Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια Για Τον Μονομάχο Μου


FreddyCrouger

Recommended Posts

Μία ερώτηση ακόμα.Κάθε πότε πρέπει να του αλλάζω το νερό?

Στο petshop μου είπαν κάθε 2 εβδομάδες, κάπου αλλού είχε διαβάσει ανά 2,3 μέρες

Τελικά πιο είναι το σωστό?

Θα κανεις καθε βδομαδα 30% αλλαγη νερου!

Και κάτι ακόμα επειδή ψάχνομαι με τα ενυδρεία, είδα χθες αυτό http://www.aquazone....showtopic=78109 και να πω την αλήθεια νομίζω είναι καλή ευκαιρία. Ποια είναι η άποψή σας?Σε μεταχειρισμένα ενυδρεία υπάρχει περίπτωση να υπήρχαν αρρώστιες οι οποίες δεν φεύγουν ακόμα και μετά από ένα καλό καθάρισμα?Οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση με καλο ξεπλυμα φευγουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκινάς με 30% την εβδομάδα και ανάλογα με τις μετρήσεις σου κινείσαι (αν δεις αυξημένα νιτρικά, κάνεις πιο συχνά - σε περίπτωση που έχεις αμμωνία, νιτρώση δεν το συζητάμε, κάνεις αμέσως).

Αν θέλεις, μπορείς να το πλύνεις καλά με ένα ελαφρύ διάλειμμα χλωρίνης (της κλασσικής πράσινης, μη χρησιμοποιήσεις άλλη) της τάξεως του 5% (1 μέρος χλωρίνη-19 μέρη νερό), μετά να ξεπλύνεις πολύ καλά με μπόλικο νερό, να γεμίσεις με νερό και 5πλη δόση prime, και να αφήσεις και 3 μέρες άνθρακα στο φίλτρο να γυρίζει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος Αντρέα!!!!!

Αν χρειαστείς και τίποτα (τεστάκια κλπ μέχρι να αγοράσεις) μες μου!!!!!!

Σταύρος... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος Αντρέα!!!!!

Αν χρειαστείς και τίποτα (τεστάκια κλπ μέχρι να αγοράσεις) μες μου!!!!!!

Σταύρος... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Πολύ όμορφος Αποστόλη... (και οχι Αντρέα... μας έχει φάει η δουλειά :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69: )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα και μεγεια ο μαγκας...επειδη εχω ενα ιδιο ενυδρειο..προτηνω να μαζεψεις κανα 20ρικακι και να παρεις ενα μικρο φιλτραακι γιατι αυτο ειναι μαπα(εμενα κανει και θορυβω)και δεν εχει αρκετο χωρο για υληκα φυλτρανσης(σφουγκαρι-σιποραξ-ενυδρειακο μαλλι)εγω τσιμα τσιμα τα εβαλα μεχρι να παρω αλλο...παρε μετα και ενα σετακι με υγρα τεστ για αμμωνια-νιτροδοι-νιτρηκα....με ενα αντιχλωριο για τις αλλαγες και ενα μικρο μπουκαλακι βακτυριδια για το στρωσημο μονο εισαι κομπλε...απλα βρες ενα τροπο και βαλε φως στο καπακι γιατι δεν εχει...εγγω βρηκα και εβαλα λεντοταινια σε λοριδες αλλα δεν ξερω αν φτανει το φως και τα βατ για αληθεινα φυτα...τωρα για αμμο η ψιλοκοκκο χαλικακι ειναι στο τι σου αρεσει..απο οτι εχω μαζεψει παντως ενα σκουροχρωμο φοντο δεν ελλατωνη αλλα κανει πιο εντονο τον καθρευτισμο που οδηγη σε φλεριν...αλλα ειναι και το τι θα δουλεψει σε εσενα...πειραματισου...μετα βαζεις 1-2 μηλοσαλιγκαρακια(apple snails)μα εχει εχει παρεα...διαβαασε ομως το αναλυτικο προφιλ του μαγκα σου εδω στο φορουμ(δεν μπορω να βαλω λινκ γτ ειμαι στην δουλεια αλλα το βρησκεις ευκολα στην κατηγορια αναβαντιρες)αν δεν το εχεις ηδη κανει....και οτι χρειαζεσε ρωτα.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφος Αποστόλη... (και οχι Αντρέα... μας έχει φάει η δουλειά :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69: :bigemo_harabe_net-69: )

