Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια Για Τον Μονομάχο Μου


FreddyCrouger

Recommended Posts

Ειναι σαλιγγαρια λαθρεπιβατες και ηρθαν με τα φυτα σου.

Δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο,ειναι καλο να υπαρχουν στο ενυδρειο μας αλλα σε χαμηλο πληθυσμο,μετα ειναι αντιαισθητικο.

Αν θες τα κρατας,αν δεν θες βγαλτα,εγω στη θεση σου θα τα κρατουσα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επηρεζουν και αυτα το στρωσιμο? Ακομα δεν εχω ψάρια και βγηκαν σαλιγγαρια :bigemo_harabe_net-74:. Βασικα καλή φάση ο πρώτος ζωντανος οργανισμος στο ενυδρείο μου χεχεχε. Κάτι ακομα.. μερικα απο τα φυτα μου έχουν κατι τρυπούλες λετε να ειναι απο τα σαλιγγαρια? Βεβαια τα έχω ταλαιπωρήσει με της αλλαγές που έκανα στην διακοσμηση.

Βασικα βλέπω στο τζαμι να έχει γεμήσει σαν χώμα αλλα μάλλον ειναι σαν αυγα απο σαλιγγαρια πω ειναι παρα πολλά πως γέμισα έτσι και σιγα σιγα μεγαλώνουν και προχωρανε λίγο λίγο. Το έβλεπα σαν βρωμια αλλα δεν ειχα δωσει σημασια.Υπάρχει κανενα προφιλ για τους λαθρεπιβατες?

Αν βάλω ψάρια παίζει να τα φάνε?

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι υοηρχε ενα θεμα για τους λαθρεπιβατες αλλα δεν θυμαμαι που βρισκετε..

Ασε λιγο χρονο στα φυτα σου να προσαρμοστουν στο περιβαλον μετα τις αλλαγες που εκανες.

Αυτο που βλεπεις στο τζαμι μαλλον ειναι αλγη,τι χρωμα εχει,καφε?

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ειναι λευκο και βγάζει σιγα σιγα πόδια μου φαίνετε όλα αυτα που έχει το τζάμι, μακάρι να κανω λάθος :bigemo_harabe_net-74: αλλιώς θα έχω χιλιαδες σαλιγγαρια σε λιγο καιρο

Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/photo/my-images/585/49683038.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/849/54544432.jpg/

Σιγουρα σαλιγγαρια ειναι! Βρηκα ενα μεγαλυτερο και ενα παρα πολυ μικρο στο τζαμι βεβαια δεν φαινονται καθαρα αλλα εχω την εντυπωση πως έχω παρα πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ramshorn. Αν γίνουν άπειρα μπορεί να σου χαλάσει την αισθητική όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω.

Για μείωση του πληθυσμού τους στο μέλλον μπορείς να βάλεις μερικά helenas. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ramshorn. Αν γίνουν άπειρα μπορεί να σου χαλάσει την αισθητική όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω.

Για μείωση του πληθυσμού τους στο μέλλον μπορείς να βάλεις μερικά helenas. ;)

Τα συγκεκριμένα ζούνε μονο σε νερό η και εκτος ειναι οκ?Αν ειναι να αρχίσω να τα πετάω απο το παράθυρο :bigemo_harabe_net-74: . Προφανώς κάνω πλάκα!

Χθές που κοιτούσα έίχαν κρυφτεί δεν έβλεπα κανενα. Έχω εντοπίσει ήδη γύρω στα 10 το Σάββατο

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν κακό τα σαλιγκάρια, απλώς για λόγους αισθητικής μπορείς να κρατήσεις τον πληθυσμό τους σε χαμηλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βγαίνουν κυρίως τη νύχτα (τλχ στο δικό μου ενυδρείο) τα hellena είναι καλή λύση πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ερώτηση σήμερα πηρα μετρήσεις

ph7,9

nh4 --> 0

no2 -->0

no3 --> peripou 15

ειμαι οκ αλλα παρατηρησα πως το φίλτρο έχει μπουκώσει και δεν έχει ροή.Πως πρέπει να το καθαρίσω σωστα για να μην χαλασω την βιολογία για να επανέλθει στην ομαλή λειτουργία του?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισέ το με νερό ενυδρείου....

