Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολύ καλή η προσπάθεια σου, ίσως χρειαστούν και άλλες πέτρες ανάλογα με το τι ψάρια θα αποφασίσεις να βάλεις!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΑ ΚΡΑΞΙΜΟ ΒΡΥΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛ Α ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΧΟΜΑΙ :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ .....ΝΟ3 Ο ,,,,,,,,, ΝΟ2 0 ,,,,,,,,,,, GH >7d ,,,,,,,,, KH 6d ,,,,,,, PH 8 ,,,,,,,,, CI2 MG/l 0 ............................ ειναι καλες οι μετρησεις μου ???

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια. Ειμαστε εδω για βοηθεια και οχι για βρισιες.

Οποτε να ξερεις οτι ολα τα σχολια θα ειναι καλοπροαιρετα. ΄

Link to comment
Share on other sites

ποια ψαρια χρειαζονται περισοτερη πετρα??????και ευχαριστω για τα καλα σου λογια οι πετρες πιστευω πως ειναι καλες δεν φαινονται βεβαια και τοσο καλα λογο φωτογραφιας εχουν επισης πολλες κρυψωνες :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οι Μετρησεισ Μου ειΝαι οι εΞησ .....Νο3 ο ,,,,,,,,, Νο2 0 ,,,,,,,,,,, GH >7d ,,,,,,,,, KH 6d ,,,,,,, PH 8 ,,,,,,,,, CI2 MG/l 0 ............................ ειναι καλες οι μετρησεις μου ???

Υπομονη. Ακομα δεν εχει ξεκινησει μαλλον ο κυκλος.

ΝΗ3-ΝΗ4 μετρησες;

Αυτα επρεπε να μετρησεις πρωτα.

Διαβασμα ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ πολύ προσεκτικά τα βασικά στάδια του κύκλου του αζώτου για να καταλάβεις τι πρέπει να συμβεί ώστε το ενυδρείο σου να μπορέσει να δεχτεί ψάρια με ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3 ΝΗ4 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΜΟΥ ΝΟ2 ΝΟ3 GH KH PH CI2 MONO ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ :bigemo_harabe_net-134: Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΕΙΔΗ 3 ΜΕΡΕΣ ??? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια..μπράβο!

Πρεπει να πάρεις και τεστ αμμωνίασ!Με στικ μετράς ή με υγρά;

Επίσης,σίγουρα έβαλες πρώτα πέτρες και μετά άμμο;;

Πέτρες θα χρειαστείς και άλλες σίγουρα!

Τέλος,χωρίς να θελω να σε αμφισβητήσω ξανά,οι διαστάσεις του ενυδρειου σου ειναι τελικά αυτές που μας ειπες;Εγω το βλέπω για 1-1,20μ μήκος maximum!!Για μέτρα το μια..

Δεν γίνεται να ήταν ειδική παραγγελία απο μια εταιρία που βγάζει στάνταρ μοντέλα και μάλιστα να έκανε κ τοσο σύντομα να στο φτιάξει...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μέτρησα τις διαστάσεις ο τύπος μου πούλησε το ενυδρειο ως 1,40 μήκος δεν το χα μετρήσει με βάλες σε προβληματισμό και πήγα και το μέτρησα έχεις δίκιο δεν ειναι 1,40 αλλα 1,25 μηκοσ πλάτος και ύψως σωστό αλλα μου την έσπασε πολυ αυτο αύριο θα πάω να κάνω παράπονα γιατί καταντάει σπαστικο όσο αναφορά τις πέτρες πιστεύω ειναι καλες φαίνονται λίγες αλλα δεν ειναι έπισης έχει πολλές κρύψωνες και αν έρθει κανείς σπίτι θα δει πως οι πέτρες ειναι μέχρι σχεδόν επάνω και ευχαριστώ για τα καλα σας λόγια οι τιμές του ενυδρειου μου πως σας φαίνονται ;;;;;:);;

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ 170 αναφέρεις ότι έχεις χιλιομετρησει της διαστάσεις και αποκλείετε για λάθος και τώρα μας λες ότι σε κορόιδεψανε!

