Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

μα στην ουσια αυτον εχει μονο....ο δευτερος που εχει ειναι εντελως για κλαματα.....

τα τουρμπο δεν τα χωνευω καθολου ρε βαγγελη.να βλεπαμε και πουθενα αλλου..?

Αγκαζε τον πειρες τον γκατζετακια και πατε.Κωστα φυλακη θα σε βαλει στο τελος αυτος....Αλλα και σ'ενα τα θελει ο κ_ _ _ς σου μου φαινεται.Τι εχει το προγραμμα για μετα? :bleh: :bleh: :bleh:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Καλά και για το πλαίσιο παιδιά...να μην ανοίξω το στόμα μου δλδ...Θεωρώ μακράν οτι έχει το χειρότερο σέρβις...την χειρότερη εξυπηρέτηση και έχω βάσιμες υποψίες οτι πουλάνε μπάς κλάς πραμάτεια εδώ και χρόνια...

απολυτως σωστος ο αλεξ.11 χρονια στην πληροφορικη που δουλευα και μαλιστα σε υπερχονδρικη εχω δει πολλα.τα τουρμπο ειναι ολα 3ης επιλογης προιοντα εκ πρωην σοβιετικης ενωσης.....

Σε μένα ποτέ δεν έτυχε ποτέ καμιά στραβή.... ποτέ δεν είχα πρόβλημα με TURBO, και πάντα ήταν εξυπηρετικοί και άμεσοι στο service

... και έχω πάρει πάρα πολλά πράγματα από εκεί.

κουβαλας 4φυλλο τρυφυλι μου φαινεται εσυ....

Αγκαζε τον πειρες τον γκατζετακια και πατε.Κωστα φυλακη θα σε βαλει στο τελος αυτος....Αλλα και σ'ενα τα θελει ο κ_ _ _ς σου μου φαινεται.Τι εχει το προγραμμα για μετα? :bleh: :bleh: :bleh:

για μετα..???εγω τουλαχιστον τα κεφαλια μεσα.οπως μου ηρθαν,ετσι εξαφανιστηκαν τα μπικικινια και δεν μου εφτασαν κιολας και μαλιστα για βασικα πραγματα που ηθελα να κανω.τωρα.....θα δουμε σταθη.ΥΓ.εννοειται πως ταξιδευει για τα χερια μου η δευτερη 40αρα....χεχεχε Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Καλά και για το πλαίσιο παιδιά...να μην ανοίξω το στόμα μου δλδ...Θεωρώ μακράν οτι έχει το χειρότερο σέρβις...την χειρότερη εξυπηρέτηση και έχω βάσιμες υποψίες οτι πουλάνε μπάς κλάς πραμάτεια εδώ και χρόνια...

+1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παρακαλω πολυ :bigemo_harabe_net-55: μην κατηγοτειτε καταστηματα που δεν εχουν βημα στο φορουμ :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρόσφατα που είχα φωτισμό από Τ5, κάθε 4-5 μέρες έπρεπε να καθαρίζω τα τζάμια από τις άλγες που έπιαναν. (Γενικά δεν είχα πρόβλημα άλγης)

Τώρα με τον φωτισμό led από τον Υπερίωνα, παρατηρώ ότι το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει.... εδώ και μια βδομάδα δεν εμφανίστηκε άλγη στα τζάμια !!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εμφανιστηκε αλγη λογικα για τον λογο οτι εισαι σε φαση εγκλιματισμου απο το παλιο φωτιστικο στο νεο και προφανως τα λεντ δουλευουνε σε χαμηλοτερη ενταση απο το φυσιολογικο τους.δεν βλεπω κατι αλλο.

δεν ειναι και θαυματουργα με την αλγη.(αν και πολυ θα το θελαμε ολοι μας..χεχε).

Link to comment
Share on other sites

κοίτα όμως,,, το συνδυάζω και με το γεγονός ότι πολύ παλαιότερα είχα πειραματιστεί με ταινίες led (άσπρες - μπλε) και το είχα παρατηρήσει και τότε.... επιπλέον και ο Άλεξ που έχει led δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα άλγης στα τζάμια του.

