Jump to content

Βοηθεια Για Την Κατασκευη 3D Background


Vangelis21

Recommended Posts

- η σιλικονη ειναι η ιδια που μου ειπαν και τα παιδια? ποσο θα χρειαστω? H ίδια είναι..ενυδρειακή μόνο!!με 2 είσαι μια χαρά..

- οταν λες αμμο? οτι να ναι ποιοτητα και χρωμα? Ότι να ναι..ότι αρέσει σε σένα!

- αυτη η εποξικη ρητινη τι ειναι? Είναι μία ρητίνη που την χρησιμοποιούν σε δεξαμενές νερού..μη τοξική!Είναι κάπως σαν κόλλα υγρή που θα περάσεις μετά το ''έργο'' σου με 2-3 χέρια

- ποσα χρηματα κοστιζει το καθενα απο αυτα που μου ειπες? Η ρητίνη είναι μόνο ακριβή(γύρω στα 30Ε αν θυμάμαι καλά)..

Σου βάζω μερικές φωτο:

Τρίβεις,κολλάς κομμάτια φελιζόλ με αφρό πολυουρεθάνη,καψαλίζεις με καμινέτο..πάντα βάζοντας φαντασία..

dsc05256f.jpg

Το περνάς όλο με σιλικόνη και ρίχνεις από πάνω ότι χρώμα άμμου θες,ακόμα και χώμα..

dsc05260xl.jpg

Το περνάς 3 χέρια ρητίνη και το βάζεις στο ενυδρείο..

dsc05262i.jpg

Υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες..στο περιέγραψα πρόχειρα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οποτε την πολυουρεθανη τη θελω για κολληση

ΑΥΤΟ το χρωμα θελω! που το βρισκω για να μην αναγκαστω να παρω 20 κιλα!?

με σιλικονη το περναω για να κολλησει στο φελιζολ η αμμος? ποσο χρειαζομαι και ποσο κοστιζει?

η ρητινη ειναι για να κρατησει την αμμο πανω στο φελιζολ μετα? ποσο θελω και ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

οποτε την πολυουρεθανη τη θελω για κολληση Ναι..και με αυτήν θα κολλήσεις την πλάτη στο ενυδρείο..

ΑΥΤΟ το χρωμα θελω! που το βρισκω για να μην αναγκαστω να παρω 20 κιλα!? Αυτός είναι ο αραγωνίτης της Seachem αλλά είναι πολύ ακριβός..εγώ το είχα από πριν,αλλιώς σιγά μην τον αγόραζα για αυτή την χρήση..γιατί να πάρεις 20 κιλά δεν κατάλαβα;

με σιλικονη το περναω για να κολλησει στο φελιζολ η αμμος? ποσο χρειαζομαι και ποσο κοστιζει? Ναι..πόσο κοστίζει η σιλικόνη;5Ε νομίζω;ε 2x5..

η ρητινη ειναι για να κρατησει την αμμο πανω στο φελιζολ μετα? ποσο θελω και ποσο κοστιζει? Η ρητίνη χρησιμεύει και για να κρατάει την άμμο αλλά πιο πολύ για να κάνει ένα σώμα την κατασκευή..πόσο κοστίζει σου είπα με επιφύλαξη,πόσο χρειάζεσαι δεν ξέρω!Δεν θυμάμαι..πάει με αναλογίες γιατί είναι 2 συστατικά που τα αναμειγνύεις..ο RIK θα θυμάται πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

που τα βρισκω ολα αυτα που ειπες? πιστευεις ειναι ευκολοτερο απο το τσιμεντο αυτη η κατασκευη? τα παιδια νομιζω μου ειπαν να την κολλησω στο ενυδρειο με σιλικονη. ποια η διαφορα με τη πολυουρεθανη για το κολλημα? (θα ηθελα να ειναι προσωρινο και οχι μονιμο το αποτελεσμα. να μπορω να την βγαλω αμα θελησω ευκολα.)

