Jump to content

Ξεκιναω ενα μικρο Reef !!!


Recommended Posts

Δεν την ανεβασα πριν διοτι η φωτο δεν ειναι τελειως καθαρη... αλλα αφου υπαρχει ενδιαφερον....

img0272web.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φτού σκόρδα!!!Καλά κόλπα σου έυχομαι να βλέπεις σύντομα με κλόουν να τρίβονται στην ανεμώνη κα να παίζουν ασταμάτητα.

Link to comment
Share on other sites

Φτού σκόρδα!!!Καλά κόλπα σου έυχομαι να βλέπεις σύντομα με κλόουν να τρίβονται στην ανεμώνη κα να παίζουν ασταμάτητα.

Δυσκολο με αυτη την ανεμωνηwink.png

Link to comment
Share on other sites

Φτού σκόρδα!!!Καλά κόλπα σου έυχομαι να βλέπεις σύντομα με κλόουν να τρίβονται στην ανεμώνη κα να παίζουν ασταμάτητα.

Ειναι νωρις ακομη για την σωστη ανεμωνη...

προς το παρων ας μπει κανα φραγκακι !!! και κανα ζοανθακι ...

img0393web.jpg

img0394o.jpg

img0394bweb.jpg

δυστηχως μαλλον θα εχουμε και την πρωτη μας απωλεια... :( :( :( :( γυρησα το βραδακι ια να δω αυτο...

img0388i.jpg

την κατεβασα χαμηλα μηπως ειναι καλυτερα με λιγοτερη κυκλοφορια...

αν εχετε καποια προταση.... να το βοηθησω.. :bigemo_harabe_net-134: :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ειχατε δικιο για την βιασυνη μου....και οι 2 euphylia δεν ειναι εδω ποια μαζι μας...!!! ο λογος ? το kh στο 6..( μαλλον απο την ενα μηνα αναπληρωση ειχε πεσει και αποτομα νομιζω διοτι μετραω καθε εβδομαδα)

Παραδοξως τα υπολοιπα (μανιταρια) minicarpet λομποφυτό και 2-3 φραγκακια ζουν ...οποτε σημερα εκανα μια αλλαγη νερου 30% Tropic Marine pro reef ... και θα συνεχισω με 15% /εβδομαδα.
και ελπιζω να παρουν τα πανω τους....
Αλλες προσθηκες ??? καμια συντομα...λεω να αφησω κανα μηνα ακομα να ωριμασει ... και βλεπουμε.....

απο την αλλη παλι ισως να ενα καλο deltec που ψηνομαι για το 600 και μου κανουν οι διαστασεις αλλα δεν παιζουν εξτρα φραγκα .... ισως ο αγιος βασιλης το νεο ετος ....

αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε... ΚΑΝΤΕ ΤΟ

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Μετα τον χαμο των 2 euphylia και αφου δεν μπορω να ρισκαρω αλλο να βαλω κοραλια για να πνιξω τον πονο μου εβαλα μεσα 2 Yellow Tail Damsel ακομα ειναι πολυ ντροπαλα και με το που εμφανιστω κρυβονται στα βραχια .... αλλα με τον καιρο θα αρχισουν να σουλατσαρουν....

τo επομενo και τελευταιo ψαρακι που θα μπει εν καιρο...ειναι ενα απο τα παρακατω και εδω θελω την συμβουλή σας

ειτε τo Royal Gramma

ειτε Dispar Anthias

ειτε Bicolor Dottyback (Pictichromis paccagnellae)

ποιο λετε να βαλω ???

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να σου πει καποιος?οτι εβαλες ενα απο τα πιο επιθετικα ψαρια που ενοχλουνε συνεχεια τους αλλους κατοικους και μαλιστα 2 στον αριθμο...???!!!!!!

τα ντισπαρ ξεχνα τα γιατι εχουν δυσκολια στην διατροφη τους και θελουν καλα στρωμενα ενυδρεια.

εννοειται πως την παγκανιελα εντελως την ξεχνας.οτι πιο κακο σε ψαρι.

το λορετο μπορεις να το βαλεις,εαν το βρεις σε εισαγωγη απο αμερικη.

νομιζω παντως πως βιαζεσαι υπερβολικα και πας απο λαθος σε λαθος.

δεν στηνεται ετσι θαλασσινο ενυδρειο φιλε μου.

