Jump to content

Βοηθεια Για Την Κατασκευη 3D Background


Vangelis21

Recommended Posts

Οσο παχη στρωμα κανεις τοσο πολυ αργει να στεγνωσει το μεσα σημειο της.

Αντε να δουμε τι θα δουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο πανω κατω τιο καταλαβα, αλλα ειναι δυνατον να κανεις απλα 1 μμ στρωμα και να πιασει? δε μου αρεσει που θα πρεπει να περιμενω τοσο!!!

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη αποπειρα σκαλισματως του φελιζολ (παρακαλω μην κραξετε! πρωτη προσπαθεια ειναι! αν δε βγει καλα φτιαχνουμε αλλο!)

IMG_0404-1.jpg

με ενοχλουν λιγο οι καθετες γραμμες του φελιζολ αλλα σκεφτομαι να τις γεμισω με αφρο και μετα μαζι με το υπολοιπο να το καψω για να παρει σχημα. δεν ειναι κιοτι καλυτερο νομιζω ομως. ισως με καπια ζεστη λαμα αντι απλα φωτια. οι ιδεες σας?

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

σκαψε το με ενα μαχαιρι και το καις μετα γιατι μου φαινεται επιφανειακο. νομιζω θελει λιγο πιο βαθια

Link to comment
Share on other sites

μιλας για τα καψιματα μου η για τις καθετες ενοχλητικες γραμμες? ναι τα καψιματα μου ειναι πολυ ρηχα και θα καουν κι αλλο μεσα σιγουρα. ειναι ενα πρωτο προχειρο. θα κολληθουν και πανω τους εξτρα βραχακια απο φελιζολ σαν 3D.

το παχος του φελιζολ ειναι 3 εκατοστα και καθε γραμμη καθετη παιρνει μισο εκατοστο (δηλαδη αν τις καψω τελειως θα μεινουν 2,5 τα εκατοστα) -- βεβαια εχει κι απο πισω τις ιδιες καθετες αλλα εκει δε με ενδιαφερει!

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω για τα καψιματα σου. θελουν πιο βαθια. υπαρχει και φελιζολ χωρις γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

αα,,.. οποτε εισαι ακομα σε πειραματικο σταδιο, πιστευω οτι με λιγη φαντασια θα γινει πολυ ωραιο. ...

Link to comment
Share on other sites

1η προσπαθεια αποτυχια μιας και ο αφρος που χρησιμοποιηθηκε για την καλυψη των ηλιθιων γραμμων δεν καιγεται οπως το φελιζολ και οσο και να κοπει εχει εντελως διαφορετικη υφη και σχημα απο το φελιζολ.

παμε σε λιγο για την δευτερη προσπαθεια κι αν αποτυχει κι αυτη παμε για αγορα κανονικου φελιζολ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μολις περασα το πρωτο χερι τσιμεντο (ερχονται φωτο). ειναι αρκετα αδυνατο χερι κι οχι παχυρευστο οπως θα ειναι τα επομενα 2 η 3 (αναλογα). τωρα θα ηθελα να μου πειτε, ποσο πρεπει να περιμενω για να στεγνωσει. μια μερα? α και να πω οτι θα βαλω και πλατη στο ενα πλαι. ελπιζω να μη δημιουργει τιποτα προβληματα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε, τοσο γρηγορα? καπου διαβασα μια μερα ανα χερι. λαθος διαβασα? μπορειτε να μου πειτε τα βηματα απο δω και περα?

καθε ποτε, πως και γιατι πιτσιλαω με νερο? μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το ποτιστηκο για τα φυτα που πεταει σαν ατμο?

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο, ανεβασα καλυτερες φωτο γιατι οι προηγουμενες κατι ειχαν!

ΥΓ, ουτε αυτες δειχνουν ακριβως αυτο που βλεπω εγω ζωντανα, αν καποιος ξερει γιατι γινεται αυτη η χαζομαρα ας μου πει!

