Jump to content

Ξεκιναω ενα μικρο Reef !!!


Recommended Posts

Ξανα μετρησεις παλι διπλες NH4 NO2 και τα 2 μηδεν και No3<10

Το ενυδρειο φαινεται οτι εκλεισε εναν κυκλο μιας και μια καφε αλγη εχει ψιλοκανει την εμφανιση της σε 2-3 πετρες ... Πραμα συνηθες στα νεα ενυδρεια μεχρι να κανει τον κυκλο του και να ηρεμησει... απο την αλλη η Chaeto θα βοηθησει?

Εβαλα σημερα ενα sarkophiton ελπιζω να μην σοκαριστει πολυ.... :unsure:

θα ανεβασω φωτο αυριο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά έκανες μεγαλύτερο ενυδρείο; Το φωτιστικό σε αυτή τη περίπτωση θα μπορούσες να το βάλεις να κάτσει απευθείας στα στηρίγματα που έφτιαξες. Κάνε μια δοκιμή να δεις αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

Με τον κύκλο του αζώτου κράτα καμιά πισινή δηλαδή τάισε περισσότερο και κάνε μετρήσεις να είσαι σίγουρος. Και η καφέ άλγη θα πρέπει να κάνει τον κύκλο της (να έρθει αλλά και να φύγει) κατά τη γνώμη μου.

Κοπίποδα βλέπεις στα τζάμια και στον αραγωνίτη;

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανες μεγαλύτερο ενυδρείο; Το φωτιστικό σε αυτή τη περίπτωση θα μπορούσες να το βάλεις να κάτσει απευθείας στα στηρίγματα που έφτιαξες. Κάνε μια δοκιμή να δεις αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

Με τον κύκλο του αζώτου κράτα καμιά πισινή δηλαδή τάισε περισσότερο και κάνε μετρήσεις να είσαι σίγουρος. Και η καφέ άλγη θα πρέπει να κάνει τον κύκλο της (να έρθει αλλά και να φύγει) κατά τη γνώμη μου.

Κοπίποδα βλέπεις στα τζάμια και στον αραγωνίτη;

Καλή συνέχεια!

Καλημερα, απο την μια κραταω πισινή (γι αυτο κανω 2πλα τεστ καθε 3 και λιγο) απο την αλλη ανυπομονω να αρχισω να βαζω κοραλια... Λεω να βαλω 2-3 fragkakia και αναρωτιεμαι (επειδη ξερω οτι βιαζομαι) αν μπορω να βοηθησω την κατασταση βαζοντας καποιο συμπληρωμα ειτε βακτηρια ειτε ιωδιο ή κατι αλλο ? τι προτεινετε ?

πριν βαλω τα φραγκακια να κανω μια αλλαγη νερου ? ή με τις παραπανω μετρησεις δεν χρειαζεται ακομα? και αν ναι ποσο μεγαλη ?

Εχω βαλει ανθρακα και αντιφωσφορο αλλα δεν εχω κανει τεστ για φωσφορικα ακομη πρεπει λετε ? ενδεχεται να εχω παραυτα?

οτι προτασεις ή πραγματα που πρεπει να προσεξω κατα την εισαγωγη οργανισμων στο ενυδρειο παρακαλω πειτε τα μου..

οσο για Κοπίποδα δεν εχω παρατηρησει... οταν γυρησω σπιτι θα κοιταξω και θα ενημερωσω... θα επρπεε να εχω ? τι σημαινει αν δεν εχω?

και παλι ευχαριστω για την βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

αν και γουστα ειναι αυτα,μου μοιαζει πολυ μπουκωμενο απο βραχο.ειδικα η δεξια πλευρα.γιατι δεν δοκιμαζεις να κανεις 2 η και 3 νησια..?ετσι ειναι μονοκοματο...''νταμαρι''.

φιλικα κωστας.

