Jump to content

Ξεκιναω ενα μικρο Reef !!!


Recommended Posts

Μετα απο χρονια στο γλυκο νερο λεω να κανω ενα μικρο βηματακι στο θαλασσινο... :(:(:glare:

Εχω ενα ενυδρειο diy 100κατι λιτρων χωρισμενο 90 λιτρα και σχεδον 20 διπλα σαν sub (και αυτο χωρισμενο σε 3 κομματια ...)

Προς το παρον εχω θερμομετρο θερμαντηρα, 2 κυκλοφορητες φιλτρου/sub απο 400l/h και απο βδομαδα θα εχω 2 κυκλοφορητές tunze turbelle nanostream 6045 για μεσα στο ενυδρειο .

σιγουρα θα βαλω αραγωνιτη ως deep sand bed (10εκ) και βραχο ζωντανο...

οποτε μου λειπουν Α/Ο και skimmer

καταρχας ακουω προτασεις για αυτα τα 2 (οσες περισσοτερες μπορειτε ) :D:D:P

διαβασα για Α/Ο RO KAI RO/DI ποια η διαφορα ? μου χρειαζεται η δευτερη ? η κανω δουλεια και μονο με την πρωτη ?

διαβασα καλα λογια για deltec αλλα πολλα τα λεφτα :unsure::thumbup:

(και προβλεπω να με διωχνει η γυναικα απο το σπιτι) :D-_--_-

αλλες καλες λυσεις ?

για Αντίστροφη όσμωση AQUARIUM τι γνωμη εχετε ?

για τις Α/Ο WATERWAVES τι γνωμη εχετε ?

για τα skimmer BOYU τι γνωμη εχετε ?

Οποιαδηποτε αλλη προταση / παροτρυνση κτλ ειναι ευπροσδεκτη ...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν θέλεις μελλοντικά να σου κοστίσει ακριβότερο το όλο σύστημα, σου προτείνω να καταλήξεις στο Deltec από την αρχή.

Η water waves έχει καλές και φτηνές προτάσεις για την περίπτωσή σου, πέρα από την εξυπηρέτηση και τις γνώσεις πάνω στο αντικείμενο που σου προσφέρει σαν εταιρία.

Οι κυκλοφορητές σαν να μου φαίνονται πολύ ισχυροί για τα λίτρα σου !!!

Τι σκοπεύεις να βάλεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις μελλοντικά να σου κοστίσει ακριβότερο το όλο σύστημα, σου προτείνω να καταλήξεις στο Deltec από την αρχή.

Η water waves έχει καλές και φτηνές προτάσεις για την περίπτωσή σου, πέρα από την εξυπηρέτηση και τις γνώσεις πάνω στο αντικείμενο που σου προσφέρει σαν εταιρία.

Οι κυκλοφορητές σαν να μου φαίνονται πολύ ισχυροί για τα λίτρα σου !!!

Τι σκοπεύεις να βάλεις μέσα?

Αν οι κυκλοφορητες ειναι πολυ δυνατοι θα βαλω μονο τον ενα και ενα koralia 2 .. πως σου ακουγεται ?

επειδη το deltec ειναι ακριβό το Red sea prizm (hang on back) πως σας ακουγεται ?

καποια αλλη προταση ? που ισως να μπορω να βρω μεταχειρισμενο ?

Μεσα σκεφτομαι να βαλω... μερικα clown και μερικα κοραλια...

γενικα μου αρεσουν αυτα

Heteractis magnifica

hoffman

sarkophiton Toadstool Mushroom

τρικολορ acro

αλλα εσεις θα μου πειτε αν και μετα απο ποσο καιρο και υπο ποιες συνθηκες θα μπορω να τα βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου.. περίεργοι συνδυασμοί... τουλάχιστον για αρχή.

Η ανεμώνες γενικά είναι δύσκολα ζωντανά και θέλουν στρωμένο ενυδρείο με ισχυρό φωτισμό και εκτός απ αυτά μπορούν να σου δημιουργήσουν μέχρι και "καταστροφή" του ενυδρείου εάν πάνε κοντά σε κάποιον κυκλοφορητή.

Θα σου πρότεινα για αρχή να αρκεστείς σε εύκολα ανθεκτικά ψαράκια και μαλακά κοράλλια.... στη πορεία βλέπεις και θα πράξεις ανάλογα.