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικα οντως δειχνει οπως τα λες να εχει αποτελεσμα.εχουμε ομως παγκοσμιως αντιστοιχες δηλωσεις που να επιβεβαιαωνουν σε σημειο απολυτης παραδοχης πως οντως τα λεντ δεν παραγουν τοση ''τζαματη'' αλγη..?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πρέπει να το ψάξουμε λίγο, γιατί αν ισχύει θα είναι ακόμη ένα υπέρ για τον led φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

αιολε αν σου πω πως τοσο καιρο ο μεγαλος μου ''φοβος'' γενικα για τα λεντ ηταν αλλα και εξακολουθει να ειναι η διαρκεια ζωης τους...δηλαδη σε ολα τα υπολοιπα συμβατικα φωτιστικα,αλλαζεις καθε χρονο τις λαμπιτσες και εισαι αρχηγος.εδω μετα απο μερικα-εστω καποια χρονια,μπορει να βρεθεις εκτεθειμενος..να νομιζεις πως φωτιζεις τα κοραλια σου ενω να εχει εξασθενισει το φως...

θελω να πω δηλαδη μετα απο μια 4ετια πχ να ξαναδωσεις καποιο σεβαστο ποσο ξανα για φωτιστικο,δεν ειναι καπως...??

Link to comment
Share on other sites

κοίτα όμως,,, το συνδυάζω και με το γεγονός ότι πολύ παλαιότερα είχα πειραματιστεί με ταινίες led (άσπρες - μπλε) και το είχα παρατηρήσει και τότε.... επιπλέον και ο Άλεξ που έχει led δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα άλγης στα τζάμια του.

Μπα... δεν ισχυει αυτο Βαγγελη,δεν ξερω για λιγοτερη μιας και Τ5 δεν ειχα ποτε,αλλα αλγες εχεις και με led :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

αιολε αν σου πω πως τοσο καιρο ο μεγαλος μου ''φοβος'' γενικα για τα λεντ ηταν αλλα και εξακολουθει να ειναι η διαρκεια ζωης τους...δηλαδη σε ολα τα υπολοιπα συμβατικα φωτιστικα,αλλαζεις καθε χρονο τις λαμπιτσες και εισαι αρχηγος.εδω μετα απο μερικα-εστω καποια χρονια,μπορει να βρεθεις εκτεθειμενος..να νομιζεις πως φωτιζεις τα κοραλια σου ενω να εχει εξασθενισει το φως...

θελω να πω δηλαδη μετα απο μια 4ετια πχ να ξαναδωσεις καποιο σεβαστο ποσο ξανα για φωτιστικο,δεν ειναι καπως...??

Από τις απαντήσεις που έδωσε η κατασκευάστρια εταιρία και η ίδια η Cree λένε ότι θα κρατήσουν 10-12 χρόνια.

...και 12 να μην είναι, αν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα χρειαστούν αντικατάσταση, είναι φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο (κομμάτι-κομμάτι) που θα χρειαστεί αντικατάσταση ένα μέρος τους (και μόνο τα led) και όχι τα κυκλώματα ή όλο το φωτιστικο.

Από την άλλη πάλι σε όλα αυτά τα χρόνια...5, 10 ή 12 με τον ρυθμό που έχει η νέα τεχνολογία κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα παραμείνουμε στη σημερινή τεχνολογία των led φωτιστικών... αλώστε εδώ και καιρό "πειραματίζονται" σε φωτισμό πλάσματος !!!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μας κρατησουν για πολλα χρονακια απροβληματιστα...

τωρα εγω εχω ενα θεματακι με την υγρασια.επηρεαζει αρκετα τον χωρο μου το ανοικτο ενυδρειο και σκεφτομαι πολυ σοβαρα και μονο για το χειμωνα να φτιαξω 2 γυαλινα καπακια και να το κλεισω απο επανω.

παρα το γεγονος πτι δουλευει αφυγραντηρας σε περιπου 15ωρο,βρισκω την υγρασια να ακροβατει περιπου στο 75% το οποιο ειαι πολυ μεγαλο νουμερο για την υγεια μου.μονο αν τον δουλεψω συνεχομενα στο 24ωρο τοτε πηγαινει στο 60% που ειναι και το επιθυμητο μου.