Link to comment
Share on other sites

αν και γουστα ειναι αυτα,μου μοιαζει πολυ μπουκωμενο απο βραχο.ειδικα η δεξια πλευρα.γιατι δεν δοκιμαζεις να κανεις 2 η και 3 νησια..?ετσι ειναι μονοκοματο...''νταμαρι''.

φιλικα κωστας.

ΕΕΕ ως νταμαρας ξεκινησα και μου εμεινε!!! LoL

Δεν ξερω αλλα στη φαντασια μου με γεματες τις πετρες με κοραλια ...μου φαινεται φανταστικο στησιμο... απο την αλλη παλι παιζει και να το αλλαξω στην πορεια...

ξερεις πως ειναι αυτα.... :P :P :P

ΥΣ.1....Κοιταξα για Κοπίποδα δεν πρεπει να εχω ....θα επρεπε να εχω ? τι σημαινει που δεν εχω ή που δεν τα βλεπω ?

ΥΣ 2 τελικα πηρα το Reef Plus ως συμπληρωμα στη ποιοτητα του νερου....

ΥΣ 3 προστεθηκε ενα ζευγαρι occealis...μια Acropora green blue μια Pavona green και seriatopora green silver....

για αρχη απο εβδομαδα... και αλλα

και μετα φωτο...

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι δε σε κρατάει τίιποτα. Θα σου έλεγα τουλάχιστον να μην επενδύσεις πολλά σε ζωντανούς οργανισμούς για να μη κλαις πολυ μετά. Αν βάλεις λίγα το πιθανότερο να σου πάνε καλά αλλά αν σκεφτείς ότι για παράδειγμα τα τρία κοράλλια πήγαν καλά και άρα ας βάλω άλλα δεκατρία...δε είναι το ίδιο έτσι;

Ναι τα βακτηρίδια είναι της μόδας τώρα, βακτηρίδια για πιο γρήγορο στρώσιμο βακτηρίδια κατά των νιτρικών κλπ. Προσωπικά δε έχω χρησιμοποιήσει και δε ξέρω να σου πω.

Σχετικά με το στήσιμο θα συμφωνήσω με τον klaz ότι θέλει να το ξαναδείς.

Έγινε επεξεργασία - nikman
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι δε σε κρατάει τίιποτα. Θα σου έλεγα τουλάχιστον να μην επενδύσεις πολλά σε ζωντανούς οργανισμούς για να μη κλαις πολυ μετά. Αν βάλεις λίγα το πιθανότερο να σου πάνε καλά αλλά αν σκεφτείς ότι για παράδειγμα τα τρία κοράλλια πήγαν καλά και άρα ας βάλω άλλα δεκατρία...δε είναι το ίδιο έτσι;

Ναι τα βακτηρίδια είναι της μόδας τώρα, βακτηρίδια για πιο γρήγορο στρώσιμο βακτηρίδια κατά των νιτρικών κλπ. Προσωπικά δε έχω χρησιμοποιήσει και δε ξέρω να σου πω.

Σχετικά με το στήσιμο θα συμφωνήσω με τον klaz ότι θέλει να το ξαναδείς.

Εχεις απολυτο δικιο διοτι ειναι πολυ νωρις ακομα...αλλα δεν κρατιεμαι.... θα αφησω αλλες 2 εβδομαδες πριν βαλω κι αλλα...

Τωρα εχω ενα θεμα και θελω την βοηθεια σας... το sarkophiton εχει μικρηνει σκουρηνει και εχει μαλακωσει πολυ σε σχεση με πως το πηρα.. και φοβαμαι οτι πεθαινει

υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το βοηθησω ?

Τελος για Κοπίποδα που δεν εχω ??? να κανω κατι ? να προσθεσω απο καποιον αλλο χομπιστα ? παρακαλω ενημερωστε με τι να κανω...

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Τα κοπίποδα στα ανέφερα για να το δεις σαν ένδειξη ότι το ενυδρείο σου προχωράει.

