Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κουράζεις τόσο πολύ με το στήσιμο που είναι θέμα τριών ωρών και 5 ευρώ βενζίνης.Ούτε λεφτά για πέτρες,ούτε λεφτά για άμμο,ούτε τίποτα.Τι ψάρια θα βάλεις έχεις σκεφτεί;Το στήσιμο γίνεται με βάση τις απαιτήσεις των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενυδρειακη Η σιλικονη που εβαλες????

ναι, bison

Link to comment
Share on other sites

Το κουράζεις τόσο πολύ με το στήσιμο που είναι θέμα τριών ωρών και 5 ευρώ βενζίνης.Ούτε λεφτά για πέτρες,ούτε λεφτά για άμμο,ούτε τίποτα.Τι ψάρια θα βάλεις έχεις σκεφτεί;Το στήσιμο γίνεται με βάση τις απαιτήσεις των ψαριών.

Αστα εχω χαλασει 120 ευρω για πετρες και 50 για αμμο κ ειναι φρικη

Τα ψαρια που θα βαλω ταιριαζουν στην κατασταση μου...

Α-φρικα-νες

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά τι αφρικάνες;Λογικά πας για Tanganyika. Πρώτα πρέπει να επιλέξεις είδος και ανάλογα με τη συμπεριφορά να γίνει και το στήσιμο,δηλαδή να ξέρεις αν θα χρειαστεί να χωρίσεις περιοχές,τι τελικό μέγεθος θα έχουν τα ψάρια και σε τι αριθμό θα μπουν ώστε να φτιάξεις και τις αντίστοιχες σπηλιές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλά τι αφρικάνες;Λογικά πας για Tanganyika. Πρώτα πρέπει να επιλέξεις είδος και ανάλογα με τη συμπεριφορά να γίνει και το στήσιμο,δηλαδή να ξέρεις αν θα χρειαστεί να χωρίσεις περιοχές,τι τελικό μέγεθος θα έχουν τα ψάρια και σε τι αριθμό θα μπουν ώστε να φτιάξεις και τις αντίστοιχες σπηλιές κλπ.

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ????????????????

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν χαλάρωσε.Εγώ χάπια δεν παίρνω,μπύρες δεν έχω οπότε κάτι θα γίνει. :)

Δεν είδα καλά τις διαστάσεις και σου έγραψα λάθος για Tanganyika.Έχεις πολλές επιλογές σε αυτά τα λίτρα.

Ρίξε μια ματιά στα ενυδρεία μελών με αφρικάνες ώστε να πάρεις μια πρώτη ιδέα για τα ψάρια που θα βάλεις,καθώς και για το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα .

Κοιτα αυτο το βιντεο

Εχει πετρες παρομοιες με τις δικεσου σε δυο λοφους , εσυ μπορεις να το κανεις περα για περα .

Κοιτα και αυτες τις φοτο .

post-19315-1310371767_thumb.jpg

post-19315-1310371805_thumb.jpg

No stress no panic .

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα .

Κοιτα αυτο το βιντεο

Εχει πετρες παρομοιες με τις δικεσου σε δυο λοφους , εσυ μπορεις να το κανεις περα για περα .

Κοιτα και αυτες τις φοτο .

post-19315-1310371767_thumb.jpg

post-19315-1310371805_thumb.jpg

No stress no panic .

Αχ ρε παιδια να εισαστε καλα πραγματικα!! Τελειο ειναι Γιαννη αυτο με τους 2 λοφους.. αψογο.. ετσι θα το κανω... Σημερ κιολας.. να δω αν θα μπορεσω βεβαια γιατι το βλεπω δυσκολο... αλλα θα προσπαθησω...

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που ειπατε οτι αναλογα το ψαρι πρεπει να φτιαξω σπηλιες κλπ?? τι γινεται???

* αυτο στο video δε μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ

:)

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε παιδια να εισαστε καλα πραγματικα!! Τελειο ειναι Γιαννη αυτο με τους 2 λοφους.. αψογο.. ετσι θα το κανω... Σημερ κιολας.. να δω αν θα μπορεσω βεβαια γιατι το βλεπω δυσκολο... αλλα θα προσπαθησω...

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που ειπατε οτι αναλογα το ψαρι πρεπει να φτιαξω σπηλιες κλπ?? τι γινεται???

* αυτο στο video δε μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ

:)

Πάμε παρακάτω... σήμερα μόλις γυρίσω σπιτι γεμίζω... Αν δε μου αρεσει με νερο μεσα όπως θα βγεί, αδειάζω και αλλάζω θέση στις πέτρες...

Λοιπον.. περνω λάστιχο και γεμίζω.. ταυτόχρονα ρίζνω και αντιχλώριο, σωστα?

Μετά, πήρα φίλτρο eheim 2075. Βγάζω απο τα σακουλλακια τα υλικα, τα βάσω στα καλαθάκια, και το γεμιζω νερό τον κουβά. μέσα ρίχνω τα βακτηρίδια όπως λενε οι οδηγίες (microlibe)... Κάτι έχει ενα κουμπί σαν τρόμπα.. τι κανει αυτοο???

Παρεπιπτώντος τι ειναι αυτα ρε παιδια? πολύ ωραια!

και αυτα τελεια :

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρια Αφρικης Μαλαουι και Ταγκανικας με διαφορετικες απαιτησεις .

