Jump to content

Seneye Monitor…. Ένα Πολυεργαλείο Στο Ενυδρείο Μας


Recommended Posts

Μία καλησπέρα κι από εμένα!

Πολύ ενδιαφέρων πραγματικά αυτό το gadgetάκι! Αλήθεια, μπορούμε να το βρούμε μόνο μέσω net ή υπάρχει κ κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που το φέρνει;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Φιλε μου απο αυτο το site πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη. Πιστευω και αξιοπιστη. Ακουγονται καλα λογια και συνεπεια

http://www.petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2939

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 317
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας παιδιά!!! Διαβάζοντας αυτό το θέμα μου προκλήθηκε η εξής απορία...

Σε περίπτωση που η εταιρία αποφασίσει ότι η συνδρομή θα αυξηθεί ( ίσως κατα πολύ αφού θα προσφέρει τόσες πολλές υπηρεσίες)

τι γίνεται??? Μήπως δεν είναι και τόσο καλό η εταιρία να σε κρατά στο χέρι με μηνιαία συνδρομή??? Εμένα πάντως αυτό με φοβίζει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Να σε φοβίζουν πιο πολύ τα οικονομικά μέτρα και η ακρίβεια στα αγαθά και αυτό να είναι το τελευταίο που πρέπει να σ απασχολεί.

Με αυτή τη λογική τι θα κάνεις αν ο πάροχός σου τριπλασιάσει τη συνδρομή σου...το ίδιο και η εταιρία τηλεφωνίας, κλπ κλπ ?

Και αν οι τροφές και τα φάρμακα για τα ψάρια και όλα τα ενυδρειακά πάνε 800% επάνω τι θα κάνεις?

Αν σκεφτόμαστε έτσι, καθόμαστε σπίτι μας και δεν κάνουμε τίποτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Στο γράφημα φαίνεται και η πορεία του pH τις τελευταίες 48 ώρες....

Οι δυο οριζόντιες κόκκινες γραμμές είναι τα όρια συναγερμού που ορίζονται από τον χρήστη.

Η κόκκινη διακεκομμένη γραμμή είναι μια "πιθανή πρόβλεψη" που κάνει το λογισμικό σύμφωνα με την μέχρι τώρα πορεία του pH.Εάν η πρόβλεψη είναι μέσα στα επιθυμητά όρια τότε η γραμμή παραμένει μπλε διακεκομμένη.

Η κάθετη κίτρινη γραμμή είναι η χρονική στιγμή της τελευταίας μέτρησης και η μπλε οριζόντια είναι η πορεία του pH, μάλιστα αν τοποθετηθεί ο κέρσορας σ αυτήν τη γραμμή (σε διάφορα σημεία), αναδύεται ένα παράθυρο με πληροφορίες για την ημερομηνία - ώρα και μέτρηση της συγκεκριμένης χρονικής περιόδου.

Το μπλε προειδοποιητικό βέλος (στα δεξιά) σας πληροφορεί για τις τάσεις που έχει η μέτρηση για το αν πηγαίνει προς το κάτω ή προς τα επάνω και η κόκκινη βούλα σας επιστά τη προσοχή για το επόμενο δίωρο... αν είναι πράσινη είναι ο οκ.

post-13206-0-65292700-1343545000_thumb.jpg

Όσο αφορά το θέμα των προβλέψεων στις διάφορες παραμέτρους, είναι κάτι που μεταβάλλεται συνεχώς (πάνω ή κάτω) ανάλογα με την πορεία (αυξομειώσεις) της κάθε μέτρησης.

Φυσικά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να γίνει μια ακριβής πρόβλεψη, (δεν είναι μέντιουμ), και λογικό είναι να μεταβληθεί αυτή η πρόβλεψη αν στη πορεία αλλάξουν και οι μετρήσεις.

Σ αυτή την απορία που εξέθεσα παραπάνω, έλαβα την απάντηση από την εταιρία....

Η κίτρινη γραμμή αντιπροσωπεύει την χρονική περίοδο "του τώρα" ή της τελευταίας ανάγνωσης.

