Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

Τα ψάρια δεν τσιμπάνε το φελιζόλ, μην ανησυχείς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτώσεις το ενυδρείο με επιπλέον βάρος το οποίο δεν χρησιμεύει πουθενά. Χαλάρωσε και δες παλιότερα θέματα στην κατηγορία και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

:P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ψάρια δεν τσιμπάνε το φελιζόλ, μην ανησυχείς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτώσεις το ενυδρείο με επιπλέον βάρος το οποίο δεν χρησιμεύει πουθενά. Χαλάρωσε και δες παλιότερα θέματα στην κατηγορία και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

:P

πριν ενας συναδελφος εδω το ελεγε.. εγω δεν εχω ιδεα, απλα ακουω... αρα να τις βγαλω??? αν δεις καποιο ποστ δε θυμαμαι.. οτι εσκαβε το ψαρι, εφτανε στο φελιζολ κ το ετρωγε (τα μπαλακια).. εγω εχω βαλει απλο φελιζολ με μπαλακια οχι dow...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για σιλικόνη εννοούμε πάντα ενυδρειακή διάφανη ή μαύρη.

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι με ένα καλό στερέωμα στις πέτρες δεν χρειάζεται σιλικόνη.

Ηρέμησε και διάβασε...

Η αρθρογραφία της Αφρικής θα σε καλύψει στις περισσότερες απορίες σου.

Έγινε επεξεργασία - MIHALHS
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για σιλικόνη εννοούμε πάντα ενυδρειακή διάφανη ή μαύρη.

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους ότι με ένα καλό στερέωμα στις πέτρες δεν χρειάζεται σιλικόνη.

Η άσπρη που αναφέρεις τί σιλικόνη είναι;

Ασπρη?? εγω??? πετρα εννοουσα...

η σιλικονη που πηρα ειναι bison για ενυδρεια απο praktiker... ακου τι ειδα.. οτι οσοι εχετε φτιαξει ενυδρειο, εχετε πισω πλατη με λαστιχο για ντεκορ.. εκει ακουμπατε safe τις πετρες (πχ Λουκας)...

Εγω που λεω να ΜΗ βαλω πλατη, που θα τις ακουμπησω?? αυτες τις πετρες που πηρα πως να τις βαλω ρε παιδια? χαος

Link to comment
Share on other sites

αρα πλενω αμμο και αρχιζω και φορτωνω!! ΑΝΤΕ ΑΝΤΕ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πλενω αμμο : τη βαζω σε κουβα 1 & 2ο νερο καυτο απο θερμοσιφωνα... περιμενω λιγο να κατσει το χαος κ αδειαζω... 3, 4, 5ο νερο κρυο ανακατεβω με χερια, αδειαζω το πανω κ ειμαστε οκ..

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πλενω αμμο : τη βαζω σε κουβα 1 & 2ο νερο καυτο απο θερμοσιφωνα... περιμενω λιγο να κατσει το χαος κ αδειαζω... 3, 4, 5ο νερο κρυο ανακατεβω με χερια, αδειαζω το πανω κ ειμαστε οκ..

σωστα?

Μέχρι να δεις το νερό που βγαίνει, καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να δεις το νερό που βγαίνει, καθαρό.

εννοεις να το αφηνω να καθεται κ μετα να ειναι καθαρο το νερο.. σωστα?? κανα λεπτο να κατσει

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να το αφηνω να καθεται κ μετα να ειναι καθαρο το νερο.. σωστα?? κανα λεπτο να κατσει

Θα το χύνεις αμέσως μετά την ανάδευση για να φεύγουν τα αιωρούμενα σωματίδια, αν περιμένεις να κατακαθίσουν δεν κάνεις δουλειά, μένουν στον κουβά και δεν απομακρύνονται.

Link to comment
Share on other sites

Θα το χύνεις αμέσως μετά την ανάδευση για να φεύγουν τα αιωρούμενα σωματίδια, αν περιμένεις να κατακαθίσουν δεν κάνεις δουλειά, μένουν στον κουβά και δεν απομακρύνονται.

ρε συ θα φυγει ολη η αμμος ετσι... τι λες???

