Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

παιδια πως γινεται ο διαχωρισμος φυλου στις κιχλιδες red zempra?? :bigemo_harabe_net-82:γιατι θελω να ξεχωρισω τις δικες μου να δω τι ειναι αρσενικες ή θηλυκες ?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι απο πετ σοπ 7-8 εκατοστα και τα λαβιδο 5-6 φαινετε το φυλο τουσ τα εχω κρατισει ως 1 - 2 επισης μπορω να βαλω red zempra ?

O φίλος σου στο pet shop δεν σου είπε οτι είναι 1αρσ και 2θηλ;;Τι το ψάχνεις τότε;;

Για την ιστορία πάντως,δεν υπάρχουν 'σημάδια' που να μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο σε αυτά τα ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινεται ο διαχωρισμος φυλου στις κιχλιδες red zempra?? :bigemo_harabe_net-82:γιατι θελω να ξεχωρισω τις δικες μου να δω τι ειναι αρσενικες ή θηλυκες ?

Ριξε μια ματια παρακατω,συγκρινε τις φωτογραφιες,και βγαλε τα συμπερασματα σου

:)

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1730

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια το ενυδρειο κυλαει υπεροχα βλεπω τα ψαρια καθε μερα να μεγαλωνουν να κυνουνται ελευ8ερα χωρις να κρυβονται μες τις πετρες και χωρις να εχουν αρρωστησει εστω μια φορα., το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι αρχιζει και βγενει η αλγη πανω στις πετρες και στο τζαμι κατω κατω εκει στην αμμο

ειναι κακκη η αλγη ????

:bigemo_harabe_net-69:

ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΛΙΣ ΒΡΕΘΕΙ ΛΙΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλο. Περιμένουμε φωτο. Όχι η άλγη είναι καλη και αποτελεί και τροφη για τα ψαράκια σου. Όσο για το τζαμί κάτω χαμηλά εγω την καθαρίζω με υαλοβαμβακα στη ρουτίνα καθαρισμού του τζαμιου μου. Ο μαγνήτης εκει χαμηλά δεν κάνει δουλεια ασε που κινδυνευεις να πάρει άμμο και να σου γρατζουνισει το τζαμί.

Link to comment
Share on other sites

με υαλοβαμβακα λοιπον κα8αριζει καλα το τζαμι ετσι γιατι εχω ακουσει πως κανει και για το φιλτρο

ισχυει αυτο που λεω????

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για υαλοβαμβακα εννοούμε το ενυδρειακο βαμβάκι ή αλλιώς filterwool..προς αποφυγή λαθος κατανόησης,που προφανώς απευθύνεται για χρήση στην φιλτρανση..

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πούμε αν είναι καλή ή οχι η αλγη, κανονικά θα επρεπε πρωτα να την δούμε..........ισως είναι και κυανό...και αφαιρώντας το με σφουγγάρι μονο ζημιά μπορεις να κάνεις......

Link to comment
Share on other sites

και ναι το θηλυκο labidochromis ειναι μπουκωμενο :bigemo_harabe_net-64: αναμενονται φωτογραφιες το σαββατοκυριακο γιατι πνιγωμε στην δουλεια :bigemo_harabe_net-134::headonwall::angylaw::rasp:

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε κανένα κολπάκι για να αποσπάσω την προσόχη των ψαριών μου να μην μου τσιμπολόγανε συνέχεια τις vallisneries ?? γιατί συνέχεια τις δαγκώνουν :bigemo_harabe_net-126: κάνουν πως τις τρώνε αλλά μετά τις φτυνούνε!!! :bigemo_harabe_net-75: ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΙΣΕΣ ΟΙ VALLISNERIES!!! :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο! συνηθως τσιμπαν αυτες που ειναι κοντα στις φωλιες τους, αν τις εμποδιζουν! αν θες μετακίνησε τες και μπορει να μην τις πειραξουν! ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες το εχω παρατηρησει και εγω εκει καθεται τις περισσοτερες φορεσ η μπουκωμενη μου θηλυκια καθως και αλλα ζευγαρακια που εχω στο ενυδρειο μου ! θα τισ μετακινησω τις vallisneries και θα προσθεσω και αλλεσ αναμενονται φωτογραφιες γιατι εχω χασει το κινητο μου και τωρα πηρα καινουργιο και μεχρι να το μαθω θα παρει μια δυο μερες ! απο πετρες θα βαλω και αλλες γιατι τις θεωρω λιγες ειναι ενα κεντρικο νταμαρι στο κεντρο που μεσα απο αυτο αναδυονται πρασινεσ φυσαλιδες!

ποσες μερες κραταει το μπουκωμα του ψαριου μεχρι να βγουν τα μικρα ?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες εμενα το ph μου ειναι 8,2 πιστευω πως ειναι καλα καθως επισης η ψαροσυνθεση μου ειναι ενταξει??

μεχρι στιγμησ στο ενυδρειο εχω 3 labido 1-2 Kai 3 red zempra 1-2 kai electric blue achli 1-2 kai 3 xystichromis 1-2 πως σασ φαινεται η ψαροσυνθεση μου ????? δοξα το θεο καυγαδες δεν εχω !

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην φιλε μου τα xystichromis καλο θα ηταν να φυγουν! ειναι απο την λιμνη βικτορια!

τα αλλα 2 χαρεμια mbuna που εχεις ειναι παμφαγα οποτε θεωρητικά θα μπορουσαν να συγκατοικήσουν με haps αλλα καποια ήρεμα του ειδους και σε εναλογο ενυδρειο οπως οι aulonocara(οχι ακριβως haps)! εχω μια ενσταση για το electric blue που λες γιατι δεν φημίζεται για τον ήρεμο χαρακτηρα του και ειναι απο τα βαρβατα haps! τι διαστασεις εχει το ενυδριεο σου θυμησε μου?