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισέ το με νερό ενυδρείου....

Ακριβώς , δες επίσης αν έχει βουλώσει και το spraybar και καθάρισέ το και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε να το καθαρίσω με νερο ενυδρείου εννοούμε για παραδειγμα αυριο που θα αλλάξω το νερο να το βάλω σε μια μεγάλη λεκάνη και να το αποσυναρμολογήσω μεσα στο νερο και με καποιο βουρτσάκι να το καθαρίσω?επειδή θέλω να καθαρίσω και τα σφουγγαρακια που έχει μεσα αλλα ειναι στην ιδια θηκη με το βιολογικο υλικο με επηρεάζει εαν θα βγάλω την βιολογια και την αφήσω στην λεκάνη χυμα με το νερο του ενυδρείου μέχρι να καθαρισω να υπολοιπα μέρη ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι,ριξτα ολα μαζι μεσα στην λεκανη και οσο ειναι μεσα στο νερο στιψε τα 2-3 φορες να φυγουν τα χοντρα,δες σε τι κατασταση ειναι και το βιολογικο και απλα ξεπλυνετα με το νερο του ενυδρειου,αν ειναι εξωτερικο μπορει να ειμαι ψιλο βουλωμενα τα λαστηχα ή το σπρευ μπαρ,εκει πας σε "σφυνοφελο" η σε μακρυ λεπτο βουρτζακι για αυτην την δουλεια,επισης μπορει να θελει αλλαγμα το ενυδρειακο βαμβακι η ο υαλοβαμβακας...σου αναλυειω τωρα τι μπορει να βουλωση για μια γενικη εικονα και απλα να ξερεις...αυτα βουλωνουν απο υπολοιματα τροφης,κομματια απο φυτα η φυλα ή πιανουν μακα... Εσυ κανε για αρχη μονο τα σφουγκαρια και αλλαξε το βαμβακι...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Οχι,ριξτα ολα μαζι μεσα στην λεκανη και οσο ειναι μεσα στο νερο στιψε τα 2-3 φορες να φυγουν τα χοντρα,δες σε τι κατασταση ειναι και το βιολογικο και απλα ξεπλυνετα με το νερο του ενυδρειου,αν ειναι εξωτερικο μπορει να ειμαι ψιλο βουλωμενα τα λαστηχα ή το σπρευ μπαρ,εκει πας σε "σφυνοφελο" η σε μακρυ λεπτο βουρτζακι για αυτην την δουλεια,επισης μπορει να θελει αλλαγμα το ενυδρειακο βαμβακι η ο υαλοβαμβακας...σου αναλυειω τωρα τι μπορει να βουλωση για μια γενικη εικονα και απλα να ξερεις...αυτα βουλωνουν απο υπολοιματα τροφης,κομματια απο φυτα η φυλα ή πιανουν μακα... Εσυ κανε για αρχη μονο τα σφουγκαρια και αλλαξε το βαμβακι...

Ακριβώς :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φιλε ebenos το να θεωρεις οτι ειναι αναξια λογου links σε διεθνους κυρους βασεις δεδομενων οπως της fishbase.org η του επισεις διεθνους αναγνωρισμενου κυρους seriuslyfish.com μου θυμιζει λιγο το UNDERGROUND του kusturica με τον τυπο που ειχε κλεισει εκεινους τους φουκαραδες να φτιαχνουν οπλα και καλα για την αντισταση και "ξεχασε" να τους πει οτι ο πολεμος εχει τελειωσει.

Συγνωμη αν ακουγεται "καπως" αυτο, αλλα οσο να ναι οταν στο προφιλ που γραφτηκε απο τα μελη μιας οποιασδηποτε σελιδας (τα οποια δεν αμφιβαλλω οτι προσεφεραν τις οποιες γνωσεις τους αφιλοκερδως) αντιπροβαλλεται καποια πηγη διεθνους κυρους που υποστηριζεται απο καταξιωμενα και παγκοσμιως αποδεκτα ατομα τοτε επιβαλλεται να γινει καποια αναπροσαρμογη κι οχι να προσπαθησουμε να κλεισουμε τα ματια εγωιστικα.

