Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια Για Τον Μονομάχο Μου


FreddyCrouger

Recommended Posts

Πραγματικά τα φυτά αποτελούν και αυτά ένα κομμάτι της βιολογίας μας οπότε είσαι σε έναν πολύ καλό δρόμο!

Πρωταρχικό ρόλο όμως στο χόμπι μας έχει η υπομονή….οπότε…..συνέχισε έτσι! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρεπει να κατεβασεις την θερμοκρασια με καποιον τροπο στους 25-26 γιατι ουτε τα φυτα θα σου αντεξουν αλλα ουτε και το ψαρι.

Ποσο παχος εχει το χαλικι που εχεις βαλει?Μου φαινεται λιγο απο την φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις καπακι πεφτει η θερμοκρασία στους 25-28,Το χαλίκι ειναι περίπου 2 δαχτυλα το πάχος στα φυτα λιγο παραπάνω νομιζω αν βαλω παραπανω θα ειναι υπερβολή.

Σήμερα εκανα αλλαγή 30% του νερού αλλα παρατηρησα μια μυρωδια και το χρωμα του νερού που πεταξα ήταν κιτρινο υπάρχει καποιο πρόβλημα σε αυτο?

Και κατι ακομα εχει 5-7 οκτωβριου εκθεση με ψαρια στην μεταμορφωση?

Και κατι ακομα για να ρυθμισω το ph metro που εδειξα παραπανω πρεπει να εχω απιονισμενο νερο η και με ποσιμο γινετε η δουλειά?

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι θα πρεπει να ειναι παραπανω για να ανπτυχθει καλα το ριζηκο συστημα των φυτων.Τι κοκομετρια ειναι το χαλικι σου,χοντρο η ψιλο?

Η εκθεση που λες ειναι μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι θα πρεπει να ειναι παραπανω για να ανπτυχθει καλα το ριζηκο συστημα των φυτων.Τι κοκομετρια ειναι το χαλικι σου,χοντρο η ψιλο?

Η εκθεση που λες ειναι μεχρι σημερα.

Ψιλο χαλικι είναι, τις ριζες τις εχω κοντινει για να ειναι οκ δεν νομιζω να παιζει προβλημα

Σχετικα με το phmetro έχεις ιδέα?

Το κιτρινο νερό και η μυρωδια η περιεργη ξέρεις τι είναι?

Στην μεταμορφωση που ακριβώς ειναι μπας και περασω καμια βολτα το απογευμα υπάρχει διεύθυνση?

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το οτι εκοψες τις ριζες δεν λεει κατι,θα ξαναμεγαλωσουν και θελουν αρκετο παχος χαλικιου,βαζουμε 5 cm παχος,εσυ εχεις βαλει 2..δεν ξερω τι αναπτυξη θα εχουν τα φυτα σου ετσι..

Στο Εκεπ ειανι η εκθεση αλλα δεν ξερω τι θα προλαβεις να δεις.

Για το ph μετρο δεν ξερω να σου απαντησω.

Οι μετρησεις του ενυδρειου ποιες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πηρα μετρησεις στο ενυδρειο για αμμωνια μετα απο 2 εβδομαδεσ λειτουργείας συνεχομενης και ήταν 0 και στην συνέχεια μετρησα τα Ν02 και μου εβγαλε 1mg/l ειναι στην μεση ακομα.

Συμφωνα με την εμπειρία σας ποσο θέλει ακομα για να φτασω να μετραω Νο3?Ανυπομωνω να βάλω ψαρια

Ανεβάζω και μια νεα φωτο επειδη το εχω αλλαξει τελειως

asdym.jpg

Πολύ ωραίο!!!!!

Καμία σχέση με τον προηγούμενο στολισμό.

Πολύ πιο φυσικό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το οτι εκοψες τις ριζες δεν λεει κατι,θα ξαναμεγαλωσουν και θελουν αρκετο παχος χαλικιου,βαζουμε 5 cm παχος,εσυ εχεις βαλει 2..δεν ξερω τι αναπτυξη θα εχουν τα φυτα σου ετσι..

