Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτα και να δω και πως είναι.....;

Κάτι άλλο!Η πεταλούδα όποτε βγαίνει έξω (γιατί 70% είναι πίσω από τα βράχια) πάει και "πειράζει" το tube worm και το Euphyllia Ancora επομένως αυτά να μένουν "κλειστά"!!Επίσεις τώρα πάει και το Cherubfish που και που αλλά αυτό πάει και στον πολύποδα!!Ειδικά το Euphyllia Ancora άμα το πειράξει (κάτι που κάνει από εχθές....) κλείνει και δεν ξανα ανοίγει για όλη την μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που μπορώ να βρω πληροφορίες για αυτα και να δω και πως είναι.....;

Κάτι άλλο!Η πεταλούδα όποτε βγαίνει έξω (γιατί 70% είναι πίσω από τα βράχια) πάει και "πειράζει" το tube worm και το Euphyllia Ancora επομένως αυτά να μένουν "κλειστά"!!Επίσεις τώρα πάει και το Cherubfish που και που αλλά αυτό πάει και στον πολύποδα!!Ειδικά το Euphyllia Ancora άμα το πειράξει (κάτι που κάνει από εχθές....) κλείνει και δεν ξανα ανοίγει για όλη την μέρα!!

Πεταλουδα και tubeworm η feather dusters δεν πανε μαζι. Θα τα φαει σιγουρα. Τωρα για καποια κοραλια LPS ειναι θεμα. Καποια ψαρακια χτυπανε κοραλλια και αμα το παρουνε αποφαση, δυσκολα γλυτωνεις..το κοραλλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά;;;Κι ο βλάκας ο πωλητής δεν μου είπε τίποτα και τα πήρα από το ίδιο μαγαζί!!!

Τώρα τι θα κάνω.......;

;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς… ;)

.. και εμείς πρέπει να ξέρουμε τι αγοράζουμε..

.. ρώτα στο μαγαζί αν μπορείς να επιστέψεις την πεταλούδα. :D .

.. είναι απαιτητικό και δύσκολο ψάρι ακατάλληλο για αρχαρίους..

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή φοβόμουνα για την πεταλούδα...Δεν κολύμπαγε,όλο κρυβότανε και δεν έτρωγε....Τώρα έχει ξεθαρέψει,κάνει πιο πολλές "βόλτες" στο ενυδρείο κι όλο "τσιμπάει τον βράχο κι εγώ χαιρόμουνα ότι θα ζήσει!!!Αλλά....Πρέπει να το βγάλω.....

Κάτι άλλο.Σ'αυτό το μαγαζί πάω 2 χρόνια περίπου (τις ποιο πολλές φορές για βόλτα...) και έχουν όπως πολλά μαγαζιά ένα ενυδρείο reef 350lt με πάρα πολλά κοράλλια,ανεμώνες κτλ για "μόστρα"...Μου είπαν ότι το ενυδρείο λειτουργεί κανονικότατα 2,5 χρόνια και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με μόνο 2 λάμπες Τ8 και 1 μπλε Τ8 και ότι κάνουν την δουλειά τους μια χάρα!!Επίσης μου είπαν ότι οι Τ5 είναι υπερβολή εάν το ύψος του ενυδρείου δεν ξεπερνά τα 40cm......

Εσείς τι λέτε....;

Link to comment
Share on other sites

Οι Τ8, λάμπες δεν είναι απαγορευτικές για ένα σύστημα reef.

Παίζει ρόλο όμως το είδος των κοραλλιών, που φιλοξενεί και το ύψος του ενυδρείου. Αν πρόκειται για απαιτητικά κοράλλια, μεγάλη σημασία για τη μακροχρόνια διατήρηση του συστήματος, έχει κάθε πότε αντικαθιστάς....τα κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σε αυτούς πάντως δεν έχει πεθάνει κανένα κοράλλι ή ανεμώνη αυτά τα χρόνια..Ίσα ίσα που κάθε μήνα του βάζουνκαι κάτι καινούργιο μέσα και έχει πάρα πολύ δύσκολα κοράλλια..