χμ, αν δεν βρω καταλληλο χρωμα αμμο θα μου τη σπασει! το τσιμεντο δε θα εχει το ιδιο αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η εποξική είναι σε λίγο ''ψαγμένο'' μαγαζί..όλα τα άλλα δεν νομίζω να μην μπορείς να τα βρεις εύκολα!!

Αν την κολλήσεις με σιλικόνη παίζει να σου ξεκολλήσει απτην τρελή άνωση που έχει το φελιζόλ..ενώ με πολυουρεθάνη και κόλλημα της πλάτης στον πάτο του ενυδρείου(όχι πίσω στην πλάτη) δεν θα έχεις θέμα..Το κόλλημα δεν θα είναι μόνιμο είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο...

Με το τσιμέντο θα έχει ένα μονότονο γκρι χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις μονοτονο? κι αυτο γκρι δεν ειναι? εννοεις μηπως οτι θα ειναι λειο και δεν θα εχει αυτο το "αμμωδες" που εχει αυτο? μου αρεσει πολυ ο τροπος σου αλλα νομιζω κοστιζει πολυ πιο ακριβα απο το αλλο. ειδικα η αμμος.

Link to comment
Share on other sites

H άμμος ακριβή;;;;πας σε παραλία και μαζεύεις..μόνο αν θες μαύρη θα δυσκολευτείς...

Και αν το κάνεις με μαύρη όπως θες θα βρεις πέτρες που να ταιριάζουν;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69380&st=0&p=609432entry609432

αυτη η πλατη που βλεπεις ειναι με τσιμεντο..χωρις χρωμα!μονοτονο δεν θα ειναι ππιστευω λογο του οτι με τα αυλακια και τον φωτισμο εχει πολλες σκιες!ασε που η αλγη βοηθαει πολυ σε αυτο το κομματι!και οι 2 πλατες που σου εδειξα ειναι με σιλικονη ενυδρειακη κολλημενες..απλα θελει να βαλεις αρκετη για να εισαι σιγουρος!με τον τροπο που λεει ο φιλος vag δεν εχω δοκιμασει αλλα απο οτι βλεπεις στο δικο του μια χαρα επιασε!να σου πω οτι η εποξικη που λεει ο vag ειναι δοκιμασμενη λυση, η δικια μας ειναι καπως πιο πειραματικη(στο ειχα πει απο την αρχη)

απο εδω και περα βλεπεις, κρινεις και διαλεγεις..

ο vag εχει πετρες απλα ειναι πολυ καλα συνδιασμενες με την πλατη του και δεν φαινεται η διαφορα!αυτο σου ειπε...να κοιταξεις να συνδιαζονται οι πετρες με την αμμο για καλυτερο αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να ντυσω και τις πετρες με τσιμεντο κετε ωστε να πετυχουμε ιδιο χρωμα με την πλατη;

Παιδια απο που θα παρω αυτα τα υλικα φθηνα απο πλατεια αττικης και γυρω!!!

Αυριο θα ξανω μια αποπειρα. Τελικα κατα 99% η πλατη θα γινει 81χ40 ισως και 50 αναλογα το καπακι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Απο οτι ειδα ειπατε πολλα και διαφορα με τα παιδια και οπως βλεπεις οι τροποι ειναι πολλοι και διαφοροι και τα υλικα αναλογα των απαιτησεων και με αναλογο κοστος.

