Jump to content

Seneye Monitor…. Ένα Πολυεργαλείο Στο Ενυδρείο Μας


Recommended Posts

Κάθε μήνα πρέπει να αγοράζεις μια καρτούλα που είναι εμβαπτισμένη ώστε να διαβάζουν οι αισθητήρες της συσκευής τα ποσοστά αμμωνίας και pH

Η κάρτα ενεργοποιείται με έναν κωδικό αφού τοποθετηθεί στη συσκευή, παρέχοντας σου και τις υπόλοιπες υπηρεσίες της εταιρίας για έναν μήνα.

Δεν ανανεώνεις τους αισθητήρες, αυτοί βρίσκονται μόνιμα μέσα στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 317
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυο-τρεις μέρες πριν μου ήρθαν ειδοποιήσεις στο κινητό ότι λέγει η κάρτα μου, η οποία έληξε σήμερα... θα παρατηρήσω πόσο αξιόπιστες παραμένουν οι μετρήσεις και για πόσο διάστημα μετά τη λήξη της.....

Ο κατασκευαστής δίνει ένα περιθώριο 5 ημερών... από εκεί και πέρα αναμένουμε τις παρατηρήσεις τόσο στην αξιοπιστία των μετρήσεων όσο και των ειδοποιήσεων...

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι αυτές οι καρτουλες είναι μια πιο εξελιγμένη έκδοση αυτόν της seachem για αμμώνια και για ph!

Αυτός είναι και ο ο λόγος που οι κάρτες χρειάζονται αλλαγή, η συνδρομή αφορά καθαρά θέμα υποστήριξης για της παροχές που σου προσφέρει η εταιρία!

Πάντως το μηχάνημα φαίνεται να είναι εξαιρετικά αξιόπιστο και χρήσιμο και αν η εταιρία προχωρήσει και στην αναβάθμιση του με περισσότερες μετρήσεις τότε πιστεύω ότι θα είναι το τέλειο βοήθημα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση από την Seneye για τους ελληνικούς χαρακτήρες....

Hi Aiolos,

The current version of the seneye connect is limited to simple characters. As you quite rightly pointed out, the system does not allow for some characters. We are currently working on new software that will allow for a complete character set to be read. This will hopefully come out soon.

Best regards,

seneye support

Με λίγα λόγια το υπάρχον λογισμικό έχει κάποιους περιορισμούς στους ελληνικούς χαρακτήρες, και εργάζονται πάνω στο νέο λογισμικό που θα επιτρέπει κάτι τέτοιο για όλους του χαρακτήρες.... υπομονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μου έληξε από χτες.... επάνω στη συσκευή άναψαν τα κόκκινα λαμπάκια για την κάρτα και το pH... της αμμωνίας όχι ακόμη.

Οι ενδείξεις όμως στο πρόγραμμα παραμένουν σωστές σε σχέση με τις άλλες ηλεκτρονικές μετρήσεις..... να δούμε για πόσο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει 5 μέρες (ένα περιθώριο "χάριτος" που δίνει η εταιρία), από τη λήξη της κάρτας, οι ενδείξεις παραμένουν σταθερές και σωστές σε σύγκριση με τα άλλα όργανα μέτρησης και επίσης συνεχίζεται (μέχρι και σήμερα) από τον τον server η λήψη προειδοποιητικών sms και e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Χμ....το περιμενα κατι τετοιο.....για να δουμε την συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δέκατη μέρα σήμερα μετά τη λήξη της κάρτας.

Δεν έχουν διαφοροποιηθεί οι τιμές και παραμένουν "συμβατές" σε σχέση με το ηλεκτρονικό πεχάμετρο.... και αυτή της αμμωνίας.

"Πείραξα" λίγο και τα επίπεδα συναγερμού, οπότε δούλεψαν και τα προηδοποιητικά μηνύματα.

Κερδίζουμε έτσι ένα 10ήμερο... για να δούμε πόσες "ανοχές" υπάρχουν ακόμη !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Καλα παμε....Εμενα τις τελευταιες 2 μερες εχω μεγαλη διαφορα στο ph σε σχεση με το ηλεκτρονικο ! 8,25 το ηλεκτρονικο και 9 το seneye πρεπει να θελει καθαρισμα ε ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πιθανότερο.... έχεις καλιμπράρει καθόλου το Seneye?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια ρύθμιση στο προγραμματάκι του seneye, αυτό που δείχνει τις μετρήσεις που όταν πατήσεις το κάτω δεξιά εικονίδιο της κλειδαριάς και ξεκλειδώσει μετά επιλέγεις το marine και διορθώνεται αυτόματα η μέτρηση του ph, εμένα στην αρχή έδειχνε 8.60 και παραπάνω ή λίγο λιγότερο και καθώς ψαχνόμουν να δω πως θα το φτιάξω μόλις το επέλεξα επανήλθε στα φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο Νίκος Πολυχρονάκης αντιμετώπισε το εξής πρόβλημα.