πολυ διαβασμα και υπομονη για σωστα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα damsel είναι λίγο διάολοι, αν προσθέσεις ένα σαν τελικό ψάρι η επιθετικότητα μπορεί να θα μειωθεί πολύ.

Τώρα έκανα και εγώ το λάθος να βάλω ένα και ήταν από τα πρώτα ψάρια.. Είδα επιθετικότητα άλλα όχι σφαγές.

Είναι και στα ψάρι σίγουρα.. Τώρα για δυο που έβαλες θεέ βοηθά, άντε και να τα παίσεις να τα βγάλεις..

Τώρα το dottyback τα θεωρώ καλό ψαράκι αν και είναι λίγο επιθετικά. Εγώ έχω Pseudochromis diadema και του ρίχνει ένα ξύλο στο Damsel όποτε του κουνάει την ουρά :P

Τώρα πια πράγματα στο δικό μου ενυδρείο έχουν εξισορροπήσει.

Προσοχή όμως γιατί υπάρχει η πιθανότητα το Dottyback να φάει μικρές γαρίδες..

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι να σου πει καποιος?οτι εβαλες ενα απο τα πιο επιθετικα ψαρια που ενοχλουνε συνεχεια τους αλλους κατοικους και μαλιστα 2 στον αριθμο...???!!!!!!

τα ντισπαρ ξεχνα τα γιατι εχουν δυσκολια στην διατροφη τους και θελουν καλα στρωμενα ενυδρεια.

εννοειται πως την παγκανιελα εντελως την ξεχνας.οτι πιο κακο σε ψαρι.

το λορετο μπορεις να το βαλεις,εαν το βρεις σε εισαγωγη απο αμερικη.

νομιζω παντως πως βιαζεσαι υπερβολικα και πας απο λαθος σε λαθος.

δεν στηνεται ετσι θαλασσινο ενυδρειο φιλε μου.

πολυ διαβασμα και υπομονη για σωστα αποτελεσματα.

Και γω δεν ξερω τι να πω... διοτι διαβαζω και υποτιθεται απο εγκυρες πηγες...

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+28+134&pcatid=134 και δες τι λεει...

Native to the reefs of the Indo-Pacific, this member of the Pomacentridae family prefers multiple hiding places and peaceful tankmates. Though most Yellowtail Damselfish will ignore other fish, invertebrates, or corals, some may be territorial towards its own kind or similar-sized fish.

απο την αλλη εσεις λετε οτι ηταν η χειροτερη επιλογη... εγω τωρα τι να κανω να βγαλω αγγελια να τα δωσω ή εστω το ενα? ή να τα κρατησω και να δω πως παει ?

αντιστοιχα λες " εννοειται πως την παγκανιελα εντελως την ξεχνας.οτι πιο κακο σε ψαρι." και ο panos 1990 λεει "Τώρα το dottyback τα θεωρώ καλό ψαράκι αν και είναι λίγο επιθετικά."

το πιο πανω site λεει Care Level: Easy Temperament: Semi-aggressive

Reef Compatible: Yes

.

τα ιδια λεει και για τα Royal Gramma που εξαρχης ηταν και τα επικρατεστερα για μενα...και βρηκα ενα το Σαββατα αλλα δεν το πηρα....και αν καταλαβα καλα ειναι δυσευρετα ???

Τελος ξερω οτι βιαζομαι αλλα απο την αλλη δεν μπορω να εχω ενα ενυδρειο 6 μηνες μονο με βραχο.... θα τρελαθωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω και θα πεσω στα ναρκωτικα :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: χαχαχαχαχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν ξερω τι να πω... διοτι διαβαζω και υποτιθεται απο εγκυρες πηγες...

http://www.liveaquar...+134&pcatid=134 και δες τι λεει...

Native to the reefs of the Indo-Pacific, this member of the Pomacentridae family prefers multiple hiding places and peaceful tankmates. Though most Yellowtail Damselfish will ignore other fish, invertebrates, or corals, some may be territorial towards its own kind or similar-sized fish.

απο την αλλη εσεις λετε οτι ηταν η χειροτερη επιλογη... εγω τωρα τι να κανω να βγαλω αγγελια να τα δωσω ή εστω το ενα? ή να τα κρατησω και να δω πως παει ?