.... αυτό το hoffman δεν κατάλαβα τι είναι και σίγουρα δεν αναφέρεσαι στον Dustin !!!!

To tricolor acro αφορά το κοράλλι? αν ναι να ξέρεις πως τα σκληρά κοράλλια είναι πολύ απαιτητικά σε σωστές και σταθερές συνθήκες νερού... σε δυνατό φωτισμό και κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου.. περίεργοι συνδυασμοί... τουλάχιστον για αρχή.

Η ανεμώνες γενικά είναι δύσκολα ζωντανά και θέλουν στρωμένο ενυδρείο με ισχυρό φωτισμό και εκτός απ αυτά μπορούν να σου δημιουργήσουν μέχρι και "καταστροφή" του ενυδρείου εάν πάνε κοντά σε κάποιον κυκλοφορητή.

Θα σου πρότεινα για αρχή να αρκεστείς σε εύκολα ανθεκτικά ψαράκια και μαλακά κοράλλια.... στη πορεία βλέπεις και θα πράξεις ανάλογα.

.... αυτό το hoffman δεν κατάλαβα τι είναι και σίγουρα δεν αναφέρεσαι στον Dustin !!!!

To tricolor acro αφορά το κοράλλι? αν ναι να ξέρεις πως τα σκληρά κοράλλια είναι πολύ απαιτητικά σε σωστές και σταθερές συνθήκες νερού... σε δυνατό φωτισμό και κυκλοφορία.

Ας παμε βημα βημα διοτι μεχρι τις ανεμωνες... απο οτι διαβασα απεχω...αιωνες... :D-_-

Και ο Hoffman μαλλον ειναι η Stichodactyla gigantea -_-:D:D

για αρχη ας πουμε οτι θα βαλω μονο 2 clown

παμε παλι στο hardware... προτασεις ??? κανει τιποτα απο αυτα που εγραψα ποιο πανω για τα λιτρα μου ?? εχετε κατι να προτεινετε εκτος του deltec???

Link to comment
Share on other sites

Μπα... ξέχνα και το συγκεκριμένο Hoffman... πιο εύκολα θα προσαρμοστεί ο Dustin :D-_--_-

Για το skimmer επιλέγεις κάποιο σύμφωνα με τα οικονομικά σου, αρκεί να καλύπτει τις ανάγκες του ενυδρείου σου, και αυτό δεν εξαρτάται μόνο για την ονομαστική αξία των λίτρων, αλλά έχει να κάνει και με το μελλοντικό φορτίο του ενυδρείου σου σε ζωντανά.

Συνήθως οι εταιρίες όταν αναφέρουν ότι το ΧΧΧ skimmer είναι ικανό για ΧΧΧ λίτρα το υπερεκτιμούν κάπως.

Στο πρώτο σου post ανέφερες για το DI στην αντιστροφή όσμωση. Αυτό είναι ένα φίλτρο ρητίνης που τοποθετείται στο τελικό στάδιο και σου δίνει ακόμη πιο καθαρό νερό.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Μπα... ξέχνα και το συγκεκριμένο Hoffman... πιο εύκολα θα προσαρμοστεί ο Dustin :D:P:(

ΚΑΛΟ ...ΑΚΟΜΑ ΓΕΛΑΩΩΩΩΩ :(:glare::unsure::thumbup::D-_--_-:D

Φιλε Αιολε επειδη ακριβως λογο εμπειριας ξερω οτι οι κατασκευαστες υπερεκτιμούν εως διπλασιαζουν τα λιτρα ...γι αυτο και χρειαζομαι την βοηθεια σας...

αναφερω τα θα ηθελα στο μελλον να εχει μεσα το ενυδρειο αυτο ωστε απο τωρα να κανω τις σωστες αγορες... οκ το deltec 300 ειναι σαφως το καλυτερο ...αλλα και η τρακοσαρα ευρω που θελει για καινουργιο ειναι ενα θεμα ... τουλαχιστον τωρα που πρεπει να αγοραστουν τοσα πραγματα... γι αυτο ελεγα αν υπαρχει μια εναλλακτικη γι αρχη εως οτου στρωσει το ενυδρειο και ειναι ετοιμο να υποδεχθει οργανισμους πιο απαιτητικους .. μετα βεβαιως θα καταληξω σε αυτο

αλλα μεχρι τοτε υπαρχει κατι σχετικα καλο και αξιοπιστο ?

απο αυτα που εχω παραθεσει ποιο θα προτεινες?

