Jump to content

Βοηθεια Για Την Κατασκευη 3D Background


Vangelis21

Recommended Posts

παιδια, θα ηθελα να πειραματιστω και να φτιαξω μια τετοια πλατη αλλα μιας και δεν εχω καθολου γνωσεις θα ηθελα τα φωτα καποιων απο εδω που το εχουν καταφερει και θα ηθελαν να βοηθησουν.

ΥΓ, εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα απο αρθρα κτλ με φωτο απο κατασκευες κτλ αλλα οπως ειπα δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις να στηριχτω απλα σε αυτα και θα ηθελα καποιον που θα ειχε την διαθεση να βοηθησει λιγο περισσοτερο.

παρακαλω οποιος μπορει ας μου στειλει και καποιο μηνυμα με πμ.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια, θα ηθελα να πειραματιστω και να φτιαξω μια τετοια πλατη αλλα μιας και δεν εχω καθολου γνωσεις θα ηθελα τα φωτα καποιων απο εδω που το εχουν καταφερει και θα ηθελαν να βοηθησουν.

ΥΓ, εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα απο αρθρα κτλ με φωτο απο κατασκευες κτλ αλλα οπως ειπα δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις να στηριχτω απλα σε αυτα και θα ηθελα καποιον που θα ειχε την διαθεση να βοηθησει λιγο περισσοτερο.

παρακαλω οποιος μπορει ας μου στειλει και καποιο μηνυμα με πμ.

Ευχαριστω πολυ

Βαγγελη τα θεματα τα ανοιγουμε για να μας διαβαζουν ολοι ,για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον.Οποτε δεν ειναι σωστο να τα λεμε με Πμ για θεματα κοινου ενδιαφεροντος.

Στο ερωτημα σου.

Υπαρχουν πολλοι τροποι να φτιαξεις πλατη.

Ο ενας ειναι με φελιζολ.Ο αλλος ειναι ο αφρος πολυουρεθανης,η και συνδιασμος αυτων.Και αλλοι πολλοι τροποι.Εγω σου ειπα τους καλασσικους

Παντως να ξερεις μονο η τεχνικη δεν φτανει,γιατι πολλα παιδια εφτιαξαν ξεροντας την τεχνικη,αλλα απετυχαν στην φαντασια,οποτε το αποτελεσμα ηταν ασχημο.

Τωρα αν πιστευεις οτι το εχεις ρωτα συγκεκριμενα τι θελεις να μαθεις ,και ολοι θα σε βοηθησουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Για να μην παρεξηγηθω, ΔΕΝ προτιμω τα πμ μηνυματα, καθε αλλο, μιας και εδω θα μπορουν να βοηθησουν περισσοτεροι. Απλα το ειπα για να μην βαρυνω και εκνευρισω το φορουμ με αστειες και χαζες ερωτησεις που θα εχω μιας και ειμαι εντελως ασχετος με ολα αυτα.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα! Ειπες "αφρος πολυουρεθανης". το οποιο για μενα ΔΕΝ σημαινει τιποτα γιατι δεν ξερω τι ειναι! Καποιος θα πει "ε γκοογλαρε το να το βρεις!" το οποιο ειναι μεν λογικο αλλα και παλι δε θα με βοηθησει γιατι θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες και βημα βημα καθοδηγηση για το τι κανουμε!

Νομιζω παντως οτι το φελιζολ ειναι οτι πρεπει. οποτε ν ο μ ι ζ ω καλο θα ηταν να αρχισουμε απο εκει!

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα αυτα (ισως οχι ολα) αλλα οπως ειπα μιας και ειμαι ασχετος χρειαζομαι βημα βημα καθοδηγηση σαν να μιλατε σε παιδι που λεει ο λογος! απλα δε θελω να κανω καποιο λαθος και ΔΕΝ εχω ιδεα απο κατασκευαστικα υλικα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Για να μην παρεξηγηθω, ΔΕΝ προτιμω τα πμ μηνυματα, καθε αλλο, μιας και εδω θα μπορουν να βοηθησουν περισσοτεροι. Απλα το ειπα για να μην βαρυνω και εκνευρισω το φορουμ με αστειες και χαζες ερωτησεις που θα εχω μιας και ειμαι εντελως ασχετος με ολα αυτα.

Να σου δωσω ενα παραδειγμα! Ειπες "αφρος πολυουρεθανης". το οποιο για μενα ΔΕΝ σημαινει τιποτα γιατι δεν ξερω τι ειναι! Καποιος θα πει "ε γκοογλαρε το να το βρεις!" το οποιο ειναι μεν λογικο αλλα και παλι δε θα με βοηθησει γιατι θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες και βημα βημα καθοδηγηση για το τι κανουμε!

