Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Εγώ δεν το ταϊζω καθόλου (χωρίς να είμαι σίγουρος πως είναι το σωστό :wootwoot: ) Όταν ταίζω τα ψαράκια μου φροντίζω να ρίχνω την τροφή απο πάνω του (με κλειστούς τους κυκλοφορητές), τα "πλοκαμάκια " του πιάνουν την τροφή ,φυλλαράκι & pellets, και την οδηγούν στο στόμα του :thaman: Έτσι απλά.

Ετσι απλα! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!!

Εχθές είχα 2 γεγονότα στο ενυδρειό!!

1) Έβαλα 2 Stenopus hispidus ζευγάρι!!Είναι πολύ τέλειες!!!Είναι σχεδόν πάντα μαζί!Σήμερα το πρωί φοβήθηκα κι όλας γιατί είδα την μία κολλημένη και φαγωμένη στον έναν κυκλοφορητή αλλά με χαρά είδα πως ήταν το κουκούλι από την μία??!! :thaman: Αυτό κάθε πότε γίνετε....;

2)Το καβουράκι που είχα δει πιο παλιά είχε πεθάνει πριν λίγες μέρες...Εχθές το βράδυ όμως είδα ένα διπλάσιο από το προηγούμενο με τεράστιες δαγκάνες!!!Δεν μπορούσα να το δω καλά όμως..μόνο το μισό έβλεπα και καθόλου το κεφάλι του...Μακάρι να ειναι reef safe γιατί φαινόταν σαν πολεμικό τανκς!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

2)Το καβουράκι που είχα δει πιο παλιά είχε πεθάνει πριν λίγες μέρες...Εχθές το βράδυ όμως είδα ένα διπλάσιο από το προηγούμενο με τεράστιες δαγκάνες!!!Δεν μπορούσα να το δω καλά όμως..μόνο το μισό έβλεπα και καθόλου το κεφάλι του...Μακάρι να ειναι reef safe γιατί φαινόταν σαν πολεμικό τανκς!! :thaman:

Η μαχη του Σταλινγκραντ αρχιζει... Πρεπει να το βγαλεις το τερας γιατι εαν αναπτυσεται με το ρυθμο που λες. Τοτε σε κανα 6μηνο θα φτανει για καβουροσουπα! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

μην ακούω για καβούρια .. τα έχω επικηρύξει .. :thaman:

τις προαλλες παρέλαβα μια ακροπόρα μικρή και είχε ένα μικρό καβουράκι …

.. όχι <πορσελάνινο> ..

.. αποφάσισα να το αφήσω μαζί με το κοράλλι..

την επόμενη μέρα ο αλήτης μετακόμισε στην αγαπημένη μου stilophora … και της έχει δημιουργήσει πρόβλημα :thaman: ..

Link to comment
Share on other sites

;):thumbup:

Αμάν.....!!!!!

Μην ακούω τέτοια!!!!! :rasp::wootwoot::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και τα <καλά> υποψιάζομαι ότι αγχώνουν τα κοράλλια …

.. έχω παράδειγμα μεγάλης ακροπόρας που έχει 2 <τεράστια > πορσελάνινα …

.. εκεί οπού συνήθως βολτάρουν το κοράλλι δεν έχει καλή ανάπτυξη … ενώ σε άλλα σημεία του <πάει μπάλα >

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε madlef κάπου διάβασα πως οι stenopus κάνουν κακή παρέα με τις υπόλοιπες γαρίδες (RC έχω την εντύπωση :wootwoot: )Φοβάμαι πως άν έχεις γαρίδες καθαριστές δεν θα τις έχεις για καιρό :thaman: Όσον αφορά την αλλαγή της "γκαρνταρόμπας" τους ,έχω παρατηρήσει τις δικές μου (cleaner) πως αλλάζουν κάθε μήνα περίπου.Πάντως να σου ζήσουν :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Kostasfdg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

Ευτυχώς τότε που δεν έχω άλλες γαρίδες..Είναι οι πρώτες μου και μου αρέσουν πολύ!! :thaman:

Έχω παρατηρήσει πως και αυτό όπως και το προηγούμενο τα έχω δει βράδυ μόνο...Τότε βολτάρουνε....;Επίσεις και τα 2 τα είχα δει καταλάθος γιατί πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να τα δεις (μικρά και ακριβός ίδια με τον βράχο) !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε madlef κάπου διάβασα πως οι stenopus κάνουν κακή παρέα με τις υπόλοιπες γαρίδες (RC έχω την εντύπωση :thumbup: )Φοβάμαι πως άν έχεις γαρίδες καθαριστές δεν θα τις έχεις για καιρό :bowdown:

Από την προσωπική μου εμπειρία, δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.

Στο μεγάλο ενυδρείο, πιθανά να συμβιώνουν καλά , λόγω μεγέθους και αποστάσεων, όσο και πολλών καταφυγίων.

