Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

Ωπ.. και πως το γλυτωνω το..αναεροβιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν τις πέτρες τις ξεπλένεις καλά και είναι έτοιμες. Την άμμο την βάζεις σε κουβά και γεμίζεις νερό, αδειάζεις και επαναλαμβάνεις μέχρι να φύγει η χοντρή βρώμα. Λίγη θολούρα δεν θα την αποφύγεις, αλλά δεν είναι πρόβλημα και δεν χρειάζεται να χαλάσεις έναν τόνο νερό για να την καθαρίσεις.

Αφού έβαλες φελιζόλ, βάζεις τις πέτρες να κάτσουν πάνω και μετά ρίχνεις την άμμο από πάνω. Μόλις πέσει και το νερό, η άμμος θα πάει παντού και θα δέσει την κατασκευή. Άμμο βάλε τόση ώστε να έχεις 5-7 εκατοστά παντού.

Οι μαρμαρόπλακες που θα μπουν;

:P

Τωρα που βλεπω ενα ενυδρειο σε φωτο νομιζω οτι πηρα ηλιθια χρωματα... καταρχην η αμμος αυτη κανει??? ειναι σα χαλικι... δες φωτο

post-43010-1310123613_thumb.jpg

post-43010-1310123630_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πόσο χοντρόκοκκο είναι.... πάντως δεν θα το χρησιμοποιούσα.

Πάντως πρέπει να μάθεις το σημαντικότερο σε αυτό το χόμπι. ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!! Υπομονή και συζήτηση πρώτα εδώ για να μην κάνεις άσκοπα έξοδα.

:P

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βλεπω ενα ενυδρειο σε φωτο νομιζω οτι πηρα ηλιθια χρωματα... καταρχην η αμμος αυτη κανει??? ειναι σα χαλικι... δες φωτο

Χαλικακι μου φαινεται,δεν θα το χρησιμοποιουσα.Προσωπικα θα διαλεγα χαλαζιακη μπεζ ή γκρι αμμο.Οπως σου ειπε και ο Κωστης μην βιαζεσαι. :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο οτι εχω καταλαβει πας για malawi ;

Αν ναι εχουμε και λεμε :μεσα στο ενυδρειο και κατω κατω βαζεις ενα φενιζολ που ειναι μπλε και λεγετε DOW ( υπαρχουν και αλλες μαρκες καλες ) δυο η τρεις ποντους παχος ( ειναι συμπιεσμενο οχι σαν το ασπρο που τριβει και το βρησκεις στις μαντρες με υλικα οικοδομων και μονωτικων ) το κολλας επανω στο τζαμι με ενυδρειακη σιλικονη το φενιζολ (την σιλικονη μπορεις να την παρεις απο το πρακτικερ ειναι της BISON θα την ξεχωρισεις εχει επανω ενα ενυδρειο με ενα ψαρακι μεσα εχει γυρω στα 5 ευρω ).

Τωρα τις πετρες μπορεις να τις κολλησεις η οχι . Αν τις κολησεις τις κολλας μεταξη τους και οχι επανω στο φενιζολ .Αν τις κολλησεις πρωτα βαλτες σκετες να δεις πως σου αρεσει η πλαγια με τις πετρες και μετα ξανα απο την αρχη κολλωντας τις .

Αντε ξεκινα και τα λεμε .

Link to comment
Share on other sites

Χαλικακι μου φαινεται,δεν θα το χρησιμοποιουσα.Προσωπικα θα διαλεγα χαλαζιακη μπεζ ή γκρι αμμο.Οπως σου ειπε και ο Κωστης μην βιαζεσαι. :P

Ετσι το λεει αυτο.. γκρι χαλαζιακη αμμο "ΑΜΜΟΣ ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΓΚΡΙ ΝΟ4 ΣΑΚΟΣ 2Χ"

δε μας κάνει?? που θα βρω χαλαζιακη ΓΚΡΙ???

το πηρα γιατι διαβασα οτι καθαριζει ευκολοτερα απο οτι η "πουδρατη: αμμος..

