Jump to content

Reef Και Δεν Ειμαι Καλα...


Giovanni

Recommended Posts

Κοιτα! Προηγεισαι και 5 μερες στην χρηση του ριακτορα ε?! Και ειχες και μεγαλο προβλημα! Οποτε σταματα να μας την ΜΠΑΙΝΕΙΣ!!! Φιλαρα μου!!! Πορωσε μας! Αμερικανικο το θελω ειπαμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαχαχαχαααα φιλαρακι προσπαθω για το καλυτερο!!

Οντος αν το εβλεπες απο κοντα το ενυδρειο πριν κανα 15 ημερο πιστευω θα παθαινες σοκ....

Τωρα ομως θα το κανω Αμερικανια φιλε μου!!!! Χεχεχχεεχεε

Εβαλα σημερα ενα cleaner wrasse,πολυ ομορφο ψαρι.. με το που το εβαλα εκανε επιθεση στο blue tang και τον καθαριζε!! Απιστευτο θεαμα!!! Λες και πηγαινε για pit stop ο blue σταματουσε μπροστα του κ ουτε ανασα επαιρνε μεχρι να τελειωσει ο αλλος!!!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια φωτογραφια πριν 15 μερες να δω διαφορα? Γιατι εχω και εγω θεμα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74198&st=20

Δες εδω φιλε μου ειχα ανεβασει καποιες φωτο στο θεμα του Αλεξ.

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχθες εγινε μια διακοπη ρευματος για 1-2 δευτερολεπτα κ τα ψαρια απο την τρομαρα τους κουτουλουσαν πανω στα βραχια..

Το λοιπον σκεφτομαι να αγορασω ενα ups .. βρηκα ενα στι Πλαισιο με 69 ευρω το οποιο λεει αντεχει μεχρι 300w..

Δεν ξερω καθολου απο ups.. εμενα οι λαμπες μου συνολο ειναι 234w και σκεφτομαι να βαλω πανω του τις λαμπες το σκιμερ (12w) και κανα 2 κυκλοφορητες.. τα 300 που λεει δε τα φτανω. Για ποση ωρα θα μου τα κρατησει??

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτα.,....το ups δεν ειναι για φωτα κλπ.....βαλε μια αντλια με τα λιγοτερα βατ για να εχεις κινηση.αλλιως αν δουλευε οπως νομιζεις θα βαζαμε 1 1000ρι και θα ειχαμε το κεφαλι μας σιγουρο....

Link to comment
Share on other sites

Αντε κ εβαλα μια αντλια πανω του... Αν ειναι να την κρατησει για 5 λεπτα τι να το κανω αν η διακοπη ειναι 1 ωρα..

Ξενερωσα.....:P:P

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

1 αντλια θα την κρατησει αρκετη ωρα.εσυ μιλησες για φουλ φορτιο..φωτα,σκιμερ αντλιες κλπ....εκει ισως ουτε 5 λεπτα...μην μπερδευεσαι γιαννη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα...

Sent from my Brain using Telepathy

Link to comment
Share on other sites

Η λύση ακούει στο όνομα vortech battery back up!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση ακούει στο όνομα vortech battery back up!

μωρε ναι,την ξερουμε τη λυση αλλα και τοοοσο μετρητο για μια αντλια+ την μπαταρια....ειναι πολλα τα μπικικινια...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και εν όψη καλοκαιριού να θυμίσω πως το battery backup της vortech είναι εύκολο και δοκιμασμένο dyi με κόστος (ανάλογα τη χωρητικότητα της μπαταρίας σε αμπερώρια) από 40 ευρώ.

http://www.bostonreefers.org/forums/showthread.php?107976-DIY-VorTech-Battery-Backup

Link to comment
Share on other sites

καλο και χρησιμο το λινκ,αλλα μας λειπει......η αντλια.

Link to comment
Share on other sites

καλο και χρησιμο το λινκ,αλλα μας λειπει......η αντλια.

Χαχχαχαχααα ναι μωρέ κ γω θα ήθελα μια vortech αλλά δυστυχως....

Link to comment
Share on other sites

καλο και χρησιμο το λινκ,αλλα μας λειπει......η αντλια.

aaaaaaaaaaxaxaxaxaxaxaxxaxa

Link to comment
Share on other sites

καλο και χρησιμο το λινκ,αλλα μας λειπει......η αντλια.

