Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο την περιγραφή σου μοιάζει να την έχασες απο Brown jelly την εφίλια.

δεν παρατήρησα κάτι σαν καφέ ουσία να το καλύπτει.. το μόνο μετά το σοκ της αλατότητας που έβγαζε απο το στόμα κάτι καφέ ίνες, όμως απ όσο το έψαξα και απο videακια που είδα, πίο πολύ έφερνε σε zooxanthellae... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά!

το 30λιτρο ενυδριάκι μου μεγαλώνει και γίνετε 70αρι :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

ξέρει κανείς πως πρέπει να γίνει η μεταφορα απο το ένα ενυδρίο στο άλλο????

Link to comment
Share on other sites

Το στρώνεις με νεράκι και λίγο βράχο απο το 30λιτρο,και όταν πέσει η αμμωνία και είσαι ίδια θερμοκρασία,αλατότητα κάνεις την μεταφορά.Με το ΝΟ2 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Με αυτά τα κοράλλια δεν θα έχεις πρόβλημα...

Μερικές αμπούλες ammo-stop/Βιο-digest της prodibio μπορούν να επιταχύνουν πολύ το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το στρώνεις με νεράκι και λίγο βράχο απο το 30λιτρο,και όταν πέσει η αμμωνία και είσαι ίδια θερμοκρασία,αλατότητα κάνεις την μεταφορά.Με το ΝΟ2 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Με αυτά τα κοράλλια δεν θα έχεις πρόβλημα...

Μερικές αμπούλες ammo-stop/Βιο-digest της prodibio μπορούν να επιταχύνουν πολύ το στρώσιμο.

καλημέρα και καλή χρονιά!!

τι εννοείς λέγοντας "λίγο"? να ξεκινήσω βάζοντας στο νέο το νερό που αλλάζω απο το παλιό?? και πόσο λίγο να βάλω?? στο 30άρι έχω 3 κιλά βράχο συνολικά, για το νέο λέω να αγοράσω άλλα 4κιλά..

επίσης αλλη μια απορία μου είναι τι θα κάνω με τον αραγωνίτη...θέλω τελείως καινούργιο ή πως γίνετε να μεταφέρω αραγωνίτη απο το παλιό ενυδρείο??

thanx για τη βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόταση απο μένα.

Νεκρό αραγωνιτη πολλή καλα πλημενο. Ο παλιός κατα την γνώμη μου δεν έχει κάτι να σου προσφέρει. Αν θέλεις , αφού τον πληνεις και αυτόν τον πρόσθετης μετα με τροπο.

Φτιαχνεις καινούργιο νεράκι και γεμιζεις με τροπο. Ετσι θα έχεις την μικρότερη θολούρα.

Βρίσκεις αυτα τα 4 κιλά βράχου κατα προτίμηση ζωντανών απο χομπιστα.

Διάφορα ματζουνια για βοιολογια, θα σου πουν άλλοι εγω δεν ξέρω απο αυτα.

Αφού στρωσεις και πανε ολα καλα, θα προσθέσεις και τον παλιό σου βράχο με ένα καλο στήσιμο.

Μετα απο το άδειο τριάντα λίτρο περνεις με ευκολία τα κοραλάκια και τα στηνεις όπως σου αρέσουν

Και τέλος ολα τα ψαράκια σου.

Ολα αυτα με προσοχή και χρόνο.

Αν έχεις και παρέα είναι πολλή ωραία διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

επανέρχομαι στο θεματάκι μου με τη μεταφορά icon_cool.gif

αγοράστηκε καινούργιο skimmer, ένα Wave Skimmer Nano Scum 100 είναι Ιταλικό και ακριβές αντίγραφο του TMC V2 skim 120 nano..αγοράστηκε επίσης νέος ζωντανός αραγωνίτης 5kg και σήμερα θα έχω και ενα tunze 6015 nanostream 003.gif

φτιάχνω ήδη 50 λίτρα νέο νεράκι και το σάββατο πάμε και για 4 κιλά βραχάκια dance013.gifdance013.gif

τώρα.. 100.gif100.gif100.gif100.gif100.gif100.gif100.gif100.gif100.gif100.gif

λέω να στήσω το νέο βράχο και να προσθέσω και κανα κιλό απο το 30άρι..

επίσης λέω με τη σκούπα να τραβήξω και κανα κιλό αραγωνίτη απο το μικρό και να το βάνω στο καινούργιο

ελπίζω με αυτά να μην έχω προβλήματα με τη βιολογία του μικρού..

τι λέτε, να τη κάω τη κίνηση?????????????

επισης.. 100.gif

μάλλον θα έχω θέμα να βρώ και Τ5 σε αυτό το μέγεθος icon_problem.gif

βρήκα κατι ledoμπαρες που είναι 5w η καθε μία... λέει αποδίδουν για 30w..

