Jump to content

Ξεκιναω ενα μικρο Reef !!!


Recommended Posts

O χρησιμοποιημένος αραγωνίτης θέλει ξέπλυμα γιατί έχει κατακρατήσει όλη τη βρομιά από την πολύχρονη παραμονή του στο ενυδρείο μας. Αν το ρήξεις με τη μία έτσι στο ενυδρείο σου στη καλύτερη περίπτωση που δε σου ψοφήσουν τα ζωντανά από το υδρόθειο θα ξεκινήσεις με νιτρικα στο Θεό.

Τώρα αν ξεπλύνεις με θαλασσινό νερό κρατάς τη βιολογία, αλλά αν έχεις πολύ ποσότητα από αραγωνίτη δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα. Οπότε σου προτείνω να κρατήσεις και να ξεπλύνεις μικρή ποσότητα για μπόλι και τον υπόλοιπο, πολύ καλό πλύσημο με νεράκι βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα απο μια μερα δουλειας ...εχουμε ενα ενυδρειο γεματο νερο (1020 αλατοτητα) με 5 εκ ψιλοκοκκο αραγωνιτη κατω με μπολικη βιολογία πανω του, λιγο ζωντανο βραχο (χρειαζομαι 6-7 κιλα ακομα) και το απογευμα θα μετρησω τιμες και θα σας πω....

Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα είναι χαμηλή, αν έχεις σκοπό να βάλεις μόνο ψάρια πρέπει να είναι 1021-1022, αν όμως βάλεις κοράλλια θα πρέπει να την ανεβάσεις 1025-1026

Με τι όργανο μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα είναι χαμηλή, αν έχεις σκοπό να βάλεις μόνο ψάρια πρέπει να είναι 1021-1022, αν όμως βάλεις κοράλλια θα πρέπει να την ανεβάσεις 1025-1026

Με τι όργανο μετράς?

Μετραω με ρεφλεκτομετρο... το θεμα τωρα ειναι πως ανεβαζω την αλατοτητα χωρις να ξεπερασω τα ορια? βαζω πχ 100 γραμμαρια αλατι αφηνω να διαλυθει μια μερα και βλεπω την διαφορα ? για να ανεβει 5 βαθμους ξερετε ποσο αλατι πρεπει να βαλω σε 90 λιτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συσκευασία/μάρκα αναγράφει τις αναλογίες και προτείνει μάλιστα τη θερμοκρασία.

Αφού διαλύσεις το αλάτι θα κάνεις τη μέτρηση μετά από 6 ώρες με το ρεφλεκτόμετρο καλιπραρισμένο φυσικά.

Τώρα για να αυξήσεις την αλατότητα θα ετοιμάσεις μια ΧΧ ποσότητα νερού για αλλαγή πολύ πιο...."αλατισμένη" και αφού διαλυθεί θα την προσθέσεις σιγά-σιγά μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού δεν τον γνωρίζω....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που κανω συνεχεια ερωτησεις... αλλα τι θα πει το ρεφλεκτόμετρο καλιπραρισμένο ???. πως το καλιμπραρω?

δεν ειδα πανω να εχει κατι να πειραξεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ενα βιδακι πανω?συνηθως εχει ενα λαστιχακι 'ταπα' πανω στο βιδακι και ισως να μην το εχεις δει.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57764

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ενα βιδακι πανω?συνηθως εχει ενα λαστιχακι 'ταπα' πανω στο βιδακι και ισως να μην το εχεις δει.

