Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια Για Τον Μονομάχο Μου


FreddyCrouger

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους!

Είμαι καινουργιος στον χώρο και θα ήθελα την βοήθεια σας.Eδώ και κάποιες εβδομάδες άρχισα να ασχολουμε με ένα 15λιτρο ενυδρείο και πιο συγκεκριμένα αυτο που δίνουν στα Jumbo.

Θα σας περιγράψω με λίγα λογια σε τι φάση βρίσκομαι αυτη την στιγμή γιατι πραγματικα θέλω βοήθεια.

Όλα ξεκινησαν ενα ωραίο πρωινο πριν απο κανα μηνα περίπου που πέρασα απο τα Jumbo και ψάχνοντας ανάμεσα στα ράφια έπεσε στο μάτι μου το 15lt ενυδρείο, μαλιστα το έλεγε starter(για αρχάριους). Όπα λέω! Αυτο ειναι για μενα μιας και είμαι φιλοζωος και ήθελα να ξεκινησω κάτι διαφορετικό αυτή την φορά.Χωρίς δεύτερη σκέψη το αγόρασα (ενυδρείο, χαλίκια πολύχρωμα, ενα πλαστικο φυτό, και φιλτρο άνθρακα) το έστεισα και στην συνέχεια πήγα σε ενα petshop να δω ποιος θα είναι ο νέος μου συγκατοικος.

Ώς αρχαριος βεβαια με τα ψάρια τα χαζεβα όλα(μικρού μεγέθους πάντα) αλλά στην συνέχεια ρώτησα τον υπάλληλο σχετικά με τα λιτρα που είχα τι θα μπορόυσα να φιλοξενήσω και μου είπε μόνο μονομάχο. Για να πω την αλήθεια νομιζα ότι θα μπορούσα να έβαζα κάποιο άλλο είδος απο 2,3 ψαράκια αλλα δεν είχα ιδέα...Στην συνέχεια κατευθυνθηκα στην κατηγορία με τους μονομάχους,το θέαμα το οποιο αντίκρισα βέβαια δεν μου άρεσε καθόλου γιατι ήταν ολοι σε κάτι πλαστικα δοχεία σχεδόν διπλάσιο απο το ψάρακι και έτσι λέω θα σώσω κάποιον =). Μετά απο σκέψη αγόρασα εναν κύριο "τον οποιο τον φωνάζω gladi πλέον" και στην συνέχεια μιας και δεν ήξερα τίποτα ο υπάλληλος με κατεύθυνε ως εξής:

Μου έδωσε
Αντιχλώριο -->Nano Biotopoe καπως έτσι γραφει το κουτι
Φαγητο -->Nano Betta "Staple food for Betta"
Τέλος μου έδωσε και ενα μπουκαλάκι τις ίδιας μάρκας βακτήρια.

Οι οδηγίες του:
1)Επειδή δεν είχα στρώσει το ενυδρείο(το μονο που ήξερα να στρωνω βέβαια μέχρι τώρα ήταν το κρεβατι μου χαχα) μου είπε να ρίξω όλο το μπουκάλι τα βακτήρια για αρχή και 30 σταγόνες αντιχλώριο, πράγμα το οποίο έκανα αλλα μετα από κάποιες μέρες το νερο άρχισε να μυρίζει εντονα με αποτέλεσμα να αλλάξω το 50%(φαντάζομαι λογω βακτρηρίων)

2)Μου είπε κάθε φορά που θα αλλάζω το νερό δηλάδη το 40-50% θα βάζω 2 σταγόνες αντιχλώριο για κάθε λιτρο νερου που γεμίζω και το φίλτρο θα το πλένω με νερο του ενυδρείου που έχω βγάλει και όχι με νερό βρύσης.

Έτσι ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες έριξα και τον κύριο μέσα στο καινούργιο του σπίτι και κοιτούσα να δω τις αντιδράσεις του.

Για να πώ την αλήθεια μου φαίνεται μέχρι και σήμερα πολύ χαρούμενος και ενεργητικος και πως να μην ειναι άλλωστε αφού απο ενα κυπελο βρέθηκε σε ολοκληρη πισινα =).

Μέσα σε όλο αυτό το διαστημα που πέρασε έχω ψάξει σε διάφορα forum γιατι θελω να κανω την ζωη του gladi πιο ευχάριστη στο καινουργιο του σπιτι.

Έτσι αγόρασα απο ebay:
1) θερμοστάτη 25W (για τον χειμωνα)
2) Θερμόμετρο(το οποίο δείχνει μέχρι στιγμής 25C)

Και περιμένω

1) ένα ηλεκτρονικο ph μετρο
2)φύλλα για την επιφάνεια του νερού ΑLMOND - CATAPPA
3)Bloodworm Freeze Dried Tropical Fish Food Discus - για την ώρα του δίνω την τροφή απο το pet shop.

Θέλω την βοήθεια σας όμως!!!!
Αυτο που θέλω να κανω ειναι να φτιάξω το ενυδρείο μου όσο πιο φυσικό γίνετε και όχι να έχει πλαστικό φυτό και τα πολύχρωμα χαλίκια. Θα μπορούσατε να μου δώσετε λύσεις (link απο ebay η απο κάποιο άλλο κατάστημα στην αττική) σχετικα με το τι χαλίκια να βάλω και τι είδους φυτά μέσα στο νερό?Έχω δει πολλα forum και έχω μπερδευτεί, αν θα υπηρχε και καποιος οδηγός στο ιντερνετ για την τοποθετηση των φυτων θα με βοηθούσε επίσης πολύ

Θέλω να ρωτήσω επίσης αν το βράδυ χρειάζετε να έχει φως το ενυδρείο και αν ναι τι χρειάζετε να βάλο και που θα το τοποθετήσω?(εννοω μέσα στο ενυδρείο η πάνω στο καπάκι?)

