Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

...θα πρέπει να προμηθευτείς το γρηγορότερο υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά για να μπορεσουμε να συνεχισουμε!

..ή αν δεν θες να ξοδευτείς,να πηγαίνεις λίγο νερό απτο ενυδρείο σου στον 'φίλο' σου στο pet city!Σίγουρα θα μπορεί να σου κάνει μετρήσεις με υγρά τεστ δωρεάν ή με πολύ μικρό κόστος(δεν ξέρω κατα πόσο σε βολεύει βέβαια αυτό)

Πάντως το τεστ της αμμωνίας και ειδικά ένα τεστ νιτρικών σίγουρα θα σου χρειαστούν καθόλη την ενασχόληση σου με το χόμπι..

Τα stick που σου πούλησαν,sorry που θα στο πω,αλλά ήταν μία λάθος αγορά...και αυτό γιατίιι;;Γιατί δεν ρώτησες..... :bigemo_harabe_net-55:

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι όντως τα τεστ είναι αυτα και επειδή δεν θέλω να ξοδεύτω θα πάω νερό στο πέτ σίτι που θα μου το κάνουν δωρεάν !!:) όντως Βαγγέλη πολυ αποτυχειμενη αγορά αλλα βρέθηκε η λύση :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να αποφύγεις το έξοδο μιας και μετρήσεις θα χρειάζεται να κάνεις συχνά πυκνά για τον πρώτο καιρό και δεν σε βλέπω να πηγαίνεις κάθε λίγο και λιγάκι εκεί να σου κάνουν!

Καλύτερα να προσπαθήσεις να τα αγοράσεις έτσι ώστε να τα έχεις πάντα διαθέσιμα!

Οι τιμές τους δε δεν είναι και τόσο εξωφρενικές!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

οχι μπορω να πηγαινω γιατι μενω διπλα απο το πετ σιτυ και μπορουν να μου κανουν δωρεαν οσες μετρησεις θελω μονο σημερα δεν εκανα γιατι πηγε πριν απο εμενα ενασ τυπος με καμια 15 δειγματα και τελειωσε ολα τα τεστ και μου λεει πως ειτε το απογευμα ειτε αυριο το πρωι θα εχει τεστ και οι τιμες του ειναι ακριβες για αμωνια για πχ για νιτρικα για νιτρωδη και για τα υπολοιπα κανει 18 ευρω το καθενα και ολα μαζι κοστιζουν καμια 80αρια ευρω και για τη δεδομενη στιγμη ειναι πολλα προτιμω να πηγαινω καθε μερα στο πετ σιτυ να μου κανουν εκεινη το τεστ !!! :bigemo_harabe_net-64: κατι αλλο που θελετε να με συμβουλεψετε ??? :bigemo_harabe_net-64: ???

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε, ρίχνε βακτήρια συμφώνα με της οδηγίες χρήσης του σκευάσματος και λίγο τριμμένη τροφή κάθε 2-3 μέρες και επίσης κάνε μετρήσεις ανά 5 μέρες να βλέπουμε πως εξελίσσεται η διαδικασία του κύκλου!

Για τα labido δες εδώ!

Link to comment
Share on other sites

οχι μπορω να πηγαινω γιατι μενω διπλα απο το πετ σιτυ και μπορουν να μου κανουν δωρεαν οσες μετρησεις θελω μονο σημερα δεν εκανα γιατι πηγε πριν απο εμενα ενασ τυπος με καμια 15 δειγματα και τελειωσε ολα τα τεστ και μου λεει πως ειτε το απογευμα ειτε αυριο το πρωι θα εχει τεστ και οι τιμες του ειναι ακριβες για αμωνια για πχ για νιτρικα για νιτρωδη και για τα υπολοιπα κανει 18 ευρω το καθενα και ολα μαζι κοστιζουν καμια 80αρια ευρω και για τη δεδομενη στιγμη ειναι πολλα προτιμω να πηγαινω καθε μερα στο πετ σιτυ να μου κανουν εκεινη το τεστ !!! :bigemo_harabe_net-64: κατι αλλο που θελετε να με συμβουλεψετε ??? :bigemo_harabe_net-64: ???

Ολα σε ενα http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2086

Link to comment
Share on other sites

Χωραει πολυ περισσοτερα απο 12.Το θεμα ειναι αν θελεις ενυδρειο η κονσερβα,η τρελοκομειο.

Στρωσε το ενυδρειο,φτιαξε τις τιμες σου στα επιπεδα που πρεπει να ειναι,και τα ψαρια ειναι το τελευταιο που πρεπει να ασχοληθεις.

Προτασεις και ειδη ψαριων πολλα για να διαλεξεις.ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωραει πολυ περισσοτερα απο 12.Το θεμα ειναι αν θελεις ενυδρειο η κονσερβα,η τρελοκομειο.