http://www.aquazone....showtopic=57764

Αν και δεν το εχω μπροστα μου εχεις δικιο εχει μια ταπα λαστιχενια απο πανω που νομιζα οτι ειναι για να ακουμπαει το πλαστικο... μαλλον απο κατω θα εχει ρυθμιση... αλλωστε ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο [που δειχνει η φωτογραφια.... και τωρα που διαβασα το λινκ που εβαλες καταλαβα τι πρεπει να κανω οποτε θα καλιμπραρω θα ξαναμετρησω... και θα σας ενημερωσω...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ρεφλεκτομετρο χρειαζοταν καλιμπραρισμα...και το εκανα με καθαρο ορο φαρμακειου. Μετα απο αυτο μετρησα προσθεσα μιγμα αλατισμενου νερου και καταφερα να φερω την τιμη στο 1025. Θερμοκρασία 26 C. Μετρησα ph 8.2 και αμμωνια 3.. βεβαια μεσα εχω λιγο ζωντανο βραχο οποτε ειναι φυσικο να μην εχει στρωσει... αναμενω μια απαντηση απο ενα χομπιστα ωστε να βαλω 8 κιλα ακομα ΖΒ κουραρισμενο... οποτε να αρχισει να στρωνει....

Το θεμα μου ειναι οτι το σκιμμερ (Aqua Medic Miniflotor) ειναι 2η μερα που δουλευει και δεν εχει βγαλει τιποτα... ειναι νωρις ή δεν δουλευει ?

Εχω και την αισθηση οτι ειναι πολυ μεγαλο σε υψος για το ενυδρειο μου ...διοτι φτανει 5-6 εκ απο τον αραγωνιτη ... ειναι σωστα ή πρεπει να τον βαλω πιο ψηλα ? δεν ξερω τι να πω...

Αναμενω προτασεις σας...

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Τα skimmer όλα ανεξαιρέτως (αλλά ειδικά αυτά με ξυλόπετρα) για να δουλέψουν σωστά πρέπει να είναι σωστά τοποθετημένα στο ύψος και πρέπει κάπου να υπάρχει μια ενδεικτική γραμμή το μέχρι που να φτάνει η στάθμη..... και δεν είναι μόνο αυτό, αλλά και η ποσότητα αέρα που προτείνει ο κατασκευαστής..... και φυσικά η ποσότητα οργανικών ουσιών που υπάρχει στη στήλη του νερού που στη προκειμένη περίπτωση πρέπει να έχεις πολύ λίγη.

Το πρώτο πράγμα που θα ελέγξεις είναι η στάθμη και η ποσότητα αέρα που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τα skimmer όλα ανεξαιρέτως (αλλά ειδικά αυτά με ξυλόπετρα) για να δουλέψουν σωστά πρέπει να είναι σωστά τοποθετημένα στο ύψος και πρέπει κάπου να υπάρχει μια ενδεικτική γραμμή το μέχρι που να φτάνει η στάθμη..... και δεν είναι μόνο αυτό, αλλά και η ποσότητα αέρα που προτείνει ο κατασκευαστής..... και φυσικά η ποσότητα οργανικών ουσιών που υπάρχει στη στήλη του νερού που στη προκειμένη περίπτωση πρέπει να έχεις πολύ λίγη.

Το πρώτο πράγμα που θα ελέγξεις είναι η στάθμη και η ποσότητα αέρα που χρειάζεται.

Εισαι απιθανος αλλαξα την ξυλοπετρα (εβαλα καινουργια) και το εβαλα ελαχιστα πιο μεσα και μεσα σε 20 λεπτα ειχε φτασει ο αφρος (ασπρος) μεχρι το δοχειο συλλογης...

χιλια ευχαριστω :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

...και κάτι που είχα ξεχάσει να σου γράψω, αλλά τελικά το ανακάλυψες μόνος σου, είναι ότι η ξυλόπτρα θέλει κι συχνές αλλαγές..... το πόσο συχνά όμως θα το βλέπεις εσύ ανάλογα με το αν λειτουργεί σωστά η όχι το skimmer

Link to comment
Share on other sites

κατα την ταπεινη μου γνωμη τα περισσοτερα απο τα ζουμια καθως και οι βιομπαλλες και τα σφουγγαρια σου ειναι αχρηστα...και στο σαμπ εκτος απο χαετο και νερακι δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