αντιστοιχα λες " εννοειται πως την παγκανιελα εντελως την ξεχνας.οτι πιο κακο σε ψαρι." και ο panos 1990 λεει "Τώρα το dottyback τα θεωρώ καλό ψαράκι αν και είναι λίγο επιθετικά."

το πιο πανω site λεει Temperament: Semi-aggressive

Reef Compatible: Yes

.

τα ιδια λεει και για τα Royal Gramma που εξαρχης ηταν και τα επικρατεστερα για μενα...και βρηκα ενα το Σαββατα αλλα δεν το πηρα....και αν καταλαβα καλα ειναι δυσευρετα ???

Τελος ξερω οτι βιαζομαι αλλα απο την αλλη δεν μπορω να εχω ενα ενυδρειο 6 μηνες μονο με βραχο.... θα τρελαθωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω και θα πεσω στα ναρκωτικα :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: χαχαχαχαχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Native to the reefs of the Indo-Pacific, this member of the Pomacentridae family prefers multiple hiding places and peaceful tankmates. Though most (κανονας?) Yellowtail Damselfish will ignore other fish, invertebrates, or corals, some may( εξαιρεση?) be territorial towards its own kind or similar-sized fish.

Οποτε να κοιταω τις εξαιρεσεις ή τον κανονα ?

δεν προσπαθω να μπω σε αντιπαλοτητα ..αλλα θα προτειμουσα να μου ελεγε καποιος οτι αυτο που γραφουν δεν ισχυει και οτι η πειρα εχει δειξει οτι ειναι διαολακια...

Link to comment
Share on other sites

εγω με ειδες να σου βαζω καποιο λινκ γιαυτα που σου προτεινα-ειπα?

ολα αυτα μας τα διδασκει αρχικα η οποια εμπειρια που εχει ο καθενας μας αλλα θα σου επαναλαβω να ριξεις αρκετο διαβασμα εδω μεσα καθως οι οποιες αποριες σου εχουν απαντηθει δεκαδες φορες στο παρελθον απο αλλους τοτε αρχαριους στα αλατια....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Native to the reefs of the Indo-Pacific, this member of the Pomacentridae family prefers multiple hiding places and peaceful tankmates. Though most (κανονας?) Yellowtail Damselfish will ignore other fish, invertebrates, or corals, some may( εξαιρεση?) be territorial towards its own kind or similar-sized fish.

Οποτε να κοιταω τις εξαιρεσεις ή τον κανονα ?

δεν προσπαθω να μπω σε αντιπαλοτητα ..αλλα θα προτειμουσα να μου ελεγε καποιος οτι αυτο που γραφουν δεν ισχυει και οτι η πειρα εχει δειξει οτι ειναι διαολακια...

Εγω δε μιλησα για κανονες η εξαιρεσεις.Απλα σου τονισα τι λεει ακριβως το site που παρεθεσες.

Απο την αλλη,τα παιδια σου ειπαν οτι σου ειπαν,για να μη χρειαστεις κι εσυ να παθεις για να μαθεις.Εχουν παθει παρα πολλοι πριν απο σενα.................

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω στα λογια του φιλου στρατου,πως ιστοσελιδες σαν αυτην που αναφερθηκες ειναι πολυ χρησιμες στο να παρουμε απλως μια συντομη ιδεα σχετικα.

δεν ειναι ομως η αγια γραφη για να την ακολουθουμε ευλαβικα...

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω στα λογια του φιλου στρατου,πως ιστοσελιδες σαν αυτην που αναφερθηκες ειναι πολυ χρησιμες στο να παρουμε απλως μια συντομη ιδεα σχετικα.

δεν ειναι ομως η αγια γραφη για να την ακολουθουμε ευλαβικα...

Ακριβως!Γιαυτο θα πρεπει να κρατουμε καιρο ενα ψαρι,γλυκου ή θαλασσινου,ωστε να βεβαιωθουμε και μελετησουμε κατα το δυνατο το ψαρι.Και αυτο εξυπηρετει το φορουμ,ευγενικη αραθεση εμπειριων και ανταλλαγη αποψεων.

Επι του θεματος,φιλος που το ειχε σε μικρο ριφακι το εβγαλε ταχυστα.Τα υπολοιπα ειναι δικα σου φιλε Αφρικανε,ακουσες πολλες διαφορετικες ισως αποψεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθω... για να το λετε ετσι θα ειναι... διαολακια!!!

