Jump to content

Seneye Monitor…. Ένα Πολυεργαλείο Στο Ενυδρείο Μας


Recommended Posts

Και εγω , και εγω..... χιιχιχι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 317
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να υπάρχει εδώ για όποιον το χρειαστεί ...

seneye.ico

Τοποθετήστε το αρχείο seneye.ico στον φάκελο του προγράμματος, συνήθως: C:\seneye\, μετά δεξί κλικ στην συντόμευση του προγράμματος που υπάρχει στην επιφάνεια εργασίας και επιλογή στις "ιδιότητες", κατόπιν "αλλαγή εικονιδίου" και "αναζήτηση" και θα ανοίξει ο φάκελος που είναι εγκατεστημένο το πρόγραμμα. Από εκεί επιλέγουμε το seneye.ico, μετά "άνοιγμα" και "οκ", "οκ"

Άρα έχουμε και άλλους άρρωστους εδώ.. ησύχασα που δεν είμαι ο μόνος!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται...... :bigemo_harabe_net-111: .....και με πολυ πυρετο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είμαστε κάτοχοι των συσκευών Seneye θα πρότεινα όταν μας δημιουργείται κάποια απορία η οποία ναι μεν "λύνεται" από εμάς τους ίδιους αλλά σε θεωρητικό επίπεδο, να στέλνουμε e-mail στην εταιρία για να μας δίνει πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Και τις 4-5 φορές που επικοινώνησα οι απαντήσεις ήταν άμεσες.

Παράδειγμα... δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί η κάθετη κίτρινη γραμμή της τρέχουσας χρονικής περιόδου, άλλες φορές βρίσκεται στο κέντρο του κάθε διαγράμματος, δίνοντας έτσι και περιθώριο στα δεξιά για τις προβλέψεις, ενώ άλλοτε είναι τελείως δεξιά !!!

Μια ακόμη απορία είναι η ένδειξη "not a Kelvin" Οι οδηγίες αναφέρουν ότι δεν εμφανίζονται νούμερα Κ όταν βρίσκονται έξω από τα όρια του φωτόμετρου, αλλά το χρώμια στο υπόβαθρο της ένδειξης την μια γίνεται κόκκινο, μια κίτρινο ή μπλε και άλλες πάλι άσπρο !!!

post-13206-0-26559900-1343737291_thumb.jpg

Μπορεί κάποιος να αναλάβει να κάνει αυτές τις ερωτήσεις?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύτηκα σήμερα από το Πλαίσιο (με 10 ευρώ) USB καλώδιο των 5 μέτρων με Reapeter και δουλεύει μια χαρά το σύστημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα στη συσκευή το εξής:

Η ένδειξη στάθμης δεν έχει άμεση ανταπόκριση στο πρόγραμμα.

Υποθέτω πως ο αισθητήρας θα παραμένει υγρός (για κάποιο χρονικό διάστημα), ακόμη και αν αφαιρεθεί η συσκευή από το νερό, αλλά νομίζω ότι είναι μικρό το κακό τη στιγμή που δεν υπάρχει άμεσος συναγερμός ειδοποίησης για αυτή τη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AlexandrosQV

Δεν ειναι πολυ φθηνο για τις μετρησεις που κανει; Πολυ καλο εξαρτηματακι!!

Έγινε επεξεργασία - AlexandrosQV
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής στον ένα μήνα λειτουργίας του δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα...

Σε 4 μέρες λήγει και η συνδρομή μου, οπότε θα συγκρίνω τις μετρήσεις, αλλά και τις παροχές της εταιρίας με ληγμένη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα παρατήρησα κάτι και σήμερα το επιβεβαίωσα...

Χρειάστηκε να κλείσω τον υπολογιστή για κάποια ώρα, οπότε δεν λειτουργούσε και το Seneye, αλλά όταν συνδέθηκε και πάλι, μεταφέρθηκαν στον υπολογιστή τα δεδομένα που είχε καταγράψει όσο ήταν αποσυνδεδεμένο.

Πιθανόν να υπάρχει στο εσωτερικό της συσκευής κάποια επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

.........Παράδειγμα... δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί η κάθετη κίτρινη γραμμή της τρέχουσας χρονικής περιόδου, άλλες φορές βρίσκεται στο κέντρο του κάθε διαγράμματος, δίνοντας έτσι και περιθώριο στα δεξιά για τις προβλέψεις, ενώ άλλοτε είναι τελείως δεξιά !!!......