Το φίλτρο πρέπει να δουλεύει όλη την ημέρα?(το έχω στην μικρότερη ροή για να μην έχει πρόβλημα ο gladi)

Τις τελευταίες μέρες έχει γεμίσει ολο το ενυδρείο φυσαλλίδες στην επιφάνεια!Όπως όταν γίνετε η αναπαραγωγή που έιχα δει σε ενα video. Αυτο συμαίνει ότι θέλει γυναικα?=)

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει ειναι πως έρχετε μπροστά στο ενυδρείο και ειναι σαν να νευριάζει(ανοίγει τα βράγχια του), μετά απο ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μαλλον βλεπει τον εαυτό του και νομιζει ότι ειναι άλλος μονομάχος!Ισχυει κάτι τέτοιο? Αν ναι μπορώ να κάνω κάτι να για αποφύγω τον αντικατοπτρισμο?Είδα κάποια ενυδρεία που στο πίσω μερος είχαν κάλυμμα να βάλω και εγώ κατι αντίστοιχο?

Τέλος, όταν τον έριξα για πρώτη φορά ήταν οκ αλλα μετά απο μέρες το πίσω πτερύγιο ήταν σαν να είχε κοπεί, μετά από ψάξιμο έβγαλα το πλαστικο φυτό του άλλαξα και νερό και στην συνέχεια επανήλθε αλλα τώρα παρατηρώ πως στις άκρες έχει μαύρο χρώμα!Συμβαίνει κάτι?



Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο κειμενο μου, φυσικά είναι καλοδεχούμενες οι οποιεσδήποτε προτάσεις - διορθώσεις - κατευθύνσεις!
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά σε όλους!

Καλησπερα!

Είμαι καινουργιος στον χώρο και θα ήθελα την βοήθεια σας.Eδώ και κάποιες εβδομάδες άρχισα να ασχολουμε με ένα 15λιτρο ενυδρείο και πιο συγκεκριμένα αυτο που δίνουν στα Jumbo.

Καλως μας ηρθες και καλη αρχη!

Θα σας περιγράψω με λίγα λογια σε τι φάση βρίσκομαι αυτη την στιγμή γιατι πραγματικα θέλω βοήθεια.

Όλα ξεκινησαν ενα ωραίο πρωινο πριν απο κανα μηνα περίπου που πέρασα απο τα Jumbo και ψάχνοντας ανάμεσα στα ράφια έπεσε στο μάτι μου το 15lt ενυδρείο, μαλιστα το έλεγε starter(για αρχάριους). Όπα λέω! Αυτο ειναι για μενα μιας και είμαι φιλοζωος και ήθελα να ξεκινησω κάτι διαφορετικό αυτή την φορά.Χωρίς δεύτερη σκέψη το αγόρασα (ενυδρείο, χαλίκια πολύχρωμα, ενα πλαστικο φυτό, και φιλτρο άνθρακα) το έστεισα και στην συνέχεια πήγα σε ενα petshop να δω ποιος θα είναι ο νέος μου συγκατοικος.Βγαλε οπωςδηποτε τον ανθρακα απο το ενυδρειο!

Ώς αρχαριος βεβαια με τα ψάρια τα χαζεβα όλα(μικρού μεγέθους πάντα) αλλά στην συνέχεια ρώτησα τον υπάλληλο σχετικά με τα λιτρα που είχα τι θα μπορόυσα να φιλοξενήσω και μου είπε μόνο μονομάχο. Για να πω την αλήθεια νομιζα ότι θα μπορούσα να έβαζα κάποιο άλλο είδος απο 2,3 ψαράκια αλλα δεν είχα ιδέα...Στην συνέχεια κατευθυνθηκα στην κατηγορία με τους μονομάχους,το θέαμα το οποιο αντίκρισα βέβαια δεν μου άρεσε καθόλου γιατι ήταν ολοι σε κάτι πλαστικα δοχεία σχεδόν διπλάσιο απο το ψάρακι και έτσι λέω θα σώσω κάποιον =). Μετά απο σκέψη αγόρασα εναν κύριο "τον οποιο τον φωνάζω gladi πλέον" και στην συνέχεια μιας και δεν ήξερα τίποτα ο υπάλληλος με κατεύθυνε ως εξής:

Μου έδωσε

Αντιχλώριο -->Nano Biotopoe καπως έτσι γραφει το κουτι

Φαγητο -->Nano Betta "Staple food for Betta"

Τέλος μου έδωσε και ενα μπουκαλάκι τις ίδιας μάρκας βακτήρια.

Μεχρι εδω καλα!

Οι οδηγίες του:

1)Επειδή δεν είχα στρώσει το ενυδρείο(το μονο που ήξερα να στρωνω βέβαια μέχρι τώρα ήταν το κρεβατι μου χαχα) μου είπε να ρίξω όλο το μπουκάλι τα βακτήρια για αρχή και 30 σταγόνες αντιχλώριο, πράγμα το οποίο έκανα αλλα μετα από κάποιες μέρες το νερο άρχισε να μυρίζει εντονα με αποτέλεσμα να αλλάξω το 50%(φαντάζομαι λογω βακτρηρίων)

Μεγα λαθος!

Το μπουκαλακι με τα βακτιρια λεει οδηγειες για το τη πρεπει να κανεις και εχει συγκεκριμενη δοσολογια για καθε λιτρα του ενυδρειου!

2)Μου είπε κάθε φορά που θα αλλάζω το νερό δηλάδη το 40-50% θα βάζω 2 σταγόνες αντιχλώριο για κάθε λιτρο νερου που γεμίζω και το φίλτρο θα το πλένω με νερο του ενυδρείου που έχω βγάλει και όχι με νερό βρύσης.

Το ιδιο ισχυει και για το αντιχλωριο!Εχει συγκεκριμενη δοσολογια διαβασε απο πισω!

Δεν χρειαζεται καθε φορα που κανεις αλλαγη νερου να πλενεις και το φιλτρο!

Έτσι ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες έριξα και τον κύριο μέσα στο καινούργιο του σπίτι και κοιτούσα να δω τις αντιδράσεις του.