Στο Εκεπ ειανι η εκθεση αλλα δεν ξερω τι θα προλαβεις να δεις.

Για το ph μετρο δεν ξερω να σου απαντησω.

Οι μετρησεις του ενυδρειου ποιες ειναι?

Δεν υπάρχει πρόβλημα με αναερόβιες περιοχές με τόσο πάχος (5cm)???

Το ρωτάω γιατί εγώ έχω άμμο περίπου στους 5 πόντους ίσος και λίγο λιγότερο σε κάποια σημεία και έχω θέμα με τον βυθό....

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η αμμος και αλλο το χαλικι,δεν εχουν την ιδια κοκομετρια!

Εγω εχω αμμο αλλα οχι πουδρα και δεν εχω κανενα προβλημα με αναεροβιες περιοχες.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέες μετρήσεις και απορίες.

Λοιπόν έχουμε και λέμε μετα απο σχεδον 5 μερες απο την τελευταια μέτρηση είδα αρκετές αλλαγές

Ph --> 7,9 - 8 (το μέτρησα με το ηλεκτρονικο phmetro και το ρυθμισα με απιονισμένο νερο και τα φακελάκια που είχε σωστά, εκτός και αν μου δείχνει ότι ναναι)εβαλα ενδεικτικα και μετρησα ενα ποτηρι νερό και μου εβγαλε 7,7 ειναι οκ η εγω εκανα λάθος στην ρυθμιση?

ΝΗ4 -->0

Νο2 -->0

Νο3 -->αναμεσα σε 0 -10mg

To ph πρέπει να είναι τοσο υψηλό?Αν όχι πως το ρίχνω και τι με επηρεάζει και ειναι υψηλο?. Ψάρια πλέον μπορώ να ρίξω η να περιμένω και άλλο?

Έχω παρατηρήσει πως στη επιφανεια του νερού είναι λες και έχει ενα πράγμα (θα μπορούσα να το παρομοιασω σαν τοξικά μέσα σε ποτάμι)σαν μια ουσια περίεργη, τι παίζει να ειναι?

Στο ΕΚΕΠ όποιος δεν πήγε έχασε ήταν τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέες μετρήσεις και απορίες.

Λοιπόν έχουμε και λέμε μετα απο σχεδον 5 μερες απο την τελευταια μέτρηση είδα αρκετές αλλαγές

Ph --> 7,9 - 8 (το μέτρησα με το ηλεκτρονικο phmetro και το ρυθμισα με απιονισμένο νερο και τα φακελάκια που είχε σωστά, εκτός και αν μου δείχνει ότι ναναι)εβαλα ενδεικτικα και μετρησα ενα ποτηρι νερό και μου εβγαλε 7,7 ειναι οκ η εγω εκανα λάθος στην ρυθμιση? // Η τιμή είναι λογική για νερό βρύσης.

ΝΗ4 -->0 // Ωραία

Νο2 -->0 // Ωραία

Νο3 -->αναμεσα σε 0 -10mg // Ωραία

To ph πρέπει να είναι τοσο υψηλό?Αν όχι πως το ρίχνω και τι με επηρεάζει και ειναι υψηλο?. Ψάρια πλέον μπορώ να ρίξω η να περιμένω και άλλο? // Το ph μου φαίνεται νορμάλ , για να το ρίξεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις τύρφη. Αν δεν θέλεις να το ρίξεις μπορείς να βάλεις ψάρια που ζουν σε αυτό το ph (ζωοτόκα κ.α.). Πριν βάλεις ψαράκια κάνε μια αλλαγή 30-40 % και στη συνέχεια πολύ προσεκτικό ταισμα !