αλλα το διαβασε ειναι σχετικο... και πολλες φορες αντικρουομενο... εδω λεει ψαρι για νεους στο χομπι..αλλου λεει διαολος.... και βεβαια ολα τα ψαρια δεν εχουν τον ιδιο χαρακτηρα... πχ η εμπειρια μου απο τα socolofi ηταν αγγελικη οταν αλλοι δεν μπορουσαν να να κρατησουν ουτε ωρα!!! και ειχαν το socolofi απο την μια μερια του ενυδρειο και ολα τα υπολοιπα απο την αλλη...!!!!

Παιζουν και πολλα ρολο ... τι υπαρχει μεσα οταν το βαζεις..η σειρα... το μεγεθος... ο πλυθησμος...η ποσοτητα τροφης ...κτλ

τεσπα επρεπε να σας ειχα ρωτησει.... τωρα πια ειναι αργα... αν ειμαι τυχερος θα κρατηθουν αν ειναι διαολακια...θα φυγουν... ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθω... για να το λετε ετσι θα ειναι... διαολακια!!!

αλλα το διαβασε ειναι σχετικο... και πολλες φορες αντικρουομενο... εδω λεει ψαρι για νεους στο χομπι..αλλου λεει διαολος.... και βεβαια ολα τα ψαρια δεν εχουν τον ιδιο χαρακτηρα... πχ η εμπειρια μου απο τα socolofi ηταν αγγελικη οταν αλλοι δεν μπορουσαν να να κρατησουν ουτε ωρα!!! και ειχαν το socolofi απο την μια μερια του ενυδρειο και ολα τα υπολοιπα απο την αλλη...!!!!

Παιζουν και πολλα ρολο ... τι υπαρχει μεσα οταν το βαζεις..η σειρα... το μεγεθος... ο πλυθησμος...η ποσοτητα τροφης ...κτλ

τεσπα επρεπε να σας ειχα ρωτησει.... τωρα πια ειναι αργα... αν ειμαι τυχερος θα κρατηθουν αν ειναι διαολακια...θα φυγουν... ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας....

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετα τον χαμο των 2 euphylia και αφου δεν μπορω να ρισκαρω αλλο να βαλω κοραλια για να πνιξω τον πονο μου εβαλα μεσα 2 Yellow Tail Damsel ακομα ειναι πολυ ντροπαλα και με το που εμφανιστω κρυβονται στα βραχια .... αλλα με τον καιρο θα αρχισουν να σουλατσαρουν....

τo επομενo και τελευταιo ψαρακι που θα μπει εν καιρο...ειναι ενα απο τα παρακατω και εδω θελω την συμβουλή σας

ειτε τo Royal Gramma

ειτε Dispar Anthias

ειτε Bicolor Dottyback (Pictichromis paccagnellae)

ποιο λετε να βαλω ???

Οπως λες κι εσυ η βιασυνη και το θαλασσινο δε συμβαδίζουν. Οπότε υπομονη και πολυ αργές κινησεις.

Από κει και περα, εισαι σίγουρος οτι ξερεις τον πραγματικό λόγο που εχασες τις εφιλιες? Το ΚΗ 6 δεν ειναι λογος να τις χανεις. Ισως ειναι μια συγκιρία ακόμα, αλλα όχι η πραγματική αιτία. Ο λογος που χανεις οτι χανεις είναι οτι το ενυδρείο σου δεν ειναι ετοιμο να δεχτει τους οργανισμους αυτους.

Δεν ειναι όσο ώριμο πρεπει.

Το σαρκόφυτο οταν το κανει αυτό με τη βλεννα ειναι γιατι μεγαλωνει.

Οσο αφόρα τα ψαρια τωρα που ρωτάς, ειναι καθαρα συνθηκων που θα βρεθει το ψαρι.

τωρα τι να σου πει καποιος?οτι εβαλες ενα απο τα πιο επιθετικα ψαρια που ενοχλουνε συνεχεια τους αλλους κατοικους και μαλιστα 2 στον αριθμο...???!!!!!!

τα ντισπαρ ξεχνα τα γιατι εχουν δυσκολια στην διατροφη τους και θελουν καλα στρωμενα ενυδρεια.

εννοειται πως την παγκανιελα εντελως την ξεχνας.οτι πιο κακο σε ψαρι.

το λορετο μπορεις να το βαλεις,εαν το βρεις σε εισαγωγη απο αμερικη.

