Jump to content

Ξεκιναω ενα μικρο Reef !!!


Recommended Posts

Καλημέρα!

Μετρήσεις NH4-NO2-NO3 έχεις κάνει πριν προσθέσεις την ephylia;

Mετα έχουμε και Ca, Mg, Κh....

Από λάμπες ποιες έχεις, πόσα watt, πόση ώρα τις ανάβεις;

Ζωντανά κοπήποδα όπως και mysis, gamarus μπορείς να βρεις σε μερικά μαγαζιά που έχουν βήμα στο φόρουμ. Για κανε μια ερώτηση εκεί ;)

H προσθήκη τέτοιων οργανισμών εμπλουτίζει τον βράχο σε ζωή :)

Το λομποφυτο θεωρείτε εύκολο... Για την mini carpet δεν ξέρω να σου πω, οι μεγάλες ανεμώνες θέλουν ώριμο ενυδρείο..

Καταλήγοντας κανε μετρήσεις να δεις τι πάει λάθος και βλέπουμε :)

Μετρησεις εκανα τοτε και τις εχω ανεβασει πιο πανω γενικα εκτος απο το kh που επεσε στο 6 το ca ηταν στο 440 ph= 8.1 nh4=0 no2= 0 no3 <10

Μg δεν εχω τεστ αλλα αν κρινεται απαραιτητο να παρω... θεωρουσα οτι ειναι νωρις ακομα

θα ξανακανω ολα τα τεστ ξανα σημερα και θα σας πω...

εγω νομιζω οτι οι μετρησεις θα ειναι καλες και οτι το νερο δεν ειναι ωριμο με την εννοια οτι δεν εχει καποιους μικρο οργανισμους οπως τα κοπιποδα... γι αυτο και ρωτησα αν η προσθηκη πχ 50% νερου απο ωριμο ενυδρειο θα βοηθουσε.... ή η προσθηκη καποιον τετοιων οργανισμων ισως ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΥΣ οποιος εχει ορεξη να τα πουμε απο κοντα και να γνωριστουμε ..κερναω καφε.... :) :) :)

Είμαι πολύ κοντά σου. Εχεις ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

5 Trichus histrio προστεθηκαν ως συνεργειο καθαρισμου... σε αναμονη για αλλα 5 astrea, και 5 Nassarius Vibex αν καταφερω να τα βρω....

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ευκαιρια να προσθεσω ενα Sarcophyton leather coral (μιας και ειδα οτι παει μια χαρα το πρωτο...) και μια Trachyphyllia geoffroyi λετε να το δοκιμασω ή θα παει υπερ πιστεως ?

Τελος θα ηθελα να βαλω και καμια Lysmata amboinensis για καθαρισμα βραχου ... ειναι καλη η επιλογη ή εχετε να προτεινετε κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ευκαιρια να προσθεσω ενα Sarcophyton leather coral (μιας και ειδα οτι παει μια χαρα το πρωτο...) και μια Trachyphyllia geoffroyi λετε να το δοκιμασω ή θα παει υπερ πιστεως ?

Τελος θα ηθελα να βαλω και καμια Lysmata amboinensis για καθαρισμα βραχου ... ειναι καλη η επιλογη ή εχετε να προτεινετε κατι αλλο ?

Τι ακριβως εννοεις;Τι να καθαριζει απο το βραχο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις;Τι να καθαριζει απο το βραχο;

Απο απομειναρια φαγητου κυριως δεν ξερω ισως και αλγη ? ή για αλγη ειναι αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Για την αλγη θα δουλεψουν τα σαλιγκαρια σου.Αλλα αν θες να βαλεις και κατι αλλο,τοτε μπορεις να βαλεις αυτο,oμως οχι αμεσως,αλλα αφου ωριμασει λιγο το ενυδρειο σου

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

για τον βραχο σου ισως κανουν καλη δουλεια καποια bristleworms μιας και περναν αναμεσα απο τις τρυπες απο τον βραχο και τον "χτενιζουν"......αλλα θα πρεπει να προσεξεις ποιο ειδος θα βαλεις και να μην τα αφηνεις να γινονται μεγαλα.....αυτα ερχονται με τον βραχο και σιγουρα καποιος χομπιστας θα εχει να σου δωσει....

