Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

Ποια η διαφορά κανονικού με ζωντανού;

Δηλαδή στην φύση θα δεις κοραλι σε λίμνη;Μήπως εννοείς κοχύλι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οχι κοραλι γιατι ειναι πολυ αιχμιρο και τα ψαρια θα αποκτησουν πολλες πληγες..το εχω δοκιμασει στο παρελθον.. μια χαρα εισαι ετσι οπως το βλεπω εγω... τα φυτα ισως να εχουν προβλημα στο μελλον οταν μεγαλωσουν τα ψαρακια αλλα οκ...

Link to comment
Share on other sites

vag αυτο το κλασικο που πουλανε εξω λεει ρε σι για ομορφια..

Link to comment
Share on other sites

Το κοραλλι δεν το βάζω με τίποτα τα θέλω τα ψαράκια σε ευχαριστω Κουμαν για τα καλά σου λόγια

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορεις να βάλεις μέχρι 3 χαρεμια το πολυ και με προσοχή..

Και οτι ψάρι στο ενυδρειο θα μπει μετα απο 2-3 βδομάδες..οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που λες και πιστεύω ότι θα βάλω 4 labido 4 pseuthotropheus KAI 4 aulonacara ????? Mπόρω ;;;; Για τα αυλονακαρα μπορω να τα βάλω η είναι απο απο άλλη λίμνη ;;;;:)

Link to comment
Share on other sites

Και τα aulonacara απο την λίμνη Malawi ειναι αλλα ανοικουν σε άλλη κατηγορία..δεν ειναι πετροψαρα σαν τα mbuna!Δεν χρειάζονται (τόσες)πέτρες..προτιμούν άπλα για κολύμπι και ειναι κυνηγοί,οπότε κ σαρκοφαγα!!Γιαυτο και απαιτούν μεγαλύτερα ενυδρεια..

Θα σου πρότεινα να αρκεστεις μόνο σε mbuna σε αυτο το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

ναι καλητερα πηγενε στα 2 πρωτα ειδη που αναφερες! ωραιους χρωματισμους και συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

Οκ για αρχή αυτά τα δυο είδη που είπα που μου αρέσουν και πολύ κι όλας και βλέπουμε πως θα παει το ενυδρειο και αν είναι πρόσθετω και ένα είδος ακόμα παράδειγμα aulonacara !!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Nimbochromis venustus εχω οσα θες αλλα δεν το προτηνω,,, πολυ επιθετικα και αν μπουν πρεπει ναμπουν μονα τους σε τοσα λιτρα ηδικα,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβουμε,έβαλες μια στρώση πέτρες,έριξες την άμμο και μετά τις υπόλοιπες πέτρες;

Αν το έκανες έτσι απλά έχασες τις κρυψώνες που θα σχηματίζονταν στην κάτω στρώση γιατί η άμμος

κάλυψε τα πάντα.Ελπίζω να έκανες την κατασκευή αρκετά σταθερή.Αν θες μπορείς να κολλήσεις τις

πέτρες με εποξική κόλλα για πιο σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τις μεγαλυτερες πετρες κατω ως βαση μετα τις κολλησα με ελαχιστη ενυδρειακη σιλικονη προσθεσα τις υπολοιπες πετερες και αφου πριμενα να στεγνωσει η σιλικονη και εβαλα την αμμο η κατασκευη ειναι πολυ σταθερη και δεν πεφτει με τιποτα ΄τις κρυψωννες δεν τις εχασα τις δειχνει και η φωτογραφια και θα ανεβασω ακομα μια πιο ξεκαθαρη για να φαινονται καλυτερα οι κρυψωνες επισης εχω βαλει φελιζολ ξεχασα να σας το πω

Link to comment
Share on other sites

Άφησες την σιλικόνη να στεγνώσει για τουλάχιστον δύο 24ωρα;;

Επίσης για τα ψάρια ξέχνα τα haps και κοίτα καλύτερα μόνο mbuna...

