Jump to content

Βοηθεια Για Την Κατασκευη 3D Background


Vangelis21

Recommended Posts

μπορεις εκτος απο τσιμεντο να βαλεις χρωμα για δεξαμενες. εχει στα χρωματοπολεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα πρεπει να κανεις αρκετα χερια μεχρι να σου αρεσει το αποτελεσμα και να γινει και πιο στιβαρή η κατασκευη!κατι που ανακαλυψαμε φτιαχνοντας την πλατη ειναι οτι βοηθαει στο να "πιασει" το τσιμεντο, το 1ο χερι να ειναι αρκετα νερουλο!μετα οτι σου ειπε ο κιχλιδατος!το πιο αραιό απο το μελι το ειπε για να απλωθει καλυτερα και να φαινονται πιο πολυ οι λεπτομεριες!αλλα εσυ κανεις ενα χερι βλεπεις, και το επομενο αν δεν σαρεσει το κανεις πιο παχυρευστο!

υ.γ. το θεμα σου το ανοιξες στην κατηγορια των "αλμυρων", καποιος συντονιστής να το μεταφερει! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καιω και σκαλιζω το φελιζολ και μετα αφου αραιωσω το τσιμεντο με νερο (σε τι ποσοστα, γιατι το "μελι" ειναι για ειδικους! εμενα θα μου βγει νερο μου φαινεται!) και απλωνω με το χερι η με οτι μπορω ωστε να παει σε ολη την επιφανεια. σωστα? αυτο θα ειναι το πρωτο χερι η το μοναδικο με τσιμεντο? μετα τι κανουμε?

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Θα το κανεις προς πισω,φελιζολ δεν θα φενετε πουθενα.Την συνταγη για αραιωμα του τσιμεντου ,δεν μπορω να στη δωσω ,γιατι ειναι εθνικο μυστικο :rasp: Βαλε σε ενα πλαστικο μπουκαλι το τσιμεντο ,και σιγα σιγα χυνε νερο και θα δεις που θα παει.

Αφου στεγνωσει λιγο σε μερικες ωρες βαλε στην χουφτα σου νερο και πιτσιλα το παντου για να μην ραγισει.την επομενη μερα εισαι ετοιμος.

Τωρα θα σου βαλω τα δυσκολα.

Αφου στεγνωσει παρε μερικες φυσικες πετρες ,ομορδες.παρε και μια σιλικονη (Που ειναι εν σωληναριο που βγαζει υγρη κολα ,κοστιζει 3 ευρο,να ειναι μαυρι και ενυδρειακι)Και κολλα τες πανω στην κατασκευη σου για να δειχνει ακομα ποιο ομορφο

Link to comment
Share on other sites

α εχεις δικιο για αυτο, δε το προσεξα. μεταφερτε το παρακαλω!

πως καταλαβαινω λοιπον ποσα χερια θελει? κι οταν λες να μου αρεσει το αποτελεσμα εννοεις οτι αν μου αρεσει το γκρι χρωμα αυτο ηταν και τελειωσε? μετα το τσιμεντο δε θελει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Θα το κανεις προς πισω,φελιζολ δεν θα φενετε πουθενα.Την συνταγη για αραιωμα του τσιμεντου ,δεν μπορω να στη δωσω ,γιατι ειναι εθνικο μυστικο :rasp: Βαλε σε ενα πλαστικο μπουκαλι το τσιμεντο ,και σιγα σιγα χυνε νερο και θα δεις που θα παει.

Αφου στεγνωσει λιγο σε μερικες ωρες βαλε στην χουφτα σου νερο και πιτσιλα το παντου για να μην ραγισει.την επομενη μερα εισαι ετοιμος.

Τωρα θα σου βαλω τα δυσκολα.

Αφου στεγνωσει παρε μερικες φυσικες πετρες ,ομορδες.παρε και μια σιλικονη (Που ειναι εν σωληναριο που βγαζει υγρη κολα ,κοστιζει 3 ευρο,να ειναι μαυρι και ενυδρειακι)Και κολλα τες πανω στην κατασκευη σου για να δειχνει ακομα ποιο ομορφο

οποτε

α) πρεπει να ΜΗΝ φαινεται φελιζολ και μπαινει ΠΑΝΤΟΥ μπρος πισω τσιμεντο (κανενα κολπο πως να το ακουμπησω ωστε να το γεμισω γυρω γυρω με τσιμεντο?

β) μολις στεγνωσει (σε ποσες ωρες στεγνωνει?) το πιτσιλαω παντου (?) με νερο και το αφηνω ετσι για τουλαχιστον μια μερα (?)

γ) και μετα ουσιαστικα ειμαι ετοιμο?

