Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

Παραπηρες αλλα δεν πειραζει.Με οσες περισσεψουν θα χτισεις το τζακι :thumbup::hysterical:

Λοιπον οι μαυρες ειναι σουπερ,και θα ελεγα να βαλεις μονο αυτες ωστε να εχεις ομοιομορφια στο τοπιο. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραπηρες αλλα δεν πειραζει.Με οσες περισσεψουν θα χτισεις το τζακι :rasp::rasp:

Λοιπον οι μαυρες ειναι σουπερ,και θα ελεγα να βαλεις μονο αυτες ωστε να εχεις ομοιομορφια στο τοπιο. :rasp:

ειναι ασβεστολιθικες οι μαυρες????????????? ΣΟΒΑΡΑ??????????????/

:P:thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ξαναειπα.

Ριχνεις μια ματια στις φωτο εδω

Τοποθετεις τις πετρες,προσπαθωντας να τις βαλεις οσο πιο στερεα μπορεις.Αν χρειαστει να ακουμπησεις και κανα δυο πετρες στο τζαμι της πλατης,καντο.Δεν εχεις θεμα.Μολις τελειωσεις,ανεβασε μια φωτο να δουμε και μετα προχωραμε :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι ασβεστολιθικες οι μαυρες????????????? ΣΟΒΑΡΑ??????????????/

:P:thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Μπορει να ειναι μπορει και οχι.

Μη σε προβληματιζει αυτο.

Στο δικο μου ενυδρειο δεν εχω ασβεστολιθικες πετρες

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα

Μας εχεις τρελανει , 10 ατομα τρεχουμε να σε προλαβουμε , ηρεμησε .

Για αρχη , διπλα στο ενυδρειο υπαρχει τζακι ; Αν ναι σε τι αποσταση ; Θα εχεις προβλημα αν ειναι κοντα και στο ενυδρειο και στο επιπλο .

Οι πετρες αυτες που πηρες ειναι γρανιτης γιατι βιαζεσε και δεν διαβαζεις ; Τα νταμαρια θελουν πετρες ασβεστολιθηκες για να ανεβαζουν το PH .

Κοιτα πρωτα τι στησιμο σου αρεσει για να ξερεις τι πετρες να παρεις .

Ηρεμησε και προχωρα σιγα-σιγα .

Αυτα και εδω ημαστε .

Γιάννη στέλνω φωτο απο το χώρο.. τώρα τη βλέπω σορρυ ειναι η σφουγαριστρα στο πλανο που ρτο σφουγαρισα για να κολησω το dow... (μετα το όλο ξήλωμα του απλού φελιζολ).

Το τζακι ειναι δεξια.. σκεφτομαι αν θελω να το αναβω να εχω ενα μεγαλο ξυλο να βαζω αναμεσα...εχει μισο τοιχο αριστερα το τζακι βλεπεις πως ειναι? φυσικα και βγαζει ζεστη.. αλλα αν ειναι η θα το αναβω λιγο ή καθολου (αλλωστε καπνιζει πολυ)...

τι λες??

αν ειναι να μη το αναβω καθολου να το παω πιο δεξια γιατι αριστερα εχει παραθυρο κ χτυπαει πολύ ήλιος πλάγια...

post-43010-1310216717_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα όσοι δε ΜΠΑΝΕ για ΜΠΑΝΙΟ αυριο :thumbup: να βοηθησουν στο στησιμο.. :P))))

Αυριο βλεπω να αρχισω να βαζω τις πετρες... σημερα θελω να πλυνω αμμο (παρεπιπτωντος κατι δε κανω καλα, χανω πολυ αμμο στο πλυσιμο), και θα πλυνω και πετρες.. ισως αρχισω να βαζω

ΝΑ ΜΗ ΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΩ ΣΤΡΑΤΟ?

αυτα που μου στειλες τελεια!! μου αρεσει αυτο που ειναι πολυ σκοτεινο και δεκσια αριστερα ορθιες πετρες.. τελειο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα πως εβαλα τις δικες μου.

144.jpg

145.jpg

146.jpg

149.jpg

147.jpg

πηρα και 2 ματζουνια για αεραντλια, και 4 πλη αεραντλια (για να βαζω και την ταιστρα αν θελει αερα....

να το θαψω κατω απο την αμμο αυτο??? 2 ιδια με σενα πηρα

Link to comment
Share on other sites

πηρα και 2 ματζουνια για αεραντλια, και 4 πλη αεραντλια (για να βαζω και την ταιστρα αν θελει αερα....

να το θαψω κατω απο την αμμο αυτο??? 2 ιδια με σενα πηρα

Τι ματζουνια και για που το πειρες.

Αν εννοεις την αεροπετρα μην την θαψεις κατω απο την αμμο ,γιατι θα στομωνει :P

Link to comment
Share on other sites

Τι ματζουνια και για που το πειρες.

Αν εννοεις την αεροπετρα μην την θαψεις κατω απο την αμμο ,γιατι θα στομωνει :P

ναι, αερόπετρα!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη γεια .