τι να κανωωω? θελω σημερα να το στησωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το λεει αυτο.. γκρι χαλαζιακη αμμο "ΑΜΜΟΣ ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΓΚΡΙ ΝΟ4 ΣΑΚΟΣ 2Χ"

δε μας κάνει?? που θα βρω χαλαζιακη ΓΚΡΙ???

το πηρα γιατι διαβασα οτι καθαριζει ευκολοτερα απο οτι η "πουδρατη: αμμος..

τι να κανωωω? θελω σημερα να το στησωωωωω

υπομονη και οχι βιαστηκες κινησεις :P

Link to comment
Share on other sites

υπομονη και οχι βιαστηκες κινησεις :P

Πες μου να παω τωρα που εχει να παρω ΓΚΡΙ χαλαζιακη??????? Ρε παιδια ας πει καποιος... θα καθαριζεται αυτο????

Ειμαι τωρα γλυφαδα και ανεβαινω σε 10 λεπτα προς μαρουσι... υπαρχει καπου να παω τωρα να παρω??? θα περασω απο ωκεανο πρωτα να δω αν εχει.. υπαρχει καπου να εχουν???? αυτη η s63 είναι?? μπεζαρει δεν γκριζαρει...

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικονη ειναι αυτη : http://www.praktiker.gr/Product/silikoni-b...295?catNavId=92

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο οτι εχω καταλαβει πας για malawi ;

Αν ναι εχουμε και λεμε :μεσα στο ενυδρειο και κατω κατω βαζεις ενα φενιζολ που ειναι μπλε και λεγετε DOW ( υπαρχουν και αλλες μαρκες καλες ) δυο η τρεις ποντους παχος ( ειναι συμπιεσμενο οχι σαν το ασπρο που τριβει και το βρησκεις στις μαντρες με υλικα οικοδομων και μονωτικων ) το κολλας επανω στο τζαμι με ενυδρειακη σιλικονη το φενιζολ (την σιλικονη μπορεις να την παρεις απο το πρακτικερ ειναι της BISON θα την ξεχωρισεις εχει επανω ενα ενυδρειο με ενα ψαρακι μεσα εχει γυρω στα 5 ευρω ).

Τωρα τις πετρες μπορεις να τις κολλησεις η οχι . Αν τις κολησεις τις κολλας μεταξη τους και οχι επανω στο φενιζολ .Αν τις κολλησεις πρωτα βαλτες σκετες να δεις πως σου αρεσει η πλαγια με τις πετρες και μετα ξανα απο την αρχη κολλωντας τις .

Αντε ξεκινα και τα λεμε .

Ελα πηρα φελιζολ.. πηγα στη μονοστυρ μου ειπαν ΟΧΙ το dow γιατι εχει μεσα χημικα.. πηρα το απλο, που τριβει ενα λεπτο φιλαρακι περιπου 1 cm παχος.. Το εκοψα και το κολλησα... δεν κανει?? το επλυνα καλα πρωτα... αλλα ειναι αυτο που τριβει.. μου ειπε αυτος οτι αυτο ειναι καθαρο με βαση το νερο, και οχι dow με πετρελαιο και χημικα...

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...

ρε σεις μηπως το φελιζολ που εβαλα ειναι μαλ###κια? ειναι λεπτο φιλαρακι 0,5cm παχος.. ισα ισα να προστατευει οσο μπορει.. δεν ειναι dow αφου μου ειπαν οτι εχουν ελαια και χημικα μεσα.... ειναια αυτο που ξεφτιζει.. ΣΑΝ αυτο που στελνω (απο google είναι αυτή), αλλα πιο λεπτο... μηπως να βαλω αλλο ενα φύλλο μέσα?? εχω.. αλλα φοβαμαι οτι θα μαζευει αερα ενδιαμεσα κ υα εχουμε θεματα οπως με την αμμο (πως το ειπαμε που μαζευεται αερας κ βακτηριδια)...

οτι αγορα εκανα σημερα ηταν αχρηστη λοιπον..

ΑΧΡΗΣΤΟΣ

post-43010-1310134590_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φενιζολ και το DOW φτιαχνονται και τα δυο απο παραγωγα πετρελαιου . Το ασπρο θα στο μαδησουν μην το βαλεις αν δεν το εχεις κολησει .Ολοι οσοι εχουν νταμαρια και βαζουν βαζουν DOW .Δεν εχουν γραψει για προβληματα .