Η θέση στην οποία βρίσκεται εξαρτάται από τα πόσα δεδομένα υπάρχουν (στο ιστορικό) ή και αν είναι σε θέση ο server / λογισμικό να προβλέψει τα δεδομένα.

Το κουμπί "Reset Dashboard” δεν θα διορθώσει / επαναφέρει το "πρόβλημα"

​Βάση της απάντησης κατάλαβα ότι μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας από τον server αυτή τη περίοδο, γιατί από ιστορικό σε μένα υπάρχει τουλάχιστον ενός μήνα!!!

Στο δικό σας σε ποιο σημείο βρίσκεται?

Κατά ένα περίεργο τρόπο και παρόλο που έβαλα νέα κάρτα, η κάθετη κίτρινη γραμμή παραμένει κολλημένη τέρμα δεξιά, χωρίς έτσι να δίνει τη δυνατότητα πρόβλεψης.... (όχι ότι είναι κάτι σημαντικό και ακριβές) !!!

Σε πόσους απ εσάς είναι έτσι?... είναι "προσωπικό" το πρόβλημα ή είναι του server?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν έχω αυτή την στιγμή που το βλέπω καμμία κίτρινη γραμμή, μόνο τις δυο κόκκινες και την πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από την εταιρία "καταργήθηκε" η πρόβλεψη διότι όπως με πληροφόρησαν επιβάρυνε τον server.

Έτσι από εδώ και πέρα η κίτρινη κάθετη γραμμή του χρόνου θα παραμένει κολλημένη τέρμα δεξιά χωρίς τη δυνατότητα πρόβλεψης, μέχρι να ετοιμάσει η εταιρία έναν νέο τρόπο στον κώδικα του προγράμματος όπως με ενημέρωσαν.

Εδώ που τα λέμε δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί και αξιόπιστη αυτή η λειτουργία, γιατί η πρόβλεψη ήταν βάσει της μέχρι τώρα πορείας των παραμέτρων, κάτι που αλλάζει συνεχώς, οπότε άλλαζε και η πρόβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε νέα έκδοση λογισμικού 1.27 για τον υπολογιστή.

http://www.seneye.com/download

Εμφανισιακά δεν διαφέρει σε τίποτα από την 1.26 που είχαμε μέχρι τώρα, αλλά προφανώς θα έγιναν κάποιες εσωτερικές αλλαγές... ίσως τώρα να μην κολλάει το πρόγραμμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις πολύ χρήσιμες λειτουργίες του Seneye (από τις πολλές που έχει) είναι η παρατήρηση του ιστορικού και ειδικά στο pH, παρατηρώντας τις διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια ενός 24ωρου και ανάλογα με τον φωτισμό.

Στη πρώτη εικόνα φαίνεται η πορεία του σε διάρκεια 3 ημερών ενώ στη δεύτερη ενός 24ώρου, και όπως θα παρατηρήσετε έχει πτωτικές τάσεις όταν σβήνουν τα φώτα,στις 00:00 αλλά με αποκορύφωμα δυο ώρες πριν, και ανοδικές όταν αρχίζουν να ανάβουν στις 12:00.

post-13206-0-93946400-1349482023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυκλοφόρησε αναβάθμιση του προγράμματος για Android κινητά.... οι αλλαγές είναι στην εμφάνιση του προγράμματος και δεν γνωρίζω αν έγιναν διορθώσεις στον κώδικα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.seneye.monitor&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zZW5leWUubW9uaXRvciJd

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και εμένα μου έχει λήξει η κάρτα εδώ και 42 μέρες και όλα λειτουργούν κανονικά (SMS και σωστές μετρήσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω παρατηρησει κι εγω μια διαφορα στην θερμοκρασια σε σχεση με το eliwell και το αναλογικο γυρω στο 1,25-1,50... δεν σας φαινεται πολυ??? Λεω να τους στειλω κανα mail....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κλικαρει το marine στο μενού αν έχεις αλμυρό? Μπορείς να κάνεις και καλιμπραρισμα όταν πατήσεις το λουκέτο πάνω δεξιά και μετά το + και - κάτω από κάθε μετρητή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καιρό έχουμε να τα πούμε....