Νομιζω παντως οτι το φελιζολ ειναι οτι πρεπει. οποτε ν ο μ ι ζ ω καλο θα ηταν να αρχισουμε απο εκει!

Στο εχω ξανα πει ,δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις,Απλα εδω μεσα ολοι εκτος απο τα ενυδρεια μας καναμε και κανουμε μια δουλια,Οποτε υπαρχουν υδραβλικοι,ηλεκτρολογοι,κατασκευαστες κτλ.Ε αυτοι οι ανθρωποι μας βοηθανε για να φτιαξουμε εμεις την τρελαμας :D

Απλα επειδη δεν μπορει να ειμαστε μεσα στο μυαλο σου και ξερουνε καποιοι καποια πραγματα ,πρεπει να εισαι συγκεκριμενος για το τι θελεις να μαθεις,

Λοιπον η πολυουρεθανη ειναι ουσιαστικα σαν το φελιζολ κατι,το οποιο ειναι μεσα σε μεταλικο μπουκαλι (σαν της λακ των μαλιων σε sprey) το οποιο οταν το πατας βγαζει κατι σαν ζημαρι ,που διογκωνεται και μετα στεγνωνη.Μετα εσυ με φαλτσετα η φλογιστρο το διμορφωνεις οπως θελεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, εαν πιάνουν λιγο τα χερια σου και με λιγη υπομονη θα τα καταφερεις και εσυ. Για ολους μας ηταν η πρωτη φορα και τα καταφεραμε ψαχνοντας και ρωτωντας. Απο εκει και περα υπαρχουν και ετοιμες λυσεις και μην νομιζεις πως και το χειροποιητο περα απο τον κοπο οτι θα σου κοστισει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια, να σας πω τι θελω!

Εγω θελω μια πλατη η οποια να μπαινει μεσα στο νερο και να ειναι τρισδιαστατη. Επειδη μαλλον θα βαλω λαμπιντο εκει μεσα θα μου αρεσε να φαινονται σαν πετρες. Κατι σαν ενας μεγαλος βραχος δηλαδη. Απο χρωμα τωρα θα ηθελα να ειναι πολυ σκουρο γκρι νομιζω (κατι σαν την πλατη του Vag).

Παμε λιγο στο κοστος τωρα. Ποσο μπορει να κοστισει μια τετοια κατασκευη για ενα ενυδρειο της ταξης του 1 μετρο επι 50?

Τα χερια μου πιανουν αρκει να ξερω τι κανω!

ΥΓ ο πολυουρεθανη λοιπον, χρησιμοποιειται ΜΑΖΙ με το φελιζολ η αντι αυτου?

Link to comment
Share on other sites

Φπειδη πρεπει να φυγω θα τα πουμε αργοτερα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

ωραια, να σας πω τι θελω!

Εγω θελω μια πλατη η οποια να μπαινει μεσα στο νερο και να ειναι τρισδιαστατη. Επειδη μαλλον θα βαλω λαμπιντο εκει μεσα θα μου αρεσε να φαινονται σαν πετρες. Κατι σαν ενας μεγαλος βραχος δηλαδη. Απο χρωμα τωρα θα ηθελα να ειναι πολυ σκουρο γκρι νομιζω (κατι σαν την πλατη του Vag).

Παμε λιγο στο κοστος τωρα. Ποσο μπορει να κοστισει μια τετοια κατασκευη για ενα ενυδρειο της ταξης του 1 μετρο επι 50?

Τα χερια μου πιανουν αρκει να ξερω τι κανω!

ΥΓ ο πολυουρεθανη λοιπον, χρησιμοποιειται ΜΑΖΙ με το φελιζολ η αντι αυτου?

Τα λαμπιτο ειναι πετροψαρα και θελουν πολλες κρυψωνες,οποτε μπορει να φτιαξεις μεγαλο βραχο,αλλα με τρυπες για νακρυβονται.Πχ μπορεις να βαλεις πλαστικα ποτηρακια και να τα επικαλυψεις με πολυουρεθανη,που στοιχιζει 3 με 4 ευρο.και με δυο φιαλες νομιζω θα κανεις δουλια,αντε τρεις.