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος κατακάθεται το πολύ σε 5 δευτερόλεπτα οπότε δώσ' του...

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος κατακάθεται το πολύ σε 5 δευτερόλεπτα οπότε δώσ' του...

Καλά πάει η άμμος... έπλυνα 3 σακούλες και έμεινε λιγότερο απο μια....

Link to comment
Share on other sites

Το φενιζολ και το DOW φτιαχνονται και τα δυο απο παραγωγα πετρελαιου . Το ασπρο θα στο μαδησουν μην το βαλεις αν δεν το εχεις κολησει .Ολοι οσοι εχουν νταμαρια και βαζουν βαζουν DOW .Δεν εχουν γραψει για προβληματα .

Τι εννοεις αν δε το έχω κολήσει??? έβαλα απο κάτω 2-3 πόντες σιλικόνη.. ουτε που ξέρω αν έπιασε... ρώτησα σε άλλο φορουμ: να βάλω πλακες? και λενε όλοι ΟΧΙ δε στο πειραζουν τα ψαρια το φελιζολ (ΔΕΝ εβαλα dow, εβαλα το απλο που μαδαει....

Είχα βάλει απο πάνω στρώση με πέτρες και φαγωθήκανε όλοι να τις βγάλω..

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?? ΝΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΒΑΛΩ?? εχω βαλει τι μισή άμμο ήδη.. αλλα κάτι μπορώ να κάνω αν χρειάζεται...

Δες φωτο να καταλαβεις πως ειχα ξεκινησει να το κανω.. και ενας συναδελφος εδω μου λεει να τις βγαλω, δε το πειραζουνε...

Για πες

post-43010-1310166316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΛΑΚΕΣ. Μας έχεις αγχώσει κι εμάς ρε συ Αντώνη. Είπαμε φελιζόλ-πέτρες-άμμος.

:P

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΛΑΚΕΣ. Μας έχεις αγχώσει κι εμάς ρε συ Αντώνη. Είπαμε φελιζόλ-πέτρες-άμμος.

:P

Aκριβως ετσι,με αυτην την σειρα,θα εισαι απολυτα ασφαλης και το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΛΑΚΕΣ. Μας έχεις αγχώσει κι εμάς ρε συ Αντώνη. Είπαμε φελιζόλ-πέτρες-άμμος.

:rasp:

Διαβασε πριν τι γραφει ο john... οτι θα το μαδησουν.... το ειδες??? εγω απλα ακουυωωωωωωωωωωωωωωω

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

:rasp::rasp:

Σας ευχαριστω ολους!! :P

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε πριν τι γραφει ο john... οτι θα το μαδησουν.... το ειδες??? εγω απλα ακουυωωωωωωωωωωωωωωω

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::rasp::rasp:

:rasp::blink:

Σας ευχαριστω ολους!! :hysterical:

Πάω το πρωί να πάρω καμια πέτρα... δε ξερω τι να πάρω.. θα ξαναπάω Ερμή...

Πηρα τα τετραγωνα κ τις πλακες.. πως να τα βαλω? καθομαι κ τα παλευω, βλακεια ειναι....

λεω να παρω καμια πιο μεγαλη... αυτες ολες ειναι μικρες... δε ξερω τι να παρω...

:P:thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ας με βοηθήσει καποιος γιατί θα κάνω vertigo που γράφουμε για το ζήτημα εδώ ή εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=63798&st=0 έτσι δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα

Μας εχεις τρελανει , 10 ατομα τρεχουμε να σε προλαβουμε , ηρεμησε .

Για αρχη , διπλα στο ενυδρειο υπαρχει τζακι ; Αν ναι σε τι αποσταση ; Θα εχεις προβλημα αν ειναι κοντα και στο ενυδρειο και στο επιπλο .

Οι πετρες αυτες που πηρες ειναι γρανιτης γιατι βιαζεσε και δεν διαβαζεις ; Τα νταμαρια θελουν πετρες ασβεστολιθηκες για να ανεβαζουν το PH .

Κοιτα πρωτα τι στησιμο σου αρεσει για να ξερεις τι πετρες να παρεις .

Ηρεμησε και προχωρα σιγα-σιγα .

