Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Το να βάλω ένα post εδώ εννοείται πως ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα!Αλλά όταν είναι να πας στο νησί σου για σοβαρούς πρωσοπικούς σου λόγους και μία μέρα πριν ταξιδέψεις βλέπεις αυτό το πράγμα (σήμερα γύρισα) τι να έκανα....;Να τον άφηνα μέσα να μου έτρωγε τελείως το κοράλλι....;;;;;

:D:thumbup::buttrock:

Περιμένω απόψεις............

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απώλειες και σε ψάρια και σε κοράλλια και σε ασπόνδυλα έχουν και θα έχουν όλοι. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να πέφτουμε στο πένθος ή να τους κάνουμε κηδείες γιατί έτσι είναι η Ζωή συνυφασμένη με τον Θάνατο. Γιαυτό και η φύση φροντίζει για τον πολλαπλασιασμό αυτών των ειδών σε μεγάλες ποσότητες. Από την άλλη αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τη σεβόμαστε και να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για τη διατήρηση της.

μ αρέσει όπως το θέτεις.. ;)

madlef δεν είναι λόγος να τα <βάψεις μαύρα > … απλά την επόμενη φορά θα είσαι πιο ψύχραιμος και σκεφτείς και τους φίλους σου με fish only ενυδρεία .. :D

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

απλά την επόμενη φορά θα είσαι πιο ψύχραιμος και σκεφτείς και τους φίλους σου με fish only ενυδρεία ..

;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είχα καιρό να γράψω στο forum.

Το πρόβλημά μου με το Cherubfish που τσιμπάει το Euphyllia Ancora συνεχίζεται!!

Δοκιμάστικα έβαλα πάνω από το ancora ένα βάζω αλλά του άφησα από κάτω "ανοιχτά" για να ανανεώνεται το νερό.Το αποτέλεσμα να ανοίξει,όχι τόσο όσο παλιά αλλά αρκετά.Εχθές είπα να το βγάλω το βαζάκι μήπως και το chuberfish του είχε φύγει η μανία να το πηράζει αλλά....Τίποτα!!Από εχθές μέχρι και τώρα πάλι κλειστός είναι....Τι να κάνω???

:thumbup::):band:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είχα καιρό να γράψω στο forum.

Το πρόβλημά μου με το Cherubfish που τσιμπάει το Euphyllia Ancora συνεχίζεται!!

Δοκιμάστικα έβαλα πάνω από το ancora ένα βάζω αλλά του άφησα από κάτω "ανοιχτά" για να ανανεώνεται το νερό.Το αποτέλεσμα να ανοίξει,όχι τόσο όσο παλιά αλλά αρκετά.Εχθές είπα να το βγάλω το βαζάκι μήπως και το chuberfish του είχε φύγει η μανία να το πηράζει αλλά....Τίποτα!!Από εχθές μέχρι και τώρα πάλι κλειστός είναι....Τι να κάνω???

:thumbup::):hysterical:

Δυστηχως η λυσεις ειναι 2 ποια. Ή δινεις την ancora σου ή δινεις το ψαρακι σου. Δεν υπαρχει αλλη λυση, εκτος εαν εχεις αλλο ενυδρειο για να φιλοξενισεις το ψαρακι σου. Αυτες οι στιγμες λιγο πολυ εχουν συμβει σε ολους μας, και η τελικη αποφαση και κοπος για τις αλλαγες υπηρχαν παντα. Σου ευχομαι ν απαρεις την ποιο σωστη αποφαση. :band:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Ποιά η γνώμη σας για τα sea apples.....;

Πολυ ομορφα....αλλα οχι για το ενυδρειο μας :thumbup: Τρομερα επικυνδηνα να το τιναξουν ολοκληρο στον αερα αν πεθανουν (συνηθες λογο δυσκολιας στο ταισμα)...

Δες περισσοτερα εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8764

Link to comment
Share on other sites

Ειίναι πιο επικίνδυνο και από ανεμώνη.....

Δλδ να μην το δοκιμάσω........;

Δεν τρώει από τον βράχο..;

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Ειίναι πιο επικίνδυνο και από ανεμώνη.....

Δλδ να μην το δοκιμάσω........;

Δεν τρώει από τον βράχο..;

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!

Σαφως και ειναι πιο επικινδυνο απο την ανεμωνη οταν πεθανει.

Πραγματικα σε συμβουλευω να μην το δοκιμασεις.

Οχι δεν τρωει απο τον βραχο...ειναι suspension feeders οποτε πραγματικα θα δυσκολευτεις πολυ να εξασφαλισεις την τροφη που χρειαζεται (φυτοπλακτον..)

Μπορεις να διαβασεις τα παντα εδω: http://www.advancedaquarist.com/issues/mar2003/invert.htm αλλα πραγματικα οπου και να ψαξεις κανεις δεν θα προτεινει να το δοκιμασεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το άρθρο...

Όταν λέει ότι τρέφεται με φυτοπλακτόν....εννοεί για παράδειγμα το PhytoPlex της Kent Marine....;

Υ.Γ. Αυτό ρίχνω και για τα κοράλλια μου μία φορά την εβδομάδα..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το άρθρο...

Όταν λέει ότι τρέφεται με φυτοπλακτόν....εννοεί για παράδειγμα το PhytoPlex της Kent Marine....;

Υ.Γ. Αυτό ρίχνω και για τα κοράλλια μου μία φορά την εβδομάδα..