δ) τι ειναι οι ομορδες??? ενυδρειακη σιλικονη που βρισκω? σε πετ σοπ? σε μαγαζια με χρωματα? κανενα παραδειγμα απο τετοια κατασκευη με κολλημενες πετρες πανω στο τσιμεντο εχουμε? καμια φωτο δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικα και μονο θα σου πω,θελει τουλαχιστον 3-4 χερια!απλα για να γινει πιο χοντρο το στρωμα του τσιμεντου!μετα κανεις αυτο που ειπε ο κιχλιδατοσ μετα μολις στεγνωσει, πατησε ενα πολυ(ΠΟΛΥ ομως) καλο ξεπλημα και εισαι ετοιμος!το μερος που θα κολλησει στο τζαμι δεν θα εχει τσιμεντο!μονο τα μερη που φαινονται!αστο μια μερα να στεγνωσει(θα το δεις και μονος σου)

ομορδες=ομορφες!

και η συνταγη για το αραιομα=εθνικο μυστικο!!!(κιχλιδατε εχω λιωσει στο γελιο!!!!!!!)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβαινω αν ειναι στεγνο? αν το χαιδευω και δεν αφηνει υγρασια πανω στο χερι μου ας πουμε?

το οτι η πλατη της πλατης θα ειναι γυμνη ειμαστε σιγουροι? για συννενοηθειτε εσεις οι δυο και πειτε μου! :bigemo_harabe_net-134:

εχω ερωτηση! τι μεγεθος ΠΡΕΠΕΙ και ΜΠΟΡΕΙ να εχει αυτο? τι εννοω...

1) πρεπει να ειναι το φελιζολ Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ στα εκατοστα του ενυδρειου η θελει λιγο περισσοτερο η λιγοτερο?

2) υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να κανω κατι τετοιο στο μεγαλο μου? (2,3 μετρα μηκος Χ 0.70 υψος) κι εχει μονο δυο ανοιγματα ενα στα αριστερα κι ενα στα δεξια το πολυ 50 εκατοστα το καθενα...

κι αλλη ερωτησω! με τι και πως το κολλαω στο τζαμι? εινα ιμονιμη η κατασκευη η μπορω να το βγαλω αν θελω μετα χωρις κανενας να καταλαβει οτι το ειχα βαλει?

Link to comment
Share on other sites

το οτι στεγνεσε μπορεις να το καταλαβεις απ το οτι θα ειναι σκληρο και δν θα εχει καθολου υγρασια!η πλατη της πλατης πρεπει να ειναι καθαρη(χωρις τσιμεντο) και θα την κολλησεις με ενυδρειακη σιλικονη!μετα ξεκολαει και καθαριζεται σχετικα ευκολα με μια ξυστρα!η πλατη καλο θα ηταν να γινει σε κομματια ωστε να χωραει να περασει απο τις τρυπες του ενυδρειου!μονοκοματο θα ειναι και πιο δυσκολο να το χειριστεις!το φελιζολ να ειναι λιγο πιο μικρο απο το ενυδρειο και να υπολογισεις το παχος που θα φαει το τσιμεντο!στο υψος μπορεις να το κανεις κανα εκατοστο πιο ψηλο να φαινεται πιο ομορφο!αλλα αυτα ειναι θεμα γουστου...εσενα οπως σαρεσει!

θα σε αφησω τωρα φιλε μου γιατι πρεπει να παω στην συναντηση του φορουμ μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

α ναι ειναι και η συναντηση εκει σημερα. καλη συνεχεια και οταν επιστρεψεις ξαναελα!

δεν ξερω ακομα αν θα φτιαξω και για το μεγαλο! απλα μακαρι να μπορουσα και ειδικα αν βγαινει ευκολα μετα! προς το παρων σκεφτομαι για 100-200 λιτρα ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

για το μεγαλο ειναι πολυ δυσκολο γιατι πρεπει να το αδειασεις ΤΕΛΕΙΩς και να μεινει αδειο μεχρι να στεγνωσει η σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξει, αν βρω αλλο ενυδρειο για οσο πρεπει να στεγνωσει τα βαζω τα χρυσοψαρα αλλου! ποσο κανει να στεγνωσει η σιλικονη? ποσο θελει να βαλεις για να κολλησει?

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξει, αν βρω αλλο ενυδρειο για οσο πρεπει να στεγνωσει τα βαζω τα χρυσοψαρα αλλου! ποσο κανει να στεγνωσει η σιλικονη? ποσο θελει να βαλεις για να κολλησει?

ετσι γινεται, η σιλικονη γραφει οτθι θελει 24 ωρες αλλα καλο ειναι να μεινει λιγο παραπανω.

σιλικονη βαζεις σε 3-4 σημεια στις γωνιες για να ειναι σταθερο γιατι η ανωση ειναι πολυ μεγαλη και μπορει να στο σηκωσει πανω

Link to comment
Share on other sites

οταν λες σε 3-4 σημεια εννοεις σε καθε σημειο απο μια σταγονα σαν ρεβυθι η περισσοτερο?

και τι γινεται μετα? ειναι ετοιμο να μπει αφου στεγνωσουν ολα τα χερια τσιμεντο στο νερο? δε θα αφηνει τιποτα υπολειματα? θα ειναι 100% οκ?

