Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλήθεια είναι δύσκολο κοράλλι;Εμένα ακόμα δεν έχει ανοίξει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι ευκολο (αφού το διατηρώ εγώ :thaman: ).Πόσο καιρό το έχεις?Εμένα έκανε να βγάλει τους πολύποδες 2-3 μέρες.Το θέμα είαι πως με αυτούς συλλαμβάνει τροφή,αλλιώς φαντάζομαι πως πρέπει να το ταίσεις μόνος σου.

Και κάτι άλλο, έχε το νού σου γιατί το συγκεκριμένο "περπατάει" :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Περπατάει;;!!!!

Σοβαρά;;;;!!!!!

Εχθές το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Με γεία! :wootwoot: Όταν λέμε περπατάει μην φανταστείς οτι είναι ο Κεντέρης!! :thaman: Απλώς μετακινείται χαλαρά!!!Πάλι να σου ζήσει :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Με γεία! ;) Όταν λέμε περπατάει μην φανταστείς οτι είναι ο Κεντέρης!! :wootwoot: Απλώς μετακινείται χαλαρά!!!Πάλι να σου ζήσει :thaman:

Σωστος ο Κωστας!! Καλως ηλθες στο Aquazone!! :thumbup: Θα ηθελες να μοιραστεις μαζι μας μερικες φωτογραφιες απο το δικο σου ενυδρειο? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα :thaman: Αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό το ΑΖ δεν συμμετείχα ενεργά,περιμένω κάτι πραγματάκια σε λίγες μέρες και θα σας συστηθώ :thaman:

ΥΓ,Συγγνώμη madlef για τον κανιβαλισμό :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω μία ερώτηση..Γιατί τώρα τελευταία το skimmer μου θολώνει το νερό σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό;;;!!!!

Το ενυδρείο γίνετε χάλια!!!

Επίσης δεν βγάζει τις τελευταίες μέρες καθόλου "κακό" νερό!!!

Τι τρέχει;;!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα :thaman:

όταν λες <θολώνει> τι εννοείς ?

βλέπεις μικρές φυσαλίδες η κάτι άλλο ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φυσαλίδες..Πάρα πάρα πολύ μικρές αλλά κυρίως...εκατομμύριες!!!!Όταν βγάζω το skimmer όλα οκ.Μετά το ξανά συνδέω και γίνετε πανικός πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

τότε είναι θέμα ρύθμισης του skimmer νομίζω …

η

έκανες μήπως αλλαγή νερού με αντιχλώριο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν έχω κάνει αλλαγή νερού!Όταν λες ρύθμισει του skimmer δλδ τι πρέπει να κάνω;Να ρουφάει πιο "σιγά" το νερό....;Επίσης από εχθές το skimmer δεν βγάζει τίποτα απολύτως από βρόμικο νερό και το δουλεύω σχεδόν πάντα στο τέρμα!

Λέτε να χάλασε.... :wootwoot::thaman:;):thaman:

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν έχω κάνει αλλαγή νερού!Όταν λες ρύθμισει του skimmer δλδ τι πρέπει να κάνω;Να ρουφάει πιο "σιγά" το νερό....;Επίσης από εχθές το skimmer δεν βγάζει τίποτα απολύτως από βρόμικο νερό και το δουλεύω σχεδόν πάντα στο τέρμα!

Λέτε να χάλασε.... :wootwoot::thaman:;):thaman:

Ποσο καιρο εχεις να το καθαρισεις ολο? Κυριος εσωτερικα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να το καθαρίσω εσωτερικά τι εννοείς...;

Κάθε μέρα πάντως ασχολούμε μετο ενυδρείο πολλές τυχέες χρονικές στιγμές και το περιποιηούμαι.Τώρα αλλαγές νερού κάνω κάθε 30 του μηνός δλδ μία φορά τον μήνα.

Υ.Γ. Μόλις κοίταξα το skimmer και είδα πως έβγαλε λίγο..Πολύ λίγο αλλά έβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί το skimmer εσωτερικά, το κύπελο περισυλλογής το καθαρίζεις από μέσα με μία βούρτσα και κάθε πότε?

Ποιό skimmer έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

Κάθε εβδομάδα το καθαρίζω και μερικές φορές και 2 εάν το κρίνω απαραίτητο...

Το Skimmer είναι της red sea για 400lt .

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να ακοίξει το Fungia repanda....... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Patience my friend :thaman: Καταρχήν κάνε αυτό που σου λέει ο Τάσος (που πιστευω πως το έχεις ήδη κάνει).Μετά να σε ρωτήσω κάτι,το στόμα της φαίνεται , ανοιγοκλείνει???

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει τα test και ήταν μία χαρά...

Για το στόμα της που λες δεν ξέρω γιατί πρώτη φορά το άκουσα...!!

Άμα δεν ανοιγοκλείνει....Δεν πάμε καλά.....;

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτό που πόσταρα ίσα που διακρίνεται (είναι στην μέση του κοραλιού), μην βιάζεσαι το έχεις 6 μέρες στο ενυδρείο σου, είπαμε η υπομονή είναι αρετή (ποιός την έχει όμως :thaman: ), σε κάνα δύο μέρες προσπάθησε να το ταίσεις απευθείας στο στόμα του μια μικρή ποσότητα κατεψυγμένο.Τότε τα ξαναλέμε για το κοραλάκι.Όλα θα πάνε καλά :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι....

Τι τροφή το ταίζεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το ταϊζω καθόλου (χωρίς να είμαι σίγουρος πως είναι το σωστό :thaman: ) Όταν ταίζω τα ψαράκια μου φροντίζω να ρίχνω την τροφή απο πάνω του (με κλειστούς τους κυκλοφορητές), τα "πλοκαμάκια " του πιάνουν την τροφή ,φυλλαράκι & pellets, και την οδηγούν στο στόμα του :thaman: Έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...