Για να πώ την αλήθεια μου φαίνεται μέχρι και σήμερα πολύ χαρούμενος και ενεργητικος και πως να μην ειναι άλλωστε αφού απο ενα κυπελο βρέθηκε σε ολοκληρη πισινα =).

Μέσα σε όλο αυτό το διαστημα που πέρασε έχω ψάξει σε διάφορα forum γιατι θελω να κανω την ζωη του gladi πιο ευχάριστη στο καινουργιο του σπιτι.

Έτσι αγόρασα απο ebay:

1) θερμοστάτη 25W (για τον χειμωνα)

2) Θερμόμετρο(το οποίο δείχνει μέχρι στιγμής 25C)

Και πολυ καλα εκανες!

Και περιμένω

1) ένα ηλεκτρονικο ph μετρο -Υπερβολη (δεν χρειαζοταν για εναν μονομαχο)

2)φύλλα για την επιφάνεια του νερού ΑLMOND - CATAPPA Μπραβο

3)Bloodworm Freeze Dried Tropical Fish Food Discus - για την ώρα του δίνω την τροφή απο το pet shop.Μπραβο

Θέλω την βοήθεια σας όμως!!!!

Αυτο που θέλω να κανω ειναι να φτιάξω το ενυδρείο μου όσο πιο φυσικό γίνετε και όχι να έχει πλαστικό φυτό και τα πολύχρωμα χαλίκια. Θα μπορούσατε να μου δώσετε λύσεις (link απο ebay η απο κάποιο άλλο κατάστημα στην αττική) σχετικα με το τι χαλίκια να βάλω και τι είδους φυτά μέσα στο νερό?Έχω δει πολλα forum και έχω μπερδευτεί, αν θα υπηρχε και καποιος οδηγός στο ιντερνετ για την τοποθετηση των φυτων θα με βοηθούσε επίσης πολύ

Η καλυτερη λυση για εμενα!

Παιρνεις αμμο, την πλενεις πολη καλα και την βαζεις στο ενυδρειο!( εννοειτε οτι ο μονομαχος δεν θα ειναι μεσα στο ενυδρειο)ξεκινασ το ενυδρεειο σου απο την αρχη στην ουσια!Βαζεις μια λαμπα πανω απο το ενυδρειο και βαζεις 2-3 ευκολα φυτακια!

Anubias,Vallisneria, Φακη!!

Θέλω να ρωτήσω επίσης αν το βράδυ χρειάζετε να έχει φως το ενυδρείο και αν ναι τι χρειάζετε να βάλο και που θα το τοποθετήσω?(εννοω μέσα στο ενυδρείο η πάνω στο καπάκι?)Δεν χρειαζεσαι το βραδυ φως!

Μονο το πρωι για 5-6 ωρες για τα φυτακια σου (αν βαλεις αληθινα!)

Το φίλτρο πρέπει να δουλεύει όλη την ημέρα?(το έχω στην μικρότερη ροή για να μην έχει πρόβλημα ο gladi)

Καλα εκανες και χαμηλωσες την ροη καθως στους μονομαχουσ δεν αρεσει η μεγαλη ροη!Το φιλτρο δευλευει ολη μερα!

Τις τελευταίες μέρες έχει γεμίσει ολο το ενυδρείο φυσαλλίδες στην επιφάνεια!Όπως όταν γίνετε η αναπαραγωγή που έιχα δει σε ενα video. Αυτο συμαίνει ότι θέλει γυναικα?=) Νωρις ακομα για γυναικα!

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει ειναι πως έρχετε μπροστά στο ενυδρείο και ειναι σαν να νευριάζει(ανοίγει τα βράγχια του), μετά απο ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μαλλον βλεπει τον εαυτό του και νομιζει ότι ειναι άλλος μονομάχος!Ισχυει κάτι τέτοιο? Αν ναι μπορώ να κάνω κάτι να για αποφύγω τον αντικατοπτρισμο?Είδα κάποια ενυδρεία που στο πίσω μερος είχαν κάλυμμα να βάλω και εγώ κατι αντίστοιχο?Αυτο λεγετε flaring!

Μπορεις να βαλεις χαρτονη στην πισω μερια του ενυδρειου!

Τέλος, όταν τον έριξα για πρώτη φορά ήταν οκ αλλα μετά απο μέρες το πίσω πτερύγιο ήταν σαν να είχε κοπεί, μετά από ψάξιμο έβγαλα το πλαστικο φυτό του άλλαξα και νερό και στην συνέχεια επανήλθε αλλα τώρα παρατηρώ πως στις άκρες έχει μαύρο χρώμα!Συμβαίνει κάτι?

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο κειμενο μου, φυσικά είναι καλοδεχούμενες οι οποιεσδήποτε προτάσεις - διορθώσεις - κατευθύνσεις!

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Πρεπει να παρεις και τεστακια για να δεις και την παιζει με τα πτεριγια του μονομαχου σου!

Συνεχισε το διαβασμα και για οτι αποριες εχεις ακομα εδω ειμαστε ρωτας!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και βοήθεια!

Συγνώμη αν ακουστεί χαζό αυτό που θα πω αλλά επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με το φίλτρο, απ ότι έχω δει αποτελείτε :

από 3 κομμάτια όταν το ανοίγω

1 κουτί με κάτι μαύρες μπίλιες

1 άσπρο σαν σφουγγάρι

και 1 μαύρο σαν σφουγγάρι

O άνθρακας είναι οι μπίλιες ή το σφουγγάρι το μαύρο?. Μήπως έκανα λάθος? Ποιο κομμάτι από τα τρία πρέπει να αφαιρέσω?

Κάτι ακομα σχετικα με το φίλτρο.Όταν αλλάζω το νερό κάθε φορά πλένω το πλαστικο έξω απο το φίλτρο γιατι έχει πιάσει "γλίτσα" κανω καλά? η να το αφήνω οπως ειναι!