εγω θα κρατουσα τα mbuna! η βικτοριανες και τα haps θα φευγανε και ή θα μεγαλωνα τα χαρεμια σε 3-4/1 και θα αφηνα να εκραγει το ενυδρειο απο γεννες( :P ) ή θα εβαζα ακομα ενα χαρεμι mbuna(αναλογα τι διαστασεις εχει το ενυδριεο σου!)! :D

απο εκει και περα εσυ κρινεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι στην φωτογραφία δεν είναι το δικο μου . Το δικό μου έχει πτερυγια κίτρινα και κόκκινα

Link to comment
Share on other sites

Ολο αναμενονται φωτογραφιες.Θα ανεβασεις καμια να τα δουμε;

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αύριο γιατι είμαι εκτός σπιτιού αυτή την στιγμή αύριο κατα το μεσημέρι θα ειναι έτοιμες ta xystichromis γιατι πειράζουν ;;:) να ειναι στο ίδιο ενυδρειο ;;:)

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην φιλε μου τα xystichromis καλο θα ηταν να φυγουν! ειναι απο την λιμνη βικτορια!

τα αλλα 2 χαρεμια mbuna που εχεις ειναι παμφαγα οποτε θεωρητικά θα μπορουσαν να συγκατοικήσουν με haps αλλα καποια ήρεμα του ειδους και σε εναλογο ενυδρειο οπως οι aulonocara(οχι ακριβως haps)! εχω μια ενσταση για το electric blue που λες γιατι δεν φημίζεται για τον ήρεμο χαρακτηρα του και ειναι απο τα βαρβατα haps! τι διαστασεις εχει το ενυδριεο σου θυμησε μου?

εγω θα κρατουσα τα mbuna! η βικτοριανες και τα haps θα φευγανε και ή θα μεγαλωνα τα χαρεμια σε 3-4/1 και θα αφηνα να εκραγει το ενυδρειο απο γεννες( :P ) ή θα εβαζα ακομα ενα χαρεμι mbuna(αναλογα τι διαστασεις εχει το ενυδριεο σου!)! :D

απο εκει και περα εσυ κρινεις... :D

Ναι αύριο γιατι είμαι εκτός σπιτιού αυτή την στιγμή αύριο κατα το μεσημέρι θα ειναι έτοιμες ta xystichromis γιατι πειράζουν ;; :) να ειναι στο ίδιο ενυδρειο ;; :)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρειου μου ειναι 1,20 φωτογραφίες είπαμε αύριο και η Αλλη λίμνη που ειναι τα xystichromis σε τι εμποδίζει στο να συγκατοικησουν με τα δικά μου ;;:)!

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην μπερδευουμε ψαρια διαφορετικων βιοτοπων

:)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες εμενα το ph μου ειναι 8,2 πιστευω πως ειναι καλα καθως επισης η ψαροσυνθεση μου ειναι ενταξει??

μεχρι στιγμησ στο ενυδρειο εχω 3 labido 1-2 Kai 3 red zempra 1-2 kai electric blue achli 1-2 kai 3 xystichromis 1-2 πως σασ φαινεται η ψαροσυνθεση μου ????? δοξα το θεο καυγαδες δεν εχω !

Το ψάρι στην φωτογραφία δεν είναι το δικο μου . Το δικό μου έχει πτερυγια κίτρινα και κόκκινα

πατα στο google την ονομασια ψαριου που μας εδωσες και θα δεις ποιο θα σου βγαλει φιλε μου!(βεβαια ολα αυτα δεν θα γινοντουσαν αν ανεβαζες μια φωτο)αν θες κανε μια ερευνα να δεις πιο ψαρι εχεις, θα μας βοηθησει πολυ! :)

τωρα για τα βικτοριανα σου! οταν λεμε "δεν γινεται" εννοουμε οτι "θα ηταν καλυτερο να ΜΗΝ"! ενας λογος ειναι οτι προερχεται απο αλλη λιμνη!τι σημαινει αυτο? αλλος βιοτοπος! για να καταλαβεις μπορει πανω κατω οι συνθηκες του νερου να ειναι ιδιες αλλα τα mbuna ζουν σε πετρώδης περιοχες με αμμο και ελαχιστα εως καθολου φυτα, ενω οι βικτοριανές σου ζουν σε περιοχες με λασπώδη βυθο και με μεγαλες εκτασεις φυτων! οποτε καταλαβαινεις το να κανεις ενα aquascape που να ικανοποιει ολα τα ψαρια ειναι πολυ δυσκολο εως ακατόρθωτο! επισης προκειται για μικροσωμη κιχλιδα σε σχεση με τις mbuna! ειναι τσαμπουκας αλλα θα τα βρει δυσκολα με τα διαολια!το πιο πιθανο ειναι οταν αρχισουν οι γεννες να μαζεψει πολλες!!

αν συνεχισεις την ιδια ψαροσυνθεση θα εχεις θεμα και με την διατροφή, αφου οι mbuna που εχεις ειναι παμφαγες, το hap σαρκοφαγο και οι βικτοριανες φυτοφαγες!

η καλυτερη λυση αν θες την γνωμη μου ειναι να κρατησεις τα Mbuna, να μεγαλωσεις τα χαρεμια αν θες σε 3-4/1 και να γουσταρεις γεννες και παιχνιδια και οχι τρομαγμενα, ταλαιπωριμενα ψαρια! ;)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...