κατα την ταπεινη μου γνωμη τα περισσοτερα απο τα ζουμια καθως και οι βιομπαλλες και τα σφουγγαρια σου ειναι αχρηστα...και στο σαμπ εκτος απο χαετο και νερακι δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Σε οτι αφορα τις μπαλες εχεις δικιο... τα ζουμια υποθετω οτι καποια στιγμη ισως και να βοηθησουν... τωρα εκτος απο τα σφουγγαρια, το σακουλακι με αντιφωσφορο και ανθρακα, και αρκετο υαλοβαμβακα δεν εχω κατι αλλο μεσα στο sump αναμενω απο μια αγγελια μπας και μου δωσει ενα παλικαρι και βαλω και λιγο chaeto... αλλα απο την αλλη δεν μπορω να αναξω και φωτα ακομα.....μηπως πρπει να μπει αργοτερα ?

λετε να βγαλω και τα μπλε σφουγγαρια απο τωρα ή αφου στρωσει το ενυδρειο και μπουν οι πρωτοι κατοικοι ???

κακως εβαλα υαλοβαμβακα δεν πρεπει ?

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που εχεις μεσα ζωντανο βραχο,δεν χρειαζονται σφουγγαρια.

μεχρι να χρειαστεις καποια απο αυτα τα ζουμια ισως κριθουν ακαταλληλα.καποτε ολα ληγουν.αγοραζεις μονο οτι χρειαζεσαι.φαρμακα αγοραζεις απο πριν σε περιπτωση που....για χαρη του μερφυ συμβει κατι σε σαβ/κυριακο.

τον υαλοβαμβακα αν τον αλλαζεις πολυ τακτικα ειναι οκ.

γενικα απο την αρχη αφηνεις το βραχο να ειναι ο αρχηγος στη βιολογια σου.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα NO3 έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Προστεθηκαν αλλα 8,5 κιλα ΖΒ και τωρα εχω συνολο γυρω στα 11 κιλα... μετρησεις θα κανω αυριο για ολα ...

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σημερα το πρωι ... με 2 διαφορετικα τεστ (Sera & JBL)

λετε να κανω αλλαγη νερου να ριξω τα νιτρικά ??

Παράμετροι:

pH:8.3

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9

Αμμωνία (ΝΗ4):0 - 0,2

Νιτρικά (ΝΟ3):15-25

Θερμοκρασία: 26.5

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή νερού.

Πρέπει να κάνει τον κύκλο του πρώτα. http://www.aquazone....hp?showtopic=98

41.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα prizm deluxe απο το 2007 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα παίζει και να βάλεις μία τάπα απο κυκλοφορητή στο σωληνάκι και να μειωθεί ο θόρυβος επίσης μπορείς να αλλάξεις την προπέλα με σφουγγαράκι και να έχεις ακόμα πιο μικρές φυσσαλίδες.Γενικά στο νάνο μου μόνο έχει βοηθήσει.Κακό το οτι θέλει καθάρισμα και δεν βολεύει το σχήμα του.Αλλά μπορείς να βάλεις και ενεργό άνθρακα μέσα και αντι-φωσφόρο και είναι ανθεκτικό.Το είχα πάρει 180Ε όταν είχε βγεί αν το βρείς σε καλή τιμή σου κάνει την δουλειά σου.Και για το νάνο της Tunze έχω ακούσει καλά λόγια.Αν θες κάτι φτηνό για αρχή πάνε έναν με αερα απο αντλία Senders pico 20-25Ε.Απο φωτισμό πως θα αρχίσεις?