Tunze nano skimmer

Red sea prizm

BOYU

τελος το di αν καταλαβα καλα καλο ειναι να το εχεις αλλα δεν ειναι και απαραιτητο σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα skimmer που προσανατολίζεσαι δεν μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση γιατί δεν τα δούλεψα.... όλο και από κάποιο μέλος θα πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Νομίζω ότι το deltec το υπερεκτιμάς στα 300 ευρώ. Εδώ καινούργιο το MCE-600 (με τη νέα αντλία) και το βρίσκει κάποιος πιο κάτω από 300 ευρώ, πόσο μάλλον το MCE-300 και ειδικά αν το βρεις μεταχειρισμένο από αγγελία.

Για το DI είναι όπως το λες, αλλά το κόστος αγοράς (θήκης/ρητίνης) είναι σχετικά μικρό.. περίπου στα 25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα μαζευω... θα σας ενημερωσω το σ/κ :P;)

Μια μαλλον κουτή ερωτηση το deep sand bed πρεπει να ειναι μεσα στο sump ή λειτουργει και μεσα στο ενυδρειο ??? η λειτουργεια του εξαρταται απο τον φωτισμο ?

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί εξ ίσου καλά όπου και να είναι, αλλά στο κυρίως ενυδρείο δεν στο συνιστώ για πρακτικούς και αισθητικούς λόγους.

Λόγω του ύψους που έχει θα είναι άσχημο να φαίνεται όλο αυτό το πράγμα και που σε λίγο καιρό θα αρχίσει να παίρνει διάφορες αποχρώσεις.

Οι πρακτικοί λόγοι είναι ότι τα βράχια δεν θα μπορέσουν να έχουν ένα σταθερό οικοδόμημα επάνω σ αυτό.

Από εκεί και το τραγούδι... "Είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια"... :P

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα μαζευω... θα σας ενημερωσω το σ/κ :thumbup::rasp:

Μια μαλλον κουτή ερωτηση το deep sand bed πρεπει να ειναι μεσα στο sump ή λειτουργει και μεσα στο ενυδρειο ??? η λειτουργεια του εξαρταται απο τον φωτισμο ?

Ειμαι κατοχος του red sea prizm κοντα στον ενα χρονο απο αποψη φιλτραρισματος ο κατασκευαστης το δινει για 150 λιτρα για fish only ,75λιτρα για soft coral, και 60 για σκληρα, εγω το εχω σε 170 λιτρα μαζι με σαμπ και μεσα εχω περισσοτερα μ****α και κανα δυο σκληρα κορραλια, απο ψαρια εχω 6 μικρα και ενα μεγαλουτσικο και μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλλα πιστευω οτι αυτο οφειλεται στη καλη βιολογια που εχω (20 κιλα βραχο) και στις εβδομαδιαιες κουβαρνταδικες αλλαγες νερου (25%) που κανω.Γι αυτο το λογο θα αγορασω καινουργιο σκιμμερ που ο καυασκευαστης το δινει για 1000 λιτρα γιατι σε βαθος χρονου περισσοτερα χρηματα ξοδεψα στα αλατια που αγοραζα παρα αμα αγοραζα καλυτερο σκιμμερ, ενα αλλο αρνητικο επισης ειναι ο ενοχλητικος θορυβος που κανει οταν δουλευει το red sea ;)

Πιστευω να σε βοηθησα :P

Έγινε επεξεργασία - nikos gn
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του red sea prizm κοντα στον ενα χρονο απο αποψη φιλτραρισματος ο κατασκευαστης το δινει για 150 λιτρα για fish only ,75λιτρα για soft coral, και 60 για σκληρα, εγω το εχω σε 170 λιτρα μαζι με σαμπ και μεσα εχω περισσοτερα μ****α και κανα δυο σκληρα κορραλια, απο ψαρια εχω 6 μικρα και ενα μεγαλουτσικο και μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλλα πιστευω οτι αυτο οφειλεται στη καλη βιολογια που εχω (20 κιλα βραχο) και στις εβδομαδιαιες κουβαρνταδικες αλλαγες νερου (25%) που κανω.Γι αυτο το λογο θα αγορασω καινουργιο σκιμμερ που ο καυασκευαστης το δινει για 1000 λιτρα γιατι σε βαθος χρονου περισσοτερα χρηματα ξοδεψα στα αλατια που αγοραζα παρα αμα αγοραζα καλυτερο σκιμμερ, ενα αλλο αρνητικο επισης ειναι ο ενοχλητικος θορυβος που κανει οταν δουλευει το red sea ;)

