Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια Για Τον Μονομάχο Μου


FreddyCrouger

Recommended Posts

Μέχρι στιγμής έχω ενα εσωτερικο φιλτρο fluval 3 plus το οποίο δουλεύει απο χθές

Έριξα περιπου 200 σταγονες αντιχλώριο γιατι έχει 2σταγονες/1λτ

Έχω έτοιμο βιολογικό υλικο απο άλλο ενυδρειο με βακτήρια έτοιμο στο φιλτρο

Αυτα μέχρι στιγμής

Ναι για αρχή νομιζω θα χρειαστω κανα τεστακι. Ποια πρεπει να πάρω. Είχα δει ενα master kit και εαν θυμαμαι καλα ειχε παρα πολλα τεστ με κανα 40euro

Μέχρι στιγμής δεν έχω βάλει φυτα μονο ενα mopani kormo και κατι διακοσμητικα για αρχη αλλα παρατηρώ το νερό να ειναι κάπως θολό και σαν να πρασινιζει. Έτσι θα έπρεπε να ειναι η εγώ κανω κατι λάθος?Α κάτι ακομα... το στομιο του φίλτρου που ανακυκλωνει το νερο πρεπει να ειναι μεσα στο νερο εξω απο αυτο η στην επιφάνεια ισα ισα?

Οταν τα χρειαστεις πες μου.

Για αρχή μπορείς να πάρεις ΝΗ3, ΝΟ2 & πιο μετά (μόλις αρχίζουν και τα ΝΟ2 να πέφτουν) ΝΟ3.

Και στην πορεία παίρνεις GH , KH (έτσι κι αλλιώς PHμέτρο έχεις ηλεκτρονικό)

Για την θολούρα πρασινίλα μήπως είναι απ' τα διακοσμιτικά, εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θα τα έβαζα :) :) ??

απ' τη στιγμή που έχεις αρκετά ξύλα δες στο ιντερνετ μήπως πάρεις κάποια ιδέα και το φτιάξεις

Αν είναι κιτρινοπό το νερό, σαν τσάι μπορεί να είναι και απ' το mopani.

Το φίλτρο απ' ότι ξέρω έχε το σε ύψος ώστε να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού (δεν χρειάζεται να γίνει και συντριβάνι, ίσα ίσα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την θολούρα πρασινίλα μήπως είναι απ' τα διακοσμιτικά, εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θα τα έβαζα :) :) ??

απ' τη στιγμή που έχεις αρκετά ξύλα δες στο ιντερνετ μήπως πάρεις κάποια ιδέα και το φτιάξεις

Παίζει αν και τα καθάρισα ολα πολύ καλά. Λογικα μετα απο 1,2 αλλαγες εαν ειναι απο αυτο θα ειναι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες φιλος και απο εμενα..αυτοι οι μονομαχοι φταινε για ολα τελικα.και εμενα η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις εκει το μοχομαχο σου για τον λογο οτι μπορεις να βαλεις αρκετα διαφορετικα ειδοι με μπολικο χρωμα πολλα μεγεθοι ισως...να ξερεις οτι το μοπανι για αρκετο καιρο και παρα τις αλλαγες νερου θα μενει κιτρινοπο προς καφε...ειναι φυσιολογικο και μονο υπερ εχει...αμα εχεις αποριες για το τι να βαλεις ανοιξε ενα καινουργειο θεμα στην αναλογη κατηγορια ναα το δουν κι αλλοι φιλοι του φορουμ και να εχει ποιο πολλες προτασεις...επισης διαβασε τα προφιλ των ψαριων που θα θελησεις να βαλεις για να δεις αμα ταιριαζουν οι συνθηκες νερου αλλα και αν τα πανε καλα μεταξυ τους...τον μονομαχακο κρατα τον καλητερα χωριστα γιατι προτημαει την μοναξια του...βαλτου παρεα κανα σαληγκαρι καλητερα....αυτα...αντε το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και τα παιδιά μπορείς να αφήσεις τον μονομάχο στο βασίλειό του και να φτιάξεις το 100άρι με νέον ή cardinals (ή και τα δύο μαζί ) και μικρόσωμα corydoras.

Βέβαια θα χρειαστεί να επεξεργάζεσαι το νεράκι για να ρίξεις ph και σκληρότητες.

