Jump to content

Βοηθεια Για Την Κατασκευη 3D Background


Vangelis21

Recommended Posts

Ρε παιδες, ενω το εβρεχα ολο το απογευμα χτες, το βραδυ που κοιμομουν εσκασε σε καποια σημεια. Τι γινεται τωρα; Θα σπασει αν το βαλουμε μεσα στο ενυδρειο; Τι πρεπει να κανω;

Καταρχην ενα μεγαλο μπραβο σου.Ξεκινησες κυριολεκτικα απο το 0 και κατεληξες σε αυτο το αποτελεσμα. :bowdown:

Παλι εγω φταιω που οταν σου ειπα να το βρεχεις μετα,δεν σου ειπα οτι θελει τακτικα να το βρεχεις ,γιατι το τσιμεντο οταν στεγνωνει διψα για νερο,αλλιως σκαει.Τωρα εαν δεν φενετε το φελιζολ κανενα προβλημα,αλλα αν θελεις περασετο με πολυ αραιο τσιμεντο,η με το δαχτυλο σου βαλε μαυρη η καφε σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω φιλε μου!

Τωρα τα εχω ξαπλωμενα καπου και τα πιτσιλαω. Το μεσημερακι θα τα κολλησω στο ενυδρειο και θα τα πιτσιλαω μεχρι αυριο που θα εχει στεγνωσει η σιλικονη!

Να δω πως θα βαλω φιλτρο βεβαια...!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το δυσκολοτερο κομματι ειναι το κολλημα. το φελιζολ δεν ειναι 100% ισιο και δεν νομιζω οτι θα κολλησεις καλα. οσο και να βαλω, κολλαει απο τη μια και ξεκολλαει απο την αλλη....

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σε 4, 5 σημεια πολυ και κολλατην,δεν χρειαζεται να βαλεις παντου.Βαλε και μια πετρα να το κρατα στην θεση του το φελιζολ,και αυριο θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα σε αρκετα σημεια αλλα το θεμα ειναι οτι επειδη εχει μπει το τσιμεντο κτλ δεν ειναι ισιο πια το φελιζολ και μπορεις ΤΟ ΠΟΛΥ να το κρατησεις σε να σημειο. Αν βαλω σε δυο σημεια πετρες τοτε ραγιζει στη μεση....

δεν ξερω, τι να πω, του εκανα πια παντεντα. ειχε κατω απο το καπακι κατι εσοχες, και εβαλα εκει φελιζολ αναμεσα στο καμακι και την πλατη και το σφηνωσα, οποτε και καλα να μην κολλησει να ειναι σφηνωμενο εκει και δεν θα ανεβαινει με το νερο αλλα μεχρι να το γεμισουμε δε θα ξερουμε. ελπιζω η ανωση παντως να δουλευει αμεσα. δηλαδη αν ειναι να μου διαλυθει να γινει στο πρωτο γεμισμα και οχι μετα απο μια βδομαδα με ψαρακια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε μην σε αγχωνει,η σιλικονη ειναι για ανομοια σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευη εχει μαλλον κολλησει... τωρα υπομονη μεχρι αυριο το πρωι για να αρχισω να γεμιζω με νερο. ας ελπισουμε τι λιγο η σιλικονη, λιγο οι σφηνες που του εβαλα να κανουν τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

απο το λιγο που ρωτησα οι 24 ωρες ειναι υπεραρκετες για να φτιαξει η σιλικονη ειδικα απο τη στιγμη που μιλαμε για ενα στρωμα ουτε ενος χιλιοστου. θα δειξει η νεκροψια αυριο, και λεω αυριο γιατι θα ερθουν οι λαμπιντο μου και δε θα εχω που να τις βαλω...

εμενα τα λεφτα μου ομως θα τα πονταρα στο οτι θα το γκρεμισω και απλα θα καταληξω σε μια απλη μαυρη αφισα!

