Jump to content

700 Λιτρο Φροντοζαδικο !!!!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

τα mpimbwe ηρθαν απο αμερικη...δεν ξερω αν ηταν wc... τα zair ηρθαν απο γερμανια wc

Link to comment
Share on other sites

τα mpimbwe ηρθαν απο αμερικη...δεν ξερω αν ηταν wc... τα zair ηρθαν απο γερμανια wc

Πάντως τα wild caught έχουν λιγότερη διάρκεια ζωής στο ενυδρείο, είναι πιο ευαίσθητα και πιο άγρια. Αν ήταν άγρια τα ψάρια σάκη ενδέχεται να την έπαθε η θηλυκιά απο τον αρσενικό γι'αυτό το λόγο. Μην ξεχνάμε ότι ήταν θερία ψάρια. Στο φυσικό τους περιβάλλον σίγουρα μπορούν να ξεφύγουν απο έναν αρσενικό.

Βέβαια, σίγουρα τα άγρια δίνουν τρομερά χρώματα, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να παίνρουμε ψάρια απο φ1 και μετά, γιατί είναι πιο ανθεκτικά σε μικροαλλαγές του νερού καθώς είναι μεγαλωμένα σε νερό ύδρευσης, και πιο προσαρμόσιμα με το ενυδρέιο καθώς για αυτά αυτή είναι η ζωή τους εφόσον έχουν γεννηθεί εκεί.

Σάκη, τώρα πόσα mbimbwe έμειναν?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα wild caught έχουν λιγότερη διάρκεια ζωής στο ενυδρείο, είναι πιο ευαίσθητα και πιο άγρια. Αν ήταν άγρια τα ψάρια σάκη ενδέχεται να την έπαθε η θηλυκιά απο τον αρσενικό γι'αυτό το λόγο. Μην ξεχνάμε ότι ήταν θερία ψάρια. Στο φυσικό τους περιβάλλον σίγουρα μπορούν να ξεφύγουν απο έναν αρσενικό.

Βέβαια, σίγουρα τα άγρια δίνουν τρομερά χρώματα, αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να παίνρουμε ψάρια απο φ1 και μετά, γιατί είναι πιο ανθεκτικά σε μικροαλλαγές του νερού καθώς είναι μεγαλωμένα σε νερό ύδρευσης, και πιο προσαρμόσιμα με το ενυδρέιο καθώς για αυτά αυτή είναι η ζωή τους εφόσον έχουν γεννηθεί εκεί.

Σάκη, τώρα πόσα mbimbwe έμειναν?

εχεις δικιο! τωρα εμηναν 1male/1female blue mpimbwe και 4 ζαιρ 1/3

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο! τωρα εμηναν 1male/1female blue mpimbwe και 4 ζαιρ 1/3

Σάκη πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των θηλυκών. Βάλε άλλες 2 αν βρεις. Αλλά πάρτες σε σχετικά μικρό μέγεθος(10 εκ περίπου) για να μην αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τον αρσενικό.

Τα έχεις στο ίδιο ενυδρείο όλα αυτά? Αν και 700 λίτρα, είναι λίγο στριμωχτά 2 είδη φροντόζας σε τόσα λίτρα? Μήπως ήρθε η ώρα για μεγαλύτερο? :D

ΥΓ: Τα μικρά τι κάνουν? Επιβίωσε κανένα?

Link to comment
Share on other sites

ειχα σκοπο να τα δωσο αυτα τα 3 και να μεινω με της 4 ζαιρ.... αν βρω καποιον εθελοντη θα τα πουλησω,,, τα μικρα τωρα απο τα 25 εδωσα τα 10 και ειχαν μεινει 15 απ τα οποια ο μαυρος καλβος που ειχα μεσα τα τσιπουσε ενα ενα εως που γυρισα απο θεσσαλονικη και ειδα πως ειχαν μεινει μονο 5... αυτα εχουν μεγαλωσει αρκετα τωρα...θα τα μεγαλωσω για να μεγαλωσω το χαρεμι των mpimbwe...για μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι ονειρο αλλα τα οικονομικα εινα χαλια αρα το ξεχναμε... πριν 3-4 μερες εγινε και κατι που αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου δεν θα το πιστευα,,, ο αρσενικος μεγαλος ζαιρ ηταν με μισοανοιχτο στομα και βαριοανασενε... λεω τωρα τον φαγαμε αν παθει κατι... μετα εκανε 2-3 φορες το κεφαλι του αριστερα -δεξια και φτυνει τον μαυρο καλβο (6cm) απο το στομα του και τον πεταει στα βραχια.... ο καλβος κιριλε εφυγε και δεν επαθε τπτ... ο ζαιρ την ακουσε εκηνη την μερα..μαλλον τον τσιμπισε μεσα στο στομα... το ζαιρ το μικρο δεν τα καταφερε τελικα και δεν ξερω τον λογο μιας και ελυπα.... ελπιζω τωρα που θα ξαναασχοληθω με της γεννες να καταφερω να τσιμπησω ξανα καμια...