νομιζω παντως πως βιαζεσαι υπερβολικα και πας απο λαθος σε λαθος.

δεν στηνεται ετσι θαλασσινο ενυδρειο φιλε μου.

πολυ διαβασμα και υπομονη για σωστα αποτελεσματα.

Κωστή, θεωρείς οτι τα νταμσελ θα δειξουν τις επιθετικότητα τους στα κλοουνακια? Πιστευεις οτι τοποθετοντας ενα ή δυο κανει διαφορά στη συμεριφορα του?

Για παραδειγμα, αν βαλει μεσα 15 θα εχει πολλαπλασιασει επί 15 φορές τις επιθετικότητα του ψαριού? Μηπως με τοσα μεσα ΔΕ θα υπαξει καθόλου επιθετικότητα??

Το dispar ειναι δυσκολο αναφερεις στη διατροφή. Πιστεψε με όλοι οσοι γνωριζω και εβαλαν ντισπαρ, δεν αντιμετωπισαν προβλημα στο να τα κρατήσουν. Εγω ειχα 18 και δεν αντιμετωπισα προβλημα.

Το πρόβλημα με τα ντισπαρ ειναι οτι αν ΔΕΝ τα βαλεις σε κοπάδι ΔΕ θα δεις ουτε συμπεριφορά ουτε θα το δεις ποτέ το ψαρι. Θα νιωθει ανασφαλεια και θα κρίβεται συνέχεια!!

Αρα εγω σου λεω ο ΜΟΝΟΣ λόγος να μην το βαλει είανι γιατι θελει κοπαδακι. Και επειδη εχει μικρό ενυδρείο να το αποφύγει τελειως. Το λορέτο ειναι μια χαρα να το βάλει.

Τα damsel είναι λίγο διάολοι, αν προσθέσεις ένα σαν τελικό ψάρι η επιθετικότητα μπορεί να θα μειωθεί πολύ.

Τώρα έκανα και εγώ το λάθος να βάλω ένα και ήταν από τα πρώτα ψάρια.. Είδα επιθετικότητα άλλα όχι σφαγές.

Είναι και στα ψάρι σίγουρα.. Τώρα για δυο που έβαλες θεέ βοηθά, άντε και να τα παίσεις να τα βγάλεις..

Τώρα το dottyback τα θεωρώ καλό ψαράκι αν και είναι λίγο επιθετικά. Εγώ έχω Pseudochromis diadema και του ρίχνει ένα ξύλο στο Damsel όποτε του κουνάει την ουρά :P

Τώρα πια πράγματα στο δικό μου ενυδρείο έχουν εξισορροπήσει.

Προσοχή όμως γιατί υπάρχει η πιθανότητα το Dottyback να φάει μικρές γαρίδες..

Η αποψη σου φιλε Πανο έρχεται σε αντίθεση με τη απαντηση του παραπάνω συντονιστή.

Προφανως ο κάθε ενας από εμας εχει τις εμπειρίες του και αυτές αποτυπωνει.

Εσυ πόσο καιρό εχεις το ενυδρείο? Σε πόσο καιρό μετα το στησιμο εβαλες το νταμσελ? Και πόσο καιρό το κράτησες ή το εχεις?

Και γω δεν ξερω τι να πω... διοτι διαβαζω και υποτιθεται απο εγκυρες πηγες...

http://www.liveaquar...+134&pcatid=134 και δες τι λεει...

Native to the reefs of the Indo-Pacific, this member of the Pomacentridae family prefers multiple hiding places and peaceful tankmates. Though most Yellowtail Damselfish will ignore other fish, invertebrates, or corals, some may be territorial towards its own kind or similar-sized fish.

απο την αλλη εσεις λετε οτι ηταν η χειροτερη επιλογη... εγω τωρα τι να κανω να βγαλω αγγελια να τα δωσω ή εστω το ενα? ή να τα κρατησω και να δω πως παει ?

αντιστοιχα λες " εννοειται πως την παγκανιελα εντελως την ξεχνας.οτι πιο κακο σε ψαρι." και ο panos 1990 λεει "Τώρα το dottyback τα θεωρώ καλό ψαράκι αν και είναι λίγο επιθετικά."

το πιο πανω site λεει Temperament: Semi-aggressive

Reef Compatible: Yes

.

τα ιδια λεει και για τα Royal Gramma που εξαρχης ηταν και τα επικρατεστερα για μενα...και βρηκα ενα το Σαββατα αλλα δεν το πηρα....και αν καταλαβα καλα ειναι δυσευρετα ???