Λοιπόν, όσο διάστημα είχα φωτισμό Τ5 που ήταν σταθερή η έντασή του καθ΄ όλη τη διάρκεια της ημέρας, η καμπύλη του φωτισμού στο Seneye monitor, ήταν και αυτή σταθερή (λογικό) στο γράφημα της.

Τώρα με το φωτιστικό Hyperion, η ένταση του φωτισμού μεταβάλλεται σύμφωνα με το φορτωμένο σενάριο, και αυτή η μεταβολή καταγράφεται, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

post-13206-0-94629500-1354818586_thumb.jpg

Το επόμενο βήμα είναι να κάτσω επιτέλους να ασχοληθώ με τις μετρήσεις των PAR, LUX και Kelvin !!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο κεφάλαιο νομιζω αυτό...εγω εχω μαύρα μεσάνυχτα σαυτα!!! :bigemo_harabe_net-101: Απλά αναγνωρίζω τα γραφήματα!!

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε αναβάθμιση του προγράμματος... έφτασε στη version 1.29

"It fixes a bug in uploading offline readings where the first offline reading is dipslayed as the last. It also has a button to force a reading so if you are doing water changes you can press it a few minutes before and a few minutes after."

http://www.seneye.com/assets/seneye-connect-installer129.exe

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέα έκδοση λογισμικού για το Seneye, αισίως έφτασε στην 1.30 και μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.
http://www.seneye.com/download

Δεν παρουσιάζει εμφανείς οπτικές διαφορές από την προηγούμενη έκδοση, αλλά για να κυκλοφορήσει από την εταιρία όλο και κάτι θα διορθώνει…. εσωτερικά τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα σήμερα πήρε και εμενα το πρώτο βάπτισμα το seneye και ο προβληματισμός μου εδώ και αρκετές μέρες που το έχω στην κατοχή μου ήταν η προέκταση του usb μιας και το σημείο που βρίσκετε το pc απέχει 25 m

. Το πρόβλημα λύθηκε με το παρακάτω extender usb μέσο ethernet και προς το παρόν δείχνει να δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα το μήκος του καλωδίου ethernet που έχω τραβήξει είναι στα 30 m


post-18360-0-74229300-1367683445_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά... αφού σου δουλεύει και μ αυτό τον τρόπο δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Πόσο σου στοίχισαν ?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα 24ωρα αφήνουμε την καινούρια κάρτα μέσα στο νερό πριν την βάλουμε στο seneye; Αποφάσισα να το βάλω πάλι σε λειτουργία αλλά δεν θυμάμαι τον χρόνο που έμενε η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

48 ώρες σε νερό του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Νερό ενυδρείου θυμάμαι, , τις πόσες μέρες δεν θυμάμαι, ευχαριστώ Βαγγέλη, έχω και ένα θέμα Βαγγέλη με το προγραμματάκι των μετρήσεων, αν και κατέβασα χτες το 1.30 μου κάνει κάτι που το έκανε και με τις παλαιότερες version, επιλέγω γλώσσα ανάγνωσης του προγράμματος Αγγλικά κατά την εγκατάσταση και όταν εγκαθίσταται μετά μου εμφανίζεται στα Ισπανικά και όχι στα Αγγλικά και το άλλο όταν πατάω την έναρξη του μου τραβάει κολλήματα όπως να ανοίγει πολλά παράθυρα ο firefox ή να μου κάνει στα καλά καθούμενα drag τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, σαν να έχει bug, αυτό μόλις ανοίγω το προγραμματάκι μετά απο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει ... πρώτη φορά ακούω τέτοια προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να τους στείλω κανα μέιλ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ακομη να βρω ανεμιστηρα γΙΑ τον υπεριων αιολε....θα το σπασω μιλαμε...βρε κατι προβληματα που εχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...