Έχω παρατηρήσει πως στη επιφανεια του νερού είναι λες και έχει ενα πράγμα (θα μπορούσα να το παρομοιασω σαν τοξικά μέσα σε ποτάμι)σαν μια ουσια περίεργη, τι παίζει να ειναι? // Είναι πρωτεϊνικό φιλμ κατά πάσα πιθανότητα , μπορείς να αυξήσεις την ανατάραξη του νερού στην επιφάνεια και θα φύγει σιγά σιγά.

Στο ΕΚΕΠ όποιος δεν πήγε έχασε ήταν τέλεια! // Δεν πήγα είμαι στο εξωτερικό , καλά να πάθω ! :P

Ελπίζω να βοήθησα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ φίλε εννοείτε πως βοήθησες και μάλιστα άμεσα! :bigemo_harabe_net-64:

Θα βάλω το φίλτρο πιο κοντα στην επιφάνεια και θα αυξήσω την αναταραξη οπως μου είπες

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέες μετρήσεις και απορίες.

Λοιπόν έχουμε και λέμε μετα απο σχεδον 5 μερες απο την τελευταια μέτρηση είδα αρκετές αλλαγές

Ph --> 7,9 - 8 (το μέτρησα με το ηλεκτρονικο phmetro και το ρυθμισα με απιονισμένο νερο και τα φακελάκια που είχε σωστά, εκτός και αν μου δείχνει ότι ναναι)εβαλα ενδεικτικα και μετρησα ενα ποτηρι νερό και μου εβγαλε 7,7 ειναι οκ η εγω εκανα λάθος στην ρυθμιση?

ΝΗ4 -->0

Νο2 -->0

Νο3 -->αναμεσα σε 0 -10mg

To ph πρέπει να είναι τοσο υψηλό?Αν όχι πως το ρίχνω και τι με επηρεάζει και ειναι υψηλο?. Ψάρια πλέον μπορώ να ρίξω η να περιμένω και άλλο?

Έχω παρατηρήσει πως στη επιφανεια του νερού είναι λες και έχει ενα πράγμα (θα μπορούσα να το παρομοιασω σαν τοξικά μέσα σε ποτάμι)σαν μια ουσια περίεργη, τι παίζει να ειναι?

Στο ΕΚΕΠ όποιος δεν πήγε έχασε ήταν τέλεια!

Λογικά μπορείς να βάλεις σιγά σιγά ψάρια.

Κάνε άλλη μία μέτρηση προς το τέλος της βδομάδας και βλέπεις.... :bigemo_harabe_net-64:

Θα στα ξαναδώσω τα τεστάκια,μέχρι να τα παραγγείλεις ... ;) ;)

Άσε να ανέβουν κι άλλο τα NO3 γιατί αν κάνεις αλλαγή νερού θα σχεδόν μηδενιστούν.

Θα βοηθήσουν και τα φυτά επίσης τα NO3.

Link to comment
Share on other sites

φρεντυ αστο ακομα 10 μερες να τρεξη να "λαχανιαση" να εισαι συγουρος γτ οντως αν κανεις μια αλλαγη νερου τωρα πριν βαλεις ψαρια πανε τα νιτρικα σου....τελικα αποφασισες τι θα βαλεις γτ πιο πανω σου προτηνουν ζωοτοκα....

Link to comment
Share on other sites

φρεντυ αστο ακομα 10 μερες να τρεξη να "λαχανιαση" να εισαι συγουρος γτ οντως αν κανεις μια αλλαγη νερου τωρα πριν βαλεις ψαρια πανε τα νιτρικα σου....τελικα αποφασισες τι θα βαλεις γτ πιο πανω σου προτηνουν ζωοτοκα....

Λόγω ph. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα ο τιτλος λεει "Χρειάζομαι Βοήθεια Για Τον Μονομάχο Μου" και τα εχασα....απλα μην ξεφυγει το ποστ τπτ παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ζωοτοκα θα βάλω και γι αυτο θα ανοίξω θεμα στο καταλληλο σημείο στο forum απλα συνέχισα σχετικα με το ενυδρείο μια και ειχα ξεκινησει ήδη τις ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το οτι εκοψες τις ριζες δεν λεει κατι,θα ξαναμεγαλωσουν και θελουν αρκετο παχος χαλικιου,βαζουμε 5 cm παχος,εσυ εχεις βαλει 2..δεν ξερω τι αναπτυξη θα εχουν τα φυτα σου ετσι..