Σχετικά με τα βακτήρια τις διάβασα τις οδηγίες αλλά επειδή είμαι άσχετος λέω κάτι θα ξέρει παραπάνω ο υπάλληλος (αν και μου φάνηκε περίεργο να πω την αλήθεια οταν μου είπε να αδειάσω όλο το μπουκάλι). Θα χρειαστώ να αγοράσω βακτήρια και να τα ρίχνω σύμφωνα με τις οδηγίες?

Όσο για το αντιχλώριο έχω διαβάσει και ειμαι βέβαιος ότι λέει 2 σταγόνες ανα λίτρο οποτε ειμαι οκ.

Το ph μετρο το βρήκα σε γύρω στα 5Ευρω θεώρησα πως ήταν τσαμπα οποτε λέω εαν ασχοληθώ και αργότερα φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο ίσως μου χρειαστεί =)

Εννοείς άμμο από petshop ειδική? H πάω θάλασσα και παίρνω άμμο!Χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο στο πλύσιμο η απλά με πολύ νερό?

Anubia,Vallisneria έχουν τα petshop? Γιατί έχω βρει και στο ebay από που μου προτείνεις να αγοράσω?

Τι τεστάκια πρέπει να πάρω για να δω τι παίζει με τα πτερύγια?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το ενδιαφέρον σου. Συμφωνώ με αυτά που είπε ο Γιάννης :bigemo_harabe_net-64: , μόνο να προσθέσω 1-2 πραγματάκια.

Πληροφορίες για τον μονομάχο σου εδώ: http://www.seriously...etta-splendens/

Ο μονομάχος που έχεις το πιο πιθανό είναι Deltatail (πληροφοριακά)! Ιδανικά η θερμοκρασία που χρειάζεται είναι 26-27 βαθμοί.

Τα φύλλα catapa δε θα μείνουν στην επιφάνεια, θα βυθιστούν και θα χαμηλώσουν το ph και θα απελευθερώσουν τανίνες στο νερό, δίνοντάς του ένα πιο "καφετί" χρώμα (blackwater) το οποίο είναι και το ζητούμενο σε σχέση με το βιότοπο του μονομάχου. Επιπλέον, καλό θα ήταν να αγοράσεις και τύρφη, ώστε να ρίχνεις το ph του νερού (και να απελευθερώνει χουμικά οξέα), οι μονομάχοι στους βιότοπους τους ζουν σε όξινο νερό. Επίσης, μπορείς να βάλεις ξύλα (mopani ιδανικά-βοηθούν στο χαμηλό ph/blackwater) ή ρίζες, έχεις μικρό ενυδρείο όμως και θέλει προσοχή να μην το παρακάνεις. Από φυτά anubia (ζήτα var. nana-μικρή, δε θες την τεράστια, δε θα μείνει χώρος για το ψάρι!), java fern, java moss (πάνω στο ξύλο), και για επιφάνεια κερατόφυλλο, φακή, riccia. Τα επιφανείας κόβουν και το πολύ φως, ο,τι πρέπει για τον μονομάχο.

Άμμο ή χαλίκι μπορείς να πάρεις από καταστήματα που πουλάνε πετρώματα ή μάντρες οικοδομικών υλικών, απλά θα ζητήσεις μη ασβεστολιθική. Θα σου έρθει πολύ πιο οικονομικά και θα αγοράσεις ακριβώς το ίδιο. Δυστυχώς δεν ξέρω τέτοιο κατάστημα στην Αθήνα, όλο και κάποιος θα ξέρει να σου πει. Καλό ξέπλυμα, βράσιμο και τη στρώνεις σε άδειο ενυδρείο.

Τη ροή καλά έκανες και τη χαμήλωσες, απλά το φιλτράκι των jumbo είναι λίγο οριακό, ακόμα και για ένα ψάρι και γενικά ένα εσωτερικό φίλτρο μειώνει ακόμα περισσότερο τα λιγοστά λίτρα (όπως και η άμμος/χαλίκι, πέτρες, ρίζες κλπ).Α, και πάντα καπάκι, αν δε θες να τον βρεις στο πάτωμα.

Οι φυσαλίδες που δημιουργεί στην επιφάνεια είναι φωλιά, αλλά μη σκεφτείς να βάλεις θηλυκό μαζί του στα 15 λίτρα. Άφησέ τον να παρακαλάει!

Το flairing που κάνει καλό είναι να έχει ερέθισμα (βλέποντας πχ τον εαυτό του σε καθρεφτάκι) για κάνα 10λεπτο τη μέρα, αν γίνεται όμως συνέχεια μπορεί να τον στρεσάρει.

Ανέβασε καμία φωτογραφία του και δώσε περισσότερες λεπτομέριες για τα πτερύγια, μπορεί να πρόκειται για fin rot.

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και βοήθεια!

Συγνώμη αν ακουστεί χαζό αυτό που θα πω αλλά επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με το φίλτρο, απ ότι έχω δει αποτελείτε :

Καθολου χαζο!

από 3 κομμάτια όταν το ανοίγω

1 κουτί με κάτι μαύρες μπίλιες Βγαλτο

1 άσπρο σαν σφουγγάρι Αστο μεσα (αντικαταστησε το με μινι σιποραχ,πουλανε στα pet city)

και 1 μαύρο σαν σφουγγάρι Βγαλτο

O άνθρακας είναι οι μπίλιες ή το σφουγγάρι το μαύρο?. Μήπως έκανα λάθος? Ποιο κομμάτι από τα τρία πρέπει να αφαιρέσω?

Κάτι ακομα σχετικα με το φίλτρο.Όταν αλλάζω το νερό κάθε φορά πλένω το πλαστικο έξω απο το φίλτρο γιατι έχει πιάσει "γλίτσα" κανω καλά? η να το αφήνω οπως ειναι!Οχι δεν χρειαζεται αυτο που κανεις!Αυτο το γριτρερο που λες ειναι τα βακτιρια που κανουν αποικιες!

