Jump to content

Reef Και Δεν Ειμαι Καλα...


Giovanni

Recommended Posts

Όσο για την οσμωση? Μπορώ να το τρεναρω λέτε μέχρι τέλη καλοκαιριού?

Mp10 αν δεν κάνω λάθος δεν πρέπει να βγάζει άλλο η ecotech..

Μιλάμε για αγορά καινούριας κ όχι μεταχειρισμένη.. δηλ λέτε με μια mp40 είμαι καλυμμένος γενικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με την α/ο δεν εχεις κανενα θεμα.το να παιρνεις σαλονικη τετοια μετρηση απο τη μεμβρανη θεωρω πως ειναι νορμαλ.συνηθως γυρω στο 8-11 βγαζουν.αλλαζε πιο τακτικα τη ρυτηνη και εισαι οκ.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ωραία Κώστα σε ευχαριστω.

Τελικά αληθεύει ότι δεν βγαίνουν άλλο mp10?

Link to comment
Share on other sites

ιδεα δεν εχω.απο σενα το διαβασα.γιατι ομως κατι τετοιο να ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το διάβασα αλλα μάλλον μούφα ήταν... Στο aquapro2000 την εχει κανονικά. http://www.aquapro2000.de/en/Pumps/Stream-Pumps/Vortech:::43_69_455.html

Χμμμ η διάφορα ανάμεσα σε 2 mp10 και μια mp40 είναι κάπου στα 100 γιουρια οπότε μάλλον θα επιλέξω 2 10αρες... Το θέμα είναι που θα βρούμε τα λεφτά!!! :P:P

Link to comment
Share on other sites

φοβασαι να παρεις μεταχειρες?οτι δωσεις για μια καινουργια με κατι παραπανω θα παρεις 2.

και ο θωμας την εχει λιγο πιο ακριβη αλλα θα εχεις υποστηριξη και μαλιστα στην πολη σου....

http://www.nemoworld.gr/home/aquarium/air-water-pump/stream-pumps/ecotech-marine-vortech-mp10wes-pump.html

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Κώστα όλο τον εξοπλισμο του ενυδρείου μου εκτός τον ριακτορα, το έστησα με πράγματα από αγγελίες..

Αλλα για τις Vortech ναι .. το φοβάμαι να πάρω μεταχειρισμένες...

Τώρα το από που θα τις αγοράσω είναι άλλο θέμα... Ας βρούμε πρώτα τα λεφτά κ βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

εγω απλως σου προτεινα το λινκ εαν σκεφτεις για καινουργιες,γιατι ορισμενες αγορες πχ εξοπλισμου μπορουν να γινουν και απο ελλαδα.εαν βαλεις και τα μεταφορικα η τιμη ειναι στην ουσια η ιδια και στα συν η υποστηριξη που εχεις απο ελληνα προς ελληνα και μαλιστα στην ιδια πολη.

απο την αλλη και σε καιρους δυσκολους,εγω θα συνεχιζα το ψαξιμο σε αγγελιες.τα χρηματα πλεον δεν περισσευουν σε κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Κώστα..

Το θέμα όμως με τις μεταχειρισμένες είναι οτι εχω ακούσει πολλά κ διάφορα ειδικά για τις vortech κ αν μου πάθουν κάτι μετά τρέχα γύρευε!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τώρα οτι η mp10 λέει ειναι για μέχρι 50 γαλόνια ενυδρείο δηλ μέσο όρο κάπου στα 200 λίτρα.. ενώ η mp40 λέει μέχρι 1900+ λίτρα..

Γιατί λοιπόν προτείνετε 2xmp10 αντί μια 40αρα;

Συγνωμη αν γίνομαι κουραστικός αλλα δεν έχω ιδέα από vortech και θα ήθελα να μάθω πριν κάνω την οποιαδήποτε αγορά..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ του καινούργιου... αλλά η εμπειρία μου με τις vortech μου το αναθεώρησε αυτό,,, και εξηγούμε.