Έπρεπε να εγκαταστήσει σε έναν υπολογιστή 3 διαφορετικές συσκευές Seneye για την παρακολούθηση αντίστοιχων ενυδρείων.

Λόγω όμως ότι υπήρχε η εγκατάσταση του προγράμματος για την πρώτη συσκευή, τα Windows δεν δεχόταν (και λογικά) μια δεύτερη ή και τρίτη εγκατάσταση του ίδιου προγράμματος.

Περιμένουμε απάντηση/προτάσεις της εταιρίας για το πως θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει αυτο με το marine αλλα χωρις να εχω προβλημα! Απλα το ειχα κανει κλικ!! Καλιμπραρισμα δεν εχω κανει ποτε μιας και δεν ειχα διαφορα με το ηλεκτρονικο! Δυστυχως τωρα δεν μπορω να κανω γιατι το χειριζομαι απο πολυ μακρια.......Θα δω αν μπορεσω να βρω καποιον να το καθαρισει!

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον το θέλει το καθαρισματάκι του στους αισθητήρες, Βαγγέλη είμαι περίεργος να μάθω τι θα γίνει με το πρόβλημα του Νίκου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ !!! αυτό που θα μπορούσε να γίνει χωρίς φυσικά να είναι και το πρακτικότερο, είναι να δημιουργήσει στα Windows λογαριασμούς χρηστών, αλλά θα πρέπει κάθε φορά να εισέρχεται με διαφορετικό λογαριασμό για κάθε ενυδρείο. Δεν λέει όμως.....

Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο λαμπάκι στη συσκευή αναβοσβήνει, ένδειξη ότι η κάρτα θέλει αντικατάσταση, και στο πρόγραμμα η μέρες μετράνε αντίστροφα -10 σήμερα.

Στο dashboard όμως στο ίντερνετ στην ενότητα Last Readings, η ένδειξη καλής λειτουργίας της κάρτας συνεχίζει να δείχνει οκ !! καθώς και όλες οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως Βαγγέλη αν βάλεις καινούρια κάρτα σου αφαιρέσει τις μέρες απο το ενδιάμεσο, δηλαδή σου κάνει απλώς πίστωση; Κάνω μια υπόθεση απλώς χωρίς να γνωρίζω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο.... δεν είναι πιστωτική κάρτα !!! :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Με παραξενεύει που δεν σταματάει στο μηδέν αλλά πάει - 10, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

βρε αθεοφοβοι φτασατε στις 10 σελιδες μπλαμπλα με αυτο το παραμυθι...?χαρα στο κουραγιο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω προμηθευτεί κάρτες seneye+ δεν τα την τοποθετήσω μέχρι που να μου εμφανίσει λάθος ή καθόλου τιμές για pH - αμμωνία... θα το τρενάρω όσο πάει. Κέρδος θα είναι.. άλλωστε μέχρι στιγμής είμαστε "κερδισμένοι" κατά 10 μέρες και αν φτάσουμε τις 15 θα έχουμε 50% κέρδος, καθόλου άσχημα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το εργαλείο όμως Κώστα, προσωπικά με βοήθησε πολύ τις μέρες που έλειπα και αν βάλουν και τις άλλες μετρήσεις που λένε τέλος και τα μπουκαλάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει έτσι όπως το λες Βαγγέλη είμαστε αρχηγοί!!!

Link to comment
Share on other sites

11 σελιδες ......και που εισαι ακομα.... ρεκορ θα κανει και παω στοιχημα !! Η αντιστροφη μετρηση απλα σταματαει απο την στιγμη που θα γινει register η επομενη καρτα! Το ολο κλειδωμα ειναι στο προγραμμα και οχι στην καρτα!(πραγμα που σπαει ευκολα.....) Δεν γνωριζω απο τι υλικα ειναι η καρτα και για ποσο αντεχει το υλικο τις παντως εχω την εντυπωση οτι εχει αλλο ενα μηνα ζωης σιγουρα χωρις το παραμικρο προβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...