Στο nano, όμως, που είναι μόλις 45 λίτρα, πως τα καταφέρνουν????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι δικές μου βγαίνουν "έξω" και βολτάρουν μόνο το βράδυ.δλδ όταν κλείσω τα φώτα..!

Την ημέρα είναι συνέχεια κάτω από έναν συγκεκριμένο βράχο.

Πότε τρώνε;;Άμα τρώνε οι δικές μου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι οι δικές μου βγαίνουν "έξω" και βολτάρουν μόνο το βράδυ.δλδ όταν κλείσω τα φώτα..!

Την ημέρα είναι συνέχεια κάτω από έναν συγκεκριμένο βράχο.

Πότε τρώνε;;Άμα τρώνε οι δικές μου....

Σίγουρα τρώνε και μάλιστα έχουν πολύ τροφή. Πρώτον οι ζωντανοί μικροί οργανισμοί του βράχου, αποτελούν εξαιρετικό φαγητό και δεύτερον τα υπολείμματα της τροφής, που ρίχνεις και "χάνονται" μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο μου!!!

Υ.Γ. Δεν είναι καθόλου καλές.....

post-733-1175445382_thumb.jpg

post-733-1175445501_thumb.jpg

post-733-1175445560_thumb.jpg

post-733-1175445603_thumb.jpg

post-733-1175445646_thumb.jpg

post-733-1175445767_thumb.jpg

post-733-1175446006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας κάνω μία ερώτηση που την άκουσα να την λέει ένας σε ένα μαγαζί με ενυδρεία και με reef....

Ήθελε να φτιάξει ένα παλικάρι ένα reef και ρώτησε τον "υπεύθυνο" για τα reef κάθε πότε πρέπει να αλλάζει ένα μέρος του νερού.Η απάντηση που πήρε ήταν μόνο όταν βλέπει πως οι τιμές του άλλαξαν και δεν είναι καλές,για παράδειγμα μπορεί να περάσουν και 6 μήνες!!Αυτό ακριβώς του είπε!

Αυτό είναι σωστό;;Εάν ναι,με ποια λογική κάνουν οι πιο πολλοί εδώ μέσα αλλαγές κάθε μήνα (ένας απο αυτούς είμαι κι εγώ) και εάν όχι,με ποιο σκεπτικό του απάντησε έτσι αυτός;;

Link to comment
Share on other sites

Ενός ώριμου ενυδρείου Το νερό είναι πολύ καλύτερο απο βιολογική αξία!

το καινούργιο νερό με το αλάτι είναι καλύτερο από χημική!

θέλουμε και τα δυο.

Με αυτή τη λογική κάνουμε αλλαγές κάθε μήνα ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας κάνω μία ερώτηση που την άκουσα να την λέει ένας σε ένα μαγαζί με ενυδρεία και με reef....

Ήθελε να φτιάξει ένα παλικάρι ένα reef και ρώτησε τον "υπεύθυνο" για τα reef κάθε πότε πρέπει να αλλάζει ένα μέρος του νερού.Η απάντηση που πήρε ήταν μόνο όταν βλέπει πως οι τιμές του άλλαξαν και δεν είναι καλές,για παράδειγμα μπορεί να περάσουν και 6 μήνες!!Αυτό ακριβώς του είπε!

Αυτό είναι σωστό;;Εάν ναι,με ποια λογική κάνουν οι πιο πολλοί εδώ μέσα αλλαγές κάθε μήνα (ένας απο αυτούς είμαι κι εγώ) και εάν όχι,με ποιο σκεπτικό του απάντησε έτσι αυτός;;

Εδώ θα ακούσεις πολλά.

Πολλοί αλλάζουνε, το 20-25% συστηματικά κάθε μένα. Άλλοι στο εξάμηνο και άλλοι όποτε κρίνουν πως χρειάζεται.

Όταν το σύστημα είναι στην αρχική φάση ωρίμανσης, χωρίς πολλά και απαιτητικά ζωντανά, μπορούμε να καθυστερήσουμε αρκετά τις πρώτες αλλαγές. Κατόπιν όσο ωριμάζει, μπορούμε να εντάξουμε κάποιο πρόγραμμα αλλαγών, ανάλογα με τις παραμέτρους του νερού, που βλέπουμε με τα τεστ.

Για παράδειγμα αν οι τιμές των νιτρικών ή των φωσφορικών ξεφύγουν, τότε η άμεση αλλαγή νερού, επιβάλλεται.