Τελος ξερω οτι βιαζομαι αλλα απο την αλλη δεν μπορω να εχω ενα ενυδρειο 6 μηνες μονο με βραχο.... θα τρελαθωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω και θα πεσω στα ναρκωτικα :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111: χαχαχαχαχαχαχχα

Δε χρειαζεται να τρελένεσαι, απλά να εχεις υπομονη και να ενημερώνεσαι.

Native to the reefs of the Indo-Pacific, this member of the Pomacentridae family prefers multiple hiding places and peaceful tankmates. Though most (κανονας?) Yellowtail Damselfish will ignore other fish, invertebrates, or corals, some may( εξαιρεση?) be territorial towards its own kind or similar-sized fish.

Οποτε να κοιταω τις εξαιρεσεις ή τον κανονα ?

δεν προσπαθω να μπω σε αντιπαλοτητα ..αλλα θα προτειμουσα να μου ελεγε καποιος οτι αυτο που γραφουν δεν ισχυει και οτι η πειρα εχει δειξει οτι ειναι διαολακια...

Τιποτα απο τα δύο. Αφου πλέον τα εχεις στο ενυδρείο σου, θα κοιταξεις τη συμπεριφορα τους και θα μας την καταγραψεις. Οπότε θα μας πεις που τελικα ανήκει.

εγω με ειδες να σου βαζω καποιο λινκ γιαυτα που σου προτεινα-ειπα?

ολα αυτα μας τα διδασκει αρχικα η οποια εμπειρια που εχει ο καθενας μας αλλα θα σου επαναλαβω να ριξεις αρκετο διαβασμα εδω μεσα καθως οι οποιες αποριες σου εχουν απαντηθει δεκαδες φορες στο παρελθον απο αλλους τοτε αρχαριους στα αλατια....

Τα δεδομενα όσο περναει ο καιρός αλλαζουν. Οπότε ναι μετραει η εμπειρία, αλλα ίσως με τα νεα δεδομενα παλαιότερες απαντησεις να ειναι όχι απόλυτα σωστές. Δε νομιζω να ειναι κακό που ρωτάει, κι ας επαναλαμβανονται μερικες απαντήσεις. Εκει που ειναι είμασταν όλοι μας!!!

Εγω δε μιλησα για κανονες η εξαιρεσεις.Απλα σου τονισα τι λεει ακριβως το site που παρεθεσες.

Απο την αλλη,τα παιδια σου ειπαν οτι σου ειπαν,για να μη χρειαστεις κι εσυ να παθεις για να μαθεις.Εχουν παθει παρα πολλοι πριν απο σενα.................

Στρατο, του ειπαν δύο διαφορετικά πραγματα οι συντονιστές παραπάνω. Οπότε ειναι λογικό να μπερδευτεί και να ρωταει τι να κανει. Και οπως φαινεται σε αυτή την περίπτωση, μαλλον θα πρεπει να "παθει" για να μαθει. Αν και δε νομιζω να παθει και τίποτα κακό.

να συμπληρωσω στα λογια του φιλου στρατου,πως ιστοσελιδες σαν αυτην που αναφερθηκες ειναι πολυ χρησιμες στο να παρουμε απλως μια συντομη ιδεα σχετικα.

δεν ειναι ομως η αγια γραφη για να την ακολουθουμε ευλαβικα...

Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό Κωστή. Και στην τελική σε πόσα προφιλ ψαριων ΔΕ λεει semi-aggressive?

Ακριβως!Γιαυτο θα πρεπει να κρατουμε καιρο ενα ψαρι,γλυκου ή θαλασσινου,ωστε να βεβαιωθουμε και μελετησουμε κατα το δυνατο το ψαρι.Και αυτο εξυπηρετει το φορουμ,ευγενικη αραθεση εμπειριων και ανταλλαγη αποψεων.

Επι του θεματος,φιλος που το ειχε σε μικρο ριφακι το εβγαλε ταχυστα.Τα υπολοιπα ειναι δικα σου φιλε Αφρικανε,ακουσες πολλες διαφορετικες ισως αποψεις. :)

Συμφωνω απόλυτα Μητσαρα!!!

Για να μην παρεξηγηθω... για να το λετε ετσι θα ειναι... διαολακια!!!

