Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

εννοεις οτι κραταει τα κελβιν που του εβαλες..???

εχεις μπαλι η οχι?πες μου τι εκανες βρε λαμπρε

Link to comment
Share on other sites

Ναι.... Εχω Bali αλλα χωρις αυτο παλι τα κρατησε!

Τιποτα το ιδιαιτερο! Απλα αλλαξα το νουμερο και πατησα save!

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν δουλευει..χεχε κλασσικα.....τι να πω ρε γμτ...

στο κραταει και με μπαλι και χωρις μπαλι...??

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! Μηπως κανεις κατι λαθος??? Πχ φορτωσε μπαλι και οταν τελειωσει τοτε αλλαξε το και πατα παλι save!

Link to comment
Share on other sites

μπα ,αυτο το εκανα χθες.

θα το σπασω,δεν ειναι για ανθρωπους της ηλικιας μου τετοια γκατζετ.χεχε

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση/Λεπτομερια για τον κυκλο του φεγγαριου....Οταν οριζουμε την ημερομηνια τις τελευταιας πανσεληνου τι φωτεινοτητα βαζουμε? 100??? και μετα το φτιαχνει μονο του?

Μετα απο κατω τις επιλογες moon cycle simulation και overcast nights(random) τις κλικαρουμε?

Οταν εχουμε πανω φορτωμενο Bali/Hawai κλπ αυτα τα κλικαρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση/Λεπτομερια για τον κυκλο του φεγγαριου....Οταν οριζουμε την ημερομηνια τις τελευταιας πανσεληνου τι φωτεινοτητα βαζουμε? 100??? και μετα το φτιαχνει μονο του?

Μετα απο κατω τις επιλογες moon cycle simulation και overcast nights(random) τις κλικαρουμε?

Οταν εχουμε πανω φορτωμενο Bali/Hawai κλπ αυτα τα κλικαρουμε?

Αχ αχ θα στις βρέξω....

Στις οδηγίες αναφέρεται σαν πρόταση η φωτεινότητα να είναι στο 15 (η εταιρία προτείνει 10).... αλλά με το 15 πετυχαίνεται πιο σωστός κύκλος.
Αν ενοχλεί η ένταση με το προκαθορισμένο σιέλ χρώμα, μπορείς να επιλέξεις το UV
Για να δουλέψει ο κύκλος του φεγγαριού συμφωνα με τον φυσικό κύκλο πρέπει να είναι επιλεγμένο το moon cycle simulation
Το overcast nights δεν χρειάζεται, απλά κάποιες νύχτες (τυχαίες) θα είναι λιγότερο φωτεινό λόγω..... συννεφιάς !!!
Αυτές οι επιλογές είναι ανεξάρτητες από τα σενάρια
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω με τις οδηγίες απλα επειδή τώρα δουλεύει καλύτερα με το νεο firmware έλεγα μήπως πρεπει να του κάνεις ρύθμιση οτι και καλα στην πανσέληνο το φως του φεγγαριού ειναι 100% και μετα το φτιάχνει μονο του ανάλογα την φαση που βρίσκεται αλλα και τις συννεφιές !

Link to comment
Share on other sites

Ε είπαμε... κάνει θαύματα το φωτιστικό, αλλά δεν είναι συνδεδεμένο με το αστεροσκοπείο !!! χα χα χα

Κατά δικιά μου πρόταση το 15% αντιστοιχεί στο 100% της πραγματικής σελήνης

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως κάπου εκει είναι....Με εκνευρίζει λίγο που δεν κάνει μόνο του update στις ρυθμίσεις που του έχεις, απο την στιγμή που κάνεις connect και θέλει κάθε φορά read!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι σπαστικό

Link to comment
Share on other sites

Μιας και με τρώνε παλι τα χέρια μου σήμερα......χεχε

Στο Daylight settings στην περιοχή Τ5 αφορά προφανώς το Pandora ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το πειράζεις...αλλα και να το τσεκάρεις δεν πειράζει κατι

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα.... θέλει δουλειά ακόμα για να το υποστηρίξει πλήρως το φωτιστικό !

Link to comment
Share on other sites

ας ελπίσουμε ότι δεν θα είναι το τελευταίο .... εχει ακόμη πολλά να δώσει και να κάνει

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ξέφυγει λεμεεεεεε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμα δεν εχεις δει τίποτα..... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Τα συν και πλην του νέου λογισμικού.

Οι παλιότερες εκδόσεις είχαν ορισμένες ατέλειες για τη σωστή διαχείριση του φωτιστικού, αλλά δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες του παρελθόντος… πάει πέρασε !!!

Αν και το νέο λογισμικό και firmware είναι κατά πολύ ανώτερο, δεν παύει να έχει και αυτό τις ατέλειες του.

Ένα που έχω διαπιστώσει είτε στο Μπαλί, είτε στο Χαβάη, είναι ότι η ανατολή αρχίζει με ένα πολύ ωραίο μωβ, κόκκινο, γλυκό χρώμα και ξαφνικά στα 10-15 ανάβουν τα λευκά led, ενώ πολύ απλά θα μπορούσαν να το προγραμματίσουν έτσι ώστε να ανάψουν τα μπλε, τα σιέλ και μετά τα άσπρα.
Επιλογές υπάρχουν αλώστε!!!

Αυτό βέβαια είναι κάτι που μπορεί να το μεταβάλει ο χρήστης (με λίγο κόπο στον προγραμματισμό), αφού τώρα το Μπαλί διατίθεται από την εταιρία με ανοιχτό τον κώδικα. Το Χαβάη ήταν ανοιχτό ούτως ή άλλως.