πιστευει καποιος πως θα εχω προβλημα φωτισμου με τα λεντ αν υπαρχει γυαλινο καπακι απο κατω?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Όσο ναναι το τζάμι που θα βάλεις θα πιάνει υγρασία και άλατα, πράγμα που θα μειώνει την ισχυ του φωτισμού.

Ή θα πρέπει να το καθαρίζεις συχνά ή ακόμη καλύτερα το κάνεις να έχει μια κλήση προς τα μπροστά ή προς τα πίσω ώστε να κυλάει το νερό.. όχι ότι θα γλυτώσεις το καθάρισμα, αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι τόσο συχνό, γιατί από τα ίδια νερά που θα κυλάνε θα "αυτοκαθαρίζεται" !!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρόσφατα που είχα φωτισμό από Τ5, κάθε 4-5 μέρες έπρεπε να καθαρίζω τα τζάμια από τις άλγες που έπιαναν. (Γενικά δεν είχα πρόβλημα άλγης)

Τώρα με τον φωτισμό led από τον Υπερίωνα, παρατηρώ ότι το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει.... εδώ και μια βδομάδα δεν εμφανίστηκε άλγη στα τζάμια !!!

Τώρα που το λες Βαγγέλη και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό με τις άλγες. Εδώ και ένα μήνα που έχω το Υπερίωνα τα τζάμια μου δεν τα καθαρίζω και το πρόγραμμα εγκλιματισμού έχει τελειώσει εδώ και μια εβδομάδα. Τώρα δουλεύω το Bali.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι η ιδέα μου !!!

Link to comment
Share on other sites

ο εγκλιματισμος για ενα μηνα ειναι..?

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ... τζάμπα έγιναν οι οδηγίες?

ανάλογα με το τι είδους λάμπες προϋπήρχαν και σε τι ενυδρείο, ο εγκλιματισμός γίνεται αυτόματα σε σχέση με τις επιλογές που έκανες και διαρκεί από 15 - 90 μέρες !!

Link to comment
Share on other sites

εε,ειμαι καλος μαθητης και διαβαζω τα μαθηματα μου,αλλα οπως ισως θα ειδες ακομη και στο rc,δεν μου απαντησανε σε βασικη μου ερωτηση.

μεσα στο προγραμμα του υπερυωνα δεν εχει το δικο μου σετ απ που δεν ειναι και τοσο περιεργο.300 βατ μεταλλου(2χ150)+ 108 βατ τ5(54χ2).

ο υπερυωνας εχει αλλα σετ απ, που ειδικα σε 2 που ειναι πιο κοντα μου,δεν ξερω ποιο να επιλεξω οταν ερθει η ωρα....

Link to comment
Share on other sites

Το λέει ότι διαλέγεις το πιο "κοντινό"

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βάλω διαγώνισμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βάλω διαγώνισμα !!!

πριν στησουμε και σεταρουμε τις βορτεκ,η οταν ερθει ο υπερυωνας μου...??χεχε.διαλεξε.
Link to comment
Share on other sites

Πωπω... Κώστα σε έχει κολλήσει γκατζετιτιδα κ μου φαίνεται θα εξελιχθεις σε χειρότερο από τον Βαγγέλη... ή μήπως χειρότερα δε γίνετε??? ;p

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφέρουσα απάντηση από την εταιρία, όταν ο Klaz έκανε την ερώτηση: "σε τι ύψος μπορεί να τοποθετηθεί το φωτιστικό πάνω από την επιφάνεια του νερου"

...Το μίνιμουμ είναι 5 εκατοστά, (ενδιαφέρον) !!!

...αλλά αν τοποθετηθεί υψηλότερα θα υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια κάλυψης σε φωτισμό.

Κώστα οι φόβοι σου για υγρασία υπαρκτοί, αλλά όταν η εταιρία "προτείνει" τα 5 εκατοστά δεν πάει να πει ότι το θέμα της υγρασίας θα το έχουν σκεφτεί και μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στα 5 εκατοστα,τα κοραλια που ειναι ψηλα δεν θα γινουν τηγανιτα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...