Σχετικά με τα βακτήρια τις διάβασα τις οδηγίες αλλά επειδή είμαι άσχετος λέω κάτι θα ξέρει παραπάνω ο υπάλληλος (αν και μου φάνηκε περίεργο να πω την αλήθεια οταν μου είπε να αδειάσω όλο το μπουκάλι). Θα χρειαστώ να αγοράσω βακτήρια και να τα ρίχνω σύμφωνα με τις οδηγίες? Ακριβος

Όσο για το αντιχλώριο έχω διαβάσει και ειμαι βέβαιος ότι λέει 2 σταγόνες ανα λίτρο οποτε ειμαι οκ.

Το ph μετρο το βρήκα σε γύρω στα 5Ευρω θεώρησα πως ήταν τσαμπα οποτε λέω εαν ασχοληθώ και αργότερα φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο ίσως μου χρειαστεί =) Οκ τοτε

Εννοείς άμμο από petshop ειδική?Ενυδρειακη ωστε να μην ειναι ασβεστιλιθικη! H πάω θάλασσα και παίρνω άμμο!Χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο στο πλύσιμο η απλά με πολύ νερό?Καλο πλυσιμο αν την παρεις απο ενυδρειακο μαγαζι (εχουν στα pet city, και ενυδρειακα μαγαζια)! Αν παλι πας σε μαντρα θα σου ελεγα και πλυσιμο και βρασιμο!

Anubia,Vallisneria έχουν τα petshop? Γιατί έχω βρει και στο ebay από που μου προτείνεις να αγοράσω?Εχει σε ενυδρειακα μαγαζια!Απο e-bay δεν θα στο προτεινα καθως δεν ξερεις σε τη κατασταση θα σου ερθουν!

Τι τεστάκια πρέπει να πάρω για να δω τι παίζει με τα πτερύγια? Θα σου προτεινα stick 5 σε 1 Που μετρανε Ph,Νιτρικα,Ανθρακικη Σκληροτητα,Γενικη Σκληροτητα, Νιτροδη!Υγρο test αμμωνιας!

Και οτι σου ειπε ο φιλος!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα όταν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες από την βάση του aquazone να της χρησιμοποιούμε και να μην παραθέτουμε διαφορετικά λινκ μιας και κάποιοι κόπιασαν για την δημιουργία τους!

Link to comment
Share on other sites

kixlidatos se eyxaristo file apo ekei ksekinisa kai ematha polla gia ton monomaxo

shadowvvalker kai savou sas euxaristo gia tis plirofories.Θα ψάξω να βρω άμμο και φυτά και θα ακολουθήσω ότι μου είπατε για να φτιάξω όσο καλύτερο γίνετε το ενυδρείο.Με πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες για τα πτερύγια.

Αρχικά πρόσθεσα χαρτόνι πίσω από το ενυδρείο μέχρι να βρω καμιά καλή εικόνα για φόντο και νομίζω είδη είναι καλύτερα ο κύριος από άποψη συμπεριφοράς =)

Link to comment
Share on other sites

kixlidatos se eyxaristo file apo ekei ksekinisa kai ematha polla gia ton monomaxo

shadowvvalker kai savou sas euxaristo gia tis plirofories.Θα ψάξω να βρω άμμο και φυτά και θα ακολουθήσω ότι μου είπατε για να φτιάξω όσο καλύτερο γίνετε το ενυδρείο.Με πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες για τα πτερύγια.

Αρχικά πρόσθεσα χαρτόνι πίσω από το ενυδρείο μέχρι να βρω καμιά καλή εικόνα για φόντο και νομίζω είδη είναι καλύτερα ο κύριος από άποψη συμπεριφοράς =)

Αντί για εικόνα μπορείς να δοκιμάσεις με ένα απλό μονόχρωμο σκούρο φόντο. Γούστα είναι αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

kixlidatos se eyxaristo file apo ekei ksekinisa kai ematha polla gia ton monomaxo

shadowvvalker kai savou sas euxaristo gia tis plirofories.Θα ψάξω να βρω άμμο και φυτά και θα ακολουθήσω ότι μου είπατε για να φτιάξω όσο καλύτερο γίνετε το ενυδρείο.Με πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες για τα πτερύγια.

Αρχικά πρόσθεσα χαρτόνι πίσω από το ενυδρείο μέχρι να βρω καμιά καλή εικόνα για φόντο και νομίζω είδη είναι καλύτερα ο κύριος από άποψη συμπεριφοράς =)

:bigemo_harabe_net-64:

Ωραιος φιλε! Μονο γραφε μονο με ελληνικους χαρακτηρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε!

Να έχεις στο νου σου ότι η άμμος δεν είναι πολύ ακριβή (μη σου την πουλήσουν και για χρυσή) και ότι δε χρειάζεσαι μεγάλη ποσότητα για τα 15 λίτρα.Μπορείς να υπολογίσεις στο περίπου την άμμο με τον τύπο που χρησιμοποιούμε για να βρούμε τα λίτρα του ενυδρείου.

Αν πάρεις ανούμπια μη τη φυτέψεις στην άμμο,δε θέλει φύτεμα, απλά στερέωσέ τη κάπου.

Βάλε και καμιά αγγελία εδώ στο forum, ίσως βρεθεί κάτι από αυτά που χρειάζεσαι!

ΥΓ: Το siporax mini που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω πολύ σημαντικό σε συνδυασμό με τα βακτήρια που θα αγοράσεις, είναι το 'μέρος' που αναπτύσσονται και ζουν.

Έγινε επεξεργασία - Master Gee
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα όταν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες από την βάση του aquazone να της χρησιμοποιούμε και να μην παραθέτουμε διαφορετικά λινκ μιας και κάποιοι κόπιασαν για την δημιουργία τους!

Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι κάποιοι κοπίασαν για τη συλλογή πληροφοριών και τη δημιουργία βάσης δεδομένων και το σέβομαι απόλυτα.