το μαμα φωτιστικό ειναι 2 Τ5 μια 9000Κ και μία ακτινική συνολικά 24W

αμα πατεντάρω 2 ledoμπαρες συν το μαμα φώς είμαι ΟΚ????

eusa_think.gifeusa_think.gifeusa_think.gif

please 100.gif !!

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι μετα απο ενα ΣΚ ενασχόλησης μόνο με το ενυδρείο

γέμισε νερό και πέσανε μέσα 10 κιλά νέου ζωντανού ψιλόκοκκου αραγωνίτη και 4 κιλά καινούργιου βράχου καθώς και κανα 2 κιλά απο το μικρό. Skimmer, θερμοστάτης, άνθρακας όλα τοποθετημένα στη πλάτη- σαμπ και σε λειτουργία!!!.

με το aquascape δεν έχω παίξει ακόμα καθώς περιμένω μέσα στη βδομάδα τη βάση του ενυδρείου οπότε και θα χρειαστεί να μισο-αδειασει για να μετακινηθεί

έγινε και παραγγελία απο αμερική πάνελ led με clipακι οπότε το καπάκι θα αφαιρεθεί

το φωτιστικό είναι 60W αποτελούμενο απο 20 ledακια 3W το καθένα , 12 λευκά 10.000Κ και 8 ακτινικά 460nm

νομίζω οτι είναι καλή επιλογή απ όσο το έψαξα σε youtube

Link to comment
Share on other sites

ανεβάζω μερικές φώτο και περιμένω τη πολύτιμη βοήθεια σας! :help:Κλασικά με ταλαιπωρεί το aquascape...ξέρετε από κάπου να κλέψω ιδέες? :headonwall:Έχω αρκετά κομμάτια πλάκες και μάλιστα λεπτές..θα μου άρεσε να κάνω κάτι σαν 'στήλη' με αυτές τις πλάκες να 'ξεφυτρώνουν' οριζόντια πάνω της .. :bigemo_harabe_net-82:βέβαια οι φώτο δεν έχουν να κάνουν με αυτό που εχω στο μυαλό μου . :poster_oops:...οχι ότι με χαλάει όμως.. :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο lumens η περίπτωση κοράλλια και ανάπτυξη... λεπτομέρειες και διερευνήσεις μπορείς να βρείς τα πάντα εδώ.

Το aquascape δείχνει ένα μπουκωμένο ενυδρείο...αυτό που πρέπει να εξασφαλίσεις αρχικά είναι πολύ καλή κυκλοφορία ανάμεσα στο βράχο ώστε να δίνεις ενέργεια στα κοράλλια που θα τοποθετήσεις στο μέλλον,και να μην μένουν κατάλοιπα από τροφές και ακαθαρσίες στην βάση του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο lumens η περίπτωση κοράλλια και ανάπτυξη... λεπτομέρειες και διερευνήσεις μπορείς να βρείς τα πάντα εδώ.

Το aquascape δείχνει ένα μπουκωμένο ενυδρείο...αυτό που πρέπει να εξασφαλίσεις αρχικά είναι πολύ καλή κυκλοφορία ανάμεσα στο βράχο ώστε να δίνεις ενέργεια στα κοράλλια που θα τοποθετήσεις στο μέλλον,και να μην μένουν κατάλοιπα από τροφές και ακαθαρσίες στην βάση του βράχου.

προσπαθώ για πίο ανοικτό aquascaping.. η εποξική θα βοηθήσει πολύ :) :)

θα αναιβάσω φωτο απο το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ένα videακι μετά τη μεταφορά με τον νέο μού κάτοικο. :bigemo_harabe_net-82: Sorry γιά τη ποιότητα αλλά δε παίζει άλλη κάμερα εκτός του κινητού που η αλήθεια είναι ότι το αδικεί πολύ :bigemo_harabe_net-127: Περιμένω σχόλια. Α! Ο κυκλοφοριτης δεν είναι γιά πολύ..περιμένω μια tunze6015..περιμένω σχόλια! :bigemo_harabe_net-66:


http://s1305.beta.photobucket.com/user/Panos_Tountas/media/VIDEO0009_zpsaa7ef61e.mp4.html

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το aquascape αλλά...

Το dwarf lionfish δεν είναι για μικρά ενυδρεία με άλλα ψαράκια...θα σου τα φάει όλα ένα ένα..επίσης γίνεται αρκετά μεγάλο στην πορεία...αν τρέφεται και με ζωντανά θα μεγαλώσει και σχετικά γρήγορα...

Επίσης σαν αρκετά τοξικό ψάρι δεν είναι να βάζεις χέρια μέσα στο ενυδρείο σου...

Η poccilopora που έχεις αν και εύκολο σκληρό κοράλλι παραμένει σκληρό...θέλει προσοχή για να το διατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...