Και μαζι για να στοκαρεις ,η για να δωσει ς ποιο μεγαλο ογκο η μπορεις στο ιδιο το φελιζολ με φλογιστρο να ανοιξεις κουφαλες .Εδω θελει την φαντασια που λεγαμε.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69756&st=0&p=611992entry611992

αυτη την πλατη του rythor την καναμε για malawi(mel.johanni)!οπως θα διαβασεις ειναι μονο με τσιμεντο!δεν χρησιμοποιήσαμε εποξικη ρητίνη γιατι θελαμε να πειραματιστουμε και τελικα μεχρι τωρα το αποτελεσμα μας δικαιωσε!βεβαια ακομα σε σταδιο πειραματισμου βρισκομαστε και θα βρισκόμαστε για πολυ καιρο εκει αφου θελουμε να δουμε την αντοχη του τσιμεντου!συνδιαστηκε με πετρες παρομοιου χρωματος και να το αποτελεσμα αφου επιασε και αλγη..η φωτο ειναι πολυ προχειρη αλλα περνεις μια ιδεα!

550255_10150639040654143_697039142_9323508_1671296460_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ειδα αυτο με τα ποτηρακια αλλα εκτος του οτι δε μου αρεσει σαν κατασκευη θα μου φαει και πολυ χωρο απο το ενυδρειο το οποιο θα ειναι μικρο ετσι κι αλλιως! νομιζω θα κανω μονο το κολπακι με το φελιζολ καιτο φλογιστρο (αναπτηρα με μακρυ λαιμο κανει ελπιζω ε?)

ποσο παει το φελιζολ? και να ρωτησω, φελιζολ ειναι αυτο με τις μικρες μπιλιες που οταν το τριβεις ειναι σαν χιολι ετσι? δεν υπαρχει κατι πιο σκληρο? νομιζω λιγο διαφορετικο υλικο, κατι τετοιο ειδα σε μερικες κατασκευες εδω.

οποτε αγορασα το φελιζολ που χρειαζομαι και του εφτιαξα ειτε με φλογιστρο ειτε σκαλιζοντας το σχημα που θελω. μετα τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....92

αυτη την πλατη του rythor την καναμε για malawi(mel.johanni)!οπως θα διαβασεις ειναι μονο με τσιμεντο!δεν χρησιμοποιήσαμε εποξικη ρητίνη γιατι θελαμε να πειραματιστουμε και τελικα μεχρι τωρα το αποτελεσμα μας δικαιωσε!βεβαια ακομα σε σταδιο πειραματισμου βρισκομαστε και θα βρισκόμαστε για πολυ καιρο εκει αφου θελουμε να δουμε την αντοχη του τσιμεντου!συνδιαστηκε με πετρες παρομοιου χρωματος και να το αποτελεσμα αφου επιασε και αλγη..η φωτο ειναι πολυ προχειρη αλλα περνεις μια ιδεα!

550255_10150639040654143_697039142_9323508_1671296460_n.jpg

φιλε μου το διαβασα το ποστ σας και ειναι πολυ ωραιο. νομιζεις μπορεις να με καθοδηγησεις βημα βημα?

Link to comment
Share on other sites

το ειδα αυτο με τα ποτηρακια αλλα εκτος του οτι δε μου αρεσει σαν κατασκευη θα μου φαει και πολυ χωρο απο το ενυδρειο το οποιο θα ειναι μικρο ετσι κι αλλιως! νομιζω θα κανω μονο το κολπακι με το φελιζολ καιτο φλογιστρο (αναπτηρα με μακρυ λαιμο κανει ελπιζω ε?) Κανει

ποσο παει το φελιζολ? Θα το παρεις απο μαντρα και ειναι φτηνο,ουτε ενα ευρο το φυλο και να ρωτησω, φελιζολ ειναι αυτο με τις μικρες μπιλιες που οταν το τριβεις ειναι σαν χιολι ετσι?Ετσι δεν υπαρχει κατι πιο σκληρο? Υπαρχει αλλα γιαυτην την δουλια δεν ειναι απαραιτητο ,ειναι και ακριβοτερο και λεγετε DOWνομιζω λιγο διαφορετικο υλικο, κατι τετοιο ειδα σε μερικες κατασκευες εδω.

οποτε αγορασα το φελιζολ που χρειαζομαι και του εφτιαξα ειτε με φλογιστρο ειτε σκαλιζοντας το σχημα που θελω. μετα τι κανουμε?Αφου ολοκληρωσεις την γλυπτικη πλευρα της κατασκευης,Θα πρεπει να το επικαλυψεις.Ο ποιο φθηνος και ευκολος τροπος ειναι με τσιμεντο ,ασπρο η γκρι,Αν θελεις να το χρωματισεις ,μπορεις νε φυσικη οχρα .Αλλα μετα θελει και ρητινη για να μην διαλυθει το χρωμα.Ειναι περιτο ,γιατι με την αλγη θα καλυφθουν ολα

Link to comment
Share on other sites

επισης αυτο με τις μπιλιες αμα το καψεις με ενα καμινετο δεν διαλυεται

Link to comment
Share on other sites

- οποτε παω κι αγοραζω το φελιζολ (τωρα που μου λες μαντρα, με φωτησες, γιατι μαντες με φελιζολ δεν εχω ξανακουσει!)