Πιστευω να σε βοηθησα :P

Η βοηθεια ολων ειναι ανεκτιμιτη... οποτε καταληγω σε dsb (15-20 εκ) στο ενα κομματι του sump και οταν με το καλο βρω το deltec 300 σε προσφορα ή μεταχειρισμενο θα το παρω.... :thumbup::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η βοηθεια ολων ειναι ανεκτιμιτη... οποτε καταληγω σε dsb (15-20 εκ) στο ενα κομματι του sump και οταν με το καλο βρω το deltec 300 σε προσφορα ή μεταχειρισμενο θα το παρω.... :P;):thumbup:

Μια ερωτηση μπορω χωρις Α/Ο και Skimmer να αποχλωριωσω το νερο να βαλω αλατι 1024 και ζουμια για σωστο ph kh, Κυκλοφορητές, σφουγγαρια μπλε, αντιφωσφορο και ανθρακα στο sump και να βαλω μονο ζωντανό βραχο και αραγωνιτη για να αρχισει να στρωνει το ενυδρειο κανα δυο μηνες μεχρι να αγορασω τα υπολοιπα ?????

Γινεται ? Πρεπει να προσεξω κατι ? θα ριχνω λιγη τροφη ? ή πρεπει να βαλω ενα ανθεκτικο ψαρακι (occelaris) μετα απο λιγο ?

Για συμβουλεψτε .....

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να αποχλωριώσεις το νερό ή κάποιος φίλος να σου δώσει νερό Α/Ο που είναι φυσικά ανώτερο.

Αφού διαλύσεις το αλάτι δεν χρειάζεται να ρίξεις πρόσθετα για pH / KH γιατί αυτά θα "είναι" στις σωστές τιμές από το αλάτι.

Ψαράκι το ξεχνάς μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου, άσχετα με αυτά που μπορεί να σου έχουν πει

Για να στρώσει το ενυδρείο μπορείς να τοποθετήσεις μπόλι (λίγη άμμο, βράχο) από κάποιο έτοιμο ενυδρείο και να ξεκινήσεις τον κύκλο προσθέτοντας βακτήρια, σκευάσματα δηλαδή του εμπορίου, όπου η κάθε εταιρία δίνει και τις ανάλογες οδηγίες και χρόνους ωρίμανσης.

Όλη αυτή τη περίοδο οι μόνες μετρήσεις που θα χρειαστείς να κάνεις είναι νιτρώδη (CO2), νιτρικά (CO3), αμμωνία (ΝΗ3/4) και φωσφορικά (ΡΟ4)

Τη στιγμή που θα υπάρχει μέσα ο βράχος καλό θα ήταν να υπάρχει και το skimmer γιατί με όλη αυτή τη διαδικασία (κύκλος του αζώτου) θα πεθαίνουν και γεννιούνται εκατομμύρια βακτήρια και μικροοργανισμοί.

Ίσως κάποιος φίλος να μπορέσει να σου δανείσει προσωρινά κάποιο skimmer από τα παρελκόμενα/περισσεύματα που λίγο-πολύ έχουμε στα ντουλάπια μας :P

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να αποχλωριώσεις το νερό ή κάποιος φίλος να σου δώσει νερό Α/Ο που είναι φυσικά ανώτερο.

Αφού διαλύσεις το αλάτι δεν χρειάζεται να ρίξεις πρόσθετα για pH / KH γιατί αυτά θα "είναι" στις σωστές τιμές από το αλάτι.

Ψαράκι το ξεχνάς μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου, άσχετα με αυτά που μπορεί να σου έχουν πει

Για να στρώσει το ενυδρείο μπορείς να τοποθετήσεις μπόλι (λίγη άμμο, βράχο) από κάποιο έτοιμο ενυδρείο και να ξεκινήσεις τον κύκλο προσθέτοντας βακτήρια, σκευάσματα δηλαδή του εμπορίου, όπου η κάθε εταιρία δίνει και τις ανάλογες οδηγίες και χρόνους ωρίμανσης.