Αν πας σε τσιμεντοιδες καλο ειναι να κανεις χρηση καποιο υλικο το οποιο να ειναι με προδιαγραφες για στεγανωση δεξαμενων ποσιμου νερου και αποθηκευση τροφιμων μια που ειναι μελετημενα σε χημικες και οξειδοτικες αλιωσεις του υλικου και δεν επιρεαζουν την χημεια του νερου. Και με το απλο τσιμεντακι μπορεις να φτιαξεις την πλατη αλλα θελη καλο ξεβγαλμα και μπορει να σου ανεβαζει την ολικη σκληροτητα του νερου και αρα και το ΡΗ, αλλα εαν το προοριζεις για χρυσοψαρα ή αφρικανες τοτε δεν θα εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Αν γουγλαρεις λιγο σαν Στεγανωτικο δεξαμενων ποσιμου νερου και τροφιμων θα βρεις πολλα υλικα πια, ενω πριν κανα 2 χρονια οι επιλογες ηταν λιγες στα τσιμεντοιδει υλικα που να ειναι καταλληλα εαν σε ενδιαφερουν οι προδιαγραφες. Υπαρχουν και πολλες εποξειδικες στον χωρο μονο που υπαρχει μια περιορισμενη γκαμα χρωματων περαν αυτης που εκανα χρηση που ειναι διαφανη οποτε μπορουμε να χρησημοποιησουμε οποιαδηποτε υλικο σαν βαση για να εχουμε το θεμιτο αποτελεσμα. Η εποξειδικη που εκανε χρηση και ο Vag ειναι της ΝΕΟΤΕΧ και ονομαζεται epoxol alimentary και θα την βρεις στην B. Oυγκώ 43-45, 10437, Πλ. Καραϊσκάκη, Αθήνα, ΤΗΛ.: 210 5246826.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια πηγα σε μια μαντρα και σε ενα μαγαζι με χρωματα κτλ που υπαρχει τελικα σχετικα κοντα μου και βρηκα τα παρακατω

- ποταμισια αμμος = 6 ευρω τα 25 κιλα

- τσιμεντο = 6 ευρω τα 25 κιλα

- φελιζολ = 4.5 ευρω το κομματι (1,5 τετραγνικο μετρο = 2μ Χ 0,60)

Απο κει και περα, βρηκα σιλικονη για ενυδρειο αλλα ηταν λευκη και 7.5 ευρω ο σωληνας. αυτη ειναι η υγρη που μου ειπατε? Ακομα, μου εδειξε ρητινη αλλα δεν ηξερε αν ηταν εποξικη

και τωρα σκεφτομαι εγω, αξιζει ολο αυτο? με τοσα λεφτα περιπου παιρνεις ανετα μια ετοιμη 3D πλατη για τα λιτρα μου! θελω τςι γνωμες σας! αφηστε που φοβαμαι οτι θα αποτυχω!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια πηγα σε μια μαντρα και σε ενα μαγαζι με χρωματα κτλ που υπαρχει τελικα σχετικα κοντα μου και βρηκα τα παρακατω

- ποταμισια αμμος = 6 ευρω τα 25 κιλα

- τσιμεντο = 6 ευρω τα 25 κιλα

- φελιζολ = 4.5 ευρω το κομματι (1,5 τετραγνικο μετρο = 2μ Χ 0,60)

Απο κει και περα, βρηκα σιλικονη για ενυδρειο αλλα ηταν λευκη και 7.5 ευρω ο σωληνας. αυτη ειναι η υγρη που μου ειπατε? Ακομα, μου εδειξε ρητινη αλλα δεν ηξερε αν ηταν εποξικη

και τωρα σκεφτομαι εγω, αξιζει ολο αυτο? με τοσα λεφτα περιπου παιρνεις ανετα μια ετοιμη 3D πλατη για τα λιτρα μου! θελω τςι γνωμες σας! αφηστε που φοβαμαι οτι θα αποτυχω!

την ποταμισια την πηρες πολυ ακριβα, εγω ειχα παρει εναμιση ευρω

το τσιμεντο ειναι υπερβολικο 25 κιλα

το φελιζολ ειναι καλο

σιλικονη εχει στο πρακτικερ με 5 ευρω, επισης δεν ξερω αν υπαρχει ενυδρειακη λευκη, ξερω μονο μαυρη και διαφανη

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν πηρα τιποτα απο αυτα ακομα. απλα πηγα και ειδα αν εχουν. το τσιμεντο δεν εχουν λιγοτερο, σε σακια ειναι, η 25 η 50 ειναι. το πρακτικερ εχει ενυδρειακη? να πεταχτω αν ειναι. τις τιμες δε τις θυμαμαι κι ακριβως, μπορει να κανω 1 ευρω πανω κατω λαθος

Link to comment
Share on other sites

το πρακτικερ εχει διαφανη , νομιζω 5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Έχει το praktiker την BISON με 5ε νομίζω..