Τα κοραλλια σου ομως τις περισσοτερες αναγκες τους τις καλυπτουν με τη φωτοσυνθεση... αμφιβαλω αν θα καταφερεις κατι με ετοιμο σκευασμα... ΙΣΩΣ κατι να μπορουσε να γινει με δικη σου καλλιεργια "φρεσκου" φυτοπλακτον αλλα το ποσοτητα θα ειναι αρκετη ? Και θα επιβαρυνες το νερο σου και δεν θα ησουν σιγουρος ποτε... το ρισκαρεις ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣ κατι να μπορουσε να γινει με δικη σου καλλιεργια "φρεσκου" φυτοπλακτον.

Πως γίνεται αυτό;;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Ένας φίλος που έχει κι αυτός ενυδρείο, γλυκού νερού όμως, μόλις μου έφερε 2 ψαράκια!!

Τα ονόματά τους είναι honey head damsel και molucca dameel.

Μου είπε ότι ρώτησε και του είπαν ότι είναι reef-safe.Τα έχει πάρει κανένας από εσάς;Τι συμπεριφορά έχουν....;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Ένας φίλος που έχει κι αυτός ενυδρείο, γλυκού νερού όμως, μόλις μου έφερε 2 ψαράκια!!

Τα ονόματά τους είναι honey head damsel και molucca dameel.

Μου είπε ότι ρώτησε και του είπαν ότι είναι reef-safe.Τα έχει πάρει κανένας από εσάς;Τι συμπεριφορά έχουν....;

Madlef ειναι μεν reef safe με την εννοια οτι δεν θα πειραξουν τα κοραλλια σου αλλα ειναι αρκετα επιθετικα και ενδεχεται να σου δημιουργησουν προβληματα οταν "βολευτουν" στο ενυδρειο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αααα κατάλαβα....Πάλι προβλήματα θα έχω με ψάρια!!! :)

Πριν λίγο τα έβαλα μέσα κι το cherubfish δεν έχει αφήσει σε ησυχία το Molucca damsel!!Του έχει κόψει την μισή ουρά!!

Επίσης τα φώτα τα έχω κλειστά....μήπως και ηρεμήσουν τα πράγματα...... :thumbup:

Υ.Γ. Πήρα άλλα 3 κιλά ζωντανό βράχο και έβαλα σήμερα.Αυτό θα επιρεάση καθόλου τι τιμές του νερού άμεσα ή έμμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Πήρα άλλα 3 κιλά ζωντανό βράχο και έβαλα σήμερα.Αυτό θα επιρεάση καθόλου τι τιμές του νερού άμεσα ή έμμεσα;

Θα μιλησω γενικα μιας και η ποσοτητα των 3 κιλων ειναι ιδιαιτερα μικρη.... ο ζωντανος βραχος σιγουρα θα βελτιωσει/βοηθησει την βιολογια του ενυδρειου σου. Οσο αφορα τις τιμες του νερου αν ο βραχος ειναι καλα κουραρισμενος δεν θα δεις καμια διαφορα...αν ομως ειναι εντελως ακουραριστος και με αρκετους νεκρους οργανισμους τοτε ισως εχεις καποιο μικρο προβληματακι με αμμωνια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!

Θα είμαι σε ετοιμήτα γιατί δεν μου φαίνεται κουραρισμένος και πολύ.....

Αμά δω κάποια αλλαγή στις τιμές,μικρή ας πούμε,τι πρέπει να κάνω....Αλλαγή νερού ή τίποτα άλλο;

Και πάλι ευχαριστώ!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμά δω κάποια αλλαγή στις τιμές,μικρή ας πούμε,τι πρέπει να κάνω....Αλλαγή νερού ή τίποτα άλλο;

Τι πρέπει να κάνω τελικά.......;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω τελικά.......;

:thumbup:

Ας εχεις νερο ετοιμο μηπως και χρειαστει....παντως δεν πιστευω να εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα... απλα κανε πιο συχνα τεστακια για μερικες μερες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο....Ο βράχος (κι όχι μονο) έχει βγάλει κάτι σαν "μαλλιά" αλλά σαν από γλύτσα χρώματος μωβ....Τι είναι αυτό....;Με το χέρι διαλύεται πανεύκολα.....

Link to comment
Share on other sites

μάλλον κυανοβακτηρίδιο είναι ..

.. συνηθισμένο φαινόμενο σε νέα ενυδρεία .. με καθαρό νερό και καλή κυκλοφορία θα φύγει μόνο του..

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Εχθές μπήκανε και οι τελευταίοι κάτοικοι (από ψαράκια)!!

Είναι:

1 Chromis viridis

2 Gramma loreto

2 Chrysiptera Cyanea

Έχουν απίστευτα χρώματα και έντονη κίνηση μέσα στο νερό!

Επίσης τρώνε όλα κανονικότατα!!

:thumbup:

Σε 2 εβδομάδες θα βάλω και 2 γαρίδες cleaner.

Τι λέτε για τις επιλογές μου;;

Καλή σας μέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα!!

Τα 2 loreto τα πάνε καλά μεταξύ τους? Νομίζω ότι εκεί μπορεί να έχεις πρόβλημα.

Επίσης μικρά ψαράκια έβαλες μεν αλλά 5 μαζεμένα σε 120 λίτρα είναι μεγάλη αύξηση βιοφορτίου, παρακολούθα την αμμωνία και τάιζε με μέτρο.

Βγάλε και καμιά photo να τα χαρούμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...