Jump to content

Seneye Monitor…. Ένα Πολυεργαλείο Στο Ενυδρείο Μας


Recommended Posts

Αν τραβήξει και ένα μήνα επιπλέον είμαστε άρχοντες.... και δεν είναι απαραίτητο να την ενεργοποιούμε πάντα, μόνο όταν υπάρχει λόγος ή θα πρέπει να απουσιάσουμε για μερικές μέρες.

Σε κανονικές συνθήκες ρουτίνας και με την παρουσία μας ας μη δείχνει στο κάτω κάτω σωστά pH και αμμωνία.... μικρό το κακό και μεγάλη οικονομία.

Τζάμπα πράμα !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 317
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δεκαπενθήμερο το πιάσαμε χωρίς καμιά "απώλεια" στις μετρήσεις... οι τιμές παραμένουν σταθερές και σωστές.

Μέχρι στιγμής το κόστος δεν είναι 7 ευρώ για 30 μέρες, αλλά 7 ευρώ για 45 μέρες !!!!

... συνεχίζω με την "ληγμένη" κάρτα να δω τις ανοχές της.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ειναι ληγμενη τωρα και 7 μερες χωρις καμια διαφορα....περα απο το ph που μου το δειχνει ακομα στο θεο ακομα και μετα το καθαρισμα (ετσι μου ειπε δηλαδη)!

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, η δικιά μου έληξε χτες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το pH κοίταξε το λίγο... επικοινώνησε με την εταιρία.

Μπορεί να έτυχε κάποια ελαττωματική συσκευή ή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω 6 νέες κάρτες και απ ότι το κόβω θα τον βγάλω τον ένα χρόνο έτσι όπως πάει !!!

Μάλιστα επίτηδες δεν το καθάρισα εδώ και 15 μέρες για να δω τις ανοχές του και σ αυτόν τον τομέα..... πάντως όλα πάνε καλά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πιάσαμε το 20ήμερο χωρίς την παραμικρή μεταβολή στις τιμές... όλα καλά και σωστά !!!

Link to comment
Share on other sites

25η μέρα σήμερα... ε !!!! τι άλλο πια? Δεν θα φτάσουμε τις 30, ακόμη 5 μέρες έμειναν.

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο αντέξει τόσο πιο καλά για την τσέπη μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι τώρα μια χαρά είναι... κερδίσαμε το 50% περίπου !!!

Από σήμερα το πρωί έχω παρατηρήσει μια δυσλειτουργία στην αποστολή δεδομένων τόσο στο pc όσο και στο Ιντερνέτ, αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω αν είναι πρόβλημα του προγράμματος ή του server (των Windows γενικά) ή έφτασε στα όρια του το σύστημα βάσει των ημερών που πέρασαν.

...αν και κλείνω περισσότερο προς το πρόβλημα των windows, ... θα δείξει τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μία καλησπέρα κι από εμένα!

Πολύ ενδιαφέρων πραγματικά αυτό το gadgetάκι! Αλήθεια, μπορούμε να το βρούμε μόνο μέσω net ή υπάρχει κ κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που το φέρνει;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρεις σε ενυδρειακά καταστήματα και e-shop εδώ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα που υπήρχε ήταν θέμα των windows.... μετά από επανεκκίνηση όλα λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σύστημα έφτασε στα όρια του στις επιπλέον 28 μέρες.

Αν και σαν να φαίνεται να είναι πρόβλημα του προγράμματος / windows, δεν γίνονται σωστά οι ανανεώσεις παρά μόνο μετά από ολιγόωρη διακοπή και επανεκκίνηση του pc, κάτι που φυσικά δεν είναι ούτε πρακτικό, ούτε και αξιόπιστο στην τελική αν σίγουρα θα συνεχίσει να δουλεύει και να στέλνει σωστά έστω και μετά από επανεκκίνηση.

Πάντως και αυτές οι 28 μέρες, (26 για την ακρίβεια γιατί τότε άρχισε να πρωτοεμφανίζεται η δυσλειτουργία), είναι ένα πολύ μεγάλο κέρδος αγγίζοντας το 50% σχεδόν.

Εγώ είμαι ευχαριστημένος, και με το παραπάνω μάλιστα.