Link to comment
Share on other sites

Λεπον λατρευτοί μου συνάδελφοι

επήγαν εις τον Ερμήν κ αγόρασαν άμμον (χαλαζιακην γκρι), κάτι γκρι πέτρες και κατι λευκες μαρμαροπλακες...

35 κιλα οι πετρες

35 κιλα οι μαρμαροπλακες

50 κιλα η αμμος

Ρε σεις θα τα αντεξει????????????????

Εστρωσα κ κατω λεπτο φελιζολι κ το κολησα με λιγο ενυδριακη σιλικονη. απο πανω εβαλα σαβουρα τορα για να πιεζεται να κολησει οσο γινεται...

Πως συνεχιζω??? η αμμος ειναι τσουβαλια.. πηρα 2 αλλα...ποσο πρεπει να βαλω?? (ειπαμε ενυδρειο 1,20χ45 υψος 65) ΤΙ ΚΑΝΩ? ΤΗΝ ΠΛΕΝΩ ΠΡΩΤΑ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΑΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?? ειναι αδυνατον να βραστουν ειναι αμετρητα... κ ξερετε ο ερμης ολα τα εχει στην υπαθρο...

τι κανωωωωω????

καλα εισαι αποθεωση ηθελα να ειμουνα απο μια μερια να σε εβλεπα τωρα για να κολησουν οι σιλικονες πρεπει να περιμενεις μια βδομαδα οποτε διαβαζοντας θα προχωρας

Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι αποθεωση ηθελα να ειμουνα απο μια μερια να σε εβλεπα τωρα για να κολησουν οι σιλικονες πρεπει να περιμενεις μια βδομαδα οποτε διαβαζοντας θα προχωρας

Ποιες σιλικονες?? τι λες??? Που κολησα το φελιζολ??? Μια χαρα ειναι, δε θελει πολυ... ο ενυδρειας που κολησε την προηγούμενη φορά, κολησε με αυτή τη σιλικόνη μεσα στο νερο... εγώ σήμερα βάζω άμμο και ρίχνω και νεράκι..

το θέμα είναι ΤΙ ΑΜΜΟ ΝΑ ΠΑΡΩ???

Λευκή χαλαζιακη (σα χιονι snow) 12 ευρώ / 4,5 κιλο

λευκη (κανονική λίγο πιο χοντρόκοκη) 7 ευρώ / κιλό.

Εμαθα για τη snow οτι σηκώνεται, δεν καθαρίζεται κλπ... (εκτος οτι ειναι πανακριβη)...

Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι αποθεωση ηθελα να ειμουνα απο μια μερια να σε εβλεπα τωρα για να κολησουν οι σιλικονες πρεπει να περιμενεις μια βδομαδα οποτε διαβαζοντας θα προχωρας

Μια και εισαι και γειτονισσα δεν έρχεσαι να βοηθήσεις???? λιγο μποοοολιιιιιιιι (γιατι το στρωσιμο Δε θα πετυχει όπως το κάνω.. περίεργα πράγματα διαβάζω επάνω σε αυτά που μου έδωσαν...)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχεις χασει την υπομονη σου οποτε ψυχραιμια :thumbup: .το φενιζολ και να μην το κολλαγες με σιλικονη δεν πειραζε.απλα μιας και εισαι στην αρχη μπορεις να κανεις κατι που δεν θα μπορεις μετα.αν βαλεις μπουνας θα σκαβουν συνεχεια μεχρι να πιασουν πατο,οποτε μπορει σε καποια σημεια να φαινεται το φενιζολ και να ειναι ασχημο.απλωσε σιλικονη πανω στο φενιζολ και ριξε πανω αμμο απο αυτη που θα βαλεις.αυτη θα κολλησει στο φενιζολ οποτε και να φτασουν στο φενιζολ δεν θα φαινεται μπλε.