Τέλοςπάντων..

Καλημέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είπα ποιο πάνω....;Τι καλημέρα.....Μόλις άνοιξα τα φώτα στο ενυδρείο μου και τι να δω.....Ο αστερίας είχε πάει στο ένα από τα τέσσερα μέρη της Euphyllia Ancora και την είχε φάει ολόκληρη!!!! ;):D:D:D:blush:

Ο αστερίας τελικά δεν ήταν reef safe κι εγώ έχασα 1/4 κοράλλι.......

:thumbup::buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος, πως ο αστερίας έφαγε την Euphyllia ή μήπως καθάριζε το νεκρό τμήμα της???

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ κατά τις 12 που έκλεισα τα φώτα ήταν όλα εντάξει.Τώτα το πρωί είχε γατζωθεί πάνω της και όταν τον τράβηξα έβγαλε μαζί του και κομμάτια από το κοράλλι!!!

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 100% αλλά.....Αυτόν είδα αυτόν κατηγορώ......!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο Cherubfish τσιμπάει το Euphyllia Ancora ενώ παλιά δεν το έκανε!!Τις τελευταίες 4 μέρες δεν το έχει αφήσει καθόλου να ανοίξει κι όλο είναι κρυμένος!!!Τι να κάνω;;;;;;;

;):D:thumbup::buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εάν μέχρι τώρα συμβίωναν κανονικά. πιθανό είναι η euphylia να άρχισε να υποστρέφει, με αποτέλεσμα να της επιτεθεί το ψάρι ή και άλλοι οργανισμοί.

Υπάρχουν κλαδιά του κοραλλιού, που να είναι υγιή? Αν ναι, παρατήρησε αν τα πειράζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Cherubfish τα πειράζει και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω εάν συμβαίνει αυτό που λες γιατί με το που τσιμπήσει ένα αμέσως κλείνουν όλα αυτόματα!!Άσε που άμα πλησιάσω το ενθδρείο και με δει φοβάται και φεύγει αμέσως!!

Τι να κάνω ρε γαμώτο....ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ!!!!!!

:thumbup::buttrock:;):D

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς πάντως δεν έχει πεθάνει κανένα κοράλλι ή ανεμώνη αυτά τα χρόνια..Ίσα ίσα που κάθε μήνα του βάζουνκαι κάτι καινούργιο μέσα και έχει πάρα πολύ δύσκολα κοράλλια..

Επετρεψε μου να εχω τις σοβαροτατες αμφιβολιες μου... Χωρις παρεξηγηση...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται χωρίς παρεξήγηση!!Επίσης αυτό μου το είπαν αυτοί και επίσης επειδή περνάω από εκεί 2 χρόνια τώρα (είναι δίπλα από το σπίτι μου και ο δρόμος μου για την δουλειά μου) δεν έβλεπα καμμία απόλεια....

Τώρα δεν ξέρω.....

Τέλοσπάντων.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για πιο καταστημα μιλας (και δεν με νοιαζει κι ολας ;) ) αλλα το να θεωρουν τις Τ5 υπερβολη ειναι απλα αστειο :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το ξέρω..Λέγανε και καλά "υπερβολή" εάν δεν ξεπερνάει το ύψος τα 40εκ. κι ότι οι Τ8 σε καλύπτουν....Τέλοσπάντων...Απλά το ανέφερα.

Υ.Γ. Δεν ψωνίζω από εκεί....Απλά περνάω,κοιτάω κι φεύγω..

Link to comment
Share on other sites

Τον αστερία φίλε TAN από εκείνη την μέρα τον έχω κάνει σουβενίρ για ξένους μιας και τον έβαλα σε οινόπνευμα και τον κοκάλωσα.