Όμως ζητάω συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να προτείνω σε κάποιον που ξεκινάει με το χόμπυ "διάβασε για το ψάρι σου για να το συντηρήσεις όσο καλύτερα" και η συγκεκριμένη βάση να αναφέρει ως προτεινόμενα λίτρα τα 10-15. Σε 15 λίτρα δε μπορεί να συντηρηθεί ψάρι , ούτε σταθερές συνθήκες (έχω γαρίδες σε 15 lt και εκτός από τον κοντρόλερ θερμοκρασίας για θέρμανση/ψύξη που έχω πρέπει να είμαι αρκετές φορές τη μέρα από πάνω για διάφορα, και πάλι δεν έχω ψάρι). Ίσως κάποιοι να μπορούν να συντηρήσουν μονομάχους αξιοπρεπώς σε αυτά τα λίτρα, αλλά μιλάμε για έμπειρους επαγγελματίες εκτροφείς και όχι για αρχάριους χομπίστες, θεωρώ ότι είναι κακό παράδειγμα.

Επίσης ο μονομάχος δεν είναι ψάρι που ζει άνετα σε αυτά τα λίτρα. Το ότι έχει δυνατότητα να αναπνέει και ατμοσφαιρικό αέρα, δε σημαίνει ότι δεν έχει ανάγκη λίτρων. Επιπλέον στους βιότοπους που ζει, μπορεί τα νερά να μην έχουν βάθος, αλλά μιλάμε για βαλτώδη νερά πολλών χιλιάδων τετραγωνικών μέτρων.πχ

. Όλο αυτό που φαίνεται σαν γη, όσο παίρνει το μάτι, ουσιαστικά είναι πλημμυρισμένο. Ο μονομάχος χρειάζεται μια έκταση τουλάχιστον 30*30 που είναι η περιοχή του (και γι αυτό σε μικρά ενυδρεία κυνηγάει ότι μπει, το θεωρεί ολόκληρο περιοχή του).

Τα λίτρα που χρειάζεται στην πραγματικότητα είναι το ελάχιστο 30, ιδανικά 60-80 (έχω 120 λίτρα για μονομάχο).

Στο Link που έβαλα παραπάνω αναφέρει

An aquarium with base measurements of 45 ∗ 30 cm or equivalent is large enough for a single male or pair. SF does not support the practice of keeping this species in tiny aquaria or small jars .

.

Γι αυτούς τους λόγους και παρέθεσα το ανωτέρω Link.

Link to comment
Share on other sites

Η συντονιστική ομάδα έχει ήδη ενημερώσει ότι εργάζεται για την αναβάθμιση και την δημιουργία νέον προφίλ!

Όποιο μέλος επιθυμεί να βοηθήσει σε αυτή την προσπάθεια φυσικά και είναι ευπρόσδεκτο.

Η παραπομπή ομως σε άλλα site το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι αρνητική εικόνα προς την αξιοπιστία του aquazone που επέτρεψε μου να σου πω πως απαρτίζετε από χομπιστες με χρόνια εμπειρίας και έχει βοηθήσει και χιλιάδες ακόμα νέους χομπιστες στην εξέλιξη τους!

Η δημιουργία των προφίλ των ψαριών όπως και του μονομάχου δεν περιοριστικέ μόνο σε διαδικτυακές έρευνες αλλά και σε προσωπικές εμπειρίες των μελών!

Σαφώς τα λίτρα ενός ενυδρείου ποτέ δεν είναι αρκετά για ένα ψάρι και δεν μπορούν να συγκριθούν με το φυσικό τους περιβάλλον αλλά η εμπειρία των ανθρώπων που δούλεψαν το προφίλ του συγκεκριμένου ψαριού έλαβε σαν αποτέλεσμα ότι μπορεί άνετα να φιλοξενηθεί και σε αυτά τα λίτρα. Τα 15 λιτρα που πρωτινονται ειναι το λιγοτερο! Επίσης στο προφίλ τονίζετε ότι για την αναπαραγωγή του θα χρειαστούμε μεγαλύτερο ενυδρείο (40λιτρων).

Όλα τα υπόλοιπα λαμβάνουν θέματα περί ηθικής που αν ανοίξουμε τέτοια συζήτηση σίγουρα δεν θα βγει αποτέλεσμα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αν μπορώ, με τις λιγοστές γνώσεις που έχω να βοηθήσω, θα ήταν χαρά μου! Δεν έχω αμφιβολίες για το aquazone και τα μέλη του, γι αυτό και συμμετέχω στο φόρουμ. Επίτρεψέ μου όμως να συνεχίσω να πιστεύω ότι η παραπομπή σε περισσότερες των μια πηγών, μόνο καλό μπορεί να κάνει στη διαμόρφωση προσωπικής άποψης και σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνει κάποια άλλη.

Το ότι ένα ψάρι μπορεί να φιλοξενηθεί και να επιβιώσει σε κάποια λίτρα, δεν τα κάνει ιδανικά (προτεινόμενα), τα κάνει ανεκτά. Δεν μπορούν πχ κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (πχ διαρροή ενυδρείου) και άλλα ψάρια των 8 εκ να φιλοξενηθούν προσωρινά σε 15 λίτρα? φυσικά και μπορούν, δεν τα προτείνει κανείς όμως! Και ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, οι συζητήσεις περί ηθικής δεν οδηγούν κάπου γι αυτό και ο καθένας ακούει, και διαμορφώνει την προσωπική του άποψη. Και στο κάτω κάτω, ο σκοπός του φόρουμ, του χόμπυ και του καθενός από μας γενικότερα, είναι να περνάμε καλά και να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν στα ψαράκια μας, χωρίς να ξεφεύγουμε σε υπερβολές (εντάξει, 120 lt για ένα μονομάχο είναι υπερβολή, αλλά θα του έχω και παρέα)!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω την αληθεια εαν ημουν καινουργιος στον χωρο μετα απο ολα αυτα δεν θα επαιρνα μονομαχο!

Ας μην φοβιζουμε τους φιλους που ξεκινανε τωρα!

Φιλοι αρχαριοι εχουν κρατησει σε πολυ λιγοτερα λιτρα!