Σε ευχαριστώ Σταύρο =)

Καλημερα και απο εμενα και μεγεια ο μαγκας...επειδη εχω ενα ιδιο ενυδρειο..προτηνω να μαζεψεις κανα 20ρικακι και να παρεις ενα μικρο φιλτραακι γιατι αυτο ειναι μαπα(εμενα κανει και θορυβω)και δεν εχει αρκετο χωρο για υληκα φυλτρανσης(σφουγκαρι-σιποραξ-ενυδρειακο μαλλι)εγω τσιμα τσιμα τα εβαλα μεχρι να παρω αλλο...παρε μετα και ενα σετακι με υγρα τεστ για αμμωνια-νιτροδοι-νιτρηκα....με ενα αντιχλωριο για τις αλλαγες και ενα μικρο μπουκαλακι βακτυριδια για το στρωσημο μονο εισαι κομπλε...απλα βρες ενα τροπο και βαλε φως στο καπακι γιατι δεν εχει...εγγω βρηκα και εβαλα λεντοταινια σε λοριδες αλλα δεν ξερω αν φτανει το φως και τα βατ για αληθεινα φυτα...τωρα για αμμο η ψιλοκοκκο χαλικακι ειναι στο τι σου αρεσει..απο οτι εχω μαζεψει παντως ενα σκουροχρωμο φοντο δεν ελλατωνη αλλα κανει πιο εντονο τον καθρευτισμο που οδηγη σε φλεριν...αλλα ειναι και το τι θα δουλεψει σε εσενα...πειραματισου...μετα βαζεις 1-2 μηλοσαλιγκαρακια(apple snails)μα εχει εχει παρεα...διαβαασε ομως το αναλυτικο προφιλ του μαγκα σου εδω στο φορουμ(δεν μπορω να βαλω λινκ γτ ειμαι στην δουλεια αλλα το βρησκεις ευκολα στην κατηγορια αναβαντιρες)αν δεν το εχεις ηδη κανει....και οτι χρειαζεσε ρωτα.....

Το έχω διαβάσει όλο το προφίλ στο forum για τον μονομάχο και από εκεί έμαθα πολλά, αλλά εφόσον θα μπω στην διαδικασία να αγοράσω πράγματα σκεφτόμουνα μεγαλύτερο ενυδρείο όπως αυτό που έδειξα παραπάνω. Ευτυχώς εμένα το φίλτρο είναι οκ (από άποψη θορύβου) :bigemo_harabe_net-74: σίγουρα όμως θέλει αντικατάσταση. Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Gladi,να τον χαίρεσαι!

Να υπενθυμίσω οτι στο αρχικό προφίλ του μονομάχου τα προτεινόμενα λίτρα ήταν 30-40.

Ύστερα από συζητήσεις και παρακλήσεις μελών τα απαιτούμενα λίτρα μειώθηκαν σε 10-15.

Οι πληροφορίες υπάρχουν για να ανανεώνονται. Σε 10-15 λίτρα δεν αλλάζουν τόσο εύκολα οι τιμές αν η διακόσμηση είναι φυσική,

ούτε χρειάζεται να είσαι συνέχεια από πάνω.Το χόμπι μας κάποιες φορές είναι πολύ απλό,εμείς το κάνουμε δύσκολο.

σαφώς τα ψάρια δε θα είναι δυσαρεστημένα σε αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο τοτε το καινουργιο(αν παρεις γιατι ειναι δυσκολες οι μερες που περναμε)....αμα χρειαστης βοηθεια για την αγορα και γνωμες μην διστασης να ρωτησεις....και κανε καλη ερευνα αγορας γτ με λιγο ψαξιμο βρεισκης "διαμαντια".....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Gladi,να τον χαίρεσαι!

Να υπενθυμίσω οτι στο αρχικό προφίλ του μονομάχου τα προτεινόμενα λίτρα ήταν 30-40.

Ύστερα από συζητήσεις και παρακλήσεις μελών τα απαιτούμενα λίτρα μειώθηκαν σε 10-15.