στη συνεχεια οτι σου ειπαν παραπανω.στησιμο πετρας πανω στο φενιζολ,ριχνεις την αμμο(στεγνη η βρεγμενη)να δεσει το οικοδομημα και γεμιζεις νερο.

ασχετο χριστινα κ. ανεβασε καμμια φωτο απο το ενυδρειο σου :P

Link to comment
Share on other sites

Ποιες σιλικονες?? τι λες??? Που κολησα το φελιζολ??? Μια χαρα ειναι, δε θελει πολυ... ο ενυδρειας που κολησε την προηγούμενη φορά, κολησε με αυτή τη σιλικόνη μεσα στο νερο... εγώ σήμερα βάζω άμμο και ρίχνω και νεράκι..

το θέμα είναι ΤΙ ΑΜΜΟ ΝΑ ΠΑΡΩ???

Λευκή χαλαζιακη (σα χιονι snow) 12 ευρώ / 4,5 κιλο

λευκη (κανονική λίγο πιο χοντρόκοκη) 7 ευρώ / κιλό.

Εμαθα για τη snow οτι σηκώνεται, δεν καθαρίζεται κλπ... (εκτος οτι ειναι πανακριβη)...

να πας να παρεις απο την θαλασσα να την πλυνεις καλα να την βαλεις στον ηλιο να στεγνωσει και να την ριξειςστο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχεις χασει την υπομονη σου οποτε ψυχραιμια :thumbup: .το φενιζολ και να μην το κολλαγες με σιλικονη δεν πειραζε.απλα μιας και εισαι στην αρχη μπορεις να κανεις κατι που δεν θα μπορεις μετα.αν βαλεις μπουνας θα σκαβουν συνεχεια μεχρι να πιασουν πατο,οποτε μπορει σε καποια σημεια να φαινεται το φενιζολ και να ειναι ασχημο.απλωσε σιλικονη πανω στο φενιζολ και ριξε πανω αμμο απο αυτη που θα βαλεις.αυτη θα κολλησει στο φενιζολ οποτε και να φτασουν στο φενιζολ δεν θα φαινεται μπλε.

στη συνεχεια οτι σου ειπαν παραπανω.στησιμο πετρας πανω στο φενιζολ,ριχνεις την αμμο(στεγνη η βρεγμενη)να δεσει το οικοδομημα και γεμιζεις νερο.

ασχετο χριστινα κ. ανεβασε καμμια φωτο απο το ενυδρειο σου :P

δεν ξερω να βαζω φωτογραφιες εγω ειμαι 50 χρονων δεν ξερω απο υπολογιστες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη καλησπέρα και από εμένα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Θα σου πω κάτι που στο είπαν και όλοι οι προηγούμενοι..είσαι ανυπόμονος!Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά θέλει υπομονή και ψάξιμο..όχι βιαστικές κινήσεις και 'σήμερα θα βάλω νερό πάει και τελείωσε΄!Εδώ καλά καλά δεν ξέρεις με τι τρόπο θα το στρώσεις το ενυδρείο σου!!Πως θα βάλεις νερό μέσα;θα το βάλεις και θα το αφήσεις έτσι;;

Άκου ότι σου έχουν πει όλα τα παιδιά από πάνω και δεν θα χάσεις..δεν θέλουν το κακό σου ούτε θέλουν να σε καθυστερήσουν στο στήσιμο του ενυδρείου σου!Οι περισσότεροι την έχουν πατήσει πολλές φορές(βάζω και τον εαυτό μου μέσα εννοείται) και έχουν προσωπικές εμπειρίες γιαυτό και σε συμβουλεύουν!Με βιαστικές κινήσεις μόνο προβλήματα θα δημιουργήσεις στο ενυδρείο σου!Άλλωστε αυτές οι στιγμές του στησίματος,για μένα,είναι οι καλύτερες..

Βάλε τα πράγματα κάτω και σιγά σιγά με σταθερές κινήσεις και όχι άγχος κάνε τις κινήσεις σου..