Στο Εκεπ ειανι η εκθεση αλλα δεν ξερω τι θα προλαβεις να δεις.

Για το ph μετρο δεν ξερω να σου απαντησω.

Οι μετρησεις του ενυδρειου ποιες ειναι?

Λοιπόν σημερα πρόσθεσα χαλικι και πλέον έχω 5cm παχος και διαμόρφωσα ξανα το ενυδρειο.Απ οτι ειδα τα φυτα ήταν πολυ καλυτερα με αυτο το παχος απ ότι πριν, προσεχως θα ανεβασω παλι photo.Επίσης απ ότι εμαθα ρωτοντας μου είπαν το παχος χρησιμευει και σε ταμπλέτες για τα φυτα μελλοντικα εαν χρειαστει

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι, μηπως με τις αλλαγές που κανω επηρεαζω το στρωσιμο στο ενυδρειο?

Επειδη προσθεσα χαλικι το τζαμι εσωτερικα ειναι σαν να εχει κολλησει λίγο χώμα αυτο μπορώ να το καθαρισω με καθαρο σφουγγαρι η να το αφησω οπως ειναι και θα φυγει με τον καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σημερα πρόσθεσα χαλικι και πλέον έχω 5cm παχος και διαμόρφωσα ξανα το ενυδρειο.Απ οτι ειδα τα φυτα ήταν πολυ καλυτερα με αυτο το παχος απ ότι πριν, προσεχως θα ανεβασω παλι photo.Επίσης απ ότι εμαθα ρωτοντας μου είπαν το παχος χρησιμευει και σε ταμπλέτες για τα φυτα μελλοντικα εαν χρειαστει

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι, μηπως με τις αλλαγές που κανω επηρεαζω το στρωσιμο στο ενυδρειο?

Επειδη προσθεσα χαλικι το τζαμι εσωτερικα ειναι σαν να εχει κολλησει λίγο χώμα αυτο μπορώ να το καθαρισω με καθαρο σφουγγαρι η να το αφησω οπως ειναι και θα φυγει με τον καιρό?

Αυτο το παχος χαλικιουβοηθαει και για ταμπλετες αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι βοηθα να αναπτυχθει καλα το ριζικο συστημα των φυτων σου.

Αν εννοεις τις αλλαγες στη διακοσμιση,οχι δεν επιρεαζουν το στρωσιμο.

Νοιζω οτι με ενα καθαρο και καινουριο σφουγγαρι θα κανεις δουλεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το παχος χαλικιουβοηθαει και για ταμπλετες αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι βοηθα να αναπτυχθει καλα το ριζικο συστημα των φυτων σου.

Αν εννοεις τις αλλαγες στη διακοσμιση,οχι δεν επιρεαζουν το στρωσιμο.

Νοιζω οτι με ενα καθαρο και καινουριο σφουγγαρι θα κανεις δουλεια. :)

ΟΚ θα πάρω ένα καθαρό σφουγγάρι να το καθαρίσω. :)

Εννοώ που ανακατεύω το χώμα που βάζω τα χέρια συνέχεια για τις αλλαγές κλπ όχι που αλλάζω θέση στα φυτά και στα μοπανια μην παρεξηγηθώ κιόλας :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις ψαρια μεσα δεν υπαρχει προβλημα.

Εχεις και υποστρωμα απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!!!

Σημερα όπως παρατηρούσα είδα 6 μικρα ίσα που φαίνονται σαν σαλιγκάρια πάνω στα φύλλα σε 2 φυτά και το 1 στο τζάμι. Σύνολο 6. Απο που προήλθαν?Πρέπει να τα βγάλω?

Έγινε επεξεργασία - FreddyCrouger
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...