Οι πληροφορίες υπάρχουν για να ανανεώνονται. Σε 10-15 λίτρα δεν αλλάζουν τόσο εύκολα οι τιμές αν η διακόσμηση είναι φυσική,

ούτε χρειάζεται να είσαι συνέχεια από πάνω.Το χόμπι μας κάποιες φορές είναι πολύ απλό,εμείς το κάνουμε δύσκολο.

σαφώς τα ψάρια δε θα είναι δυσαρεστημένα σε αυτά τα λίτρα.

Αφού το συζητήσαμε μεταξύ μας και αποφασίσαμε ότι τα ψάρια μια χαρά ευχαριστημένα θα είναι, δεν υπάρχει λόγος να ακούμε όλους αυτούς τους τρελούς που ασχολούνται (ίσως και λίγο πιο επίσημα από εμάς) ή εκτρέφουν bettas, ούτε αυτούς που καταγράφουν πληροφορίες σε βάσεις δεδομένων παγκοσμίου κύρους. Και ας μη δούμε ποτέ διαφορά συμπεριφοράς στο μονομάχο μας όταν κολυμπάει σε 15 και σε 80 λίτρα. FotisGt σέβομαι τη γνώμη σου (και του καθενός), ίσως αφού ασχολείσαι και με μονομάχους, κάποια στιγμή σκεφτείς να εξετάσεις λίγο και τη δική μου.

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Αφού το συζητήσαμε μεταξύ μας και αποφασίσαμε ότι τα ψάρια μια χαρά ευχαριστημένα θα είναι, δεν υπάρχει λόγος να ακούμε όλους αυτούς τους τρελούς που ασχολούνται (ίσως και λίγο πιο επίσημα από εμάς) ή εκτρέφουν bettas, ούτε αυτούς που καταγράφουν πληροφορίες σε βάσεις δεδομένων παγκοσμίου κύρους. Και ας μη δούμε ποτέ διαφορά συμπεριφοράς στο μονομάχο μας όταν κολυμπάει σε 15 και σε 80 λίτρα. FotisGt σέβομαι τη γνώμη σου (και του καθενός), ίσως αφού ασχολείσαι και με μονομάχους, κάποια στιγμή σκεφτείς να εξετάσεις λίγο και τη δική μου.

Φιλε επειδη εσυ εβαλες τον μονομαχο σου σε 120 λιτρα δεν σημαινει οτι θα ζησει και τελεια διοτι δεν λαμβανουμε πως ζουν πραγματικα οι μονομαχοι στην φυση και αυτο προσπαθω να αντιγραψω(τον βιοτοπο εννοω )...Επισης ειχες πει νομιζω σε αυτο το θεμα ή σε αλλο οτι οι μονομαχοι ζουν σε λιγα εκατοστα νερο(υψους) και σε εκεινο το βιντεο παρατηρησα επισης οτι ειναι περιπου 5-10εκ το υψος νερου,σκεφτηκες ποτε πως θα αντιδρουσε ενας μονομαχος σε 1 μετρο υψους νερου??γιατι δεν κανεις ενα πειραμα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη εσυ εβαλες τον μονομαχο σου σε 120 λιτρα δεν σημαινει οτι θα ζησει και τελεια διοτι δεν λαμβανουμε πως ζουν πραγματικα οι μονομαχοι στην φυση και αυτο προσπαθω να αντιγραψω(τον βιοτοπο εννοω )...Επισης ειχες πει νομιζω σε αυτο το θεμα ή σε αλλο οτι οι μονομαχοι ζουν σε λιγα εκατοστα νερο(υψους) και σε εκεινο το βιντεο παρατηρησα επισης οτι ειναι περιπου 5-10εκ το υψος νερου,σκεφτηκες ποτε πως θα αντιδρουσε ενας μονομαχος σε 1 μετρο υψους νερου??γιατι δεν κανεις ενα πειραμα?

Δε θυμάμαι εάν και που το είπα, αλλά οι μονομάχοι που ζουν στους ορυζώνες (τεράστιες εκτάσεις επαναλαμβάνω) δεν ζουν σε μεγάλο ύψος νερού (όχι ότι δε μπορούν, για δική τους προστασία από τους θηρευτές προτιμούν τα αβαθή νερά.)