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις καμια χαζομαρα και βαλεις ψαρια απο αυριο γιατι δεν τα βλεπω καθολου καλα!!!!

Βιαζεσαι και δεν θα σου βγει σε καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε για ψαρια αυριο? αυριο μπαινει νερο στο ενυδρειο και ισιωνουμε το ΠΧ καθως καθαριζουμε και το τσιμεντο. μετα απο αυτο αρχιζει το στρωσιμο το οποιο μιας και θα χρησιμοποιηθουν τα υλικα του παλιου φιλτρου ΣΥΝ τα βακτηρια θα διαρκεσει ας ελπισουμε μια με μιαμιση μερα. κι αν οι μετρησεις μας ειναι καλες, σαββατο απογευμα μπαινουν τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Και το Σαββατο ειναι πολυ νωρις, διαβασε στο φορουμ περι στρωσιματος γιατι υπαρχει μεγαλος κυνδινος να τα στειλεις αδιαβαστα!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε σε διαδικασια γεμισματος με νερο και αδειασμα. εχει γινει 2 φορες και μαλλον θα παρει πολλες ακομα! θα πρεπει να ειναι εντελως καθαρο το νερο ωστε να βαλω φιλτρο μεσα και να αρχισε το στρωσιμο ε?

Link to comment
Share on other sites

οριστε το τελικο αποτελεσμα. Για πρωτη μου προσπαθεια προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος αν και για τις επομενες προσπαθειες εχω ηδη δει τα λαθη και ετοιμασει στο μυαλο μου τις βελτιωσεις!

IMG_0425.jpg

Ευχαριστω οσους βοηθησαν!

Link to comment
Share on other sites

οριστε το τελικο αποτελεσμα. Για πρωτη μου προσπαθεια προσωπικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος αν και για τις επομενες προσπαθειες εχω ηδη δει τα λαθη και ετοιμασει στο μυαλο μου τις βελτιωσεις!

IMG_0425.jpg

Ευχαριστω οσους βοηθησαν!

βαγγέλη μπράβω, παρα πολυ ωραίο !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια..ωραιο αποτελεσμα και το εκανες να φαινεται κ αρκετα ευκολο...με αλγη θα γινει super.

PS.ανακατεψε λιγο τον βυθο..εχει κρατησει θυλακες αερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια! προς το παρον βεβαια μονο την πλατη δειχνω μιας και το υπολοιπο θα αλλαξει αναλογα το τι θα μπει! παντως ευκολο ηταν και σκεφτομαι να γραψω εναν μικρο οδηγο για εντελως αρχαριους οπως εγω ωστε να δουν ποσο ευκολο ειναι και για καποιον που το επιχειρει για πρωτη φορα. και οπως ειπα μπορει να διορθωθει πολυ και αρκετα ευκολα, απλα εγω δεν ειχα το κουραγιο να το ξαναφτιαξω τωρα απο την αρχη! στο επομενο ενυδρειο ομως!

για πειτε μου για τους θυλακες αερα. τι προβλημα δημιουργουν? γιατι σαν εμφανιση μου αρεσει!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγο, καλη σαν πρωτη σου προσπάθεια, αλλα ειμαι σιγουρος πως μπορεις και καλυτερα!

Respect!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, σιγουρα η δευτερη φορα (αν υπαρξει) θα ειναι καλυτερη, αλλα εκτος κι αν βρω καμια μπογια να το περασω, οι διαφορες δε θα ειναι τεραστιες! πιο πολυ λειτουργικες!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πολλά συγχαρητήρια φίλε. Πολύ ωραία δουλειά. Ετοίμασε τον οδηγό όσο ποιο σύντομα μπορείς για να ξεκινήσω κι εγω το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη δεν εχω λογια!! Ειναι παρα πολυ καλη προσπαθεια για πρωτη φορα! Συνεχισε ετσι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ καλη προσπαθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...