Οι κυκλοφορητές όπως σου λέει και ο Αίολος είναι πολύ δυνατοί και δεν κάνουν για τα λίτρα σου.Πιο φτηνοί και αξιόπιστοι είναι οι Hydor.Είχα και εγώ ενα nano tunze και κατέληξε να μου τον σπάσουν οι rip κιχλιδες μου όταν έλειπα στο στρατό...Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα prizm deluxe απο το 2007 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα παίζει και να βάλεις μία τάπα απο κυκλοφορητή στο σωληνάκι και να μειωθεί ο θόρυβος επίσης μπορείς να αλλάξεις την προπέλα με σφουγγαράκι και να έχεις ακόμα πιο μικρές φυσσαλίδες.Γενικά στο νάνο μου μόνο έχει βοηθήσει.Κακό το οτι θέλει καθάρισμα και δεν βολεύει το σχήμα του.Αλλά μπορείς να βάλεις και ενεργό άνθρακα μέσα και αντι-φωσφόρο και είναι ανθεκτικό.Το είχα πάρει 180Ε όταν είχε βγεί αν το βρείς σε καλή τιμή σου κάνει την δουλειά σου.Και για το νάνο της Tunze έχω ακούσει καλά λόγια.Αν θες κάτι φτηνό για αρχή πάνε έναν με αερα απο αντλία Senders pico 20-25Ε.Απο φωτισμό πως θα αρχίσεις?

Οι κυκλοφορητές όπως σου λέει και ο Αίολος είναι πολύ δυνατοί και δεν κάνουν για τα λίτρα σου.Πιο φτηνοί και αξιόπιστοι είναι οι Hydor.Είχα και εγώ ενα nano tunze και κατέληξε να μου τον σπάσουν οι rip κιχλιδες μου όταν έλειπα στο στρατό...Καλή αρχή.

Καταρχας να αναφερω οτι το Skimmer (Aqua Medic Miniflotor) κανει δουλεια και μεσα σε 2 μερες εχει βγαλει 2 δαχτυλα κιτρινοπο υγρο... και οπως προ ειπα οταν με το καλο μαζεξω μερικα λεφτακια θα το αντικαταστησω με ενα deltec 300...

Επειδη οι κυκλοφορητές 6045 εχουν αυξομειωση ροης εχω βαλει μονο τον ενα να λειτουργει στο τερμα κατω... οποτε νομιζω ειναι οκ... Σαν δευτερο εβαλα ενα μικρο sunsun... που πηρα...

Για φωτισμο θα εχω (και λεω "θα" διοτι θα το εχω στα χερια μου το επομενο σ/κ) ενα Φωτιστικό Arcadia Overtank με 4Τ5 24Watt στο 0.60μ που νομιζω οτι μπορει να καλυψει τις αναγκες και σκληρων κοραλιων στο κοντινο μελλον... :bigemo_harabe_net-134:

Το ερωτημα μου τωρα ειναι οταν με το καλο στρωσει το ενυδρειο τι μπορω να βαλω απο κοραλια ? μ****α ?καποια σκληρά ? Frags Sps ? και ποια συγκεκριμενα μου προτεινετε ? και ως συνθεση ?

Μετα απο ποσο καιρο λετε να παω σε μια ανεμωνη ? μιας και τα μονο ψαρια που θα εχω μεσα θα ειναι μερικα clown....

Για να παρετε μια ιδεα μου αρεσουν ....

Hystrix

Caulastrea

Acropora green electric

Heteractis magnifica

Euphyllia-Ancora

Sarcophyton_umbrella

Pearl Hammer

sarkophiton Toadstool Mushroom

Trachyphyllia Geoffroyi

Heliofungia actiniformis

Tubastraea Faulkneri

xenia

Montipora Digitata Purple

τρικολορ acro

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα μου τωρα ειναι οταν με το καλο στρωσει το ενυδρειο τι μπορω να βαλω απο κοραλια ως συνθεση ?

Μετα απο ποσο καιρο λετε να παω σε μια ανεμωνη ? μιας και τα μονο ψαρια που θα εχω μεσα θα ειναι μερικα clown....

Για να παρετε μια ιδεα μου αρεσουν ....