αλλα το διαβασε ειναι σχετικο... και πολλες φορες αντικρουομενο... εδω λεει ψαρι για νεους στο χομπι..αλλου λεει διαολος.... και βεβαια ολα τα ψαρια δεν εχουν τον ιδιο χαρακτηρα... πχ η εμπειρια μου απο τα socolofi ηταν αγγελικη οταν αλλοι δεν μπορουσαν να να κρατησουν ουτε ωρα!!! και ειχαν το socolofi απο την μια μερια του ενυδρειο και ολα τα υπολοιπα απο την αλλη...!!!!

Παιζουν και πολλα ρολο ... τι υπαρχει μεσα οταν το βαζεις..η σειρα... το μεγεθος... ο πλυθησμος...η ποσοτητα τροφης ...κτλ

τεσπα επρεπε να σας ειχα ρωτησει.... τωρα πια ειναι αργα... αν ειμαι τυχερος θα κρατηθουν αν ειναι διαολακια...θα φυγουν... ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας....

Πλεον οπως σου αναφερω και παραπάνω, θα μας πεις κι εσυ απο τη συμπεριφορά τους τί θα γινει και κατα πόσο επιθετικά θα ειναι.

Καλή επιτυχία. Και ότι χρειαστείς, εδώ θα είμαστε.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

τα νταμσελ ειναι μεν επιθετικα και δεν εχει σχεση με τον χαρακτηρα του ψαριου,παρολα αυτα εγω θα τον ελεγα καλο κατοικο ενως μικρου ενυδρειου....ειναι ανθεκτικα και ωραια....κατ εμε ισως επρεπε να βαλεις μονο το ενα λογο ελειψης χωρου.....κατα τα αλλα θα πρεπει απλα να ψαξεις τον λογο π σου νεκρωσε η εφυλια.....

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παρατεθηκαν καποιες γνωμες και εμπειριες προσωπικες,καποιες πληροφοριες απο το net...........ο φιλος μας λοιπον τωρα δεν εχει παρα να παρατηρησει και να κρινει αναλογα αλλα και να μας ενημερωσει.

Οι δημοσιευσεις που δεν εχουν σχεση με το θεμα διαγραφηκαν.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Καθε μελος του καθε φορουμ παραθετει κυριως δικες του εμπειριες. Αν ολων οι απαντησεις επρεπε ντε και καλα να ειναι επιστημονικα τεκμιριωμενες τοτε θα επρεπε να ποσταρει μονο ο Calfo, ο Borneman ........αντε και ο Shimek.

Σιγουρα λοιπον θα υπαρχουν και και καποιες "λαθος" απαντησεις. Το να παιρνει η μπαλα ομως ολο το φορουμ για παραπληροφορηση, αυτο ειναι τουλαχιστον γελοιο. Και το χειροτερο απο ατομα οπου ανδρωθηκαν ενυδρειακα απο αυτο το φορουμ. Απο το να κραζουμε λοιπον, καλυτερα απλα να βοηθαμε.......

Θα παρακαλεσω λοιπον να μεινουμε μονο στις απαντησεις που ζηταει ο συνχομπιστας μας. Οτι αλλο ασχετο θα διαγραφεται απο εμενα ΑΜΕΣΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πόσο καιρό εχεις το ενυδρείο? Σε πόσο καιρό μετα το στησιμο εβαλες το νταμσελ? Και πόσο καιρό το κράτησες ή το εχεις?

Ναι η δικιά μου εμπειρία με το ψάρι κρατεί εδώ και 6 μήνες.

Μπήκε πρώτο αν θυμάμαι καλά.

Ευτυχώς έχει βρει την περιοχή του και δεν φεύγει από αυτήν παρά μόνο στο τάισμα που απομακρύνεται λίγο.

Μικροκαυγαδακια υπάρχουν αν μπαίνουν στην περιοχή του ή στην διεκδίκηση τροφής καμιά φορά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι η δικιά μου εμπειρία με το ψάρι κρατεί εδώ και 6 μήνες.

Μπήκε πρώτο αν θυμάμαι καλά.

Ευτυχώς έχει βρει την περιοχή του και δεν φεύγει από αυτήν παρά μόνο στο τάισμα που απομακρύνεται λίγο.

Μικροκαυγαδακια υπάρχουν αν μπαίνουν στην περιοχή του ή στην διεκδίκηση τροφής καμιά φορά.