Και οι δυο καινούργιες 10ρες που είχα δούλευαν άψογα, αλλά μετά από ένα χρόνο λειτουργίας και αφού έληξε η εγγύηση άρχισαν να κάνουν θόρυβο. ... το έπαθαν και άλλοι !!!

Οπότε αποφασίζεις... αν θα πάρεις καινούργια με την προοπτική (ίσως) στον χρόνο πάνω να αρχίσει ο θόρυβος.... ή μεταχειρισμένη με τα μισά χρήματα που να κάνει κάποιο θόρυβο !!!

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 mp10 αν είναι και wireless κάνουν παπάδες...Θα δείς το θέμα ροής με άλλο μάτι...Αν πάλι δεν γουστάρεις να δώσεις τόσα φράγκα και οι κινέζικες είναι λύρα 100...και αθόρυβες.Μιλάω για το wavemaker της sun-sun.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μπα Άλεξ δυσκολα για κινεζιες...

Αυτές οι ecosmart είναι όλες wireless;;

Βρήκα ήδη κάνα 2 10αρες σε αγγελίες κ ομολογώ πως τα λεφτά είναι όντος τα μισά.. αλλα νομίζω πως θα κάνω λίγη υπομονή και θα πάρω λίγο αργότερα καινούριες τουλάχιστον να ξέρω τι μου γίνετε..

Link to comment
Share on other sites

Βάση υπολογισμών και λεπτομερή καταγραφή ισοζυγίου κτλ.. καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι μάλλον για μεταχειρισμένες θα πάμε....

Οπότε αν πάρει το μάτι σας πουθενά καμία 10αρα Ecosmart ..ξέρετε...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου τρέχει 3 μήνες κ κάτι... Έως τώρα έχω χάσει 2 ζωντανά κ αυτά από βλακείες λόγους...

Είχα χάσει στην αρχή μια γαριδα από ενα φάρμακο για την αλγη που είχα βάλει που μάλλον δε το άντεξε η γαριδα...

Και τώρα εχθές ο γοβιος ξεθαψε από τον αραγωνιτη κάτι κοχύλια κ τα πετούσε πάνω στον αστέρια με αποτέλεσμα να τον πληγώσει θανάσιμα...

Μου την δίνει όταν συμβαίνει αυτοοοο!!!!!!

:(

Link to comment
Share on other sites

ο γοβιος ξεθαψε από τον αραγωνιτη κάτι κοχύλια κ τα πετούσε πάνω στον αστέρια με αποτέλεσμα να τον πληγώσει θανάσιμα...

Πως γινεται να συμβει κατι τετοιο? Μηπως ηταν χτυπημενος ο αστεριας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Βαλ... Μια χαρά ήταν ο Αστερίας την είχε πέσει ο μίσος στο βράχο κ ο μίσος στον αραγωνιτη κ ο γοβιος ξεθαψε από πίσω του κάτω από τον βράχο κ έβγαζε κάτι κοχύλια κ το πρωί είδα τον αστερια σκεπασμένο με αραγωνιτη κ κομμένα κοχύλια κ από κάτω του που είναι το μαλακό μέρος ήταν γεμάτος πληγές σκισιματα ...

Αυτός ο γοβιος αρχίζει κ μου σπάει τα νεύρα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από καιρό μια ανανέωση..

Νομίζω κ εύχομαι να μην κάνω λάθος, ότι άρχισε κ στρώνει σιγααααα σιγαααα κ αφού πλέον χέρι δε μπαίνει μεσα,δε το πειράζω καθολου,ακόμα κ της αλλαγές νερού τις έχω αυτοματοποιησει χωρίς να βάζω μέσα λάστιχα κ τέτοια κ γίνονται Κυριακή πρωί όταν τα φώτα είναι κλειστά κ τα ζωντανά κοιμούνται κ δε περνούν χαμπάρι τίποτα.