Στρωσε το ενυδρειο,φτιαξε τις τιμες σου στα επιπεδα που πρεπει να ειναι,και τα ψαρια ειναι το τελευταιο που πρεπει να ασχοληθεις.

Προτασεις και ειδη ψαριων πολλα για να διαλεξεις.ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ!!!!!!

Ναι, αυτό που σου λέει ο Δίας πρέπει να το κοιτάξεις!

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε πρωτα θα φτιαχτει το ενυδρειο θα στρωθει και μετα η ψαροσυνθεση το ενυδρειο το θελω να ειναι ευρυχωρο για τα ψαρια δεν θελω ουτε ψαρια σουπα ουτε κονσερβα ουτε τρελοκομειο και επισης θελω να ειναι ανετο και για αναπαραγωγες αν τυχει και πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή τότε και κάνε ότι σου έγραψε ο ebenos στο post #328..

Περιμένουμε τα αποτελέσματα των μετρήσεων σου λοιπόν...

Έλεος ρε Σπύρο....

...

Στρωσε το ενυδρειο,φτιαξε τις τιμες σου στα επιπεδα που πρεπει να ειναι,και τα ψαρια ειναι το τελευταιο που πρεπει να ασχοληθεις.

Προτασεις και ειδη ψαριων πολλα για να διαλεξεις.ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

18 σελ για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου,αληθεια τι τροφές έχεις;

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

αγορασα σημερα την jbl novo for malawi σε στικερακια και θα παρω και κατεψυγμενη τροφη οταν μπουν με το καλο τα ψαρια :bigemo_harabe_net-64: γιατι δεν ειναι καλη??? :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

18 σελ για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου,αληθεια τι τροφές έχεις;

Kαι ακόμα δεν ξέρουμε αν ξεκίνησε..

αγορασα σημερα την jbl novo for malawi σε στικερακια και θα παρω και κατεψυγμενη τροφη οταν μπουν με το καλο τα ψαρια

Δεν νομίζω να μπορούν να την φάνε αυτή την τροφή μικρά ψάρια..νομίζω λέει πάνω για πόσα εκατοστά ψαριών είναι!!

Επίσης κοίτα πιο πολύ σε flakes...αλλά είναι επίσης πολύ νωρίς να αγοράζεις τροφές.....

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

εριξα τροφη 2-3 στικερακια για κιχλιδες

Όπα Σπύρο, μη ρίχνεις στικς, να ρίχνεις flakes και να τα θρυμματίζεις με το χέρι σου! Δεν κάνει να μένει η τροφή και να αποσυντίθεται στον βυθό!

Όσα στικς έχεις ρίξει ψάρεψε τα και βγαλτα από το ενυδρείο!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ μέσα στην άλλη βδομάδα τον κόβω με ψάρια στο φουλ,τουλάχιστον οι τροφες που θα έχει να ειναι οι σωστές.

Aν το κάνει αυτό κακό του κεφαλιού του...

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω μια @$@#$ ?

βλεπω στο προφιλ σου οτι εισαι Αθηνα ....

κανε ενα κοπο αυριο - μεθαυριο και ελα Αγια Βαρβαρα να σου δωσω μπολι απο το ενυδρειο με τα labido που εχω και τρεχει αρκετο καιρο και τελειωνει εκει η ιστορια :)

Link to comment
Share on other sites

Geosid του είπα και εγω για μπολι στην αρχή αλλα προτίμησε να ξεκινήσει με βακτήρια..οπως λογικά θα του πρότεινε ο τύπος απτο pet city!

Και τωρα θα είχε ήδη ψάρια μέσα..και ίσως οι 19 σελίδες να ήταν....10!ισως;!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γινεται να βγαλω το νερο απο το ενυδρειο και να ξαναξεκινησω με μπολι αν και αργα πλεον γινετε ???? εχει αυτος ο φιλος που θα μου δωσει τα labido μου ειπε για να μην ταλαιπωρουμε πως μπορει να μου δωσει μπολι γινετε να το κανω αυτο ???? σε ευχαριστω geosid για την προσφορα σου :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται, δεν χρειάζεται να βγάλεις το νερό από μέσα απλώς ανοίγεις το φίλτρο σου και προσθέτεις το στρωμένο βιολογικό υλικό που θα σου δώσουν!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέτεις σιγά σιγά τα ψάρια σου σε χαρέμια, ανά 5 μέρες κάθε χαρέμι περίπου και καλό θα ήταν και για μερικές μέρες ακόμα να προσθέτεις και υγρά βακτήρια!

Link to comment
Share on other sites

εγώ για να σιγουρευτώ ότι έπιασε το μπόλι θα συνέχιζα για 2 μέρες αφότου έβαζα μπόλι να ρίχνω τροφή και να κάνω μετρήσεις.

αν μου έδιχναν ότι

nh3/nh4 0

no2 0

και no3 >0

θα έβαζα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...