Για να πλυνεις την αμμο , βαλε σε ενα καθαρο κουβα στο υψος του γνωστου μπλε 4-5 δακτυλα , αμμο παρε το ντουζ και ρυχνε νερο απο το υψος της επιφανειας του κουβα θα δεις επανω στο νερο την βρομα βαλε το χερι μεσα και ανακατεβε συνχρονος με ηρεμες κυνησεις για 2-3 λεπτα θα δεις το νερο θα ειναι καθαρο μην σε ξεγελαει η θωλουρα της αμμου . Μην βαλεις το τηλεφωνο να το ανακατεψεις γιατι θα σου φαει η αμμος την επινυκελωση του ακουστικου (την εχω πατησει) .

Πετρες βαλτες μεσα σε ζεστο νερο αστες λιγο να κατσουν και μετα παρε μια σκληρη βουρτσα και τρηψετις απο παντου ξεβγαλετες και ειναι ετοιμες .

Στησημο βαλε τις πετρες ετσι ωστε να σχοιματιζουν μικρες και μεγαλες σπηλιες οχι τουνελ (με μια εισοδο και εξοδο) . Υπολογησε οτι τα ψαρια εχουν τελικο μεγεθος 12 ++ποντους .

Πιες και ενα καφε κατα την διαρκεια του στησηματος για να ηρεμισης .

Αντε και εδω ειμαστε δεν παμε για μπανιο που θα βρουμε αλλοστε τετοια τοπια σαν τα ενυδρεια μας .

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν εχω κολλησει πετρες.

Αν τοποθετηθουν οπως πρεπει και σταθερα,προσθετοντας την αμμο μετα,δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Στρατο μονο στο πρωτο κολλησα μεχρι που χρειαστηκε να ξεστησω για μεταφορα του ενυδρειου και ειδα την γλυκα μετα απο αυτη καλο στησιμο και ολα μια χαρα .Οταν δε θελω να ακουμπησω πετρα στο τζαμι εχω παρει αυτοκολλητες σιλικονες (τετραγωνες 2χ2cm αυτες που ειναι για να μην χτυπανε οι πορτες) τις κολλαω και ακουμπαω την πετρα κια ολα Ο.Κ.

Κατι αλλο : απο τζακια δεν ξερει κανενας συνχομπιστας να παει να του το φτιαξει η να του το χτισει γιατι βλεπω το χειμωνα να ρωταει πως μεταφερετε γεματο το ενυδρειο .

Εχει ωρα να μας ενυμερωσει και νομιζω οτι βαζει ψαρια μεσα !!!

Link to comment
Share on other sites

πικρα, αυτο εχω να πω....

πλενω αμμο τοση ωρα.. τπτ...

ποτε δε καθαριζει...

ποσο πρεπει να την πλυνω???

Link to comment
Share on other sites

Φτανει

Εστεισες τις πετρες;

Αν ναι,ανεβασε φωτο να δουμε

Link to comment
Share on other sites

πικρα, αυτο εχω να πω....

πλενω αμμο τοση ωρα.. τπτ...

ποτε δε καθαριζει...

ποσο πρεπει να την πλυνω???

Σου ειπα 2-3 λεπτα θελει .

Πρωτα στησε πετρες βαλε φωτο και παμε παρα κατω .

FOTO

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτω για ένα και μόνο λόγο

έχω λιώσει στο γέλιο με τους moderators από χθες το βράδυ :thumbup:

Εγω στο κλαμα... :P))))

το ενυδρειο θα γινει πεταλουδοσπιτο οπως βλεπω...

Λεπον.. ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΑΜΜΟ!!!!

Για δειτε και το θεμα παραθυρο και τζακι διπλα...

Δε πα να γινονται και τυφώνες, εγω ΔΕ ΤΟ ΞΑΝΑ ΑΔΙΑΖΩ για να το μετακομοισω... Αν ψηθουν διπλα στο τζακι το πολυ πολυ να σας καλεσω για μασες...

post-43010-1310261341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη κατι ακομα , βαλε χαρτονι στο πισω μερος (στην πλατη) μαυρο ή μπλε σκουρο ή γκρι ή καφε οτι σου αρεσει . Μετα βαλε το ενυδρειο στη θεση του (αποσταση απο τον τοιχο 3-5 ποντους οσο χρειαζετε για να περασουν τα λαστιχα του εξωτερικου φιλτρου) αλφαδιασετο (να μην γερνει)και μετα ξεκηνα να βαζεις ΠΕΤΡΕΣ .

Βαζεις λιγες πετρες και μετα καθεσε απο μπροστα και κοιτας αν σου αρεσει και συνεχιζεις .

Στο στησιμο θα αποφασισεις αν θα κανεις δυο λοφους με πετρες ή ενα ενιαιο (απο ακρη σε ακρη ή στο μεσον ή απο ακρη μεχρι καποιο σημειο).