Με τα πολλά λοιπόν το ενυδρειο κ αφού περάσαμε τα 1000 κύματα μπορώ να πω ότι έχει καθαρίσει κ βλέπω μια πολύ καλή διαύγεια στο νερό που δεν την έβλεπα παλιότερα.προστέθηκαν κ κάποια κοραλακια ακομα,κ εδώ να ευχαριστήσω τον καλό φίλο klaz για την προσφορά του, καθώς επίσης κ έχασα και ένα cleaner wrasse το οποίο πραγματικά δεν ξέρω τι απέγινε.. δεν είναι πουθενά!! Κ αυτό ειναι το τρίτο ζωντανό που χάνω και πάλι με μυστήριο τρόπο.. τι να πω... Κάθε εμπόδιο σε καλό όμως...

post-47746-1340895542,3892_thumb.jpg

post-47746-1340895562,5593_thumb.jpg

post-47746-1340895586,7191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ευχαριστήσω και τον φίλο vales_red που με το μαγικό ματζουνι του εξαφανισε το κυανο από το ενυδρείο μου...!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι..!!!!

αιντε και απο σεπτεμβρη,να βαλεις μπροστα τη δοσομετρικη και να γεμισεις.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι Κώστα.. θέλει τον χρόνο του. Από Σεπτέμβριο θα αρχίσει το στοκαρισμα σιγά σιγά να τουμπανιασει κ με την δοσομετρικη θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου.. περιμένω αυτές τις μέρες και την mp40 να κάνουμε λίγο κύμα...

Εχω μόνο δύο ενδιασμους... Τώρα έχω έναν κυκλοφορητη να χτυπαει την επιφάνεια για το φιλμ.. με την Vortech τι θα κάνω μιας και δεν υπάρχει σαμπ (άρα κ υπερχειληση) ..;;; ( να μείνει ο κυκλοφορητης είναι αδιανόητο μιας κ η αγορά της vortech γινετε για να μην υπάρχει αυτό το αντιαισθητικο των κυκλοφορητων στο ενυδρείο που μου την δινει στα νεύρα.).

Και δευτερον, έχω την αναπλήρωση της tunze, εάν έχω κυματισμο στο ενυδρείο θα δουλεύει σωστά το φωτοκυτταρο;;

Link to comment
Share on other sites

θα παιξεις με κυκλοφοριες και θα δεις.

απο την αλλη μια μικρουλα αντλια που θα στοχευει επιφανεια τι το αντιαισθητικο εχει...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι πρόθυμος και έτοιμος να ευχαριστήσω τον vales_red για το μαγικό ματζούνι που θα μου παραχωρήσει σύντομα,

μήπως και γλιτώσω το κυανό κι εγώ αφού είναι η 5η εβδομάδα που με ταλαιπωρεί. :P

Επίσης να ευχαριστήσω και τον φίλο vales_red που με το μαγικό ματζουνι του εξαφανισε το κυανο από το ενυδρείο μου...!!!

Jonnlaz διάβασα ευχάριστα σχόλια και είδα και ομορφιές στο ενυδρείο, ανέβασε καμμιά νέα φώτο να χαρούμε κι εμείς.

Μπράβο σε όλους τους φίλους που βοηθάνε τους νέους στο χόμπυ και ειλικρινά έχουν όλη την καλή διάθση.

Κωνσταντίνος

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου να σαι καλά!! Προσπαθώ όπως είπα να μην επεμβαινω σχεδόν καθόλου ( καηκα από αυτό..) κ προφανώς αυτή είναι η συνταγή ενός επιτυχημένου reef.

Φωτο ξανά σύντομα από βδομάδα..

Το μαγικό ματζουνι είναι στην τσάντα μου κ το κάνω βόλτες πάνω κάτω στη δουλειά μέχρι να βρεθώ με τον Οβελιξ ( vales_red) να του το δώσω πίσω. :P:P

Αν έχετε συννενοηθει να το πάρεις στείλε πμ να βρεθουμε. Κάνει θαύματα!!!! Μετά ερχετε η πλυμμηρα .. :P

3 ώρες παλευα με το σκιμερ...απολογισμός 20 λίτρα νερό μείον και καμια 5-6 λίτρα στο πάτωμα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο γίνεται πάντως και τα κοράλλια που πήρες πολύ τούμπανα..Γέμισαν τα κενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...