Σωστό :lol2: :lol2: και για dyi αντλία δεν ξέρω κάτι :lol2:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη (Κίκος7) πάλι μας άνοιξες τα μάτια!Ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

ποδοκινητη γεννητρια με ποδηλατο και αλυσιδα κινησης πανω στην αντλια που εχουμε.και θερμιδες θα καψουμε και τσαμπα θα μας βγει και η δουλεια στο ενυδρειο θα γινει....απλα θα εχει πολυ ...ογκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη (Κίκος7) πάλι μας άνοιξες τα μάτια!Ευχαριστώ φίλε μου!

:bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

ποδοκινητη γεννητρια με ποδηλατο και αλυσιδα κινησης πανω στην αντλια που εχουμε.και θερμιδες θα καψουμε και τσαμπα θα μας βγει και η δουλεια στο ενυδρειο θα γινει....απλα θα εχει πολυ ...ογκο.

Κάντο πιο εύκολο ρε Κώστα...

Γεννήτρια συνδεδεμένη με τροχό και να τρέχουν καμία 20αρια χαμστερακια.... ;)

Sent from my Brain using Telepathy...

Link to comment
Share on other sites

Κάντο πιο εύκολο ρε Κώστα...

Γεννήτρια συνδεδεμένη με τροχό και να τρέχουν καμία 20αρια χαμστερακια.... ;)

Sent from my Brain using Telepathy...

τα χαμστερακια πρεπει να τα τρομαζουμε με γατες,τις γατες με σκυλους κλπ......ανεβαινουν τα κοστολογια γιαννη....
Link to comment
Share on other sites

Και μια φρεσκια φωτο .. οι αλγες εχουν μειωθει κατα 90% .. εχουν μεινει μονο 2-3 σημεια πισω απο τα βραχια που μαλλον στην επομενη αλλαγη θα τα ξυλωσω να τελειωνουμε...

Το ενυδρειο θα το αφησω στην υσηχια του , δεν θα προσθεσω κατι απο ζωντανο στο αμεσο μελλον μιας και μεσα Ιουνιου θα φυγω για το χωριο ( οχι μακρυα )

και επειδη θα κατεβαινω 2 φορες την εβδομαδα να τσεκαρω πως παει και να κανω αλλαγη ,δεν θελω να εχω δυσαρεστα.. σκεφτομαι να αρχισω να βαζω κοραλια και ψαρια απο Αυγουστο οταν και θα ετοιμαζομαι να γυρισω απο χωριο.

Θα γινει εγκατασταση με IP Camera για να το παρακολουθω 24/7 και χτυπα ξυλο αν γινει κατι και ειμαι στη δουλεια θα εχουν κλειδια ο γαμπρος μου και ο κουνιαδος μου που μενουν διπλα.

post-47746-0-16746700-1337720555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από εξοπλισμο πάμε καλα...έρχετε σε λίγες μέρες και ο δευτερος ριακτορας για να μπει ο άνθρακας..

Έχω ένα θεμα βέβαια με τους κυκλοφορητες... Πλέον 5 κυκλοφορητες και το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι κ τόσο ωραίο,άσε που κ ο reef stream της Grotech Εχει λίγες μέρες μου κάνει πολύ σπαστικό θόρυβο και δεν ξέρω από τι είναι αν και τον έχω βγάλει τον έχω ανοίξει μήπως κάτι δεν κάθετε καλα,αλλα όλα είναι οκ...

Τα θέματα λοιπόν είναι 2 ...

1ον .. οι μεμβράνες της οσμωσης μου βγάζουν 13-14 TDS και μετά την ρητίνη παιρνω 2-3 TDS .. είναι ανάγκη να αντικατασταθουν άμεσα ή να κρατήσω τα χρήματα που θα διαθετα για αυτές και να μαζέψω κ αλλα κ να ξηλωσω τους κυκλοφορητες και να βάλω μια Vortech mp40wEs Ecosmart??

Με καλύπτει η μια ?? 1.10 είναι το ενυδρείο μήκος και 300 λίτρα μεικτά.

Γιατί αν δε με καλύπτει η μια τότε το ξεχνάμε το project....

Link to comment
Share on other sites

αν πας για βορτεκ,εγω θα εβαζα 2 10αρες.....

Link to comment
Share on other sites

Mε 2 δεκάρες θα έκανες καλή δουλειά, και επίσης αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις σκληρά μπορείς να βολευτείς πολύ άνετα και με μια 40ρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...