Μπορεις αν θελεις αν σου αρεσει και αν δεν ειναι ασχημο να βαλεις χαρτονι και στην πλευρα που ειναι το παραθυρο για να κοψεις το φως και να γλυτωσεις απο ανεξελεκτες αλγες αργοτερα .

Σιγα-σιγα και βλεπουμε .

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη κατι ακομα , βαλε χαρτονι στο πισω μερος (στην πλατη) μαυρο ή μπλε σκουρο ή γκρι ή καφε οτι σου αρεσει . Μετα βαλε το ενυδρειο στη θεση του (αποσταση απο τον τοιχο 3-5 ποντους οσο χρειαζετε για να περασουν τα λαστιχα του εξωτερικου φιλτρου) αλφαδιασετο (να μην γερνει)και μετα ξεκηνα να βαζεις ΠΕΤΡΕΣ .

Βαζεις λιγες πετρες και μετα καθεσε απο μπροστα και κοιτας αν σου αρεσει και συνεχιζεις .

Στο στησιμο θα αποφασισεις αν θα κανεις δυο λοφους με πετρες ή ενα ενιαιο (απο ακρη σε ακρη ή στο μεσον ή απο ακρη μεχρι καποιο σημειο).

Μπορεις αν θελεις αν σου αρεσει και αν δεν ειναι ασχημο να βαλεις χαρτονι και στην πλευρα που ειναι το παραθυρο για να κοψεις το φως και να γλυτωσεις απο ανεξελεκτες αλγες αργοτερα .

Σιγα-σιγα και βλεπουμε .

Γιαννη παντως απο μεσα στους τοιχους δε βαζω τιποτα ε? Εχω δει μερικα πλαστικα αλλα διαβασα οτι ξεβαφουνε....

βρηκα μονο μαυρο και καφε... δε μου αρεσαν

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα πρέπει να αποφασίσεις την θέση του ενυδρείου. Δεν μπορείς να το στήνεις χωρίς να είσαι σίγουρος αν είναι καλά εκεί που το έβαλες. Το τζάκι θα ανάβει; Υπάρχει άλλη θέση που μπορεί να μπει;

Από μέσα δεν βάζεις τίποτα. Θα βάλεις απ'εξω ή κάποια αφίσα της αρεσκείας σου ή θα βάψεις το τζάμι με πλαστικό χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μην σε προβληματίζει το τζάκι.

Μην ξεχνάς που έχω το reef μου :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες αυτη ειναι η ΜΙΣΗ αμμος..... Την εβαλα, στηνω επανω πετρες να πατησουν λιγο και ριχνω μετα την αλλη μιση...

Γλυφαδα μενω.... αλλα δουλευω μαρουσι!

ΟΧΙ!!!!!!!!!!

Ειπαμε πρωτα πετρες και μετα αμμος

Link to comment
Share on other sites

Και η ποσοτητα της αμμου που εχεις βαλει,νομιζω πως ειναι αρκετη.

Αν θελεις,μπορεις να προσθεσεις πολυ λιγη ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη για να καταλαβεις τι γινετε μετα οταν μπουν τα Malawi πρεπει να ξερεις οτι τα αρσενικα σκαβουν για να φτιαξουν μια λακουβα και μετα να προκαλεσουν τα θυληκα για ζευγαρωμα .Οταν λεμε σκαβουν σκαβουν δεν παιζουν . Σε ενα βραδυ εχουν μετακινησει 3-4 κιλα αμμο , για τετοιες ποσοτητες μιλαμε .

Οταν λοιπον εσυ εχεις στηριξει τις πετρες επανω στην αμμο βγαζοντας τα ψαρια αυτη την αμμο οι πετρες θα κουνανε και θα υπαρχει κυνδηνος να πεσουν . Για αυτο λεμε πρωτα πετρες μετα αμμο ωστε να ξερουμε οτι οι πετρες ειναι ηδη σταθερες .

Αμα δεν βαλεις κατι στην πλατη θα βλεπεις σαν βαθος του ενυδρειου το χρωμα του τοιχου , αν σου αρεσει πασο .

Η αμμος θελει να εχει παχος 5-7 cm .

Αυτα και τα λεμε .

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Και η ποσοτητα της αμμου που εχεις βαλει,νομιζω πως ειναι αρκετη.

Αν θελεις,μπορεις να προσθεσεις πολυ λιγη ακομη.

ξεγελαει.. ειναι 3 πεντοκιλα "καθαρισμενα" αλα Αλ Πατσίνο... πρεπει να ναι καμια 750gm net :P))

απλα ειναι το φελιζολι παχυ και ανεβαζει τη σταθμη.. μπροστα εχει πεσει αμμος και ξεγελαει.. στην πραγματικοτητα δεν ειναι ουτε ενα νυχι παχος... :thumbup:

Τι κανω με το τζακι? πισω γιατι να αφησω μονο 3 ποντους?? αυτη τη στιμη ΑΚΡΙΒΗΣ αποσταση απο τοιχο μεχρι γυαλι ενυδρειου ειναι 19 ποντοι...

μπορει να παει κ πιο πισω αλλα το εχω αφησει ..τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...