Αυτο ειναι οτι υπαρχουν ψαρια που εχουν τελικο μεγεθος τους 10 ποντους αλλα εχουν τους 15 και αλλα 20++ στα μαλαουι .

Αναλογες ειναι και οι απαιτησεις τους .

Οι φωτο που σου εστηλα και το βιντεο ειναι απο μαλαουι .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λαμπινο και ειναι απο τα πιο διαδεδομενα ψαρια στους κατοχους μαλαουι .

Αν σου αρεσουν θα βρεις μεσα απο το φορουμ ευκολα και εγω εχω αν το αποφασισεις .

Το τι κανουν δε στο βιντεο αυτο ειναι το ζευγαρωμα τους .

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λαμπινο και ειναι απο τα πιο διαδεδομενα ψαρια στους κατοχους μαλαουι .

Αν σου αρεσουν θα βρεις μεσα απο το φορουμ ευκολα και εγω εχω αν το αποφασισεις .

Το τι κανουν δε στο βιντεο αυτο ειναι το ζευγαρωμα τους .

Χίλια ευχαριστω! Ποιο απο ολα τα video είναι αυτο που περιγράφεις?

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστω! Ποιο απο ολα τα video είναι αυτο που περιγράφεις?

Ειναι το πρωτο βιντεο .

Στο δευτερο ειναι αυλονοκαρα .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα δεις και εδω

Τωρα αν ρωτησεις τι θελουν οι πλαστικες σωληνες μεσα στο ενυδρειο να σε προλαβω και να σου πω οτι ορισμενοι χομπιστες προκειμενου να εχουν σπηλιες για να κρυβονται τα ψαρια χρησιμοποιουν σωληνες PVC .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα δεις και εδω

Τωρα αν ρωτησεις τι θελουν οι πλαστικες σωληνες μεσα στο ενυδρειο να σε προλαβω και να σου πω οτι ορισμενοι χομπιστες προκειμενου να εχουν σπηλιες για να κρυβονται τα ψαρια χρησιμοποιουν σωληνες PVC .

ΤΕΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!

ΜΕ το φιλτρο τι κανω? να μη σας τρεχω νυχτιατικα να ειμαι προετοιμασμενος! :)))

Παιδες πραγματικα σας εχω ζαλισει!!!

Ελπιζω να με θελετε στην συναντηση!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε παιδια να εισαστε καλα πραγματικα!! Τελειο ειναι Γιαννη αυτο με τους 2 λοφους.. αψογο.. ετσι θα το κανω... Σημερ κιολας.. να δω αν θα μπορεσω βεβαια γιατι το βλεπω δυσκολο... αλλα θα προσπαθησω...

Ρε παιδια τι ειναι αυτα που ειπατε οτι αναλογα το ψαρι πρεπει να φτιαξω σπηλιες κλπ?? τι γινεται???

* αυτο στο video δε μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ

:)

ΕΡΩΤΗΜΑ: Στη φωτό αυτή, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που οι πέτρες ακουμπάνε στο τζάμι???

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις σε αυτη τη φωτογραφια,οχι δεν υπαρχει προβλημα

:(

Ναι σε αυτή... :)

λεω να το κανω καπως ετσι, αλλα εχω την αισθηση οτι δε φτανουν οι πετρες μου...

Ψήνεται κανείς να παμε για πετρες το πρωί???? Ερμή ή αλλου

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

Πετρες σαν τις δικεσου εχει και αλλου μην τρεχεις στον ΕΡΜΙΣ .

Αν ειναι πεσμου να σου πω που .

Link to comment
Share on other sites

Πετρες σαν τις δικεσου εχει και αλλου μην τρεχεις στον ΕΡΜΙΣ .

Αν ειναι πεσμου να σου πω που .

Ναι πες μου!! Τώρα είμαι Μαρουσι και μένω Γλυφαδα... Που για πες???

Χίλια Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχει στην οδο Αναπαυσεως απεναντι απο το νεκροταφειο Βρυλισιων (ΕΡΜΗΣ αλλα με ητα Η )

Εχει μετα το πρακτικερ στο φαναρι δεξια ( φαναρι Βλαστου )κατω απο την εθνικη πεφτεις επανω .

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχει στην οδο Αναπαυσεως απεναντι απο το νεκροταφειο Βρυλισιων (ΕΡΜΗΣ αλλα με ητα Η )

Εχει μετα το πρακτικερ στο φαναρι δεξια ( φαναρι Βλαστου )κατω απο την εθνικη πεφτεις επανω .

Γιαννη, όμως με το να το γεμίζω έτσι δεν είναι κακό γιατί χάνω λίτρα??? Τώρα είμαι ήδη 95 κιλά πέτρες...

Ξερουμε τι ώρα ειναι ανοικτός?

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπαμε να το γεμισεις . Θα φτιαξεις ενα ενιαιο λοφο ή δυο στις ακρες .Το ποσες πετρες θα χρειαστεις παιζει ρολο τι πετρες θα παρεις , θελει μικρες και μεγαλες , για να μπορεις να φτιαξεις αυτο που θες .Πετρες θελει περιπου στην μιση επιφανεια του ενυδρειου . Προσεχε περιπου δεν ειναι κανονας παιζει ρολο και τι ψαρια θα βαλεις , αλλο να βαλεις ενα ειδος και ηρεμο και αλλο να βαλεις 3-4 ειδοι και λιγο πιο αγρια .

Οχι ωραριο δεν ξερω αλλα μαλλον 8-17 σαν τον ΕΡΜΙΣ

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...