Jump to content

700 Λιτρο Φροντοζαδικο !!!!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

η θαλασσα ειναι κατι που ηταν παντα στο μυαλο μου αλλα τοσο καιρο φοβομουνα να ξεκινησω.... ξερω πως το κοστος ειναι αυτο που με κραταει αλλα θα το κανω σιγα σιγα.... το δικο σου τι απεγινε? το ξεστησες? πιστευω οσο μπελας και αν ειναι ,αυτο που βλεπεις σε δικαιωνει.... παντος θα κοιταξω εαν βρω μεταχηρισμενο εξοπλησμο απο καποιον χομπιστα ,θα το προτημουσα για το ξεκηνημα στα 200 λιτρα... προς το παρον εμαι την φαση του διαβασματος!

Έτσι! Διάβασε καλά, να ξέρεις κάποια πράγματα και μετά αναζήτησε εξοπλισμό.

Μάζεψε σιγά σιγά τον εξοπλισμό και μόλις είσαι έτοιμος τότε το κάνεις.

Το ενυδρείο το έχεις ή θα προβείς σε αγορά?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω ναι .... ειναι ο κυβος που ειχα για γενηστρα 200 λιτρα...εχω και 2 κοραλια που θα χρησιμευσουν... ολα τα αλλα θα τα αγωρασω

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το εχω ναι .... ειναι ο κυβος που ειχα για γενηστρα 200 λιτρα...εχω και 2 κοραλια που θα χρησιμευσουν... ολα τα αλλα θα τα αγωρασω

Ψόφια φαντάζομαι... Δεν χρειάζονται. Είναι όπως τα πλαστικά φυτά στο γλυκό. Θα φαίνονται άσχημα, θα πιάσουν άλγες κλπ κλπ.

Τι διαστάσεις ο κύβος? 60χ60χ60?

Link to comment
Share on other sites

ναι κυκλοφοριτες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδες μια ερωτηση... τι γνωμη εχεται για λαμπα uv στο ενυδρειο...????

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειχα θεμα... τελικα ακυρο η θαλασσα.... πολλα τα εξοδα ..λιγα τα εσοδα :P

Link to comment
Share on other sites

έτσι μπράβο άσε τις αλμύρες αγόρι μου για άλλους !!!χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο ενυδρειο εδω και πολυ καιρο ειχα βγαλει της 2 blue mpimbwe ( αυτες που εβαλα αγγελια ) και το ενυδρειο ειχε ηρεμισει παρα πολυ... προσθεσα στο χαρεμι 1 ακομη πανεμορφο θυλικο 15 cm και τωρα ο ζαιρ μου εχει 4 4 γυναικαρες για παρτυ του!!!! ο αρσενικος ειναι στα 30cm και τα θυλικα απο 13-16cm! ελπιζω αυτον τον χειμωνα να δω ουριτσες !!! επεσε λιγο κηνυγητο στην αρχη γιατι δυσκολα δεχονται αλλο ψαρι στο χαρεμι αλλα τωρα μετα απο μια μερα εχουν ηρεμισει... τα πτεριγια της ηταν φανταστικα οταν ηρθε, μετα το κηνυγιτο σκηστικαν λιγο αλλα με 2-3 αλαγες νερου θα ξαναεπανελθουν στην αρχικη τους κατασταση...

2013-11-07195432_zps5c3b82ee.jpg

2013-11-07195454_zpsb600fe1a.jpg

2013-11-07145749_zps179f88f1.jpg

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα παιδες!!! χαζευω τα μεγαλα κατω πτερυγια της!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Τώρα ευχόμαστε και για ουρίτσες με κανονική γέννα! :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ: Αν θυμάμαι είχες δει μικρό απο τις zair με striping?

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχα βγαλει αλλα επιδη εκανα την χαζομαρα και τα εβαλα στην ιδια γενιστρα με τα μαλαουι το χτηπησαν και το εχασα....

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το κορίτσι σου χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιζοντας με τοον φακο!!!

DSC_0002_zpsf4c55a61.jpg

DSC_1040_zps7092fa64.jpg

DSC_1039_zps7af59f3c.jpg

DSC_1028_zps38a52e83.jpg

DSC_1027_zps1482edcf.jpg

DSC_1026_zps94c7debb.jpg

DSC_1001_zps1b20b2d9.jpg

DSC_0969_zps3a35cd29.jpg

DSC_0964_zps7245d8b0.jpg

DSC_0959_zpse255b53a.jpg

DSC_0958_zps34d6a689.jpg

DSC_0917_zpsde1256c7.jpg

DSC_0911_zpscce22dc2.jpg

DSC_0907_zpscd5ad029.jpg

DSC_0743_zps3a4b76fb.jpg

DSC_0726_zpsc207d939.jpg

DSC_0704_zpsb8e754c0.jpg

DSC_0579_zps8693fbed.jpg


Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Σάκαρε με τις ψαρούκλες σου!! Να σου ζήσουν φίλε μου!

Βλέπω έχεις βάλει και PVC ανάμεσα από τις πέτρες ε? Κάτι πολύ χρήσιμο για έξτρα σπηλιές.

Πως βλέπεις τις φροντόζες με τις πέτρες? Τις χρησιμοποιούν? Ψάχνουν για ανοίγματα να χωθούν ή δεν τις ενδιαφέρουν καν?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! ναι το σκεπτικο ηταν σωληνες pvc και απο πανω πετρες ετσι ωστε να μην πληγονονται τα ψαρια μεσα στης πετρες... ο αρσενικος χρησιμοποιει συνεχεια την φωλια... f100 - f120... απο την μερα που εβγαλα της mpimbwe υπαρχει ταξη μεσα στο ενυδρειο μιας και δεν ειπαρχει δευτερος αρσενικος για να ανταγωνιζεται.... η καινουρια θυλικια εδω και 1 μηνα που εχει μπει μεσα την κυνηγανε και την εχουν χτυπησει λιγο... τπτ το ανοισυχητικο αλλα μεχρι να την δεχτουν στο κοπαδι θα περασει συγουρα καποιος χρονος.... το περιμενα βασικα αυτο γιατι ειναι ψαρια που πανε σε ομαδες και δυσκολα βαζουν αλλο μεσα στο κοπαδι τους.... το καινουριο θυλικο κατεβασε και τριγωνο που σημενει πως ηθελε να ζευγαρωσει αλλα ο αρσενικος δεν ενδιαφερθηκε καθολου... θα δειξει στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φιλαράκι .πολύ όμορφες φωτογραφίες .καλά για τα ψάρια το έχουμε πει πάρα πολλές φορές .απλά τέλεια .

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κανενα ματακι! τελεια ειναι! μπραβο ρε φιλε :buttrock: :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια! να στε καλα... εχω βαλει ματι ενοειτε!!!! χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...