Επίσης είπα

Και από αυτή τη συζήτηση (που εκ προοιμίου δεν έχει τη δυνατότητα να καταλήξει κάπου, παρά σε απλή παράθεση επιχειρημάτων δύο διαφορετικών απόψεων) ο καθένας είναι ελεύθερος να βγάλει το δικό του συμπέρασμα. Και παραπομπές σε περισσότερες της μίας πηγές μόνο να βοηθήσουν μπορούν στη δημιουργία (και όχι την επιβολή) απόψεων.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το πως θα αντιδρούσε ο μονομάχος σε 1 μέτρο ύψος νερού (δεν είπα ποτέ ότι το ενυδρείο μου έχει τόσο ύψος), και επίσης δε μου αρέσει να πειραματίζομαι με ζωντανούς οργανισμούς. Παρ' όλα αυτά, για να σου λύσω την απορία του πως θα ήταν (ναι, με ένα απλό ψάξιμο στο google μπορείς να βρεις ένα σωρό πληροφορίες, ειλικρινά!):

Το βίντεο είναι για να τελειώνει η εντύπωση ότι ζουν σε λακκούβες με νερό (γι αυτό και δε θέλουν πολλά λίτρα). Μπορούν και ζουν και σε ποτάμια. Εννοείται ότι δε μπορούμε να αναπαραστήσουμε το βιότοπο του μέσα σε ένα σπίτι (ή και έξω από αυτό, στη χώρα μας), μπορούμε να προσπαθήσουμε να πλησιάσουμε σε αυτό όμως και να του δώσουμε και κάτι καλύτερο από 10 λίτρα και να λέμε ότι είναι άνετα. Υπάρχει και ενδιάμεσες λύσεις, δεν υπάρχει μόνο πισίνα και δεκάλιτρο. Ορίστε ένα βιοτοπικό (αξιοπρεπέστατο) ενυδρείο,

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=NbBOQkcnq30

και πες μου μετά ότι στα 10 λίτρα θα ήταν πιο άνετος.

Oι σωστές συνθήκες διαβίωσης ενός ψαριού δεν έχουν να κάνουν με το τι πιστεύουμε ή νομίζουμε, αλλά με το τι επιβάλλεται.

http://www.seriously...etta-splendens/

http://www.fishbase....-splendens.html

http://www.ibcbettas.../splendens.html

Αν κάποιος θεωρεί ότι ένα αξιοπρεπές ενυδρείο θα "χαραμιστεί" για ένα μονομάχο, μπορεί κάλλιστα να μην ασχοληθεί με αυτά τα ψάρια, κανείς δεν του επέβαλε.

Εκτός από τις παραπάνω πληροφορίες (για μελέτη) αφήνω και 2 ερωτήματα για σκέψη:

1) Πόσα άλλα είδη ψαριού προτείνουν (οι πιο έμπειροι) ότι μπορούν να ζήσουν αξιοπρεπώς, αν όχι σε 15 λίτρα, τουλάχιστον κάτω από 30?

2) Γιατί η ενότητα για τα λαβυρινθόψαρα είναι γεμάτη: "Βοήθεια" "Ο μονομάχος μου δεν είναι καλά" "πρόβλημα με μονομάχο" κλπ?

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν προκειται να βγαλουμε ακρη λογικο αφου εχουμε διαφορετικες αποψεις σταματω την συζητηση ...Επισης να μην χρησιμοποιεις προφιλ απο αλλα σαιτ διοτι υπαρχει ηδη στο φορουμ προφιλ για τον μονομαχο (απο ατομα που αφιερωσαν πραγματικα χρονο για να το φτιαξουν)http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&st=0&p=323429entry323429 ...

Πληροφοριακα εκεινο το ενυδρειο στο τελευταιο ενυδρειο ειναι σιγουρα κατω των 60λιτρων με τετοιο background και με πολλα διακοσμητικα....και εβαλε πολλα ψαρια σε ενα μικρο χωρο....

Αυτα..

Φιλικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε shadowVValker,

Για να μην συνεχίζονται οι αντιπαραθέσεις, οι μακροσκελείς δημοσιεύσεις και οι συνεχόμενες παραπομπές σε άλλα site του διαδικτύου προσπαθώντας να υπερασπιστείς την άποψη σου με αποτέλεσμα να κατακρεουργήζουμε το ποστ του φίλου ας κρατήσει ο καθένας τα συμπεράσματα και της απόψεις τους και ας βαδίσουμε παρακάτω!