Ας περιμένουμε τώρα τις νέες αναβαθμίσεις τις συσκευής για επιπλέον μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκέμβριο Βαγγέλη ελπίζω από τα λεγόμενα τους, πάντως μια χαρά κράτησε και για την δουλειά που το πήρα τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση....

Διαπίστωσα ότι υπάρχει πρόβλημα στο USB Repeater καλώδιο προέκτασης που πήρα από το πλαίσιο....

To πηγαίνω για αντικατάσταση και θα δω αν συνεχίζει η συσκευή να στέλνει σωστά τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν θέμα καλωδίου... η συσκευή συνεχίζει να στέλνει σωστά τα δεδομένα ακόμη και με την πάροδο 28 ημερών !!!

ps.. όσοι αγόρασαν τέτοιο καλώδιο ας κρατήσουν την απόδειξη αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

Είπα σήμερα 29η μέρα της παράτασης να δοκιμάσω και τις ειδοποιήσεις της εταιρίας.

Ναι μεν οι μετρήσεις παραμένουν σωστές, αλλά ήθελα να διαπιστώσω αν και οι ειδοποιήσεις συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά.

Έτσι λοιπόν μετέβαλα τα σημεία συναγερμού για θερμοκρασία και pH, οπότε μου ήρθαν και οι ειδοποιήσεις κανονικότατα !!!!

Your Seneye Aiolos has report: seneye alert: Your temperature is currently 26.25 which is acording to your level is too low. For the health of your fish it needs to be increased. Please ignore the rest of this message if you have just done a water change with water of a lower temperature.

Possible Causes:

Your heater is unplugged, too weak, not set properly or is not working. Has there been a power cut?

Suggestions Actions:

Increase the temperature in small increments and carefully monitor the results to ensure the temperature does not drop below the minimum recommended level for your setup. If you have a heater try turning it up slightly and monitor the effect. You may need to do this multiple times to get a stable temperature. If the heater is too weak for the aquarium you may need to buy an extra heater.

Your Seneye Aiolos has reported: seneye alert: Your pH is too low. Your current pH level is 7.71. Your pH is too low. For the long term health of your fish it needs to be slowly increased. The pH of the water is a measure of the balance between the Hydrogen (H+) and Hydroxide (OH) ions in the water. 7 on the scale is considered neutral and below this it is called acid; above 7 and we call it base (or alkaline).

Possible Causes:

Insufficient water changes or the water being used is very low pH. Feeding levels are too high and waste levels have built up including decaying plant matter. There may be a lack of buffering capacity (KH) in the water. Have chemical products or phosphate removers been used recently. If you have a heavily planted tank you maybe be adding too much carbon dioxide (CO2). Oxygen is used by bacteria fish and plants at night, as it is used CO2 is created and can lower pH if it can not be exchanged quick enough at the waters surface.

Suggested Actions:

You may want to consider taking small steps to increase the pH level. Increasing pH should be done slowly to ensure the health of the fish. Try performing a 20% water change using dechlorinated water of a higher pH. Repeat this every 24 hours until the desired pH level is reached. We also recommend adding some buffers to raise the carbonate hardness (KH). pH can be raised by adding small amounts of dolomite chips or crushed coral directly to the aquarium or filter, this will also raise the general hardness (GH). Ensure you have sufficient circulation and oxygenation exchange. Add aeration if needed.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έρχονται κανονικά Βαγγέλη αν και έχει λήξει η κάρτα εδώ και 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα (30η μέρα), στο Dashboard η ένδειξη για την λειτουργία της κάρτας εμφανίστηκε με κόκκινο θαυμαστικό....πράγμα που σημαίνει κάποιο πρόβλημα.... ίσως ότι ξεπέρασε τα όρια, αλλά μπορεί να θέλει και καθάρισμα.

post-13206-0-24692900-1347518012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι του seneye προφανώς θα έχετε παρατηρήσει τις αλλαγές που έγιναν στο Dashboard.

Νομίζω ότι είναι πιο πρακτικό και εύχρηστο !!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός να αντικαταστήσω την κάρτα, όχι ότι άλλαξε κάτι στις μετρήσεις, αλλά μη βάλω μέσα και την εταιρία !!! :P

Όταν άνοιξα τη συσκευή για καθάρισμα είχε γίνει κατοικία για 5-6 κοπίποδα και ένα σκουλήκι θρονιασμένο στο φωτοκύτταρο του pH

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...