IMG_0410.jpg

IMG_0409.jpg

IMG_0408.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βαγγέλη, πολύ καλή η προσπάθεια σου! Περιμένουμε εξελίξεις και πολλές πολλές φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο στρωμα ηταν ΤΟΣΟ λεπτο που στεγνωσε σε μια ωρα (φανταστειτε οτι το απλωσα σαν νερο με πινελο απλα για να πιασει). μολις περασα το δευτερο στρωμα. ποσες ωρες ειναι το λογικο για να στεγνωσει αυτο? το πιτσιλισμα που λεγαμε θα το εξηγησει κανεις?

IMG_0412-1.jpg

IMG_0411-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει και να ραγισει λιγο..προχωρα στο 2ο χερι!μπορουσες να προσθετες κανα κομματι φελιζολ πανω απο τη βαση για να εδινε περισσοτερο βαθος απλα θα ετρωγε χωρο απο το ενυδρειο!παντως μια χαρα γινεται μεχρι τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ηδη το τριτο χερι και ψεκαζω που και που μην σκασει παλι. Αυριο θα προχωρησω στο κολλημα στο ενυδρειο. Δεν ειναι νωρις ετσι;

Αυτο με τα εξτρα κομματια φυσικα το εχω σκεφτει απλα το ενυδρειο ειναι ηδη μικρο ως εχει!

Τωρα θελω να βρω και μια λυση για το πλαι για το πως να ενωσω τα δυο κομματια (θα βαλω και στο πλαι πλατη)

Α αν οι φωτο σας φαινονται καπως περιεργες, απλα scroll πανω κατω και φτιαχνουν!

Link to comment
Share on other sites

στο πλαι θα κανεις παλι ενα κομματι φελιζολ, θα το κολλήσεις και εκεινο και μετα θα παρεις και αλλο τσιμεντο και θα ενωσεις τα χωρισματα να φαινεται σαν ενα κομματι!

γεμισμα αδειασμα κανα 5-6 φορες, αν εχεις και ανθρακα βαλ τον για καμια βδομαδα και πιστευω εισαι ετοιμος!τελικα δν θα περασεις με εποξικη ε?

Link to comment
Share on other sites

Το ορθογωνιο κομματι που βλεπεις ειναι για το πλαι. Τι σωστο θα ηταν να το εχω κολλησει μεσα και μετα να περασω με τσιμεντο αλλα δεν ηθελα να κανω τετοιες δουλειες μεσα στη γυαλα για να μην εχουμε ζημιες. Τωρα σκεφτομαι απλα να τα τοποθετησω και και να βαλω στη γωνια μια βαλισνερια να την καλυπτει!

Οχι δε θα το περασω με κατι αλλο. Μιας και θα βαλω το ενα απο τα δυο φιλτρα του μεγαλου εχει ηδη ανθρακα μεσα

Link to comment
Share on other sites

παντως το πιο σωστο πιστευω θα ηταν να τα εβαζες μεσα και μετα να καλυπτες τα χωρισματα γτ και να πεσει λιγο τσιμεντο δεν εγινε και κατι...ασε που φευγει ευκολα...αλλα αν πιστευεις οτι θα καλυφθεί με την βαλισνερια οκ!προσωπικη αποψη τον ανθρακα δεν τον χρειαζεσαι εκτος για την αρχη..αλλα οι αποψεις διίστανται σε αυτο το κομματι...οτι εχει δουλεψει στον καθενα προχωραει αναλογος..

Link to comment
Share on other sites

Απλα προσπαθω να μην ρισκαρω ζημειες στο ενυδρειο! Αλλα ακομα και να μην το καλυψω δεν εγινε και τιποτα πιστευω

Οσο για τον ανθρακα δεν τον εβαλα εγω! Εγω απλα δεν τον εβγαλα κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, ενω το εβρεχα ολο το απογευμα χτες, το βραδυ που κοιμομουν εσκασε σε καποια σημεια. Τι γινεται τωρα; Θα σπασει αν το βαλουμε μεσα στο ενυδρειο; Τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...