Επίσης γούστα είναι αυτά αλλά το καραβάκι εγώ θα το έβγαζα ;)

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι έχεις έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου.Ξεκίνα να ρίχνεις λίγη τροφή για να συντηρίσεις τη βιολογία σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν σε 60lt με κάτι πέτρες τέρατα που βρήκα στο βουνό, το γέμισα με μπαμπού-κλαδάκια-φύλλα και μπόλικη τύρφη που με τον καιρό έστρωσε κάτω. Οσο περίεργο και να ακούγεται μου φαίνεται πιο ωραίο απο τον ύφαλο μου. Το ωραίο είναι υποκειμενικό το ξέρω αλλά για μένα όσο πιο πολύ θυμίζει φύση τόσο πιο ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω έναν σε 60lt με κάτι πέτρες τέρατα που βρήκα στο βουνό, το γέμισα με μπαμπού-κλαδάκια-φύλλα και μπόλικη τύρφη που με τον καιρό έστρωσε κάτω. Οσο περίεργο και να ακούγεται μου φαίνεται πιο ωραίο απο τον ύφαλο μου. Το ωραίο είναι υποκειμενικό το ξέρω αλλά για μένα όσο πιο πολύ θυμίζει φύση τόσο πιο ωραίο.

Ακούγεται ωραίο....!!!!

Βάλε καμιά photo να παίρνουμε ιδέες.... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το δικό μου να πάρεις ιδέες (έτσι ήταν 3 βδομάδες πριν που στήθηκε-οι 2 μεγάλες πέτρες δε θα μείνουν, απλά στηρίζουν το ξύλο μέχρι να βουλιάξει πλήρως-, δεν έχω βγάλει πρόσφατη)IMG_0255_zpsd9b7763e.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι σχετικα με το θέμα που ήταν ο μονομάχος μου και οχι το καινουργιο ενυδρειο!

Σημερα μολις ελαβα τα bloodwarms. Υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία? Γιατι του έδωσα γι αρχή 3,4 απο 2 φορές την μέρα αλλα νομιζω πως ξετρελάθηκε αφού όταν έβαζα το χέρι μου πηδούσε για να φάει :bigemo_harabe_net-74:

Επίσης έριξα και τα φύλλα Almond - Catappa στο ενυδρείο, στην αρχή ηταν στην επιφάνεια ενώ στην συνέχεια έπεσαν μέσα(έφτασαν πάτο) αλλα τα στηριξα στις άκρες μέσα στο νερό για να δημιουργήσω περάσματα για το ψάρι. Έκανα καλα?Η πρέπει να ειναι μονο στην επιφάνεια?Επίσης έχει σκουρίνει το νερό αλλα αυτο νομιζω ειναι λογικο.Εχει πάρει το χρώμα των φύλλων.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένη δοσολογία για την τροφή δεν υπάρχει αλλά καλό είναι να μην ταΐζεις και πάρα πολύ γιατί δεν έχει και μεγάλο στομάχι ! :) Επειδή αυτή η τροφή είναι πλούσια σε πρωτεΐνες καλό είναι μια φορά την εβδομάδα να του κάνεις νηστεία ή να του δίνεις λίγο αρακά αποφλοιωμένο και βρασμένο. Τα φύλλα μπορεί να μείνουν στην επιφάνεια για λίγο αλλά θα βουλιάξουν σε 1-2 ημέρες , είναι λογικό. Το κιτρίνισμα του νερού είναι επίσης λογικό και καλό ;). Κάνε μια μέτρηση του ph se 2-3 ημέρες να δεις που βρίσκεσαι. Μετά από 3 εβδομάδες λογικά θα αρχίσουν να σαπίζουν και αφού δεν έχεις μέσα στο ενυδρείο κάποιο ζωντανό για να τα καταναλώσει, πρέπει να τα βγάλεις.

Υ.Γ. Πόσα φύλλα έριξες μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά το κιτρινοπό το χρώμα μου αρέσει πολύ.

Εκτός από άποψη ομορφιάς, ειναι πιο κοντά στις συνθήκες που ζει, βγάζει χουμικά οξέα και τανίνες που είναι πολύ καλό για τα ψαράκια (ανοσοποιητικό)...

