Jump to content

Reef Και Δεν Ειμαι Καλα...


Giovanni

Recommended Posts

Έτσι Κώστα.. θέλει τον χρόνο του. Από Σεπτέμβριο θα αρχίσει το στοκαρισμα σιγά σιγά να τουμπανιασει κ με την δοσομετρικη θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου.. περιμένω αυτές τις μέρες και την mp40 να κάνουμε λίγο κύμα...

Εχω μόνο δύο ενδιασμους... Τώρα έχω έναν κυκλοφορητη να χτυπαει την επιφάνεια για το φιλμ.. με την Vortech τι θα κάνω μιας και δεν υπάρχει σαμπ (άρα κ υπερχειληση) ..;;; ( να μείνει ο κυκλοφορητης είναι αδιανόητο μιας κ η αγορά της vortech γινετε για να μην υπάρχει αυτό το αντιαισθητικο των κυκλοφορητων στο ενυδρείο που μου την δινει στα νεύρα.).

Και δευτερον, έχω την αναπλήρωση της tunze, εάν έχω κυματισμο στο ενυδρείο θα δουλεύει σωστά το φωτοκυτταρο;;

Η Vortech σου ειναι πιστευω αρκετη ως υπεραρκετη για τα λιτρα σου,θα σου κυματιζει το νερο απο τον αραγωνητη μεχρι την επιφανεια :bigemo_harabe_net-132: (κορυφη μεχρι και τα νυχια).Με την αναπληρωση μαλλον θα εχεις θεμα και πρεπει να το δεις.Ωραια εξελιξη εχει το ενυδρειο σου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίο γίνεται πάντως και τα κοράλλια που πήρες πολύ τούμπανα..Γέμισαν τα κενά.

Ευχαριστώ Άλεξ να σαι καλά.. και μιας που σε βρήκα... Αυτη τη σκόνη που μου έδωσες για το ασβέστιο τελικά ανεβάζει κατακόρυφα κ το kh .. έβαλα 4 μονο κουταλάκια (οι οδηγίες λένε 5 κουταλάκια ανά 100 λίτρα .. έπρεπε δηλ να βάλω 15 κουταλιά) και το ασβέστιο ανέβηκε από 390 στο ~410 και το kh από 8.5 στο 12!!!! Την άκουσε λίγο η euphyllia αλλά τα sps βρήκαν τη χαρά τους!!! Οπότε θέλει πολύ προσοχή το συγκεκριμένο προϊόν(μιλάμε για το tropix marine biocalcium)

Η Vortech σου ειναι πιστευω αρκετη ως υπεραρκετη για τα λιτρα σου,θα σου κυματιζει το νερο απο τον αραγωνητη μεχρι την επιφανεια (κορυφη μεχρι και τα νυχια).Με την αναπληρωση μαλλον θα εχεις θεμα και πρεπει να το δεις.Ωραια εξελιξη εχει το ενυδρειο σου

Ευχαριστώ φίλε μου ... Αχ άντε να έρθει η Vortech την περιμένω πως κ πως... Με την αναπλήρωση θα δω τι θα κάνω.. ίσως κάποια πατέντα με κάποιο κομμάτι πλαστικό γωνία να περικυκλωσω τον αισθητήρα .. κάτι θα σκεφτώ αν έχω θέμα πάντως..

Με το φιλμ δε ξέρω τι θα κανω..

Link to comment
Share on other sites

Με το φιλμ δε ξέρω τι θα κανω..

πολλα οργανικα.....λιγοτερα ζουμια,ταισμα,και καλο σκιμμαρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άλεξ να σαι καλά.. και μιας που σε βρήκα... Αυτη τη σκόνη που μου έδωσες για το ασβέστιο τελικά ανεβάζει κατακόρυφα κ το kh .. έβαλα 4 μονο κουταλάκια (οι οδηγίες λένε 5 κουταλάκια ανά 100 λίτρα .. έπρεπε δηλ να βάλω 15 κουταλιά) και το ασβέστιο ανέβηκε από 390 στο ~410 και το kh από 8.5 στο 12!!!! Την άκουσε λίγο η euphyllia αλλά τα sps βρήκαν τη χαρά τους!!! Οπότε θέλει πολύ προσοχή το συγκεκριμένο προϊόν(μιλάμε για το tropix marine biocalcium)

Ευχαριστώ φίλε μου ... Αχ άντε να έρθει η Vortech την περιμένω πως κ πως... Με την αναπλήρωση θα δω τι θα κάνω.. ίσως κάποια πατέντα με κάποιο κομμάτι πλαστικό γωνία να περικυκλωσω τον αισθητήρα .. κάτι θα σκεφτώ αν έχω θέμα πάντως..

Με το φιλμ δε ξέρω τι θα κανω.. Στην επιφανεια?....δεν θα εχεις αν την βαλεις λιγο ποιο ψιλα απο την μεση

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Ναι κάπου εκεί θα μπει έτσι κ αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

post-47746-1340908593,8953_thumb.jpg Εδώ το σκιμερ μετά από 2 ώρες που δούλευε μετά την χρήση chemiclean .. υποτιθετε ότι ειχε ηρεμήσει κάπως .. δεν αδειαζα το κυπελο κάθε 1" αλλά ανά 2" .. :P:P

post-47746-1340908555,7788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ελεγα για την τρελλα του σκιμμερ μετα το χεμι....

Link to comment
Share on other sites

Και η κούκλα μου από πάνω.. :) αυτό το κοραλι αν είχε στόμα θα με έβριζε κάθε μέρα με τόσα σκαμπανεβάσματα .. ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ελεγα για την τρελλα του σκιμμερ μετα το χεμι....