Αν πιστεύεις οτι δεν θα σου βγει καλό και μάλιστα πιο ακριβό τότε δες για έτοιμες λύσεις της Juwel...εμένα με το ζόρι να μου κόστισε 50Ε και έφτιαξα πλάτη για 1,50 μέτρο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει, και 50 ευρω δε τα λες λιγα! ειδικα αφου θελει και τοσο κοπο! βεβαια σιγουρα το δικο σου ειναι μεγαλυτερο αλλα ενταξει διπλο ειναι. νομιζω με καμια 50αρα μπορω να βρω ετοιμο. απλα θα ηθελα κι εγω να το εχω φτιαξει μονος μου!

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει, και 50 ευρω δε τα λες λιγα! ειδικα αφου θελει και τοσο κοπο! βεβαια σιγουρα το δικο σου ειναι μεγαλυτερο αλλα ενταξει διπλο ειναι. νομιζω με καμια 50αρα μπορω να βρω ετοιμο. απλα θα ηθελα κι εγω να το εχω φτιαξει μονος μου!

Εκει ειναι το ολο θεμα, η χαρα της δημιουργιας οτι το εφτιαξες απο μονος σου και οτι ξεφευγεις απο κατι το τυποποιημενο στην ουσια! Η επιλογη ειναι δικη σου και το αποτελεσμα θα δείξει................

Link to comment
Share on other sites

για αυτο δεν το εχω απορριψει ακομα! γιατι θελω να το δειχνω και να λεω το εφτιαξα μονος μου! λοιπον, προς το παρον ειμαι στο να κανω αυτο με το τσιμεντο. να παρω αυριο το δελιζολ, να σμηλεψω το ενα και τα κοψω σαν πετρες το αλλο να τις κολλησω πανω του με σιλικονη και μετα να το περασω ολο με τσιμεντο κι ελπιζω να βγει καλο

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να μην ειναι μονοτονο, δηλαδη παιξε λιγο με τον βραχισμο ετσι ωστε να μην ειναι ομοιομορφες και επαναλαμβανομενες οι πετρες σε μεγεθος και σχημα λες και ειναι τοιχος απο ξερολυθια. Εφοσων σκεφτεσαι για αφρικανικο θα εκτιμισουν πολυ τις μικρες σπηλιες οπως επισης μπορεις να δημιουργησεις καποια παταρακια για να στερεωσεις καποια ευκολα φυτα οπως τις anubies για να δωσεις καποιες πηνελιες πρασινου στον βραχισμο. Αλλοι επισης καρφωνουν σφηνωνουν καποια ριζα ή μπορεις να κοψεις το φελιζολ στην μεση δημιουργοντας ενα ριγμα στον βραχισμο βαζοντας απο πισω μια μπλε αφησα του βυθου δημιουργωντας βαθος στο τοποιο. Προσπαθησε να το φανταστεις πριν αρχισεις να κοβεις και να ραβεις κανοντας ακομα και προβες σε ενα χαρτι ζωγραφιζοντας την εικονα που εχεις στο μυαλο σου.

Περα απο το φλόγιστρο μπορεις να χρησημοποιησεις εαν εχεις και καποιο κολλητηρι για να χαραγεις τις πετρες και να δημιουργησεις τις διαφορες στρωματοσεις του βραχισμου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μια πλατη που μου αρεσε και σκεφτομαι να αντιγραψω!243.jpg

νομιΩ οτι οσο ειναι και υγρο το τσιμεντο οι γραμμες θα γινουν ευκολα εκτος κι αν δε θα πρεπε για να μη ραγισει μετα απο μονο του!

Link to comment
Share on other sites

Οταν πολυμεριζεται ειναι αδρανεις,οπως το φελιζολ,Οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ααααα οκ τοτε γιατι φοβηθηκα! τα υλικα τα πηρα κι ειμαι ετοιμος! Α πανω η σιλικονη λεει οτι για 1,5mm στεγνωνει σε 24 ωρες, γθα 5mm σε 1 βδομαδα, τι ακριβως σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...