Οι μελέτες και οι αναφορές έχουν δήξει ότι ο μονομάχος είναι ψάρι που μπορεί να ζήσει άνετα και με αξιοπρέπεια από τα 10-15 λίτρα και πάνω, φυσικα αν κάποιοι έχουν την δυνατότητα να του προσφέρουν ένα μεγαλύτερο ενυδρείο τότε σαφώς θα ήταν ακόμα καλύτερα!

Επίσης στο ερώτημα σου για το πόσα ψάρια μπορούν να ζήσουν σε 30 λίτρα ενυδρείο θα σου απαντήσω πολύ άπλα ότι είναι δεκάδες στον αριθμό αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση!

Ας βάλουμε λοιπόν εδώ μια άνω τελεία και ας επικεντρωθούμε στο θέμα του φίλου μας!

Link to comment
Share on other sites

... ας κρατήσει ο καθένας τα συμπεράσματα και της απόψεις τους και ας βαδίσουμε παρακάτω!

...Ας βάλουμε λοιπόν εδώ μια άνω τελεία και ας επικεντρωθούμε στο θέμα του φίλου μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συνεργασία!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μπορεις να το καθαρισεις με ξυδι και μαγειρικη σοδα παρεα . βρεχεις το ενυδρειο με νερο ριχνης σοδα και με καινουριο σφουγγαρι το τριβεις ελαφρια

παντου ριχνης και μπολικο ξυδι ( θα δεις να αφρηση η σοδα παρεα με το ξυδι δεν υπαρχει προβλημα) το ξανα τριβεις και το ξεπλενεις με μπολικο νερο 2-3 φορες

μεχρι να φυγει η μυρωδια απο το ξυδι και εισε ετοιμος.Με ξυδι θα το καθαριζεις παντα και απεξω οχι με διαφορα χημικα.οσο για συγκατικο προσεξε την συμπεριφορα του μονομαχου γιατι ο δικος μου δεν δεχετε τιποτα ειναι πολυ τσαντιλας

0

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ευχαριστη θέση να ανακοινώσω την αποκτηση 100lt ενυδρειου το οποίο το καθάρισα το έκανα λαμπικο και σε λιγο θα ανεβάσω και photo να μου πείτε την γνώμη σας. Επίσης μου έδωσαν και βιολογικο υλικο έτοιμο με βακτήρια για το φίλτρο για να γίνουν ολα πιο γρήγορα γιατι δεν αντεχω να το βλέπω άδειο :bigemo_harabe_net-74: . Έχω ενα μεγάλο δίλημμα βέβαια. Να βάλω τον μονομάχο η να το γεμισω με άλλα είδη ?

Για την ώρα το έχω αφήσει σε λειτουργία το φίλτρο απο χθές να ξεκινήσει ο κύκλος και με πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω testakia να δω τι παίζει

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ευχαριστη θέση να ανακοινώσω την αποκτηση 100lt ενυδρειου το οποίο το καθάρισα το έκανα λαμπικο και σε λιγο θα ανεβάσω και photo να μου πείτε την γνώμη σας. Επίσης μου έδωσαν και βιολογικο υλικο έτοιμο με βακτήρια για το φίλτρο για να γίνουν ολα πιο γρήγορα γιατι δεν αντεχω να το βλέπω άδειο :bigemo_harabe_net-74: . Έχω ενα μεγάλο δίλημμα βέβαια. Να βάλω τον μονομάχο η να το γεμισω με άλλα είδη ?

Nα το γεμησεις με αλλα ειδη!

Τα 100 λιτρα κατα την γνωμη μου ειναι υπερβολη για εναν μονομαχο!

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις το μονομάχο σου, και αν θες, προσθέτεις σιγά σιγά και ένα κοπαδάκι corydoras, κανένα σαλιγκάρι, γαρίδες.. Αν σου φαίνεται τόσο άδειο, ίσως και μια μικρή ομαδούλα danio.

Link to comment
Share on other sites

100 λιτρα με μονομαχο ειναι υπερβολη!Ασε που αν βαλεις και αλλα ειδη με το μονομαχο θα σκοτωθουν εκει μεσα!

Γνωμη μου ειναι να βαλεις καποια αλλα ψαρακια στο 100λιτρο,

Για δωσε μας πληροφοριες τι εξοπλησμο εχει και τι εχεις κανει μεχρι στιγμης?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!!