- σκαλιζω/ καιω κτλ και φτιαχνω τον βραχο μου.

- επομενο βημα ειναι η επικαλυψη με τσιμεντο (γκρι μαλλον για να ειναι και στο χρωμα που θελω ειδικα αν δε ντο βαψω οπως ειπες) -- τιμη για το τσιμεντο? πουλανε που? σε μαγαζια με χρωματα κτλ?

μετα?

Link to comment
Share on other sites

- οποτε παω κι αγοραζω το φελιζολ (τωρα που μου λες μαντρα, με φωτησες, γιατι μαντες με φελιζολ δεν εχω ξανακουσει!)

- σκαλιζω/ καιω κτλ και φτιαχνω τον βραχο μου.

- επομενο βημα ειναι η επικαλυψη με τσιμεντο (γκρι μαλλον για να ειναι και στο χρωμα που θελω ειδικα αν δε ντο βαψω οπως ειπες) -- τιμη για το τσιμεντο? πουλανε που? σε μαγαζια με χρωματα κτλ?

μετα?

Μαντρες με φελιζολ δεν υπαρχουν :D Εγω φταιω γιατι καποια πραγματα τα εννοω αυτονοητα σορυ.

Μαντρα οικοδομων θα πας,εκει θα βρεις και το τσιμεντο σχεδον τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

ενα κολπακι για να γινει η πλατη πολυ σκληρη ειναι να περασεις ολο το φελιζολ με φλογιστρο και οχι μονο τα σημεια που θες να δωσεις σχημα!θα το δεις και μονο σου οτι θα σκληρύνει πολυ οσο το επεξεργαζεσαι!για να δωσεις σχημα μπορεις με το φλωγιστρο ή ενα ζεστο μαχαιρι!!εμεις χρησιμοποιήσαμε και τα 2!αρχισε με το φελιζολ και εδω ειμαστε! :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

α ωραια κολπακια! μαλον θα χρειαστω αρκετα φελιζολ μεχρι να το πετυχω βεβαια! το τσιμεντο πως το απλωνω? πειτε μου τι κανουμε αφου εχει παρει σχημα το φελιζολ μας!

Link to comment
Share on other sites

σου λεω με εμενα τιποτα αυτονοητο! τι ειναι ακριβως οι μαντρες οικοδομων? σου λεω εμπλεξες με ασχετο σε τετοια!

:hysterical: :hysterical: Δεν εμπλεξα καθολου,χαραμου να βοηθαω οπου μπορω.

Ειναι <<μαγαζια>>σε μεγαλα οικοπεδα που εχουν ολα τα υλικα για την οικοδομη,τουβλα τσιμεντα,γυψο κτλ.Πες σε ποια περιοχη εισαι και θα βρεθει καποιος να σου πει που ακριβος να πας.

Αυτο που σου ειπε ο adib εχει απολυτα δικιο και να το κανεις

Link to comment
Share on other sites

ωραια. εγω μενο κεντρο αθηνα κοντα στο σταθμο του μετρο αττικης. οποιος ξερει που να παω εκει (γιατι θα παω αυριο κιολας) ας μου πει!

περιμενω οδηγιες για το μετα!

Link to comment
Share on other sites

α ωραια κολπακια! μαλον θα χρειαστω αρκετα φελιζολ μεχρι να το πετυχω βεβαια! το τσιμεντο πως το απλωνω? πειτε μου τι κανουμε αφου εχει παρει σχημα το φελιζολ μας!

Πολλα κολαπακια υπαρχουν :D Μετα που θα τελειωσεις την γλυπτικη,το αραιωνεις με νερο,εως οτου γινει λιγο ποιο νερουλο απο το μελι,και το απλωνεις η με τα χερια σου ,η εαν δεν χωρανε δαχτυλα ,πατε ενα πινελακι και στρωστω

Link to comment
Share on other sites

καιω και σκαλιζω το φελιζολ και μετα αφου αραιωσω το τσιμεντο με νερο (σε τι ποσοστα, γιατι το "μελι" ειναι για ειδικους! εμενα θα μου βγει νερο μου φαινεται!) και απλωνω με το χερι η με οτι μπορω ωστε να παει σε ολη την επιφανεια. σωστα? αυτο θα ειναι το πρωτο χερι η το μοναδικο με τσιμεντο? μετα τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...