Το σαρκόφιτο τα κάνει αυτά. Δε λέω ότι δεν πεθαίνει ποτέ άλλα και να σου πέθανε ακαριαία χλωμό. Αν θες βγάλε φωτογραφία ή πες που το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπίποδα στα ανέφερα για να το δεις σαν ένδειξη ότι το ενυδρείο σου προχωράει.

Το σαρκόφιτο τα κάνει αυτά. Δε λέω ότι δεν πεθαίνει ποτέ άλλα και να σου πέθανε ακαριαία χλωμό. Αν θες βγάλε φωτογραφία ή πες που το έχεις.

img0138web.jpg

το ειχα ψηλα κοντα στο εσ. φιλτρο και το μετακινησα σημερα χαμηλα μπας και βοηθησει....

Γιατρε μου τι λες να κανω ? τι λες να φταιει? ....

Link to comment
Share on other sites

Τα σαρκοφυτα συχνα πυκνα τον κανουν αυτον τον κυκλο.Μαζευουν,χανουν τους πολυποδες,βγαζουν μια βλεννα σαν πετσα,την οποια μολις αποβαλλουν τελειως,επανερχονται στην αρχικη κατασταση,ανοιχτα και ομορφα.Μη σε ανησυχειsmile.png

Link to comment
Share on other sites

Τα σαρκοφυτα συχνα πυκνα τον κανουν αυτον τον κυκλο.Μαζευουν,χανουν τους πολυποδες,βγαζουν μια βλεννα σαν πετσα,την οποια μολις αποβαλλουν τελειως,επανερχονται στην αρχικη κατασταση,ανοιχτα και ομορφα.Μη σε ανησυχει

Στρατο,

Μακαρι να ειναι αυτη η περιπτωση διοτι θα λυπηθω οχι βεβαιως για τα λεφτα αλλα γιατι ειναι απο τα πρωτα που πηρα να στολισω το πρωτο μου θαλασσινο... :( :( :(

Σε καθε περιπτωση το μετακινησα χαμηλα στην αμμο απο ψηλα μηπως φταιει η δυνατη κυκλοφορια...

θα δειξει...

Ηθελα να ρωτησω για τα φραγκακια Acropora ή και γενικά ειναι καλυτερα να ακουμπαω τη ακρη τους σε κομματι που εχει πανω κοραλινη ή που δεν εχει???

τα εχω βαλει οπως βλεπετε στη κοντινή φωτο... τα εχω τοποθετησει ομως σωστα?

ποτε θα κολλησουν με τον βραχο? και ποτε θα αρχισουν να αναπτυσσονται?

τα ιδια και για την σπασμενη (ετσι εφτασε στα χερια μου) Pavona green...

:bigemo_harabe_net-134: :bigemo_harabe_net-134: :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Τα sps και lps τα κολλάς εσύ, όταν είσαι σίγουρος για τη θέση που τα θες, με ειδική κόλλα που θα βρεις σε ενυδρειακά μαγαζιά.

Το σαρκόφυτο θέλει λίγο τη κυκλοφορία του. Καλύτερα βρες ένα σημείο του βράχου να το τοποθετήσεις, στη μέση περίπου του ύψους. Αυτό θα κολλήσει μόνο του με το καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε διαφορα ξενα site για την αναγκαιοτητα να υπαρχουν καθαριστες (σαλιγγαρια) και θα ηθελα την γνωμη σας... πρεπει να βαλω ? και αν ναι ποιους και απο ποσους ?

ευχαριστω...

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...turbo,astrea,trochus,nassarius

Όσο για τον αριθμό...στα 100λ,8-10 διαφορα,μπορεί και παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...turbo,astrea,trochus,nassarius

Όσο για τον αριθμό...στα 100λ,8-10 διαφορα,μπορεί και παραπάνω...

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση ...ηθελα ακομα να ρωτησω αν υπαρχει θεμα συμβιωσης τους... κατι διαβασα για τα καβουκια τους αλλα δεν καταλαβα...

Προσανατολιζομαι να βαλω astrea, Trochus Snails, Nassarius Vibex και Zebra Turbo Snails (Turbo sp.) οπως μου προτεινες... αρκει να μην δημιουργηθουν θεματα ...