Αυτά είναι!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Για τα τεστάκια Αποστόλη αν νομίζεις πως θα σου πέσουν πολλά τα έξοδα να τα αγοράσεις τώρα πες μου να στα δανείσω και εγώ....

Θα μπορούσε ίσως να βάλει κάποια ομαδούλα cardinal ή Neon ???

Επίσης, οι γαρίδες δεν θα γίνουν μεζεδάκι για το μονομάχο???

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 - 15 λίτρα ενυδρείο και οι γαρίδες θα γίνουν μεζεδάκι, και τα άλλα ψάρια θα κυνηγάει. Λογικό. Είναι η περιοχή του και κάποιος άλλος εισβάλει.

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 - 15 λίτρα ενυδρείο και οι γαρίδες θα γίνουν μεζεδάκι, και τα άλλα ψάρια θα κυνηγάει. Λογικό. Είναι η περιοχή του και κάποιος άλλος εισβάλει.

Στο νέο του ενυδρείο (100λίτρα) λεω.

Να βάλει τον μονομάχο και κάποιο κοπαδάκι neon ή cardinal μαζί με ένα κοπαδάκι cory.

Στα15 λίτρα πιστεύω και εγώ ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

Λέω για τις γαρίδες, γιατί εγώ είχα ένα γκουραμι (colisa lalia) που θεωρούνται πιο κοινωνικά απ' ότι έχω διαβάσει με red chery σε 80λτ και σιγά σιγά έγιναν μεζές....

Μάλιστα την μία την είδα μπροστά μου να την τρώει...

Και υπήρχαν αρκετές κρυψώνες και φυτά...

Link to comment
Share on other sites

100 λιτρα με μονομαχο ειναι υπερβολη!Ασε που αν βαλεις και αλλα ειδη με το μονομαχο θα σκοτωθουν εκει μεσα!

Γνωμη μου ειναι να βαλεις καποια αλλα ψαρακια στο 100λιτρο,

Για δωσε μας πληροφοριες τι εξοπλησμο εχει και τι εχεις κανει μεχρι στιγμης?

Μέχρι στιγμής έχω ενα εσωτερικο φιλτρο fluval 3 plus το οποίο δουλεύει απο χθές

Έριξα περιπου 200 σταγονες αντιχλώριο γιατι έχει 2σταγονες/1λτ

Έχω έτοιμο βιολογικό υλικο απο άλλο ενυδρειο με βακτήρια έτοιμο στο φιλτρο

Αυτα μέχρι στιγμής

Μπράβο!!!!

Αυτά είναι!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Για τα τεστάκια Αποστόλη αν νομίζεις πως θα σου πέσουν πολλά τα έξοδα να τα αγοράσεις τώρα πες μου να στα δανείσω και εγώ....

Θα μπορούσε ίσως να βάλει κάποια ομαδούλα cardinal ή Neon ???

Επίσης, οι γαρίδες δεν θα γίνουν μεζεδάκι για το μονομάχο???

Ναι για αρχή νομιζω θα χρειαστω κανα τεστακι. Ποια πρεπει να πάρω. Είχα δει ενα master kit και εαν θυμαμαι καλα ειχε παρα πολλα τεστ με κανα 40euro

Μέχρι στιγμής δεν έχω βάλει φυτα μονο ενα mopani kormo και κατι διακοσμητικα για αρχη αλλα παρατηρώ το νερό να ειναι κάπως θολό και σαν να πρασινιζει. Έτσι θα έπρεπε να ειναι η εγώ κανω κατι λάθος?Α κάτι ακομα... το στομιο του φίλτρου που ανακυκλωνει το νερο πρεπει να ειναι μεσα στο νερο εξω απο αυτο η στην επιφάνεια ισα ισα?

Link to comment
Share on other sites

13512677.th.jpg

21940003.th.jpg

89375384.th.jpg

Να κάποιες photo.Δεν ειναι κατι τι ιδιαιτερο αλλα νομιζω για αρχη ειναι οκ. Θερμοκρασια απ οτι βλέπω 27 βαθμοι! Κομπλε μου φαίνετε :bigemo_harabe_net-111: Δεν ξερω εαν φαίνετε καθολου το νερο που ειναι θολο απο τις photo

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...