τωρα οι αποψεις διιστανται γιατι καποιοι λενε με το που τα δεις,αμεση αφαιρεση....

εγω και καποιοι φιλοι π τα εχουμε δεν εχουμε δει κατι π να μας δινει λογο να τα διωξουμε.....

τρωνε και τα υπολοιματα......

Link to comment
Share on other sites

Τα bristleworms τα βλεπω λιγο ρισκο για εναν αρχαριο στη θαλασσα σαν και μενα... αλλα θα το εχω στο μυαλο μου για αργοτερα.. ευχαριστω παντως....

Η Lysmata amboinensis προστεθηκε :D

και μια τελευταια ερωτηση... βλεπω σε πολλα θαλασσινα ενυδρεια οτι εχουν τριμενο κοραλι αντι για αραγωνιτη ... ειναι καλυτερα ? και για ποιο λογο ?

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Τα bristleworms τα βλεπω λιγο ρισκο για εναν αρχαριο στη θαλασσα σαν και μενα... αλλα θα το εχω στο μυαλο μου για αργοτερα.. ευχαριστω παντως....

Η Lysmata amboinensis προστεθηκε :D

και μια τελευταια ερωτηση... βλεπω σε πολλα θαλασσινα ενυδρεια οτι εχουν τριμενο κοραλι αντι για αραγωνιτη ... ειναι καλυτερα ? και για ποιο λογο ?

Κανε και λίγο υπομονη. Μην βαζεις συνεχεια νεους οργανισμους στο ενυδρείο. Ειναι νέο ακόμα. Σιγα σιγα.

Επιβαρύνεται το συστημα.

Μη βιαστης να βαλεις αλλο οργανισμό συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Με την βοηθεια του dimitrig που τον ευχαριστω πολυ εγιναν σημερα μετρησεις ακριβειας με οργανα hanna για να δουμε που μπορει να υπαρχει το προβλημα... λοιπον

kh 7.16

Μg 1700

φωσφορικα 0.01

το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχω καν προσθετο για μαγνησιο .... ΑΝ αυτος ειναι ο λογος που εχασα την Euphylia που μαλλον δεν ειναι...

αυριο θα κανω αλλαγη νερου και ξανα ολες τις μετρησεις .... και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Με την βοηθεια του dimitrig που τον ευχαριστω πολυ εγιναν σημερα μετρησεις ακριβειας με οργανα hanna για να δουμε που μπορει να υπαρχει το προβλημα... λοιπον

kh 7.16

Μg 1700

φωσφορικα 0.01

το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχω καν προσθετο για μαγνησιο .... ΑΝ αυτος ειναι ο λογος που εχασα την Euphylia που μαλλον δεν ειναι...

αυριο θα κανω αλλαγη νερου και ξανα ολες τις μετρησεις .... και βλεπουμε...

1700??

Πως? Απο τι?? Ειναι δυνατόν?? Τι αλλατι βαζεις? Τι αλλα ρίχνεις?? Εκτός απο τροφη εννοω.

Σιγουρα ο κ. Δημητρης θα σε συμβουεψε τι να κανεις και σιγουρα θα το εψαξε, οσο μπορουσε δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι πολύ είναι η πτώση του ΚH που είχες.

Που το αποδιδεις κ Δημητρη ? τι το εριξε τοσο πολυ ? και ανεβασε και στο 1700 το Mg ?

Link to comment
Share on other sites

Η πτωση του ΚΗ μπορεί να οφείλεται στο οτι το απορωφά ο βράχος σου. Δεν τον εχω δει και δεν ξερω σε τι κατασταση μπορει να ειναι απο θεμα κοραλλίνης.