Link to comment
Share on other sites

οταν λες σε 3-4 σημεια εννοεις σε καθε σημειο απο μια σταγονα σαν ρεβυθι η περισσοτερο?

και τι γινεται μετα? ειναι ετοιμο να μπει αφου στεγνωσουν ολα τα χερια τσιμεντο στο νερο? δε θα αφηνει τιποτα υπολειματα? θα ειναι 100% οκ?

λιγο παραπανω.

πολλοι λενε οτι το τσιμεντο ανεβαζει το ph . και γεμιζουν και αδειαζουν το ενυδρειο 5-6 φορες συνεχομενα για να σταθεροποιηθει το PH και να φυγουν τα υπολειματα. εγω στο δικο μου περασα 2 χερια απο μπογια για δεξαμενες . δεν χρησιμοποιησα τσιμεντο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα αυτο το σαιτ (σορρυ αν δεν πρεπει να ποσταριστει κατι τετοιο, σβηστε το) http://www.paraschos.com/timokatalogos.php

αυτες ειναι οι τιμες? ειναι λογικες δηλαδη? και αυτην την αμμο που λεει θαλασσης η ποταμισια, κανει και για τα ενυδρεια μας?

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν εχω προχειρη φωτο...

η ποταμισια αμμος κανει για το ενυδρειο αλλα ειναι ασβεστολιθικη και ανεβαζει το ph.

ναι αυτες ειναι οι τιμες. πως σου φαινονται??

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι αυτες οι τιμες. φοβουν οτι θα μου επαιρνε πολλα να το φτιαξω αυτο αλλα βλεπω οτι ειναι οικονομικο. φελιζολ δε βρηκα καπου αλλα θα ρωτησω κι αυριο απο κοντα οπου βρω μαντρα. ποσο πολυ το ανεβαζει το Ph δηλαδη? για μερικα ψαρια πρεπει να ειναι οκ ε? απλα μου κανει περιεργια και ρωτησα αν κανει για εμας αυτη η αμμος γιατι τα πετ σοπ την εχουν 20-30 ευρω.

ξερετε που μπορω να τα βρω αυτα τα υλικα κοντα στο κεντρο? πλατεια αττικης κτλ?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι αυτες οι τιμες. φοβουν οτι θα μου επαιρνε πολλα να το φτιαξω αυτο αλλα βλεπω οτι ειναι οικονομικο. φελιζολ δε βρηκα καπου αλλα θα ρωτησω κι αυριο απο κοντα οπου βρω μαντρα. ποσο πολυ το ανεβαζει το Ph δηλαδη? για μερικα ψαρια πρεπει να ειναι οκ ε? απλα μου κανει περιεργια και ρωτησα αν κανει για εμας αυτη η αμμος γιατι τα πετ σοπ την εχουν 20-30 ευρω.

ξερετε που μπορω να τα βρω αυτα τα υλικα κοντα στο κεντρο? πλατεια αττικης κτλ?

στα πετσοπ εχουν απο 6 με 15 το 5κιλο. το σακι την ποταμισια την ειχα παρει εναμιση ευρω το 20κιλο. φελιζολ εχουν οι μαντρες οικοδομων και ειναι και αυτο πολυ φτηνο.

στο δικο μου το ph το πηγε απο 7.4 στο 8 αλλα μετα απο λιγο καιρο ξαναπεσε. για τα ψαρια που θελουν σκληρο νερο ειναι μια χαρα. γκαπυ, και αφρικανικες κιχλιδες νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

οποτε θα ειμαι καλα! με συμβουλευεις λοιπον μιας και ειναι τοσο φθηνη να παρω απο εκει ε? μιας και θα βαλω λαμπιντο που το αντεχουν νομιζω το υψηλο Ph (7.6-8.6) ! να υποθεσω οτι ειναι καφετια αυτη η αμμος ομως ε?

Link to comment
Share on other sites

ναι, καφε ειναι. πιστευω οτι μπορεις να την βαλεις.. ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω την πλάτη να την κάνεις με φελιζόλ,σιλικόνη,άμμο και εποξική ρητίνη..έτσι όπως έκανα και εγώ την δική μου!Έτσι την φτιάχνεις σε ότι χρώμα ακριβώς θες εσύ(προτιμότερο να ταιριάζει με τις πέτρες σου) και ,για μένα,δείχνει πιο φυσική απότι με το τσιμέντο...αν θες παραπάνω λεπτομέρειες πες...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θελω παραπανω λεπτομερειες! εχουμε και λεμε!

- η σιλικονη ειναι η ιδια που μου ειπαν και τα παιδια? ποσο θα χρειαστω?

- οταν λες αμμο? οτι να ναι ποιοτητα και χρωμα?

- αυτη η εποξικη ρητινη τι ειναι?

- ποσα χρηματα κοστιζει το καθενα απο αυτα που μου ειπες?

- για περιεγραψε λιγο τα βηματα αν θες

- μπορεις να ποσταρεις μια φωτο του ενυδρειο σου να ζουμαρει πολυ να φαινεται η πλατη καλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...