Δεν λεω οτι ειναι σωστο αλλα απο την αρχη αν το παρεις το ψαρι θα επρεπε να ειναι στο βιοτοπο του!

Για εμενα τα 15 λιτρα ειναι μια χαρα για εναν μονομαχο!

Ας μην δημιουργουμε εντασεις και ασ μην τρομαζουμε τους καινουργιους χομπηστες!

Παντα φιλικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σας πω την αληθεια εαν ημουν καινουργιος στον χωρο μετα απο ολα αυτα δεν θα επαιρνα μονομαχο!

Ας μην φοβιζουμε τους φιλους που ξεκινανε τωρα!

Φιλοι αρχαριοι εχουν κρατησει σε πολυ λιγοτερα λιτρα!

Δεν λεω οτι ειναι σωστο αλλα απο την αρχη αν το παρεις το ψαρι θα επρεπε να ειναι στο βιοτοπο του!

Για εμενα τα 15 λιτρα ειναι μια χαρα για εναν μονομαχο!

Ας μην δημιουργουμε εντασεις και ασ μην τρομαζουμε τους καινουργιους χομπηστες!

Παντα φιλικα!!!

Συμφωνω κατα 100%...Σημαντικο ειναι να παμε το χομπυ μπροστα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι κάποιοι κοπίασαν για τη συλλογή πληροφοριών και τη δημιουργία βάσης δεδομένων και το σέβομαι απόλυτα.

Όμως ζητάω συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να προτείνω σε κάποιον που ξεκινάει με το χόμπυ "διάβασε για το ψάρι σου για να το συντηρήσεις όσο καλύτερα" και η συγκεκριμένη βάση να αναφέρει ως προτεινόμενα λίτρα τα 10-15. Σε 15 λίτρα δε μπορεί να συντηρηθεί ψάρι , ούτε σταθερές συνθήκες (έχω γαρίδες σε 15 lt και εκτός από τον κοντρόλερ θερμοκρασίας για θέρμανση/ψύξη που έχω πρέπει να είμαι αρκετές φορές τη μέρα από πάνω για διάφορα, και πάλι δεν έχω ψάρι). Ίσως κάποιοι να μπορούν να συντηρήσουν μονομάχους αξιοπρεπώς σε αυτά τα λίτρα, αλλά μιλάμε για έμπειρους επαγγελματίες εκτροφείς και όχι για αρχάριους χομπίστες, θεωρώ ότι είναι κακό παράδειγμα.

Επίσης ο μονομάχος δεν είναι ψάρι που ζει άνετα σε αυτά τα λίτρα. Το ότι έχει δυνατότητα να αναπνέει και ατμοσφαιρικό αέρα, δε σημαίνει ότι δεν έχει ανάγκη λίτρων. Επιπλέον στους βιότοπους που ζει, μπορεί τα νερά να μην έχουν βάθος, αλλά μιλάμε για βαλτώδη νερά πολλών χιλιάδων τετραγωνικών μέτρων.πχ

. Όλο αυτό που φαίνεται σαν γη, όσο παίρνει το μάτι, ουσιαστικά είναι πλημμυρισμένο. Ο μονομάχος χρειάζεται μια έκταση τουλάχιστον 30*30 που είναι η περιοχή του (και γι αυτό σε μικρά ενυδρεία κυνηγάει ότι μπει, το θεωρεί ολόκληρο περιοχή του).

Τα λίτρα που χρειάζεται στην πραγματικότητα είναι το ελάχιστο 30, ιδανικά 60-80 (έχω 120 λίτρα για μονομάχο).

Στο Link που έβαλα παραπάνω αναφέρει .

Γι αυτούς τους λόγους και παρέθεσα το ανωτέρω Link.

Δεν χρειαζεται να γινομαστε υπερβολικοι,σε 15 λιτρα μπορει να ζησει ανετα ενας μονομαχος!Εχω μονομχο σε 12 καθαρα λιτρα τον οποιο εχω δωσει στον κολλητο μου ο οποιος ειναι εντελως ασχετος με οτι εχει να κανει με ψαρια και ενυδρειο,το μονο που κανει ειναι να αλλαζει νερο και να ταιζει!Σε πληροφορω οτι ο μονομαχος ειναι εκει 1 χρονο τωρα και ειναι αρχοντας!Μη τα κανουμε ολα τραγικα λοιπον και τρομαζουμε τον κοσμο!Οσο για τα προφιλ που εχουμε θεωρω οτι ειναι απο τα πιο μελετημενα και αξιοπιστα,οπωτε τουλαχιστον για ψαρια που εχουμε και εδω δεν χρειαζεται να παραπεμπουμε

αλλου τους χομπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου όμως να συνεχίσω να πιστεύω ότι η παραπομπή σε περισσότερες των μια πηγών, μόνο καλό μπορεί να κάνει στη διαμόρφωση προσωπικής άποψης και σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνει κάποια άλλη.

Θα συμφωνησω απολυτα και επισης ας αφησουμε τις προκαταληψεις οσον αφορα πηγες αλλων

foroum 'η αλλων πηγων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να γινομαστε υπερβολικοι,σε 15 λιτρα μπορει να ζησει ανετα ενας μονομαχος!...Σε πληροφορω οτι ο μονομαχος ειναι εκει 1 χρονο τωρα και ειναι αρχοντας!

Μπορώ να παραθέσω πάμπολλα (έγκυρα) link για το αντίθετο, αλλά προτιμώ να μη μπω σε τέτοια αντιπαράθεση. Ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του, αρκεί να μπορεί να τη στηρίξει όταν χρειαστεί με απτά επιχειρήματα και/ή με γνώμες ανθρώπων που είναι εξειδικευμένοι στο αντικείμενο ή κοινά αποδεκτοί ως αυθεντίες.