Αυτα και εδω ημαστε .

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολο το θεμα σου και αρχησαν η καρδιακη μου παλμοι να χτυπανε σαν τις καμπανες της εκηλησιας. :thumbup:

Ηρεμησε και ολα θα πανε καλά.Για ολα θα βρεθουν λυσεις.

Αυτο που με ανυσηχει εμενα ειναι,οπως σου ειπε και ποιο πανω ο φιλος,οτι το εχεις βαλει διπλα στο τζακι.

Θα εχεις πολυ μεγαλο προβλημα με τις θερμοκρασιες αλλα και με την κατασκευη.

1)θα σου ξερανει το επιπλο

2) και η σιλικονι θα παθει μεγαλη φθορα,ειδικα τα σημεια που ειναι εκτος νερου.

3)αν αναπτυξει μεγαλη θερμοκρασια ,μπορει να σου σπασει και το τζαμι.

Γιαυτο αλλαξε θεση,και να μην το βλεπει ο ηλιος. :P

Μην βιαζεσαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολο το θεμα σου και αρχησαν η καρδιακη μου παλμοι να χτυπανε σαν τις καμπανες της εκηλησιας. :thumbup:

Ηρεμησε και ολα θα πανε καλά.Για ολα θα βρεθουν λυσεις.

Αυτο που με ανυσηχει εμενα ειναι,οπως σου ειπε και ποιο πανω ο φιλος,οτι το εχεις βαλει διπλα στο τζακι.

Θα εχεις πολυ μεγαλο προβλημα με τις θερμοκρασιες αλλα και με την κατασκευη.

1)θα σου ξερανει το επιπλο

2) και η σιλικονι θα παθει μεγαλη φθορα,ειδικα τα σημεια που ειναι εκτος νερου.

3)αν αναπτυξει μεγαλη θερμοκρασια ,μπορει να σου σπασει και το τζαμι.

Γιαυτο αλλαξε θεση,και να μην το βλεπει ο ηλιος. :P

Μην βιαζεσαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

ΑΔΥΝΑΤΟΝ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΘΕΣΗ!! Αριστερα εχει παραθυρο, (το βλεπει ο ηλιος αλλα εχει κουρτίνα, μια χαρα είναι), και δεξια ναι εχει τζακι...θα παρω ενα μεγαλο ξυλο να το βαζω αναμεσα.. η δε θα το αναβω.. γιατι καπνιζει το #$#@$#...

Link to comment
Share on other sites

Αφιερωμενο με αγαπη σε ολους οσους ταλαιπωρω τοσες μερες..

ΠΡΩΤΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ...

...

Λοιπον.. ξηλωσα το φελιζολ με τα μπιλακια και εβαλα 3αρι dow... οκ??

αρα

ξαναβγαλα την αμμο, ξηλωσα τα παντα, ετριψα με γιαλινη ξυστρα (που ξυνω την εστια κεραμικη) τη σικιλονη, καθαρησα το ενυδρειο το εκανα ΓΥΑΛΙ, με πανι, vitex, το σφουγκαρισα εσωτερικα με τη σφουγαριστρα (χωρις σαπουνι) και το στεγνωσα... πηρα dow το εκοψα κ το κολησα...

Ξαναπηγα ερμη.. πηρα και αλλες πετρες... νομιζω οτι ΔΕΝ ειναι ασβεστολιθικες αι θα φρικαρω τωρα κυριολεκτικα...

Λοιπον ΑΝ

προσεξτε

ΑΝ

Και αυτες που πηρα ΔΕΝ ειναι ασβεστολιθικες, τελος το αθλημα με τα ενυδρεια...

σας χαιρετω...

Θα αρχισω να μαζευω πεταλουδες....

*by the way ξερετε κανενα forum για πεταλουδες?? η αν μεισειτε κανεναν μπορω να κανω και αλλο hobby... zw :grin: :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

εδω οι νεες

γκρι μαυρες οι βασικες και λιγες λευκες...

αλλα 68 ευρω σημερα οι πετρες

πηρα 95 κιλα τις μαυρες και ενα τσουβαλι τις λευκες

μηπως παραπηρα????

post-43010-1310216084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...