Σημαντικό κριτήριο, επίσης, για τη συστηματική μηνιαία αλλαγή νερού, είναι και η συστηματική χρήση ή όχι, διαφόρων πρόσθετων, για τη διόρθωση της χημικής ισορροπίας, του συστήματος. Στην περίπτωση αυτή, επιβάλλονται οι μηνιαίες αλλαγές νερού, ώστε να εξασφαλιστεί η ισορροπία, γιατί με τα διάφορα πρόσθετα, δεν μπορούμε ποτέ να γνωρίζουμε, ποια χημικά στοιχεία, έχουμε σε επάρκεια, ή σε έλλειψη και ποια σε υπερεπάρκεια ή περίσσεια. Η μηνιαίες αλλαγές, σε αυτή την περίπτωση, μπορούν να εξασφαλίσουν μια αρκετά καλή ισορροπία τιμών στο σύστημά μας.

Στην περίπτωση που διαθέτουμε, έναν καλά ρυθμισμένο c/r, τότε μπορούμε να παρατείνουμε τις αλλαγές του νερού, εφόσον οι βασικοί παράμετροι του νερού, είναι σε αποδεκτές τιμές και έχουμε εξασφαλίσει τη σωστή διατροφή των ψαριών με ταυτόχρονη λήψη βιταμινών και ιχνοστοιχείων.

Συμπερασματικά, κατά τη γνώμη μου και από τις σχετικές αναφορές, που υπάρχουν στη βιβλιογραφία, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το θέμα των αλλαγών του νερού, σχετίζεται με την εμπειρία του χομπίστα και τον βαθμό ωρίμανσης του φυσικού βιολογικού συστήματος.

Πάντως σε κάποιον όχι και τόσο έμπειρο χομπίστα, θα του πρότεινα, αρχικά, μια μηνιαία συστηματική αλλαγή, της τάξεως του 10%.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ....

Κατάλαβα!! :thumbup:

ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι μετά από πολύ πολύ καιρό!!

Ανέβασα άλλες 2 καινούργες φώτος από το reefάκι μου....!!

Καλό απόγευμα σε όλους!!!!

:hysterical:

post-733-1179582109_thumb.jpg

post-733-1179582137_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα κοραλλάκια σου!

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους στους reefάδες!!!!

Εχθές έβαλα....την πρώτη μου ανεμώνη!!!!!

Τα "nemo" δεν έχουν σταματήσει να παίζουν!!!

Παραθέτω και μερικές φώτος (και μία άσχετη με τις γαρίδες μου)!!

Ερώτηση: Πρέπει να την ταίζω την ανεμώνη ή αρκείται μόνο στα υγρά και στο φως....;

post-733-1181632518_thumb.jpg

post-733-1181632544_thumb.jpg

post-733-1181632597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να την ταιζεις 2 -3 φορες της εβδομαδα (η και παραπανω αναλογα με το φωτισμο σου)... καλο φαγητο ειναι Μυσιδες και αρτεμιες αλλα και γαριδες ή krill ΑΛΛΑ σε πολυ μικρο μεγεθος... το ταισμα με μεγαλα κομματια που γινεται πολυ συχνα ειναι μεγαλο λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Καμμία Μάρκα - Ονομασία ;

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!

:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Καμμία Μάρκα - Ονομασία ;

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!

:)

Γενικα οι κατεψυγμενες τροφες που θα βρεις στα ενυδρειακα καταστηματα ειναι καλες...δες για mysis, artemia, krill κτλ ... γενικα χρησιμοποιω τροφες Ocean Nutrition αλλα στις κατεψυγμενες μπορεις να εισαι πολυ πιο ελαστικα...φυσικα απο τις ιδιες θα τρωνε και τα ψαρακια σου...

Οσο αφορα τις κανονικες γαριδες...ειναι αυτες που τρωμε και εμεις...απο το supermarket οχι προσβρασμενες... τις καθαριζεις, τις κοβεις πολυ πολυ μικρες και ταιζεις..

Γενικα το ταισμα ειναι απλα...απλα τοποθετεις την τροφη σε καποιο σημειο της ανεμωνης και αυτη αναλαμβανει να τη φτασει στο στομα της :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλέθεις την παραπάνω τροφή, σε ένα μπλεντεράκι, πχ moulinex, και την προωθείς με μια πιπέτα ή μια σύριγγα, στην οποία έχεις τοποθετήσει ένα σωληνάκι αέρα.

Όταν ταΐζεις τα ψάρια σου ένα μέρος της τροφής θα πηγαίνει και στην ανεμώνη.

Εγώ δεν θα αγχωνόμουν ιδιαίτερα με το φαγητό της. Μια φορά την εβδομάδα, θα αρκούσε κατά τη γνώμη μου, εφόσον τα ψάρια ταΐζονται κάθε μέρα. Μην ξεχνάς ότι ένα μέρος της τροφής της το παίρνει από τα προϊόντα μεταβολισμού της συμβιωτικής της άλγης.

Γενικά να προσέχεις να μην χαλάσεις τα νερά σου, στην προσπάθεια να ταΐζεις την ανεμώνη.

Να σου ζήσει και να τη χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...