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

H σακουλα ειχε αρκετα εγώ του έβαλα 3 φύλλα.Εχει αρκετο χώρο το ψάρι δεν τα εβαλα ολα μαζι :bigemo_harabe_net-64: αν εννοείς αυτό. Ήρθε και το ηλεκτρονικο ph μετρο σήμερα (αυτο αγόρασα δεν το έχω ρυθμίσει ακομα =)

)

Α κάτι ακομα τα bloowarms πρέπει να μπουν σε ψυγείο η απλα τα αφήνω στο ντουλάπι?. Κάτι που παρατήρησα τα blood μυρίζουν πιο ωραία απο την τροφή απο το petshop, ελεος? :bigemo_harabe_net-74: ¨. Να του δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα σκουλίκια ή λιγότερο?

Αν του αλλάζω νερό ανα 3,4 μέρες υπάρχει πρόβλημα?

Και κάτι ακομα νομιζω χρειάζομαι σκουπα βυθου γιατι κάθε φορά που γεμιζω με καθαρό νερο σηκώνει βρομιες απο κάτω και μυρίζει :bigemo_harabe_net-86: έχετε να μου προτείνετε καμια απο το ebay?

Σταύρο προσεχώς θα ανεβάσω και photo απο το 100lt να μου πεις την γνώμη σου τώρα που έβαλα φυτά και άλλαξα το χαλίκια :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες για την τροφή τι λένε ; 2-3 φορές νομίζω ότι είναι μια χαρά , βέβαια πάλι με προσοχή για αποφυγή της υπερβολής. :)

Γιατί να του αλλάζεις τόσο συχνά νερό ; Αν οι μετρήσεις είναι καλές μπορείς να αλλάζεις μια φορά την εβδομάδα.

Προσοχή στην εισαγωγή του νερού να μην ανασηκώνεται ο βυθός γιατί υπάρχει περίπτωση να απελευθερώνονται ουσίες όχι και τόσο καλές ...

Σκούπες έχει πολλές , δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην εισαγωγή του νερού να μην ανασηκώνεται ο βυθός γιατί υπάρχει περίπτωση να απελευθερώνονται ουσίες όχι και τόσο καλές ...

Προσθετέ νερό Αποστόλη πολύ σιγά, με χαμηλή ροή.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το φίλτρο που είχε μέσα το ενυδρείο (μόνο την αντλία) και έχω εφαρμόσει μπροστά σωληνάκι-λάστιχο και το χρησιμοποιώ για να μεταφέρω το νερό απ' τη λεκάνη μέσα στο ενυδρείο.

Για τον βυθό μπορείς όπως αδειάζεις νερό με το λάστιχο να το περνάς κοντά στο βυθό για να τον καθαρίζεις όσο είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πηρα μετρησεις στο ενυδρειο για αμμωνια μετα απο 2 εβδομαδεσ λειτουργείας συνεχομενης και ήταν 0 και στην συνέχεια μετρησα τα Ν02 και μου εβγαλε 1mg/l ειναι στην μεση ακομα.

Συμφωνα με την εμπειρία σας ποσο θέλει ακομα για να φτασω να μετραω Νο3?Ανυπομωνω να βάλω ψαρια

Ανεβάζω και μια νεα φωτο επειδη το εχω αλλαξει τελειως

asdym.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσεις να βάλεις ζωντανά με ασφάλεια πρέπει να μετράς αμμωνία 0 νιτρώδη 0 και να έχεις μετρήσιμα νιτρικά ;)

Πολύ όμορφο ενυδρείο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Μυριζωμαι μονομαχο/παραδεισο.....τελειο το εκανες....οπως ειπε ο φιλος μολις αμμωνια και νιτρωδη ειναι 0 και τα νιτρικα 5 και πανω....εκει ειναι ετοιμο.....αντε με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

και εδώ έχω μια μεγάλη ερώτηση εκμεταλλευόμενος το ποστ. Αν αποφασίσει να βάλει εδώ το μονομάχο μπαίνει άλλος μέσα είτε θηλυκός είτε αρσενικός ή και πάλι ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι το ξύλο και στις 2 περιπτώσεις. Γενικώς δεν είναι καλή ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πηρα μετρησεις στο ενυδρειο για αμμωνια μετα απο 2 εβδομαδεσ λειτουργείας συνεχομενης και ήταν 0 και στην συνέχεια μετρησα τα Ν02 και μου εβγαλε 1mg/l ειναι στην μεση ακομα.