:thumbup:

Αυτό ξέρω και εγώ.

Υπεράσπιση της περιοχής και τίποτα άλλο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

WOWWWWWWWWWWWWW !!!!

Καλημερα σε ολους του θαλασσινους....

Ειλικρινα δεν περιμενα τοσες απαντησεις (και μαλλον εχασα και μερικες που σβηστηκαν).... και σας ευχαριστω για το χρονο σας...

Οι πολλες απαντησεις και μαλιστα οι αντικρουομενες οντως μπερδευουν λιγο... αλλα κανουν καλο σε ολους... ειναι λογικο να μην εχουν ολοι την ιδια εμπειρια οποτε οσο ποιο πολλες αποψεις (σωστα καταγεγραμενες) τοσο καλυτερα βλεπουμε τον μεσο ορο αλλα και τα πιθανα διαφορετικα αποτελεσματα συμφωνα με τα δεδομενα...

τι θελω να πω... αυτος που εβαλε ενα επιθετικο ψαρι πρωτο μεσα στο ενυδρειο ειναι λογικο να δει αλλες συμπεριφορες απο καποιον που το εβαλε τελευταιο ... νομιζω σε αυτο συμφωνουμε ολοι... οπως και το μεγεθος των υπολοιπων ψαριων παιζει σημαντικο ρολο...

Στη δική μου περιπτωση και μεχρι τωρα (ειναι 3 μερα η σημερινη) τα "διαλοκια" χθες αρχισαν δειλα δειλα να σουλατσαρουν μεσα στο ενυδρειο και δεν ενοχλουν καθολου (ακομα) το διπλασια σε μεγεθος κλοουνακια... στις επομενες εβδομαδες που θα οριστει η ιεραρχια θα σας πω τελικα πως πηγε... ( η θα δειτε την αγγελια μου !!!! LoL)

Παμε τωρα στο κυριο προβλημα...γιατι πεθαναν οι euphyliες ... το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο... οκ δεκτο... να του δωσω χρονο οκ δεκτο...αλλα ποσο χρονο ? πως θα δω οτι ειναι ετοιμο ? αν παρω νερο απο ενα ωριμο ενυδρειο θα βοηθησει ? αν προσθεσω κοπηποδα ? θα βοηθησουν στην ωριμανση ?? στο παρακατω λινκ πουλανε ζωντανα κοπηποδα.. στην Ελλαδα πουλανε ? ισως μπορει να δωσει καποιος απο εδω μεσα ? να βαλω αγγελια ?

http://reefworks.co.uk/shop/live-copepods/

τι αλλο θα βοηθουσε ? αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα 15% και προσθετω και ιχνοστοιχεια....

τελος ποια αλλα ειδη σαν την mini carpet (που εχει γινει διπλασια απο οσο την πηρα) θα μπορουσα να βαλω συντομα ?

πως εξηγηται οτι η mini carpet και το λοπμοφυτο πανε καλα ενω οι euphyliες πεθαναν ? τις πεθαμενες πια euphyliες να τις βγαλω απο το ενυδρειο ή να τις αφησω ? βοηθανε σε κατι ? στο γλυκο πχ εχω 1 κιλο τριμενο κοραλι για να κραταει ψηλα το Ph Κh ..ισχυει το ιδιο και στο θαλασσινο ?

αναμενω τις απαντησεις σας....

ΥΣ οποιος εχει ορεξη να τα πουμε απο κοντα και να γνωριστουμε ..κερναω καφε.... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μετρήσεις NH4-NO2-NO3 έχεις κάνει πριν προσθέσεις την ephylia;

Mετα έχουμε και Ca, Mg, Κh....

Από λάμπες ποιες έχεις, πόσα watt, πόση ώρα τις ανάβεις;

Ζωντανά κοπήποδα όπως και mysis, gamarus μπορείς να βρεις σε μερικά μαγαζιά που έχουν βήμα στο φόρουμ. Για κανε μια ερώτηση εκεί ;)

H προσθήκη τέτοιων οργανισμών εμπλουτίζει τον βράχο σε ζωή :)

Το λομποφυτο θεωρείτε εύκολο... Για την mini carpet δεν ξέρω να σου πω, οι μεγάλες ανεμώνες θέλουν ώριμο ενυδρείο..

Καταλήγοντας κανε μετρήσεις να δεις τι πάει λάθος και βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...