Όλη αυτή τη περίοδο οι μόνες μετρήσεις που θα χρειαστείς να κάνεις είναι νιτρώδη (CO2), νιτρικά (CO3), αμμωνία (ΝΗ3/4) και φωσφορικά (ΡΟ4)

Τη στιγμή που θα υπάρχει μέσα ο βράχος καλό θα ήταν να υπάρχει και το skimmer γιατί με όλη αυτή τη διαδικασία (κύκλος του αζώτου) θα πεθαίνουν και γεννιούνται εκατομμύρια βακτήρια και μικροοργανισμοί.

Ίσως κάποιος φίλος να μπορέσει να σου δανείσει προσωρινά κάποιο skimmer από τα παρελκόμενα/περισσεύματα που λίγο-πολύ έχουμε στα ντουλάπια μας :P

Επειδη θα αγορασω στρωμενο αραγωνιτη και λιγο βραχο ζωντανο απο εναν χομπιστα... εχω 2 ερωτησεις ακομα...

Λαμπες αναβω ή αφου στρωσει το ενυδρειο? και αν ναι σταδιακα ? μια ωρα την πρωτη μερα και μετα μιση επιπλεον καθε μερα?

Να υποθεσω οτι τα βακτηρια του γλυκου δεν κανουν για θαλασσινο ? ή τα σκευασματα ειναι κοινα ? εχω πχ ενα της sera... που ηταν μεσα στο κουτι του σιποραξ....

Link to comment
Share on other sites

λαμπες αναβεις αρχικα ενα 5αωρο και ανεβαζεις μιση ωρα καθε βδομαδα.θα σου ερθει αρχικα μπολικη διατομικη καφε η οποια και θα κανει τον κυκλο της.

εφοσων οι μετρησεις σου ειναι καλες για ζωντανα,καλο θα ειναι να υπαρχει συνεργειο καθαρισμου απο σαλιγκαρια τα οποια θα βοηθησουν πολυ με την διατομικη.

οσο για τα βακτηρια ειναι πανω-κατω τα ιδια.εγω θα εριχνα για αρχη 2 αμπουλες της prodibio που ειναιπολυ δυνατες και καλες για αρχη θαλασσινου.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν και τα κατωθι..

2 κυκλοφορητές tunze turbelle nanostream 6045

Βιομπαλες και σφουγγαρια μπλε

Αλατι 4 kg

Tropic Marine ΚΗ + CA Supplement

Tropic Marine ΚΗ + PH Triple Buffer

Seachem REEF Complete για CA χωρίς να πειράζει mg ή str

Seachem REEF Buffer ανεβάζει το PΗ στο 8.3 και το KH 12

Seachem REEF Builder ανεβάζει MONO το KH

AquaVitro PH – ανεβάζει το PΗ στο 8.1 χωρίς να πειράζει KH

Api Buffer Max - ανεβάζει το PΗ

Seachem Reef dip (Ιώδιο)

CHEMI PURE

Δυστηχως ακομα δεν πηρα τον ΖΒ τον αραγωνιτη... και ενα Skimmer προσωρινο μεχρι να βρω το deltec....

ισως τα καταφερω μεσα στις επομενες μερες....

αν μου τα πουλησει τελικα το παλικαρι.... που τα δινει πακετο με ενα ενυδρειο...

Θα σας κρατω ενημερους.... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

2 κυκλοφορητές tunze turbelle nanostream 6045

Νομίζω ότι είναι υπερβολικές για το ενυδρείο σου.... θα φύγουν μέχρι και λέπια από τα ψάρια αν τις δουλέψεις και τις 2 :bigemo_harabe_net-74:

Βιομπαλες και σφουγγαρια μπλε

Οι βιομπάλες είναι περιττές αν βασιστεί η βιολογία στον βράχο... άσε που είναι και νιτρογενείς παράγοντες όπως και τα σφουγγάρια αν δεν τα καθαρίζεις κάθε εβδομάδα)

Tropic Marine ΚΗ + CA Supplement

Tropic Marine ΚΗ + PH Triple Buffer

Seachem REEF Complete για CA χωρίς να πειράζει mg ή str

Seachem REEF Buffer ανεβάζει το PΗ στο 8.3 και το KH 12

Seachem REEF Builder ανεβάζει MONO το KH

AquaVitro PH – ανεβάζει το PΗ στο 8.1 χωρίς να πειράζει KH

Api Buffer Max - ανεβάζει το PΗ

Κάποια από τα παραπάνω κάνουν την ίδια δουλειά και καλό είναι να μη τα μπλέξει όλα μαζί...