Σ αυτή την απορία που εξέθεσα παραπάνω, έλαβα την απάντηση από την εταιρία....

Η κίτρινη γραμμή αντιπροσωπεύει την χρονική περίοδο "του τώρα" ή της τελευταίας ανάγνωσης.

Η θέση στην οποία βρίσκεται εξαρτάται από τα πόσα δεδομένα υπάρχουν (στο ιστορικό) ή και αν είναι σε θέση ο server / λογισμικό να προβλέψει τα δεδομένα.

Το κουμπί "Reset Dashboard” δεν θα διορθώσει / επαναφέρει το "πρόβλημα"

​Βάση της απάντησης κατάλαβα ότι μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας από τον server αυτή τη περίοδο, γιατί από ιστορικό σε μένα υπάρχει τουλάχιστον ενός μήνα!!!

Στο δικό σας σε ποιο σημείο βρίσκεται?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μπαταρια γιαυτο και σου λεει στην αρχη να το συνδεσεις μια ωρα τουλαχιστον στο pc !

Οσο για την γραμμη εμενα καποιες φορες ειναι στο τελος αλλες ομως ειναι στην μεση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παρόλο που τα είχα διαβάσει για την μπαταρία το είχα ξεχάσει.

Αυτό με την γραμμή του χρόνου είναι περίεργο όντως... αν ήταν πρόβλημα του server, θα έπρεπε να είναι σε όλους τους συνδρομητές

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω άλλη απορία, το κόκκινο φωτάκι του ph πρέπει να ανάβει συνέχεια στην συσκευή; Το λέω γιατί ενώ είναι σε φυσιολογικά όρια το ph μου ( τώρα είναι 8.18 ) συνεχίζει να είναι αναμμένο το λαμπάκι, κανονικά δε ανάβει όταν είναι σε μη φυσιολογικά επίπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ανάβει μόνο όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυξομειώσεις.

Το έχω παρατηρήσει και σε μένα, παρόλο που είμαι μέσα στα όρια. Έκανα καθαρισμό των αισθητήρων και λειτούργησε κανονικά μετά, αλλά δεν γνωρίζω αν ήταν αυτός ο λόγος τελικά.

Στείλε ένα e-mail στην εταιρία με την απορία σου (και δικιά μας), συνήθως απαντάνε αυθημερόν.

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έστειλα την απορία μου σχετικά με αυτό που ανέφερα παραπάνω σε email στην εταιρεία και η απάντηση ήρθε γρήγορα όπου είναι αυτή

Hi Gregory,

Occasionally the device can have an out of date 'profile' so the upper and lower limits will not be saved correctly.

The simplest way to check that this is correct is to keep the seneye connect running and unplug the device from the USB. If you then plug it back in to the computer and wait for an hour it should clear. If not...

If you can then have a look in your c:\seneye folder and see if you have more than 1 file in the folder with your E-mail address as the file name.

If you have more than 1 please delete all of them and then restart the seneye connect. You will be asked for you E-mail address again but this should clear any reference to high and low limits.

If you then plug your device back and please see if that clears it.

If not, please let me know and we will look into it further.

Best regards,

seneye support.

Μετάφραση από google

Γεια σου Γρηγόρη,

Περιστασιακά, η συσκευή μπορεί να έχει ένα από τα «προφίλ» ημερομηνία έτσι ώστε τα ανώτατα και κατώτατα όρια δεν θα πρέπει να αποθηκεύονται σωστά.

Ο απλούστερος τρόπος για να ελέγξετε ότι αυτό είναι σωστό είναι να διατηρηθεί η σύνδεση seneye λειτουργήσει και αποσυνδέστε τη συσκευή από τη θύρα USB. Εάν στη συνέχεια συνδέστε το πίσω στον υπολογιστή και περιμένετε για μία ώρα θα πρέπει να καθαρίσει.

Αν δεν ...

Αν μπορείτε να έχετε στη συνέχεια μια ματιά στον κατάλογο C: \ φάκελος seneye και δείτε αν έχετε περισσότερους από 1 αρχείο στο φάκελο με E-mail σας και το όνομα του αρχείου.