Link to comment
Share on other sites

Τον αστερία φίλε TAN από εκείνη την μέρα τον έχω κάνει σουβενίρ για ξένους μιας και τον έβαλα σε οινόπνευμα και τον κοκάλωσα.

:thumbup::D Γιατι βρε φιλε εκανες τετοιο πραγμα ??

Δεν σκοτωνουμε ετσι απλα οτι δεν μας κανει ;)

Θα μπορουσες να εβαζες ενα θεμα εδω.... ολο και καποιος (με fish only πχ) ισως να τον ηθελε...

Link to comment
Share on other sites

Τον αστερία φίλε TAN από εκείνη την μέρα τον έχω κάνει σουβενίρ για ξένους μιας και τον έβαλα σε οινόπνευμα και τον κοκάλωσα.

:buttrock::thumbup::D;):D:thumbup:

Οτι δεν κινείται γρήγορα δεν σημαίνει ότι δεν έχει ζωή ή ότι μετράει λιγότερο από ένα ψάρι ή μία γαρίδα. Κάνοντας reef πρέπει να το καταλάβεις αυτό. Αλλιώς όταν σου μεγαλώνουν πολύ τα κοράλλια βγάλτα στον ήλιο για να αποξηρανθούν και να στολίζουν το τζάκι.

Το μόνο που θεωρώ ότι δεν είμαι, είναι υπερβολικός και απόλυτος σε αυτό το hobby. Απώλειες και σε ψάρια και σε κοράλλια και σε ασπόνδυλα έχουν και θα έχουν όλοι. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πέφτουμε στο πένθος ή να τους κάνουμε κηδείες γιατί έτσι είναι η Ζωή συνυφασμένη με τον Θάνατο. Γιαυτό και η φύση φροντίζει για τον πολλαπλασιασμό αυτών των ειδών σε μεγάλες ποσότητες. Από την άλλη αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τη σεβόμαστε και να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για τη διατήρηση της.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::thumbup::D;):D:thumbup:

Οτι δεν κινείται γρήγορα δεν σημαίνει ότι δεν έχει ζωή ή ότι μετράει λιγότερο από ένα ψάρι ή μία γαρίδα. Κάνοντας reef πρέπει να το καταλάβεις αυτό. Αλλιώς όταν σου μεγαλώνουν πολύ τα κοράλλια βγάλτα στον ήλιο για να αποξηρανθούν και να στολίζουν το τζάκι.

Το μόνο που θεωρώ ότι δεν είμαι, είναι υπερβολικός και απόλυτος σε αυτό το hobby. Απώλειες και σε ψάρια και σε κοράλλια και σε ασπόνδυλα έχουν και θα έχουν όλοι. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πέφτουμε στο πένθος ή να τους κάνουμε κηδείες γιατί έτσι είναι η Ζωή συνυφασμένη με τον Θάνατο. Γιαυτό και η φύση φροντίζει για τον πολλαπλασιασμό αυτών των ειδών σε μεγάλες ποσότητες. Από την άλλη αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τη σεβόμαστε και να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για τη διατήρηση της.

Δυστυχώς ή ευτυχώς...θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το ήθελα νατο κάνω!!!Έπρεπε να βγει από το ενυδρείο.Ωραία,τον έβγαλα...Και;;Τι θα τον έκανα;Δλδ άμα απλά τον πέταγα θα ήμουνα καλύτερος άνθρωπος;Δεν υπήρχε κάποιος να τον δώσω..

Εσείς δλδ τι θα κάνατε;;;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τις απαντήσεις σας.....

Υ.Γ. Ελάτε λίγο στην θέση μου....εάν δεν έχετε ήδη έρθει......

Link to comment
Share on other sites

Είτε

Θα μπορουσες να εβαζες ενα θεμα εδω.... ολο και καποιος (με fish only πχ) ισως να τον ηθελε...

Είτε να το χαρίσεις σε κάποιο κατάστημα, οι πιο πολλοί αστερίες που πουλάνε είναι μη reef safe.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...