Seachem Reef dip (Ιώδιο)

Αυτό δεν είναι για προσθήκη του ιωδίου ως ιχνοστοιχείο αλλά για να κάνεις "λουτρό" στα κοράλλια σε περιπτώσεις που υπάρχουν παράσιτα... γι αυτή τη δουλειά καλά έκανες και το πήρες.

CHEMI PURE

Θέλει πολύ προσοχή όταν το εφαρμόσεις σε περίπτωση που εμφανιστεί κυανοβακτήριο....

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

2 κυκλοφορητές tunze turbelle nanostream 6045

Νομίζω ότι είναι υπερβολικές για το ενυδρείο σου.... θα φύγουν μέχρι και λέπια από τα ψάρια αν τις δουλέψεις και τις 2 :bigemo_harabe_net-74: Σωστά ....θα βαλω μονο το ενα και αλλο ενα πιο μικρο.... απο πισω απο τον βραχο....

Βιομπαλες και σφουγγαρια μπλε

Οι βιομπάλες είναι περιττές αν βασιστεί η βιολογία στον βράχο... άσε που είναι και νιτρογενείς παράγοντες όπως και τα σφουγγάρια αν δεν τα καθαρίζεις κάθε εβδομάδα) και κανονικό sump να ειχα δεν θα εβαζα σφουγγαρια? μονο βραχο ?

Tropic Marine ΚΗ + CA Supplement

Tropic Marine ΚΗ + PH Triple Buffer

Seachem REEF Complete για CA χωρίς να πειράζει mg ή str

Seachem REEF Buffer ανεβάζει το PΗ στο 8.3 και το KH 12

Seachem REEF Builder ανεβάζει MONO το KH

AquaVitro PH – ανεβάζει το PΗ στο 8.1 χωρίς να πειράζει KH

Api Buffer Max - ανεβάζει το PΗ

Κάποια από τα παραπάνω κάνουν την ίδια δουλειά και καλό είναι να μη τα μπλέξει όλα μαζί... θα βαζω μονο αυτο που χρειαζομαι οταν θα χρειαστει...μετα απο καιρο υποθετω...

Seachem Reef dip (Ιώδιο)

Αυτό δεν είναι για προσθήκη του ιωδίου ως ιχνοστοιχείο αλλά για να κάνεις "λουτρό" στα κοράλλια σε περιπτώσεις που υπάρχουν παράσιτα... γι αυτή τη δουλειά καλά έκανες και το πήρες. Σωστα ειναι για να καθαριστουν τα κοραλια πριν μπουν στο ενυδρειο....

CHEMI PURE

Θέλει πολύ προσοχή όταν το εφαρμόσεις σε περίπτωση που εμφανιστεί κυανοβακτήριο....

Οχι CHEMI CLEAN που ειναι για το κυανοβακτήριο αλλα CHEMI PURE που ειναι κατι σαν βιολογικο υλικο και κανει την δουλεια του ανθρακα...

ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ? ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΟΛΥ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ....

http://www.fosterandsmithaquatics.com/product/prod_display.cfm?pcatid=4177

Link to comment
Share on other sites

To Chemi-Pure είναι ένα υψηλής ποιότητας μείγμα ενεργών ανθράκων και ρητινών ανταλλαγής ιόντων, που φιλτράρει το νερό από οργανικές ουσίες .Συμβάλει στην απομάκρυνση του αζώτου (αμμωνία και νιτρικά), σταθεροποιώντας επίσης τη χημεία του νερού, διατηρώντας τα επίπεδα του pH

* Διατηρεί το pH σταθερό

* Διατηρεί το νερό του ενυδρείου διαυγές

* Αποροφά οργανικές ουσίες

* Εξαλείφει το οσμωτικό σοκ

* Αυξάνει την διάρκεια ζωής των ψαριών

Για γλυκό και θαλασσινό νερό

Συσκευασία : 283 γρ.

Καλύπτει τις ανάγκες περίπου 150 λίτρων

Διάρκεια δράσης : Μέχρι 6 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα σου πρότεινα να ξεχάσεις dsb γιατί μόνο χώρο που θα σου φάει. Μπορείς να βάλεις στο κυρίως ενυδρείο ένα στρώμα 5-6 εκατοστών λεπτόκοκκο. Αν σκοπεύεις να τον μπολιάσεις πάρε λίγο από κάποιο χομπίστα και ανακάτεψε τον με καινούργιο. Να ξέρεις ότι ο αραγωνήτης από παλιό ενυδρείο θα θέλει πολύ ξέπλυμα και γιαυτό καλύτερα μη πάρεις ποσότητα.

