Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

Πρέπει να μπουν αύριο για να κρατήσει το μπόλι την βιολογία του!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κανε και μια μέτρηση πριν βάλεις τα ψαρια..όχι με stick όμως...

Συμφωνώ με οτι έγραψε ο genecr..

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

εγώ για να σιγουρευτώ ότι έπιασε το μπόλι θα συνέχιζα για 2 μέρες αφότου έβαζα μπόλι να ρίχνω τροφή και να κάνω μετρήσεις.

αν μου έδιχναν ότι

nh3/nh4 0

no2 0

και no3 >0

θα έβαζα ψάρια

Αν η ποσότητα είναι επαρκής και το μπόλι ώριμο τότε η βιολογία θα ανταποκριθεί άμεσα γι’αυτο λέμε να το ενισχύσουμε και με επιπλέων βακτήρια!

κανε ομως και ενα τεστ καλου κακου, δεν βλαπτει!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

αν πανε ολα καλα με τισ μετρησεις μου αυριο θα μπουν 3 labido 1-2 σε 5 μερες 3 venustus γεννες προσωρινα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και αν παρουσιαστει καποιο προβλημα τα βγαζωω κατευθειαν αν δεν παροθσιαστει μενουν και σε 11 μερες 3 pseuthotropheus και τελοσ για να μην τσακωνονται συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

αν πανε ολα καλα με τισ μετρησεις μου αυριο θα μπουν 3 labido 1-2 σε 5 μερες 3 venustus γεννες προσωρινα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και αν παρουσιαστει καποιο προβλημα τα βγαζωω κατευθειαν αν δεν παροθσιαστει μενουν και σε 11 μερες 3 pseuthotropheus και τελοσ για να μην τσακωνονται συνεχεια

σορρυ για το χιουμορ, αλλα εχεις προδιαγραψει ποτε θα πανε σχολειο? χιουμορ απλα λογω του ενθουσιασμου σου, χωρις καμια παρεξηγηση.

Αν τα βγαλεις τι θα τα κανεις τα κακομοιρα?

Μια αλλη απορια, αν δεν εβαζες μπολι το ειχες προδιαγραψει ετσι το σεναριο αυτο, ε?

Να τα δεις οπως επιθυμεις ευχομαι. Κατι αλλο ειναι περιττο.

Link to comment
Share on other sites

παμε γερα!!!! μερχι να μπουνε τα ψαρια μεσα θα εχουμε συμπληρωσει 100 σελιδες! σπυρο..ολοι στην αρχη θελαμε πολλα πραγματα και καναμε αρκετα λαθοι στης ψαροσυνθεσεις... ακουσε τα παιδια για να χαρεις καλητερα το χομπι...

Link to comment
Share on other sites

Απτην μία θέλω να γελάσω απτην άλλη τσαντίζομαι και σκέφτομαι να μην ξανναγράψω στο θέμα σου...

Τι είναι αυτά που γράφεις ρε συ;;;

αν πανε ολα καλα με τισ μετρησεις μου αυριο θα μπουν 3 labido 1-2 σε 5 μερες 3 venustus γεννες προσωρινα μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και αν παρουσιαστει καποιο προβλημα τα βγαζωω κατευθειαν αν δεν παροθσιαστει μενουν και σε 11 μερες 3 pseuthotropheus και τελοσ για να μην τσακωνονται συνεχεια

Το αστείο ξέρετε ποιο είναι παιδιά;Οτι θα βάλει τα venustus και θα μας πει ακόμα και μετά από κανα μήνα ''παιδιά όλα πάνε καλά τελικά,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα''..νομίζοντας οτι του λέγαμε και χαζομάρες...

Κάνε ότι γουστάρεις Σπύρο,τουλάχιστον για το θέμα της ψαροσύνθεσης εγώ δεν ξαναγράφω τίποτα στο θέμα σου!Καλή...τύχη.....

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω δεν έχεις τεστ για τα υπόλοιπα. Πως είσαι σίγουρος ότι έστρωσε; Υποθέτω διαβάσες ότι νιτρωδη πρέπει να ναι 0 και νιτρικα μετρήσιμα;

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα νιτρωδη 0 ,,,,gh 7-14>d ,,,,kh 6d,,,,,, ph 8,2,,,,,ci2 0 ,,,,,,,,αμμωνια 0 πιστευω ειναι καλα οι μετρησεις εγιναν με υγρα τεστ ψαρια λεω να μπουν 5 labidochromis KAI 5 pseuthotropheus demasoni η οποιο αλλο ειδος βρω απο pseutho τα labido ειναι ενος φιλου μου τα χαριζει ειναι σε 4 εκατοστα τα pseutho θα αγοραστουν στο ιδιο μεγεθος τα labido ειναι 2 αρσενικα και 3 θυληκα τα pseutho λεω να αγοραστουν στην ιδια αναλογια 2-3 :bigemo_harabe_net-64:

εσεις τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω labido με demasoni θα σου ελεγα να εισα προσεχτικος με τα demasoni. ειναι ιδιαιτερα ψαρια που στρεσαρονται πολυ ευκολα με συνεπεια bloat. κοιτα κ τα θεματα που εχω ανοιξει. Τα labido θα μπουν χαρεμι? ή δεν ξερεις φυλο? Τωρα το ειδα. Μην παρεις 2 αρσενικα.

Οσο για τα demasoni ειναι καλυτερα να μπουν σε κοπαδι >10 και με στησιμο με πολλες πετρες για να μειωσεις την επιθετικοτητα τους. Επισης προσοχη στις τροφες. Μονο φυτικες απο καλες πηγες. Ψαξε σχετικα θεματα με bloat (ασθενεια) να ενημερωθεις. Προς θεου μην τα ριξεις ολα μαζι ή σχετικα συντομα αφου ακομα δεν εχει παρει μπρος η βιολογια σου.

Για μενα βαλε πρωτα τα Labido να βρουν κρυψωνες να δεις πως θα πανε, να αποκτησεις εμπειρια και μετα απο κανα μηνα βαζεις τα υπολοιπα. Να ξερεις βαζουμε πρωτα τα λιγοτερο επιθετικα και μετα τα περισσοτερο γιατι οταν βαλεις κατι αλλο μετα δεν θα το αφησουν σε ησυχια. Επισης με τα demasoni συνηθως δεν μπορεις να προσθετεις ψαρια για να αυξησεις τον αριθμο τους γιατι το πιθανοτερο ειναι να τους επιτεθουν οι παλαιοτεροι κατοικοι.

Οπως βλεπεις τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και θελει διαβασμα και ψαξιμο με τις κιχλιδες...Δεν ειναι τοσο ηρεμες οσο πιστευεις..

Τα labido ειναι χρυση επιλογη..Για αλλα ειδη ας απαντησουν οι εμπειροτεροι.

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει το θεμα σου και το θεματικο της αφρικης σχετικα με το bloat αλλα πιστευω πως 10 demasoni ειναι πολλα και εννοειτε πως θα μπουν τα labido πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Πως ΄πιστεύεις΄ πως ειναι πολλα τα 10;;Απο που έβγαλες αυτο το συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν με αφηνει να δω το βιντεο αλλα απο την εικονα που βλεπω φαινονται υπεροχα να τα χαιρεσαι και επισης ποσα εκατοστα ειναι??????

και καλους απογονους :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αν ναι και κατι αλλο σε 120 λιτρα εχεις 14 demasoni????? μονο αυτο φοβαμαι το ενυδρειο μου να μην γινει ψαροσουπα αν βαλω πολλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω μέσα 14 Demasoni.. Το ενυδρείο 120 λίτρων είναι όμως προσωρινό μια και θα ετοιμαστεί ένα άλλο σε λίγο καιρό.. Βλέπεις δεν προλαβαίνω να αγοράζω panes για την μικρή μου και μένει πίσω το άλλο... Τα ψαρια είναι μικρά 3-4 εκατοστά μονο το ένα ζευγάρι ειναι μεγαλα...

Link to comment
Share on other sites

το ζευγαρι ποσο μεγαλο ειναι??? και μονο αυτο το ζευγαρι κανει τα μικρα τα αλλα που ειναι 3-4 εκατοστα τιποτα ???? γιατι αυτο με προβληματιζει γιατι αυτα που θα εχω θα ειναι 5-6 εκατοστα προς το παρον δεν θα εχω γεννες???και το υπεροχο χρωμα τους ποτε θα το δειξουν μετα απο ποσο καιρο??????

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά(ΝΟ3)= 0...????

Πως το κατάφερες αυτό;Θέλω και εγώ... B)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και όμως NO3 0 μετρημένα με υγρά τεστ και όχι στικ τό πως τα κατάφερα το ξέρει μόνο ο θεός ίσως φταίει το αντιχλωριο που ρίχνω prime λέγεται + τα βακτηρια που ερίχνα για 11 συνεχόμενες μέρες οι μετρήσεις κατα τα αλλα νομίζω είναι καλές οι μετρήσεις μου όσο αναφορά τα ψάρια ποτέ λέτε να τα βάλω ;;;;:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...