Link to comment
Share on other sites

εκανα την κατασκευη μου την κολλησα και μετα εριξα την αμμο δεν περιμενα 2 24ωρα αλλα 30ωρες για να μπει το νερο οταν δοκιμασα την σταθεροτητα της κατασκευης μου οι πετρες κυριολεκτικα δεν κουνηθηκαν καθολου υπαρχει καποιο προβλημα???? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις και τις οδηγίες σε ενυδρειακή σιλικόνη νομίζω λέει οτι πρέπει να την αφήσεις 2 24ωρα να στεγνώσει..ελπίζω να μην έχεις κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

συνηθως αν ειναι αρκετα λεπτο το στρωμα σιλικονης ενα 24 ωρο ειναι αρκετο αλλα οσο μεγαλωνει η ποσοτητα τοσο μεγαλωνει ο χρονος αναμονης!ελπιζω να προλαβε να στεγνωσει...τις οδηγιες τις διαβασες?

αν πιστευεις οτι η κατασκευη θα ειναι σταθερη οταν θα αρχισουν να σκαβουν τα ψαρια τοτε οκ!εμεις απο εδω δεν μπορουμε να πουμε κατι με σιγουρια!

να προτεινω και εγω να διαλεξεις μονο απο mbuna για να το χαρεις περισσοτερο το ενυδρειο σου!οι διαστασεις του αν ειναι οντως αυτες που ειπε ο vag ειναι πολυ καλες!!οσο για το φελιζολ εχει γινει μεγαλη κουβεντα, αλλοι το βαζουν αλλοι οχι!κατα την γνωμη μου ειναι για ψυχολογικους περιοσσοτερο λογους, αφου αν στηθουν καλα οι πετρες δεν υπαρχει προβλημα! :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω antlib τις οδηγιες τις διαβασα ειναι της juwel αυτη η σιλικονη μου ειπαν πως ειναι απο τισ καλυτερες και επισης οι οδηγιες εγραφαν 1 24 και πανω εγω το κρατησα 30 ωρες και δεν εβαλα και τοσο πολυ πια εκανα ενα πολυ λεπτο στρωμα προσανατολιζομαι και εγω προς mbuna αλλα και μαμια aulonacara δεν θα με χαλαγε μπορω να βαλω χαρεμακι labido pseuthotropheus kai aulonacara ??? :bigemo_harabe_net-64: ???

Link to comment
Share on other sites

να προτεινω και εγω να διαλεξεις μονο απο mbuna για να το χαρεις περισσοτερο το ενυδρειο σου!

προσανατολιζομαι και εγω προς mbuna αλλα και μαμια aulonacara δεν θα με χαλαγε μπορω να βαλω χαρεμακι labido pseuthotropheus kai aulonacara ???

Χαχαχαχαχα...δεν υπάρχεις ρε Σπύρο!!!Τον ρωτάς για κάτι που σου έχει δώσει ήδη την απάντηση,όπως και όλοι μας..

Link to comment
Share on other sites

οχι λεω απλως μηπως γινοτανε αλλα τελικα τις αφηνω τις aulonacares χαχαχχαχα :bigemo_harabe_net-64:

αρκει να χαρω το ενυδρειο τωρα βρηκα 2 pseuthotropheus μπορω να τα βαλω σε 1 βδομαδα περιπου η πειραζει που θα ειναι 2 μονα τους ?? και δεν θα εχει γινει το στρωσιμο κυκλος του αζωτου ???? ετσι και αλλιως θα προστεθουν καιι αλλα δυο pseuthotropheus μπορω να τα βαλω και τα ψαρακια ειναι αρσενικο και θηλυκο απο οτι μου ειπε ο φιλος μπορω??? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ολο λες οτι μας ακούς αλλα ολο τα ίδια κ τα ίδια ρωτάς...

Τι pseudotropheus βρήκες;Ποιο είδος;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τα έχει ο φίλος εδώ και 6 μήνες .τωρα έμαθα ότι δεν τα θέλει γιατί έχει πολλές συνεχόμενες γεννες .φαίνεται καθόλου το φύλο έστω και ελάχιστα ;;:) ;;; Και με ποιον τροπο;;;:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...