Συμφωνα με την εμπειρία σας ποσο θέλει ακομα για να φτασω να μετραω Νο3?Ανυπομωνω να βάλω ψαρια

Ανεβάζω και μια νεα φωτο επειδη το εχω αλλαξει τελειως

asdym.jpg

Κανονικά αυτό που θα πρέπει να περιμένεις ότι θα δεις είναι να εμφανίζονται νιτρικά σε άλλο τόσο χρόνο και σε λίγο παραπάνω μιας που η αμμωνία καταλύεται σε νιτρώδη πιο γρήγορα αποτι τα νιτρώδη σε νιτρικά αλλά και πάλι παίζουν ρόλο πολλά που σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι χρονικά προβλέψιμος!

Όλα θα στα δήξουν οι μετρήσεις σου!

Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !! δεν εβρισκα τροπο να κανω απο καπου την αρχη και ετσι ειπα να ξεκινησω απο εδω ... μου εφεραν δωρο εναν μονομαχο crowntail !!! νεα παραλαβη απο το pet shop σχετικα σε κοντινη αποσταση απο το σπιτι μου !! καθως δεν ειχα πολυ χρονο στην διαθεση μου ... μου τον εφεραν στην κλασσικη σακουλιτσα , ετρεξα να προμηθευτω ενα ενυδριακι , τροφη και χαλικακι .... ειχα παλιοτερα ενα χρυσοψαρο ... σε μικρη ηλικια και δεν θυμαμαι και πολλα !!! ειναι πανεμορφο ψαρακι και θελω να του προσφερω καποια πραγματα αλλα με ανησυχει πολυ το κοστος ... διαβασα καποια πραγματα παραπανω και θα ηθελα σε οτι μου προτεινετε να ειναι τα απολυτως απαραιτητα για την καλη διαβιωση του μικρου μου φιλου αλλα και οικονομικα ... ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !! δεν εβρισκα τροπο να κανω απο καπου την αρχη και ετσι ειπα να ξεκινησω απο εδω ... μου εφεραν δωρο εναν μονομαχο crowntail !!! νεα παραλαβη απο το pet shop σχετικα σε κοντινη αποσταση απο το σπιτι μου !! καθως δεν ειχα πολυ χρονο στην διαθεση μου ... μου τον εφεραν στην κλασσικη σακουλιτσα , ετρεξα να προμηθευτω ενα ενυδριακι , τροφη και χαλικακι .... ειχα παλιοτερα ενα χρυσοψαρο ... σε μικρη ηλικια και δεν θυμαμαι και πολλα !!! ειναι πανεμορφο ψαρακι και θελω να του προσφερω καποια πραγματα αλλα με ανησυχει πολυ το κοστος ... διαβασα καποια πραγματα παραπανω και θα ηθελα σε οτι μου προτεινετε να ειναι τα απολυτως απαραιτητα για την καλη διαβιωση του μικρου μου φιλου αλλα και οικονομικα ... ευχαριστω !!!

Αν διαβάσεις αυτο και όλα τα παραπάνω νομίζω πως θα εισαι οκ http://www.aquazone....29.

Δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλο το κόστος για ενα μονομάχο

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτό που θα πρέπει να περιμένεις ότι θα δεις είναι να εμφανίζονται νιτρικά σε άλλο τόσο χρόνο και σε λίγο παραπάνω μιας που η αμμωνία καταλύεται σε νιτρώδη πιο γρήγορα αποτι τα νιτρώδη σε νιτρικά αλλά και πάλι παίζουν ρόλο πολλά που σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι χρονικά προβλέψιμος!

Όλα θα στα δήξουν οι μετρήσεις σου!

Υπομονή!

Έχω την εντύπωση πως σε ολα αυτά βοήθησαν τα φυτά γιατι απο την ώρα που φύτεψα είδα μεγαλες διαφορές και σε θερμοκρασία που εμεινε σταθερή στους 30 και πολύ καλές μετρήσεις μέσα σε μια εβδομάδα και κάτι

Αφού ξεκινησα να κανω κατι θα το κανω σωστά για να μην αντιμετωπίσω προβλήματα στην συνέχεια.Ελπίζω πως στο τέλος το αποτέλεσμα θα ειναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...