Για την άμμο τώρα απλά πάρε το χρώμα που σου αρέσει..έχοντας στο μυαλό σου βέβαια οτι όσο πιο ανοιχτόχρωμη τόσο πιο έντονα θα φαίνεται η βρωμιά!!και να μην είναι 'πούδρα' καλύτερα αλλά ούτε και χαλικάκι!από χρώμα..θες άσπρη;πάρε άσπρη..απλά θα παιδεύεσαι λίγο περισσότερο να την κρατάς καθαρή...

Για την σιλικόνη που κόλλησες το φελιζόλ η Χριστίνα έχει δίκιο..πρέπει να περιμένεις 2-3 μέρες να φύγουν οι αναθυμιάσεις!

Ηρέμησε και απόλαυσέ το..μία φορά στήνεις το ενυδρείο σου!Άλλωστε στο φόρουμ γράφτηκες για να σου πουν κάποιοι που γνωρίζουν περισσότερα πράγματα από εσένα τις γνώμες τους και τις γνώσεις τους..

Καλή συνέχεια.. :P

Link to comment
Share on other sites

εχετε απολυτο δικιο, δε μπορω να πω :P λοιπον η αμμος αγοραστηκε.... :thumbup: επιτελους.. απο Αθηνα Γ.Σεπτ & Δεριγνυ... ρε παιδια εχω μια απορια.. γιατι επανω απο το φελιζολ να μη βαλω ενα κομματι plexy glass??? οποτε εχουμε : πατος, φελιζολακι (0,4 το πολυ να ειναι αυτο), plexy... ετσι δεν εχουμε προβλημα κανενα!! Τι λετε???

Ακομα, το πρωι στον Ερμη αγορασα κατι πλακε πετρες που σκεφτομαι να τις στρωσω.. ετσι αν σκαβουν θα τρωνε πορτα στην πετρα η στο plexy.. τι λετε???

το plexy σαφεστατα θα εχει ορεξη να ανεβει αλλα με τις πετρες δε νομιζω να μπορει... τι λετε? απο την αλλη οι πλάκες θα δινουν +30 κιλα (τοσο ειναι), + οτι επειδη δεν ειναι τετραγωνες θα εχουν κενα κ τα ψαρακια θα μπορουν να βρισκουν plexy...

τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω διαβασει ολο το θεμα σου.

Η διαβασε λοιπον το θεματικο της Αφρικης ωστε να κανεις κατι που θα το χαρεις η αλλαξε χομπυ.

:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ετσι λεω να στρωσω τις πλακες που πηρα για να μη τρωνε τα ψαρια το φελιζολ.. τι λετε? θα τα κολλησω οσο περισσοτερο γινεται...

Γνωμες??

post-43010-1310151355_thumb.jpg

post-43010-1310151365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο που κανεις ειναι περιττο.

Κανενα ψαρι δε θα παει να δαγκωσει το φελιζολ.

Μολις στησεις τις πετρες,ριχνοντας την αμμο απο πανω τους,μολις γεμησεις νερο,τοτε καθε κενο καλυπτεται και σταθεροποιουνται ολες.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη ,βιάζεσαι , θα συμφωνήσω με τον Στράτο , διάβασε το θεματικό της Αφρικής για να δείς και στησίματα ,αν θυμάμαο καλά το ενυδρείο έχει μήκος 120 εκ.Λοιπόν χαλαρά και υπομονή ,αυτό ζητά το χόμπυ και εμείς ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο που κανεις ειναι περιττο.

Κανενα ψαρι δε θα παει να δαγκωσει το φελιζολ.

Μολις στησεις τις πετρες,ριχνοντας την αμμο απο πανω τους,μολις γεμησεις νερο,τοτε καθε κενο καλυπτεται και σταθεροποιουνται ολες.

Λεω τις πετρες να τις βαλω μετα... αυτες απλα τις βαζω για να μη τσιμπανε το φελιζολ σκαβωντας συμφωνα με το συναδελφο νωριτερα... λες να μη τα βαλω??? το βαρος φοβαμαι, ειναι 30 κιλα αυτες...

Λεω τις πετρες να τις βαλω μετα.. να τις κολλησω σε μια κατασκευη με σιλικονη.. ειναι περιεργες πετρες.. δες.. πως να τις βαλω χωρις κολλα? καμια ιδεα???

post-43010-1310152944_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...