Link to comment
Share on other sites

Εγινε μια αλλαγη στο στησιμο οπως θα δειτε στις φωτο... και εχω μερικες ερωτησεις να σας κανω...

καταρχας το νεο στησιμο

img0194oj.jpg

κατα δευτερον θελω να σας ρωτησω για κατι που ειδα... σε μια πετρα που εχει αμμο επανω ειδα ενα σαν φυτο σαν λουλουδι διαφανο καφε-μπεζ που ανοιγει και μολις παει κοντα το clow κλεινει και χωνεται παλι μεσα στην αμμο... τι ειναι αυτο? ειναι καλο ή κακο... αναμενω..

το "λουλουδι" που δεν φαινεται και πολυ καλα στη φωτο ειναι αυτο

img0204web.jpg

τελος νομιζω οτι το σαρκοφυτο αρχισε να περνει τα πανω του....

img0206web.jpg

σας βαζω και μια φωτο απο ενα μανιταρακι...

img0205web.jpg

Εναμενω την γνωμη σας τοσο για τα παραπανω οσο και για την ερωτησή μου σχετικα με τα σαλιγγαρια....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα astrea, trochous και κανα δυο nassarius.

Για το σαρκοφυτο σου εχω ηδη πει.

Οσο για το λουλουδακι,αν και δε διακρινεται στη φωτογραφια,απο την περιγραφη που δινεις,μαλλον προκειται για σπειρογραφο

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα astrea, trochous και κανα δυο nassarius.

Για το σαρκοφυτο σου εχω ηδη πει.

Οσο για το λουλουδακι,αν και δε διακρινεται στη φωτογραφια,απο την περιγραφη που δινεις,μαλλον προκειται για

Ο σπειρογραφοςειναι καλο που υπαρχει ? Σημερα ειδα και ενα μικρο καβουρακι μεσα!!! να το βγαλω? η να το αφησω μεσα ? κανει καλο ή κακο ? τελικα ο ΖΒ και ο αραγωνιτης ηταν οντως πολυ ζωντανοι !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το σπειρογραφο μην τον πειραξεις.Το καβουρακι αν μπορεις βγαλε το μια φωτο να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφερω να τον πετυχω θα βγαλω ..παντως ηταν πορτοκαλι χρωμα με 3 ποδαρακια απο καθε πλευρα... σου λεει κατι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα ποτηρι στενο ψηλο επικλεινες που να ακουμπαει το χειλος του κοντρα στον βραχο που ειναι το καβουρι ωστε να μπορει να μπει μεσα και δεσε σε ενα πετραδακι ενα κοματι γαριδας κατεψυγμενης που πουλανε στα σουπερ. σε ενα , δυο βραδυα αυτο θα μπει μεσα

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα ποτηρι στενο ψηλο επικλεινες που να ακουμπαει το χειλος του κοντρα στον βραχο που ειναι το καβουρι ωστε να μπορει να μπει μεσα και δεσε σε ενα πετραδακι ενα κοματι γαριδας κατεψυγμενης που πουλανε στα σουπερ. σε ενα , δυο βραδυα αυτο θα μπει μεσα

Πολυ εξυπνο κολπακι... θα το κανω...αν καταλαβα καλα το καβουρακι πρεπει να βγει απο το ενυδρειο.... σωστα??

Link to comment
Share on other sites

αναλογως το καβουρι...πχ αν ειναι προς το καφε και τριχωτο,το βγαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Συντομα θα βαλω μερικα zoanthus αλλα μεχρι τοτε εκανα μερικες προσθηκες

Euphylia diviza πράσινο πλοκάμι με μωβ κεφάλι με 5 κεφάλια και Euphylia parancora 3 κεφάλια και τελος μια mini carpet

Ειναι μολις μια μερα μεσα αλλα νομιζω οτι εγκληματιστηκαν μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ζωντανο δε μας το εδειξες.

Βαλε μια φωτο απο τη mini carpet. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...