Αν παρόλα αυτά πάρεις αραγωνίτη από κάποιον που διαλύει το ενυδρείο του τότε μπορείς να κρατήσεις μία μικρή ποσότητα την οποία θα ξεπλύνεις με αλατόνερο και τον υπόλοιπο τον ξεπλένεις με γλυκό.

Τα 15 με 20 εκατοστά που γράφεις για dsb είναι υπερβολικό ακόμα και για χονδρόκοκκο αραγωνίτη.

Τους κυκλοφοριτές αν τους πήρες από Ελλάδα και δεν τους έχεις χρησιμοποιήσει σου προτείνω να τους επιστρέψεις και να πάρεις μικρότερους. Το ίδιο να κάνεις και με κάποια ζουμάκια που δεν σου χρειάζονται στη παρούσα φάση. Γύρισε τα και πάρε κάποια τέστ για το νερό (αμμωνίας, νιτρικών, φωσφορικών)

Με το φωτισμό τι αποφάσισες; :bigemo_harabe_net-52:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ... μπέρδεψα το Pure με το Clean :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Να και μια παλιότερη κουβέντα για το Chemi Pure...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13782

Δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω και δεν έχω πλήρη εικόνα και από ότι πρόσεξα στη κουβέντα δεν δόθηκε πολύ συνέχεια στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα σου πρότεινα να ξεχάσεις dsb γιατί μόνο χώρο που θα σου φάει. Μπορείς να βάλεις στο κυρίως ενυδρείο ένα στρώμα 5-6 εκατοστών λεπτόκοκκο. Αν σκοπεύεις να τον μπολιάσεις πάρε λίγο από κάποιο χομπίστα και ανακάτεψε τον με καινούργιο. Να ξέρεις ότι ο αραγωνήτης από παλιό ενυδρείο θα θέλει πολύ ξέπλυμα και γιαυτό καλύτερα μη πάρεις ποσότητα.

Αν παρόλα αυτά πάρεις αραγωνίτη από κάποιον που διαλύει το ενυδρείο του τότε μπορείς να κρατήσεις μία μικρή ποσότητα την οποία θα ξεπλύνεις με αλατόνερο και τον υπόλοιπο τον ξεπλένεις με γλυκό.

Τα 15 με 20 εκατοστά που γράφεις για dsb είναι υπερβολικό ακόμα και για χονδρόκοκκο αραγωνίτη.

Τους κυκλοφοριτές αν τους πήρες από Ελλάδα και δεν τους έχεις χρησιμοποιήσει σου προτείνω να τους επιστρέψεις και να πάρεις μικρότερους. Το ίδιο να κάνεις και με κάποια ζουμάκια που δεν σου χρειάζονται στη παρούσα φάση. Γύρισε τα και πάρε κάποια τέστ για το νερό (αμμωνίας, νιτρικών, φωσφορικών)

Με το φωτισμό τι αποφάσισες; :bigemo_harabe_net-52:

Λοιπον σκεφτομουν να βαλω αραγωνιτη απο χομπιστα με την λογικη να λειτουργησει ως μπολι μαζι με τον ζωντανο βραχο... οποτε δεν καταλαβαινω το ξεπλυμα.. αν τον ξεπλυνω δεν θα χασει ολους τους μικρο-οργανισμους ??? Τι θελουμε να αποφυγουμε με το ξεπλυμα ???

Τους κυκλοφοριτές τους πηρα παλι απο χομπιστα... και εβαλα εναν στο Rio400 που εχω με γλυκο και τον αλλον στο νεο αλατισμενο!!!! επειδη οι 6045 εχουν αυξομειωση ροης αυτον που εβαλα στο αλατισμενο τον εχω βαλει να λειτουργει στο τερμα κατω... οποτε νομιζω ειναι οκ... Σαν δευτερο εβαλα ενα μικρο sunsun... που πηρα...

Το ιδιο και με τα ζουμια ειναι ολα απο χομπιστα σχεδον γεματα... και νομιζω οτι θα χρησιμευσουν καποια στιγμη... στο μελλον... αλλωστε στην τιμη που τα πηρα ηταν ευκαιρια...

Απο τεστακια εχω τα παντα εκτος απο φωσφορικών που θα παρω...

Οσο για τον φωτισμο θα βαλω το φωτιστικό σου ... :lol::D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...