Οσο αφορα την αυξηση του Mg, αν μπορεις απαντησε σε οτι σε ρωτησα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

1700??

Πως? Απο τι?? Ειναι δυνατόν?? Τι αλλατι βαζεις? Τι αλλα ρίχνεις?? Εκτός απο τροφη εννοω.

Σιγουρα ο κ. Δημητρης θα σε συμβουεψε τι να κανεις και σιγουρα θα το εψαξε, οσο μπορουσε δλδ.

Αυτο λέμε !! και αυτος απορησε ....ειναι απιθανο!!!

εγω εχω βαλει 2 φορες reef plus και οταν επεσε το kh εβαλα το buffer ... και στις αλλαγες βαζω sera marine bio.

ca ηταν 440 και ph 8.2 πριν 4 μερες...

αλατι βαζω tropic marine reef pro..

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη και ξαναμετρα. Δε με προβληματιζει η πτωση του ΚΗ, αλλα η αυξηση του Mg. (αναφέρομαι στις αιτίες που το προκαλουν.)

Μια απάντηση ισως ειναι οτι μπορει στο προηγούμενο ενυδρείο να είχε "ρουφήξει" πολύ Mg και να το αποβάλει τώρα.

Μετρα πριν την αλλαγη με δικό σου τεστ και μετα απο 24 από την αλλαγη με το ιδιο τεστ και πες μας τα αποτελεσματα. Ετσι ωστε και σφαλμα να είχε το τεστ σου να ειναι το ιδιο σφαλμα και στις δυο περιπτώσεις.

Tις αλλαγές σου τις κανεις με νερό βρύσης ή Α/Ο??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και ο Νίκος

Η πτώση του ΚΗ δεν μας προβληματίζει ως προς το ότι ξέρουμε γιατί έγινε.

Το μαγνήσιο μας προβληματίζει το γιατί βρέθηκε στο 1700 αν και δεν είναι τραγικό. (Το έχω ανεβάσει σε αυτό το επίπεδο εσκεμμένα χωρίς πρόβλημα)

Κάνε την αλλαγή που είπαμε.

Και κάτι ακόμα που ξέχασα, βάζεις νερό όσμωσης ή Ερυθραίας.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα αποιονισμενο .....απο σημερα που ηρθαν τα νεα προφιλτρα θα χρησιμοποιω μια Α/Ο ro-man 4 σταδια (3+DI)

θα μετρήσω το Mg στο νερό που ετοίμαζω για την αλλαγή και θα κανω ολες τις μετρησεις και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις χθεσινες μετρησεις (θυμιζω)

kh 7.16

Μg 1700

φωσφορικα 0.01

αλλαγη νερου 25% προσθηκη Reef plus και ξανα μετρησεις...

αλατοτητα 1025

ph 8.3

kh 7

ca 440

no2 0

no3 10

test mg δεν προλαβα να παρω... οποτε απο βδομαδα...

εκανα για αλλη μια φορα την υπερβαση και προσθεσα τα παρακατω... για να δουμε πως θα πανε...

Parazoanthus yellow

Zoanthus pink - red

Caulastrea furcata

Sarcophyton leather coral

Trachyphyllia geoffroyi

λογικα τα Zoanthus και το Sarcophyton leather coral δεν θα εχουν προβλημα ... τα αλλα 2 θα δειξει... θα σας κραταω ενημερους

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι ομως......reef και βιασυνη δεν πανε μαζι......

Link to comment
Share on other sites

Βιαζεσαι ομως......reef και βιασυνη δεν πανε μαζι......

:bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο χθες τα νεα κοραλια βγαζουν μια βλενα ... και το ερωτημα ειναι τα αφηνω ετσι ? την απομακρινω με το χερι ? καπου διαβασα οτι καποιοι τα καθαριζουν σε γλυκο νερο ισχυει ?

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει αμεσα ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...