Άσε ρε Κώστα μιλάμε δεν ήξερα τι να πρωτοκανω.. να αδειαζω το κυπελο ή να σφουγγαριζω.. να σφουγγαριζω ή να αδειαζω το κυπελο... Άστα .. μετά όμως βρήκα το κόλπο και έβαλα ένα μεγάλο πλαστικό μπολ κάτω από το σκιμερ και συνδεσα ένα λάστιχο στο σωλήνα επιστροφής του κυπέλου κ έβαλα το λάστιχο σε ένα κουβά... :)

Βασικά παρακαλούσα να μην μου αδειάσει το ενυδρείο!! Ευτυχώς κάπου στα 20 λίτρα σταματησε... Έπεσε κ λίγο η αλατοτητα από το 1026 στο 1024.5 αλλά μικρό το κακό... :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αλατοτητα ηταν αρκετα κακο γιατι εγινε σχετικα συντομα γιαννη.προσεξε το.

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό έγινε την Δευτέρα που μας πέρασε, έμεινα σπίτι μέχρι την τετάρτη για καλό κ για κακό .. και την Τετάρτη έβγαλα από την μπριζα την αναπλήρωση μέχρι την Κυριακή που θα κάνω αλλαγή για να ανεβει λίγο σιγά σιγά,όπως είχα κάνει κ στο παρελθόν... ;)

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα οταν στοκαρεις για τα καλα,πρεπει να τα αποφευγεις σαν τον διαολο.

σκληρα και ασταθιες=σχεδον παντα θανατοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη ανεβάζει και το dKh μαζί με το ασβέστιο το Bio-Calcium.Η χρήση του γίνεται κατευθείαν στο νερό και έχει και ιχνοστοιχεία.Αυτο δεν καθόταν με την Balling.Καλό σκεύασμα και με την εγγύηση την Tropic Marin που την θεωρώ μέσα στις 3 κορυφαίες στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα οταν στοκαρεις για τα καλα,πρεπει να τα αποφευγεις σαν τον διαολο.

σκληρα και ασταθιες=σχεδον παντα θανατοι.

θα μπει η περισταλτικη κ θα ειμαι καλά.... :)

Ναι Γιάννη ανεβάζει και το dKh μαζί με το ασβέστιο το Bio-Calcium.Η χρήση του γίνεται κατευθείαν στο νερό και έχει και ιχνοστοιχεία.Αυτο δεν καθόταν με την Balling.Καλό σκεύασμα και με την εγγύηση την Tropic Marin που την θεωρώ μέσα στις 3 κορυφαίες στο χώρο.

Άρα θέλει πολύ προσοχή γιατί το ανεβάζει πολύ!! Δηλ καλύτερα να το χρησιμοποιώ σαν μπαφερ παρά σαν συμπλήρωμα ασβεστίου .. :)

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα και το μαγνήσιο λίγο γιατί εχω την εντύπωση οτι το ρίχνει.Αυτό γιατί ανεβάζει διττανθρακικά που δεν μετριούνται με κανένα τέστ αλλά υπολογίζονται με το dKH.Αν στοχεύεις σε μεγάλες τιμές καλύτερα να αυξάνεις σταδιακά πχ μια-δύο κουταλιές την ημέρα για 5 μέρες παρά 4-5 μαζεμένες. Και καλή κυκλοφορία μετά να διαλυθεί πλήρως.Φυσικά καταλαβαίνεις οτι η ανάπτυξη θα πάει πολύ καλύτερα.Απο το 2005 δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κ το ένα κουταλάκι την μέρα Άλεξ μου φαίνετε πολύ για το ενυδρείο μου που είναι ακόμα άδειο κ έχω ελάχιστες καταναλώσεις.Μαγνήσιο γενικά ειμαι οριακά στο 1200 πάντα αν κ η αλήθεια είναι ότι δε το μετράω συχνά γιατί υπολογίζω στις εβδομαδιαιες αλλαγες που κάνω 15% ότι το αναπληρώνουν.

Επίσης μια ακόμα ερώτηση...

Ο βράχος έχει σχεδόν καλυφθεί από κοραλλινη .. οι κυκλοφορητες το ίδιο.. στα τζάμια όμως τίποτα!!! Γιατί γίνετε αυτό δε μπορώ να καταλάβω, ενώ του γαμπρού μου που τρέχει κάνα 15 μέρες λιγότερο από το δικό μου, είναι γεμάτο τοπισω τζαμί εδώ και καιρό.. :S

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργούν όλα τα ενυδρεία με τον ίδιο τρόπο.Στόχευσε μια τιμή στο μαγνήσιο και κράτησε την πάνω απο 1260 μέχρι 1350.Οι καταναλώσεις σε όλο το διάστημα είναι δεδομένες απο την αρχή.Κάποια στιγμή θα σταθεροποιηθεί και θα το καταλάβεις.Μέχρι τότε μετρήσεις μια φορά την εβδομάδα να αυξομειώνεις τις τιμές και να παρακολουθείς την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άλεξ για τις συμβουλές!!! Πραγματικά πολύτιμες!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω καινούργιο μαγικό κυκλοφορητή, ενυδρείο με μεγάλα κοραλάκια αλλά και τον αγαπημένο μου ψάρη Blue Tank .... φτου φτου

Στρώνεις Γιάννη απ' ότι φαίνεται και όσο πάει γίνεται και ωραιότερο.

Να το χαίρεσαι φίλε !!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Κωνσταντίνε !!! Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά... ΤΕΛΕΙΟ!!! Να το χαίρεσαιιιιι !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε αλλά όχι κ τέλειο... Έχει πολύ μέλλον ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε αλλά όχι κ τέλειο... Έχει πολύ μέλλον ακόμα!!

Στα μάτια μου τέλειο φαίνεται.... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...