Τι να πω ρε Σπύρο, δεν νομίζω ότι μας βοηθάς πάρα πολύ και έχουμε πιάσει ηδη 13 σελίδες χωρίς να βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας στα πρώτα μας νταμάρια βάζαμε 5-10 πετρουλες και νομίζαμε οτι το έχουμε τιγκαρει!Στην πορεία θα δεις και μόνος σου οτι χρειάζεται κ άλλες..

Το ενυδρειο που πήρες ειναι το 300αρι της anubias λοιπόν με τις αλουμινιενες επενδύσεις!Σιγουρα και το μήκος κ το πλάτος δεν ειναι αυτα που εχεις αναφέρει..οι διαστάσεις του ειναι ~120x40x50

Για τις μετρήσεις τωρα..πρεπει να μετράς κ αμμωνία!Μην σε απασχολούν τα kh,gh,ph..αλλα τα NO3,NO2,NH3-NH4..

Αν μπορεις απαντα κ στις άλλες ερωτήσεις μου στο προηγούμενο post μου..

Link to comment
Share on other sites

Δια Και ο τύπος και η ανυπομονησία μου :(!!! Καi ebene χιλιομετρημενο απο μένα όχι απο τον τύπο έτσι του τουλάχιστον μου είπε και γω ο βλάκας τον πίστεψα θα πάω να κάνω παράπονα αύριο αλά όχι να αλλάξω το ενυδρειο και επίσης οι μετρήσεις πως σας φαίνονται ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δια Και ο τύπος και η ανυπομονησία μου :(!!! Καi ebene χιλιομετρημενο απο μένα όχι απο τον τύπο έτσι του τουλάχιστον μου είπε και γω ο βλάκας τον πίστεψα θα πάω να κάνω παράπονα αύριο αλά όχι να αλλάξω το ενυδρειο και επίσης οι μετρήσεις πως σας φαίνονται ;;;

Μην πας για παραπονα.Ειναι ανουσιο.Οσο για την ανυπομονησια κοιτα να την αποβαλλεις.

Σου λεμε τι πρεπει να μετρησεις κι εσυ μας ρωτας αν ειναι καλα αυτα που μετρησες.Πραγμα που σημαινει οτι δεν ακους!!!

Παρε τεστ ΝΗ3-ΝΗ4 και μετρα.Ακομα δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Spiros13, επειδή οι αφρικανικές κιχλιδες είναι αρκετά επιθετικές μεταξύ τους ακόμα και οι 10 πόντοι διαφορά από το ένα ενυδρείο στο άλλο παίζουν το σημαντικότερο ρόλο για την ψαρασυνθεση σου!

Επίσης όπως σου ξανά είπα αν δεν πάρεις υγρά τεστ οι μετρήσεις σου δεν μπορεί να είναι αξιόπιστες. Μετράς με υγρά η με στικ?

Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να απαντάς με ειλικρίνεια στης ερωτήσεις μας που σκοπό έχουν να σε βοηθήσουν να χαρείς το ενυδρείο σου!

Απάντησε και στα ερωτήματα του vag γιατί είναι σημαντικά, έβαλες πρώτα της πέτρες και μετά την άμμο, γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα έχεις κατολίσθηση!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μετραω με υγρα τεστ έβαλα πέτρες και μετά άμμο εννοείτε ..δεν έχω βάλει 5-10 πέτρες έχω βάλει πολύ περισσότερες αυτό θα το δούμε βέβαια και με τις συμπεριφορές των ψαριών γιατί ναι μεν θέλω να κρύβονται αλλά στο κέντρο να κολύμπανε ελεύθερα επίσης ίσως βάλω κάποιο κοραλλι να βάλω κοραλλι ;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοράλι;;;;Τι εννοείς;

Οι πέτρες σου μου φαίνονται σαν να πατάνε πανω στην άμμο πάντως..

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Oxι έχω βάλει τις μεγάλες πλακέ πλάκες κατω απο την άμμο δυστυχώς δεν φαίνονται γιατί τις κάλυψε η άμμος :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...