Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

Πρεπει ομως να περιμενεις μεχρι να στρωθει δεν μπορεις απλα να βαλεις τα ψαρια μεσα κ να τα εκθεσεις σε τοξικες ουσιες....Απλα υπομονη απο εδω κ περα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με ποιον τροπο θα στρωσεις τελικά;;

Περιμένουμε φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα φελιζολ πέτρες και μετά άμμο όλα είναι υπέροχα κατα την γνώμη μου αν και λίγο θωλα όταν ξεθολωσει θα ανέβασω φωτογραφίες έχω βάλει επίσης 3 vallisneries μια anubia nana και ένα hygrophila έκανα δυο νταμάρια ένα αριστερά και ένα δεξιά με αρκετές πέτρες

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ξεθωλωσε είναι κατα την γνώμη μου ωραίο μπορώ να βάλω κιχλιδες jewel στο πέτ μου είπαν πως μπορώ να βάλω χαρεμι ;;;;;;;;;;;;;; Μου αρέσουν πολύ μπορώ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Μαζί με labido και τέτοια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ξεθωλωσε είναι κατα την γνώμη μου ωραίο μπορώ να βάλω κιχλιδες jewel στο πέτ μου είπαν πως μπορώ να βάλω χαρεμι ;;;;;;;;;;;;;; Μου αρέσουν πολύ μπορώ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Μαζί με labido και τέτοια ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Οχι δεν μπορεις να βαλεις μαζι τα δυο αυτα ειδη.Αποφασισε ποιους θα ακους.Το πετ,η τα παιδια που εδω απαντουν χωρις κερδος στα ερωτηματα σου..........

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω για ακόμα μια φορά ότι το ενυδρείο σου χρειάζεται στρώσιμο πριν βάλεις μέσα ψάρια, και στο σημείο που βρίσκεσαι είναι το επόμενο βήμα σου!

Έχεις αποφασίσει με πιο τρόπο θα το στρώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το ξεκιναω κανονικά από την αρχή χώρις μπόλι χωρίς τίποτα με ξεκινητικα μέχρι στιγμής έχω 7,6-8 πχ είναι καλο ;;;;;;;;;;; Και επίσης εμπιστεύομαι εσάς και όχι τους κερδοσκόπους των πέτ θα βάλω 4 labido 1-3 4 1-3 pseuthotropheus και γίνεται να βάλω 4 aulonacara 1-3 πάλι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξεκινήσει την διαδικασία στρωσίματος? Έχεις ρίξει κάποιου είδους βακτήρια?

Πρέπει να έχεις στην κατοχή σου υγρά τεστ NH3/4-NO2-NO3 για να παρακολουθείς την διαδικασία του κύκλου!

Το ph δεν μας νοιάζει για το στρώσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης εμπιστεύομαι εσάς και όχι τους κερδοσκόπους των πέτ θα βάλω 4 labido 1-3 4 1-3 pseuthotropheus και γίνεται να βάλω 4 aulonacara 1-3 πάλι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :)

Μα εσύ το μονο που κανεις είναι ότι σε λένε στα μαγαζιά. Έχω διάβαση τα ποιο πάνω Post που σου συμβουλεύουν τα παιδιά και δεν έχεις κάνει τίποτα από αυτά..

Αν θέλεις να συνέχισης να απολαμβάνεις το ενυδρείο σου και μελλοντικά με ψαρια μέσα διάβασε ξανά το τι γραφουν τα παιδιά και να απαντάς στις ερώτησης τους..

Σύνδουλοι από ένα αρχάριο.. :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω αρχίσει και ρίχνω βακτηρια και υγρά τεστ σήμερα έκανα το τελευταίο τεστ μόνο όμως για πχ αναμένονται φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω αρχίσει και ρίχνω βακτηρια και υγρά τεστ σήμερα έκανα το τελευταίο τεστ μόνο όμως για πχ αναμένονται φωτογραφίες

Τα τεστ που πρεπει να κανεις ειναι για ΝΗ3-ΝΗ4,για ΝΟ2 και ΝΟ3.Οχι για το pH.Στην παρουσα φαση δεν σου χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο δεν μας βοηθάς έτσι!

Πρέπει να γίνεις πιο λεπτομερής στης περιγραφές σου για να μπορέσουμε και εμείς να έχουμε εικόνα του ενυδρειου σου!

Τι φίλτρο έχεις και τι υλικά υπάρχουν μέσα σε αυτό?

Πιο σκεύασμα βακτηριών έχεις χρησιμοποιήσει?

Τροφή ρίχνεις η όχι?

Αντιχλοριο χρησιμοποίησες?

