηριστικό που με κάνει να τα θεωρώ θηλυκά είναι το κόκκινο χρώμα στην κοιλιά που είναι και πιο έντονο αλλά καταλαμβάνει και μεγαλύτερη περιοψή. Αυτό βέβαια δεν είναι πάντα ορατό αλλά κυρίως σε στιγμές έντασης...

αρσενικά:

f1mb.jpg

f1ma.jpg

και θηλυκα

f1fb.jpgf1fa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψάρια σου Θοδωρή!

Νομίζω ότι τα ψάρια έχουν ενηλικιωθεί και πλέον ο διαχωρισμός του φίλου είναι ολοφάνερος και από της φωτογραφίες!

Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί ένα από τα δύο ζευγαράκια που έδωσα εδώ στη Θεσσαλονίκη έγιναν ήδη γονείς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...