Και από αυτή τη συζήτηση (που εκ προοιμίου δεν έχει τη δυνατότητα να καταλήξει κάπου, παρά σε απλή παράθεση επιχειρημάτων δύο διαφορετικών απόψεων) ο καθένας είναι ελεύθερος να βγάλει το δικό του συμπέρασμα. Και παραπομπές σε περισσότερες της μίας πηγές μόνο να βοηθήσουν μπορούν στη δημιουργία (και όχι την επιβολή) απόψεων.

Δεν θεωρώ ότι έχει νόημα να συνεχιστεί η συζήτηση, άλλο ρωτούσε ο freddy (στον οποίον αξίζουν συγχαρητήρια που ρώτησε, έψαξε, έμαθε για το ψάρι που πήρε) και αλλού καταλήξαμε. Επιπλέον δεν έχω στόχο να τρομάξω κανέναν, απλά κάποιος πρέπει να είναι ενημερωμένος πριν αποκτήσει ευθύνες για κάτι, ιδιαίτερα ζωντανό. Φυσικά θέλουμε να προωθήσουμε το χόμπυ που αγαπάμε, όχι όμως με οποιοδήποτε κόστος. Χρειάζεται να γνωρίζουμε και τις ευθύνες που αποκτούμε και τις απαιτήσεις που έχει αυτό από εμάς. Δε θεωρώ ότι το να πάρει ο καθένας ψάρια είναι εξέλιξη, αν δε μπορεί (τουλάχιστον) να τα συντηρήσει (αξιοπρεπώς). Και πάλι freddy αυτό δεν πάει για εσένα, είσαι διατεθειμένος να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για το μονομάχο σου.

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

@dpap

Για αρχή έβαλα ένα χαρτόνι καφέ, στην συνέχεια φαντάζομαι καμία εικόνα με φύκια :D θα δείξει

@savou

και εγώ με τα σχόλια που γραφτήκαν παραπάνω όπως τα διάβασα ξενέρωσα να πω την αλήθεια (αφού ξεκίνησα να ψάχνω μεγαλύτερο ενυδρείο) αλλά δεν τα βάζω κάτω =)

@shadowVvalker

Προφανώς δεν λαμβάνω τίποτα προσωπικά =). Εγώ απλά κάποιες ερωτήσεις έκανα για να μου δώσετε τα φώτα σας επειδή είμαι αρχάριος.

Έψαξα φώτο στο ιντερνέτ και απ ότι βλέπω αν δεν κάνω λάθος έχω veil tail μονομάχο. Προσπαθώ να τον πετυχω photo στην ευθεία και δεν τον προλαβαίνω για να ανεβάσω χαχα

Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας και το ενδιαφέρον σας. Θα ήθελα να μην επεκταθεί άλλο το παραπάνω θέμα και καταλήξει το post σαν spam γιατί εγώ το ξεκίνησα απλά γιατί χρειάζομαι βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μαύρο χαρτόνι που βάζουν συνήθως, ή να πάρεις μεμβράνη σε μαύρο ή μπλε που χρησιμοποιούν για τζάμια, με πολύ καλό αποτέλεσμα. Αν μοιάζει με αυτόν https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQmv1_Ah3VLXcwS13xj9-3FRixhCqjlP9IB2lvhXDCi_WdFTlhVlw, είναι vailtail.

Link to comment
Share on other sites

@dpap

Για αρχή έβαλα ένα χαρτόνι καφέ, στην συνέχεια φαντάζομαι καμία εικόνα με φύκια :D θα δείξει

@savou

και εγώ με τα σχόλια που γραφτήκαν παραπάνω όπως τα διάβασα ξενέρωσα να πω την αλήθεια (αφού ξεκίνησα να ψάχνω μεγαλύτερο ενυδρείο) αλλά δεν τα βάζω κάτω =) Θα ηταν καλητερα ενα μεγαλητερο ενυδρειο αλλα παντος και σε αυτο μια χαρα θα ειναι ο μονομαχος σου!

@shadowVvalker

Προφανώς δεν λαμβάνω τίποτα προσωπικά =). Εγώ απλά κάποιες ερωτήσεις έκανα για να μου δώσετε τα φώτα σας επειδή είμαι αρχάριος.

Έψαξα φώτο στο ιντερνέτ και απ ότι βλέπω αν δεν κάνω λάθος έχω veil tail μονομάχο. Προσπαθώ να τον πετυχω photo στην ευθεία και δεν τον προλαβαίνω για να ανεβάσω χαχα

Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας και το ενδιαφέρον σας. Θα ήθελα να μην επεκταθεί άλλο το παραπάνω θέμα και καταλήξει το post σαν spam γιατί εγώ το ξεκίνησα απλά γιατί χρειάζομαι βοήθεια.Δεν νομιζω να υπαρχει τετοια περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Τον έπιασα όσο καλύτερα μπορούσα με το κινητό. Απολογούμε για το ενυδρείο αλλά θα το φτιάξω καλύτερο μέρα με την μέρα. Α! και το φίλτρο που φαίνεται ίσα ίσα με το έδαφος το ανέβασα :bigemo_harabe_net-74:

60609766.jpg 57730060.jpg 89781062.jpg 39683652.jpg 74696963.jpg 52623236.jpg 61252411.jpg

Και τέλος ένα link που φαίνονται καλύτερα τα πτερύγια

http://imageshack.us...16/82428670.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μάγκας. Αφού έχεις μεράκι και έχεις όρεξη να ασχοληθείς θα το κάνεις σούπερ το ενυδρειάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ακόμα.Κάθε πότε πρέπει να του αλλάζω το νερό?

Στο petshop μου είπαν κάθε 2 εβδομάδες, κάπου αλλού είχε διαβάσει ανά 2,3 μέρες

Τελικά πιο είναι το σωστό?

Και κάτι ακόμα επειδή ψάχνομαι με τα ενυδρεία, είδα χθες αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78109 και να πω την αλήθεια νομίζω είναι καλή ευκαιρία. Ποια είναι η άποψή σας?Σε μεταχειρισμένα ενυδρεία υπάρχει περίπτωση να υπήρχαν αρρώστιες οι οποίες δεν φεύγουν ακόμα και μετά από ένα καλό καθάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...