Αν το ενυδρείο σου δεν στρωθεί σωστά θα έχεις προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το jbl 1500 έχω ρίξει αντιχλωριο τα υλικά του φιλτρου είναι αυτά που είχε από την μάνα του τροφή δεν ρίχνω

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή το φίλτρο σου είναι καλό, βέβαια στο προσεχές μέλλον θα χρειαστείς ακόμα ένα για αν υποστηρίξει το ενυδρείο σου και αυτό βέβαια ανάλογα με το πληθυσμό του μιας και έχεις ένα μεγάλο ενυδρείο!

Αν δεν ρίχνεις τροφή τώρα κατά την διάρκεια του στρωσίματος τα βακτήρια σου θα λιμοκτονούν και δεν θα μπορέσουν να επιβιώσουν! Πρέπει να ρίχνεις ανά 2-3 μέρες λίγια τροφουλα και να προμηθευτείς απαραίτητα υγρά τεστ για της μετρήσεις που σου προανέφερα γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσεις να έχεις εικόνα για το αν το ενυδρείο σου στρώθηκε η όχι!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα ρίξω τώρα λίγη τροφη οποιαδήποτε όμως τροφη ;;;;;;;;; Πχ για χρυσόψαρά ;;;;;;;;;;;;;;;;;;:):):);;;; Η μόνο για κιχλιδες ;;;;;;;;;;;;;;;;;:):);;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όποια και να είναι, θρυμμάτισε την με το χέρι σου και ριξτην μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια θα βάλεις μόνο όταν μηδενίσουν η αμμώνια και τα νιτρώδη και μετράς μόνο νιτρικά (NO3)! Τότε θα κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού και θα αρχίσεις σταδιακά να βάζεις ψάρια, όχι όλα μαζί!

Αύριο που θα πάρεις τα τεστ (υγρά τεστ) κάνε μετρήσεις και πες μας που βρίσκεσαι!

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και επίσης αύριο τι περίπου τιμές θα δώ για να μην παθώ κανένα έμφραγμα :) ;;;;;;;;;;;;;;;;;; Και ποια μάρκα υγρών τεστ να πάρω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;:)-):) ;;;;;; Ποια είναι καλύτερη και εγκυροτερη μάρκα ;;;;;;;;;;;;;;:);;-):):);;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο αποτι βλέπω δεν εχεις καθόλου μα καθόλου υπομονή τελικά!!

Επίσης δεν εχεις κατανοήσει πολλα κ βασικά πράγματα για το χόμπι μας..οπως πχ ο κύκλος του αζώτου!ξερεις τι ειναι και τι συμβαίνει;μπααα..Αυτά όλα επειδή δεν εχεις κάτσει να διαβάσεις κάποια βασικά άρθρα που υπάρχουν στο forum μας..

Τέλος,αποτι εχω καταλάβει,εχεις εναν φίλο στο pet city και ακούς μονο αυτόν!!Ειναι χομπιστας ή απλα ενας εργαζόμενος στο συγκεκριμένο κατάστημα;

Κανεις εδώ μέσα δεν θα σου πει οτιδήποτε για να εξυπηρετήσει κάποιο συμφέρον!

Περιμένουμε φωτο απτο ενυδρειο!!

Τεστακια προτίμησε της ΑPI..δεν θα τα βρεις στα pet city..

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή έχω έχω διαβάσει και τα θεματα του φόρουμ και απο εδώ και πέρα θα ακούω μόνο εσάς τους συνχομπιστες και όχι τον φίλο που δουλεύει στο πετ εσείς στο κάτω κάτω δεν θα κερδίσετε τίποτα αν βάλω η ένα βάλω πχ jewel cichlids στο ενυδρειο για το καλ το δικό μου κα των ψαριών μου πιστεύω προσπαθείτε πλέον θα σας ακούω φίλοι μου σε οτιδήποτε και αν μου πείτε για αυτο καλοδεχούμενη η γνώμη σας σε οτιδήποτε και να μου πείτε και για ψάρια και για το ενυδρειο και για τις τιμες πχ νο3 και τα λοιπά !!!!:)

I'd

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή έχω έχω διαβάσει και τα θεματα του φόρουμ και απο εδώ και πέρα θα ακούω μόνο εσάς τους συνχομπιστες και όχι τον φίλο που δουλεύει στο πετ εσείς στο κάτω κάτω δεν θα κερδίσετε τίποτα αν βάλω η ένα βάλω πχ jewel cichlids στο ενυδρειο για το καλ το δικό μου κα των ψαριών μου πιστεύω προσπαθείτε πλέον θα σας ακούω φίλοι μου σε οτιδήποτε και αν μου πείτε για αυτο καλοδεχούμενη η γνώμη σας σε οτιδήποτε και να μου πείτε και για ψάρια και για το ενυδρειο και για τις τιμες πχ νο3 και τα λοιπά !!!! :)

I'd

Απλά όλοι μας προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε και να σε προφυλάξουμε από λάθη και προβλήματα που μας έχουν συμβεί και εμάς στο παρελθόν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...