Link to comment
Share on other sites

ειχα σκοπο να τα δωσο αυτα τα 3 και να μεινω με της 4 ζαιρ.... αν βρω καποιον εθελοντη θα τα πουλησω,,, τα μικρα τωρα απο τα 25 εδωσα τα 10 και ειχαν μεινει 15 απ τα οποια ο μαυρος καλβος που ειχα μεσα τα τσιπουσε ενα ενα εως που γυρισα απο θεσσαλονικη και ειδα πως ειχαν μεινει μονο 5... αυτα εχουν μεγαλωσει αρκετα τωρα...θα τα μεγαλωσω για να μεγαλωσω το χαρεμι των mpimbwe...για μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι ονειρο αλλα τα οικονομικα εινα χαλια αρα το ξεχναμε... πριν 3-4 μερες εγινε και κατι που αν δεν το εβλεπα με τα ματια μου δεν θα το πιστευα,,, ο αρσενικος μεγαλος ζαιρ ηταν με μισοανοιχτο στομα και βαριοανασενε... λεω τωρα τον φαγαμε αν παθει κατι... μετα εκανε 2-3 φορες το κεφαλι του αριστερα -δεξια και φτυνει τον μαυρο καλβο (6cm) απο το στομα του και τον πεταει στα βραχια.... ο καλβος κιριλε εφυγε και δεν επαθε τπτ... ο ζαιρ την ακουσε εκηνη την μερα..μαλλον τον τσιμπισε μεσα στο στομα... το ζαιρ το μικρο δεν τα καταφερε τελικα και δεν ξερω τον λογο μιας και ελυπα.... ελπιζω τωρα που θα ξαναασχοληθω με της γεννες να καταφερω να τσιμπησω ξανα καμια...

Μπράβο! Το καλύτερο είναι να αυξήσεις το χαρέμι. Αν και το καλύτερο είναι να τα δώσεις και να μείνεις με τα ζαιρ. Θα τα απολαύσεις και καλύτερα, και αυτά θα είναι πιο άνετα.

Αυτο με τον αρσενικό ζαιρ πρώτη φορά το ακούω! χαχα.

Μην ανησυχείς σάκη! Θα βγάλεις και άλλες γέννες. Αφού τηνν έβγαλες την άκρη τώρα δεν είναι τίποτα.

Ίσως αν αυξήσεις σταδιακά λίγο την θερμοκρασία να τους ανάψεις τα αίματα. Εγώ αυτό είχα παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

σκοπος ειναι να παρω γεννα ζαιρ και να μεγαλωσω το κοπαδι των ζαιρ.. για την θερμοκρασια θα το σκευτω να ανεβασω απο 24 στα 25-26

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδες το φροντοζαδικο εχει διαλυθει και ειμαι στο σταδιο της μεταφορας του... θα ανεβασω καποια στιγμη φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Τι ,πως,γιατι ρε Σακη,αν μας ετοιμαζεις καλα πραγματα ,χαλαλι.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πετάμε μια βόμβα και την κάνουμε ;;; :P

Link to comment
Share on other sites

ναι βασιλη ετιμαζω ωραια πραγματα! drap κοιτω κα γραφω λιγο γιατι τρεχω και με την δουλεια αλλα και με το σπιτι... το ενυδρειο εχει αδειασει ολο,τα ψαρια μεταφερθικαν σε ενα αλλο ενυδρειο προσορινα και το bg το εχω σπασει... ιδεα του ολου σκινικου για να σας βαλω να το σκευτιται ειναι πως θα μπει αναμεσα απο κρεβατοκαμαρα και σαλονι σαν διαχοριστικο τοιχου με γυψοσανιδα και θα ειναι ορατο και απο της 2 πλευρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παντως να βαλεις διαχωριστικο μεσα στο ενυδρειο γιατι απο το σαλονι θα βλεπουμε τι κανεις μεσα στην κρεβατοκαμαρα φιλε!!!εκτος κι αν το κανεις reef περα ως περα !!!!!!!εισαι τρελος παντως......

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκευτει και αυτο και οταν θα ειμαι με παρεα στο σαλονι και δεν θα θελω να φενεται μεσα στην κρεβατοκαμαρα θα εχω κατι σαν κουρτινα απο την πλευρα της κρεβατοκαμαρας.. χρωσταω φωτο...

Link to comment
Share on other sites

παναγιωτη το ιδιο 700λιτρο ειναι.. εχει διαλυθει και μεταφερθει...

Link to comment
Share on other sites

παναγιωτη το ιδιο 700λιτρο ειναι.. εχει διαλυθει και μεταφερθει...

Ααααα οκ. Είπα μην αναβαθμίζεις και τα λίτρα!

Καλή δύναμη σάκη στο εγχείρημα σου(καλά μπράτσα βασικά :D ) και περιμένουμε εξελίξεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2013-07-16175545_zps367af256.jpg

2013-07-16175548_zpse9f711ec.jpg

Link to comment
Share on other sites

το εχω σκευτει και αυτο και οταν θα ειμαι με παρεα στο σαλονι και δεν θα θελω να φενεται μεσα στην κρεβατοκαμαρα θα εχω κατι σαν κουρτινα απο την πλευρα της κρεβατοκαμαρας.. χρωσταω φωτο...

Μπορεις να βαλεις μεμβρανη απο την μερια της κρεβατοκαμαρας και ετσι θα ειναι ορατο για εσενα και απο τις δυο μεριες,για τους ματακιδες ομως θα χαθει η δυνατοτητα αυτη απο την μερια του σαλονιου.Καλη συνεχεια σακη.Την επιτυχια την θεωρω δεδομενη :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

τι μεμβρανη ειναι αυτην? καλο ακουγετε

Link to comment
Share on other sites

τι μεμβρανη ειναι αυτην? καλο ακουγετε

Λειτουργει με τον φωτισμο του ενυδρειου(αντιηλιακη).Οταν θα αναβουν τα φωτα,απο εξω πρως τα μεσα δεν θα φαινεται η πλατη.Ηταν να το κανω στο δικο μου αλλα τελικα επελεξα να το βαψω.

Link to comment
Share on other sites

ετσι να το ζητησω? εαν το εχεις βρει σε καποιο καταστημα ενημερωσε με για να το δουμε! ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...