Αν έχετε πάνω από 1 παρακαλώ διαγράψτε όλα αυτά και στη συνέχεια κάντε επανεκκίνηση του seneye σύνδεσης. Θα ερωτηθείτε για σας e-mail και πάλι, αλλά αυτή θα πρέπει να ξεκαθαρίσει κάθε αναφορά σε υψηλά και χαμηλά όρια.

Εάν συνδέσετε τη συσκευή σας, στη συνέχεια, πίσω και δείτε αν αυτό καθαρίζει.

Αν όχι, παρακαλώ ενημερώστε με και θα εξετάσουμε περαιτέρω.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

seneye υποστήριξη.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το ολο θεμα! ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το Ph το εχει κανει και εμενα! Απλα εβγαλα το usb για λιγο και το ξαναεβαλα .Ειχα κλειστω βεβαια το προγραματακι του στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κλειστό εδώ και καμμιά ώρα και θα το βάλω σε λίγο να δω πως θα τα πάει, καθάρισα και τους αισθητήρες και θα δείξει, ελπίζω να μην μου βγήκε ελαττωματικό.

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίστηκα λίγο για τον εξελληνισμό στο περιβάλλον χρήσης του προγράμματος, αλλά έκανα μισές δουλειές !!!

Μέσα στο φάκελο εγκατάστασης, υπάρχει το αρχείο "captions.csv", όπου στην ουσία είναι ένα αρχείο κειμένου που περιλαμβάνει τα μενού του προγράμματος στην αγγλική γλώσσα. (υπάρχουν και άλλα αρχεία με αυτή τη κατάληξη για ισπανικά, γαλλικά, ιταλικά, γερμανικά)

Μετέφρασα μερικές λέξεις και ενώ κάποιες τις εμφανίζει στα μενού του προγράμματος ελληνικές, κάποιες άλλες τις βγάζει.. μπαρμπόυσταλα !!!

Προφανώς έχει να κάνει με την κωδικοσελίδα χαρακτήρων που αναγνωρίζει το ίδιο το πρόγραμμα, αλλά οι γνώσεις μου σταματούν μέχρι εδώ....

Τουλάχιστον προσπάθησα !!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το σκεφτόμουνα να στείλω και ένα email για να να τους προτείνω να έχει και την ελληνική μέσα στο μενού με τις γλώσσες, δεν στέλνουμε όσοι έχουμε τις συσκευές να αρχίζουν σιγά σιγά να το σκέφτονται να την βάλουν στο άμεσο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

H μετάφρασή του είναι κάτι πολύ απλό, το "πρόβλημα" επικεντρώνεται στην αναγνώριση των ελληνικών χαρακτήρων σε ορισμένα μενού.

Κατέβασα και έναν scv editor, αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα...

Κάποιος που κατέχει απ αυτά ρε μάγκες?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη όλα αυτά τα προγράμματα είναι εγκατεστημένα σε τσιπακια ROM (Read Only Memory) κ το τσιπάκι που "οδηγεί" την οθόνη είναι ξεχωριστό. ο μόνος τρόπος είναι να flashαριστει η ROM πράγμα δύσκολο για ένα τέτοιο εργαλείο. Πιθανόν ότι έγραψες στα ελληνικά, μετά από ένα reboot να χαθούν. Εκτός κ αν τα αρχεία αυτά είναι σε flash memory κ τα διαβάζει κάθε φορά μετά από reboot. Βασικά νομίζω πως αφού μπορείς να τα μεταφράσεις άρα ξέρεις κ τι σημαίνουν.. οπότε δε βλέπω τον λόγο να μπείτε σε τέτοια διαδικασία που κατά την γνώμη μου δεν έχει τύχη ..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μαιλ στην εταιρία για την προσπάθεια μας να το μεταφράσουμε και περιμένω απάντηση.

Αυτό με την ROM, θα μπορούσε να είναι και έτσι, αλλά ας περιμένουμε και την απάντηση της και πράττουμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο άμεσο μέλλον η εταιρία εχει σκοπο να προσθέσει τις μετρήσεις του KH , PO κ.α..... όπου θα χρειαστεί κάποια αναβάθμιση για να το κάνει αυτό , θα είναι εύκολο πιστεύω να μας παραθέσει κάποια rom να την βάλουμε με τις όποιες αλλαγές! Το όλο μηχάνημα έχει την λογική του bios του υπολογιστή με e-prom .

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...