Παλιότερα όταν έφτανε η ώρα της ανατολή ή της δύσης και έπρεπε να αρχίσει ο κύκλος του φεγγαριού, για 5-10 λεπτά υπήρχε σκοτάδι και μετά «έπαιρναν μπρος» τα led.
Αυτό τώρα δεν υπάρχει, και ο φωτισμός συνεχίζεται κανονικά χωρίς blackout. Δηλαδή κατά την ανατολή και ενώ συνεχίζουν να ανάβουν τα led του φεγγαριού, αρχίζει η ανατολή. Το αντίστοιχο γίνεται και κατά τη δύση.

Με την επιλογή Smooth light transitions η μετάβαση από μια φωτιστική συνθήκη κατά τις μεταβολές των χρωμάτων γίνεται πιο ομαλά όταν είναι τσεκαρισμένο.

Πολύ ενδιαφέρον είναι και το εφέ της συννεφιάς, μόνο που θέλει πειραματισμό για να πετύχετε αυτό που σας ικανοποιεί περισσότερο.
Η συννεφιά λειτουργεί κατά τις απογευματινές ώρες και εφ όσον το φωτιστικό έχει το 100% της έντασής του, και αφού πρώτα είναι τσεκαρισμένο το Clouds simulation.
Έχει δυο προεπιλογές ταχύτητας στην κίνηση των σύννεφων, αλλά υπάρχει και η δυνατότητα να ρυθμιστούν από τον χρήστη με το 0 (μηδέν) η πιο γρήγορη.

Μια πολύ σημαντική λειτουργία είναι αυτή της επιλογής των Kelvin.
Στο Χαβάη που έχω φορτωμένο αυτή τη περίοδο λειτουργεί άψογα με την θερμοκρασία (Kelvin) να την έχω στα 11000Κ, χωρίς να χάνονται οι ρυθμίσεις.

Το ίδιο προφανώς θα γίνεται και στο Μπαλί, αλλά δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να φορτωθεί ως αυτόνομο σενάριο, και όχι από την μνήμη του φωτιστικού που είναι προεγκατεστημένο και μη επεξεργάσιμο.

Ας ελπίσουμε ότι σε νέες ενημερώσεις να διορθώσουν το θέμα της ανατολής που ανέφερα πιο πάνω.
Όλα είναι θέμα προγραμματισμού τελικά, και αν κάποιος από εμάς έχει την διάθεση να ασχοληθεί νομίζω ότι θα κάνει θαύματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απο φωτιστικό σε φωτιστικό να χρειάζεται να προσαρμόσουν το καθε πρόγραμμα , είτε μπαλι ειναι αυτό ειτε χαβαη η οτι άλλο βρουν/βρούμε! Σαν εταιρία μάλλον το εχει καταλάβει απλα δεν έχουν τον κατάλληλο άνθρωπο η χρονο για να το κανουν! Γιαυτό αλώστε υπάρχει και ενα πρόγραμμα για ολα τα φωτιστικά αλλά και ένα σενάριο για ολα! Μιας και ψάχνομαι τωρα τελευταία για την "σωστή" ρύθμιση του εκάστοτε προγράμματος αυτο το online share par table δεν υφιστατε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η δυνατότητα δεν είναι ακόμη ενεργοποιημένη, αλλά όταν ενεργοποιηθεί θα έχει τη δυνατότητα ο κάθε χρήστης να ανεβάζει το δικό του σενάριο στους server της εταιρίας, θα το δοκιμάζουν και θα το εκκρίνουν κατά πόσο είναι σωστό και χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα (κακός ή λάθος προγραμματισμός) και εν συναιχεία θα μπορεί κάποιος να το κατεβάσει.

Προφανώς θα υπάρχουν κάποιοι όροι από την εταιρία....Πότε θα γίνει αυτό, είναι άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ σημαντική λειτουργία είναι αυτή της επιλογής των Kelvin.

Στο Χαβάη που έχω φορτωμένο αυτή τη περίοδο λειτουργεί άψογα με την θερμοκρασία (Kelvin) να την έχω στα 11000Κ, χωρίς να χάνονται οι ρυθμίσεις.

Το ίδιο προφανώς θα γίνεται και στο Μπαλί, αλλά δεν γνωρίζω αν θα πρέπει να φορτωθεί ως αυτόνομο σενάριο, και όχι από την μνήμη του φωτιστικού που είναι προεγκατεστημένο και μη επεξεργάσιμο.

τα εχω δοκιμασει ολα,ξανα και ξανα αλλα δεν κραταει τα κελβιν.τι τα ηθελα γερος ανθρωπος τα γκατζετ.....

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα α ρε Κωστή με τον αυτοσαρκασμό σου!!! Δοκίμασε να βάλεις το Χαβάη και δοκίμασε το πάλι! Αλλιώς βάλε το open Μπαλι .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά θα δούμε κανένα βιντεακι με την σημερινή κατάσταση του ενυδρειου σας όσο αφορά την αλαγη σε λεντ; Γιατι ψήνομε να πάρω τον Yperion r2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα δούμε κανένα βιντεακι με την σημερινή κατάσταση του ενυδρειου σας όσο αφορά την αλαγη σε λεντ; Γιατι ψήνομε να πάρω τον Yperion r2

ελπιζω να σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολυ όμορφο !!!!!!! Να το χαίρεσαι φίλε μου !!!!το εχω δει ξανα το video εχω δει τα ποστ σου ένα προς ένα χεχεχεχεχεχε πφφφφφ εχω μπερδευτεί παντος λιγάκι διότι μου αρέσει πολυ και το χρώμα απο τις τ5 αλλα γουστάρω και πολυ το γκατζετ της pacific που κάνει παπάδες !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...