Hystrix

Caulastrea

Acropora green electric

Heteractis magnifica

Euphyllia-Ancora

Sarcophyton_umbrella

Pearl Hammer

sarkophiton Toadstool Mushroom

Trachyphyllia Geoffroyi

Heliofungia actiniformis

Tubastraea Faulkneri

xenia

Montipora Digitata Purple

tricolor acro

Ricordea yuma

Υπαρχει κανεις που μπορει να βοηθησει ??? ... ποιος θα ηταν ενας καλος συνδιασμος συμβιωσεις απο τα παραπανω ??? και ποτε και υπο ποιες προυποθεσεις μπορουν να μπουν στο ενυδρειο μου ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :D

Καλό θα ήταν να ξεκίναγες με τα μαλάκα κοράλλια, όπως τα Sarcophyton Umbrella, sarkophiton Toadstool Mushroom και την xenia.

Tα μαλακά είναι αρκετά ανεκτικά στις αλλαγές της χημείας του νερού.

Αφού περάσουν μερικοί μήνες, μπορείς να προσθέσεις σταδιακά μερικά LPS.

Τα LPS θα χρειαστούν παρακολούθηση ως προς το ασβέστιο και χαμηλά νιτρικά <5.

Όσο για τα σκληρά... δυνατός φωτισμός, δυνατή ροή, μηδενικά νιτρικά, και πολύ σταθερή θερμοκρασία..

Για τον συνδυασμό, από όσο ξέρω καλύτερα συνδυάζονται τα LPS με τα SPS με μηδενικά νιτρικά

ή μαλακά με LPS και παρουσία χαμηλών νιτρικών.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εκανε τεραστια βηματα τις τελευταιες 2 εβδομαδες καταρχας εγινε μεταφορα του στο παλιο φυτεμενο που και αυτο μεταφερθηκε στο μικροτερο "πρωην θαλασσινο !!! για την ολη διαδικασια θα πω μονο !@@#$$$%#$#@#@$%##!@...

Στο θεμα μας, στηθηκε το Record 800 οπου εβγαλα το καπακι το εκανα top off με ενα φωτιστικο Arcadia 60εκ 4x24 με 2 Marine White και 2 Marine blue 14000.Για να γινει αυτο επρεπε να καταφερω να καθησει πανω στο γυαλι με αλλο στηριγμα μιας και τα πλαινα στηριγματα του δεν φτανανε!! τεσπα θα δειτε στις φωτο οτι βρηκα μια καλη λυση.... τεσπα θα λειτουργουν ανα 2 με τις 2 μπλε να ξεκινανε 2 ωρες πριν και να κλεινουν 2 ωρες μετα απο τις λευκες.

προς το παρων ειμαστε ακομα στις 3 ωρες ...οι λευκες !!!

Κυκλοφορια εχουν αναλαβει 2 Tunze 6045 ρυθμισμενοι στα χαμηλα τους

(Flow rate: 1,500 to about 4,500 l/h) και τρεχουν παραλληλα απο την μια πλευρα....

Φιλτρανση

μπηκαν γυρω στα 16 κιλα ΖΒ απο 3 διαφορετικους χομπιστες και αραγωνίτης 12 κιλα sugar size carib sea ....στο εσωτερικο φιλτρο 1000lt/h με ενα μπλε σφουγγαρι, ανθρακα και αντιφωσφορο

Skimmer Aqua Medic Miniflotor

Μια μεγαλη μπαλα Chaeto μεσα στο ενυδρειο σε καλτσα...

Μιας και η αμμωνια και τα N02 ειναι μη ανιχνευσημα και το NO3 επεσε .... ειπα να βαλω τα 2 πρωτα ζωντανα...

1 clown και μια

Ricordea yuma πορτοκαλί...

Αναμενω τις σκεψεις σας ωστε να ειναι ετοιμο να υποδεχθει τα πρωτα του φραγκακια :bigemo_harabe_net-82:

Αυριο θα αναψω φωτα και θα ανεβασω φωτο.... :D

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...