Επισεις αυτο που δεν εχω καταλαβει απο την τελευταια φορα που επισκευτηκα το aquazone ως ενεργος χρηστης ειναι τι κερδιζουν καποιοι απο το βασανισμο μονομαχων στα 10λιτρα και τα 15λιτρα... ταμα το χουν?

τεσπα, συγνωμη για την ενοχλητικη μου επεμβαση

Έγινε επεξεργασία - NickS
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ebenos το να θεωρεις οτι ειναι αναξια λογου links σε διεθνους κυρους βασεις δεδομενων οπως της fishbase.org η του επισεις διεθνους αναγνωρισμενου κυρους seriuslyfish.com μου θυμιζει λιγο το UNDERGROUND του kusturica με τον τυπο που ειχε κλεισει εκεινους τους φουκαραδες να φτιαχνουν οπλα και καλα για την αντισταση και "ξεχασε" να τους πει οτι ο πολεμος εχει τελειωσει.

Συγνωμη αν ακουγεται "καπως" αυτο, αλλα οσο να ναι οταν στο προφιλ που γραφτηκε απο τα μελη μιας οποιασδηποτε σελιδας (τα οποια δεν αμφιβαλλω οτι προσεφεραν τις οποιες γνωσεις τους αφιλοκερδως) αντιπροβαλλεται καποια πηγη διεθνους κυρους που υποστηριζεται απο καταξιωμενα και παγκοσμιως αποδεκτα ατομα τοτε επιβαλλεται να γινει καποια αναπροσαρμογη κι οχι να προσπαθησουμε να κλεισουμε τα ματια εγωιστικα.

Επισεις αυτο που δεν εχω καταλαβει απο την τελευταια φορα που επισκευτηκα το aquazone ως ενεργος χρηστης ειναι τι κερδιζουν καποιοι απο το βασανισμο μονομαχων στα 10λιτρα και τα 15λιτρα... ταμα το χουν?

τεσπα, συγνωμη για την ενοχλητικη μου επεμβαση

Φιλε δεν καταλαβαινω προς τι η επιθεση σου?

Δεν νομιζω να αμφισβητησε κανεις ουτε το fishbase ουτε το seriuslyfish αλλα δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να αμφισβητησει και τα προφιλ που φτιαχτικαν απο δικα μας παιδια με κοπο και ερευνα!Γι αυτο το λογο θα σε παρακαλεσω να προσεχεις λιγο παραπανω την επομενη φορα!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ebenos το να θεωρεις οτι ειναι αναξια λογου links σε διεθνους κυρους βασεις δεδομενων οπως της fishbase.org η του επισεις διεθνους αναγνωρισμενου κυρους seriuslyfish.com μου θυμιζει λιγο το UNDERGROUND του kusturica με τον τυπο που ειχε κλεισει εκεινους τους φουκαραδες να φτιαχνουν οπλα και καλα για την αντισταση και "ξεχασε" να τους πει οτι ο πολεμος εχει τελειωσει.

Συγνωμη αν ακουγεται "καπως" αυτο, αλλα οσο να ναι οταν στο προφιλ που γραφτηκε απο τα μελη μιας οποιασδηποτε σελιδας (τα οποια δεν αμφιβαλλω οτι προσεφεραν τις οποιες γνωσεις τους αφιλοκερδως) αντιπροβαλλεται καποια πηγη διεθνους κυρους που υποστηριζεται απο καταξιωμενα και παγκοσμιως αποδεκτα ατομα τοτε επιβαλλεται να γινει καποια αναπροσαρμογη κι οχι να προσπαθησουμε να κλεισουμε τα ματια εγωιστικα.

Επισεις αυτο που δεν εχω καταλαβει απο την τελευταια φορα που επισκευτηκα το aquazone ως ενεργος χρηστης ειναι τι κερδιζουν καποιοι απο το βασανισμο μονομαχων στα 10λιτρα και τα 15λιτρα... ταμα το χουν?

τεσπα, συγνωμη για την ενοχλητικη μου επεμβαση

Η απάντηση μου σε αυτά που γράφεις βρίσκεται στο post#7! Διάβασε την ακόμα μια φορά γιατί μάλλον δεν την κατάλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...