Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

Τι τον νοιαζει πως θα παει ενα φωτιστικο?! Θα το στειλω με ΕΛΤΑ. Πρεπει να παει με FEDEX?!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιου ειδους ομερτα μεταξυ αντιπροσωπειων και εταιρειας.180 ευρω θελει ακομη και αν εισαι μεσα σε εγγυηση για να το στειλεις μονο με κουριερ.αντιστοιχα το εργοστασιο στο επιστρεφει παλι με κουριερ,αλλα χρεωνεται αυτο τα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα.Βαλε τον υπεριωνα στο φουλ για να ζεσταθει το κοκαλακι των κοραλιων σου,τα πουδιασες τα καημενα :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιου ειδους ομερτα μεταξυ αντιπροσωπειων και εταιρειας.180 ευρω θελει ακομη και αν εισαι μεσα σε εγγυηση για να το στειλεις μονο με κουριερ.αντιστοιχα το εργοστασιο στο επιστρεφει παλι με κουριερ,αλλα χρεωνεται αυτο τα εξοδα.

Το διαπίστωσα το καλοκαίρι που το έστειλα για επισκευή!

Πλήρωσα το ταχυδρομείο να το στείλω και μετά το εργοστάσιο το έστειλε χωρίς να πληρώσω τίποτα.

Αυτή είναι η πολιτική του εργοστασίου.

Η διαφορά όμως είναι ότι από εκεί που το πήρα (εκτός Ελλάδας) ο πωλητής μου πρότεινε τα μεταφορικά να τα κλείσουμε

σε άλλα πράγματα!Κάτι σαν δωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ΚΑΛΑ λοιπόν Κώστα !!!

Παίδες μην κατηγορείται τον αντιπρόσωπο όπως είχε πει και ο Βαγγέλης πριν απο μερες ( αύριο μεθαύριο μπορει να ειναι άλλος αντιπρόσωπος )

Giovan : βαλτα κάτω , ζυγισε τα πλην και τα συν που έχουν ακουστεί και γραφτεί κατα καιρούς και κανε ότι νομίζεις , εάν θες τι γνώμη μου δεν θα έδινα 1000+ € για κάτι όπου θα έπρεπε ΣΥΝΕΧΕΙΑ να έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορει ανα πάσα στιγμη να μου κάτσει στραβει , εάν ειναι να κάνω το χόμπι μου και να μου ανεβαίνει το ζαχαρο ( που δεν έχω ) τότε ΚΑΛΑ ειμαι και χωρίς αυτο ......

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα γιωργο.δεν κανει αυτο το φωτιστικο για διαβητικους φιλε.

μετα απο 11 ρισετ,επιασε επιτελους το ρημαδι και ξεμπλοκαρε.

μιλαμε για χτυπα ξυλο οποιον αλλοντο χρειαστει οτι ισχυει το κολπο της φωτος του βαγγελη.το θεμα ειναι πως θελει τεχνη ακομη και για να μπλοκαρεις τα τζαμπερακια.

Link to comment
Share on other sites

κωστα άποψη μου ειναι να το ρήξεις πανω εχει ρίξει χρήμα θελει υπομονη όσπου να το μάθεις ολα ειναι στο προγραμμα δεν νομίζω οτι πρεπει να εισαι κάθετος σκέψου το!

Link to comment
Share on other sites

Έλα δεν είναι κάτι τόσο τραγικό.Την επόμενη φορά θα ξέρεις...

Με όλα αυτά που βλέπω μάλλον φωτιστικά έπρεπε να φτιάχνω...

5 φωτιστικά έφτιαξα δεν χάλασαν ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό προτείνω.

Ξαναβαλτο,είναι πολλά τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Κανε κι εναν αγιασμο Κωστα,γιατι μου φαινεται σαν να σ'εχουν πολυμελετησει........

Link to comment
Share on other sites

μια ποσιλοπορα φραγκ αποδημησε εις κυριον.

αυτο ειναι μαλλον και το αρνητικο εκτος απο την μειωση ινσουλινης στο αιμα μου το τελευταιο 24ωρο.

επισης αυτο που καταλαβα ειναι πως αν περασεις με ακριβεια το προβλημα στην εταιρεια,δεν θελει πολυ ο τεχνικος να σου πασαρει την φωτο αφου ευγενικασε ρωτησει να το εχεις ετσι ωστε να ανοιξεις μονος σου το φωτιστικο.

σημερα για καλη μου τυχη ειχα επισκεψη τον κολλητο που ειναι ηλεκτρονικος-ηλεκτρολογος και γενικα εκανα ντου στον υπεριωνα.ειδικα αφου ευκολα πηρα το οκ για το ανοιγμα του υπεριωνα,καποια ψυχολογικα μου υποχωρησαν.

ευχελαιο,και λιγα λετε.....το ματι και μαλιστα το κακο καραδοκει δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

αρα......ο κωστης πληρωσε 1000 ευρω για να εχει φωτιστικαρα και τελικα εκτος απο το οτι "χαλασε",κολλησε,μπλοκαρε κτλ

εκανε και το μαστορα για να το φτιαξει!!! :bigemo_harabe_net-111:

ας βαλει η εταιρια και μια σημειωση οτι το φωτιστικο πωλειται μονο σε οσους εχουν τεχνικες κ ηλεκτρολογικες γνωσεις!!

ωστε να βαλουν και κανενα χερακι για την επισκευη οταν θα χρειαστει!!

και γιατι να μην το ζητησουν οι ανθρωποι....μονο χιλια ευρω κοστιζει

τωρα για τον αντιπροσωπο να μην πω πολλα.....

γνωριζω πως εχουν δωθει τουλαχιστον 10 φωτιστικα(παραπανω ειναι,ισως και τα 2πλασια αλλα λεω τα σιγουρα) αρα συμφωνα και με την εκτιμηση του βαλεντινου εχουν μπει στο ταμειο 2000 με 2500 μεσα σε 1-2 μηνες(στη χειροτερη ε,γιατι στην καλυτερη ισως να ειναι και 4-5.000) και ζηταμε 100 ευρω μεταφορικα?wtf!!!

και κοροιδια ειναι γενικοτερα και αδικο για τους νεους αγοραστες!!

και σε ρωταω ρε γιαννη...ειναι δυνατον μετα απο ολα αυτα να σκεφτεσαι να το αγορασεις????

εννοειται πως περι ορεξεως κολυκυθοπιτα αλλα με τοσα αντικειμενικα προβληματα και ζητηματα που υπαρχουν το κοβω για

τσουκνιδοπιτα!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως πουληθηκανε πανω απο 20-25 φωτιστικα σε ολη την επικρατεια εκεινες τις μερες.

επειδη επισης αισθανθηκα καπως αβολα με τον αντιπροσωπο αποφασισα να μην πουλησω το παλιο μου φωτιστικο και να ειμαι ανεξαρτητος εαν και εφοσων χρειασθει.που συντομα και εν μερη χρειαστηκε.

αφου λοιπον δοκιμασθηκανε τα τρεμαμενα και χερια ασχετου με ηλεκτρονικα μερη,αφου τα σκουριασμενα μου αγγλικα τα καταλαβε ο πολωνος τεχνικος,και αφου εχω καβαντζα φωτιστικο,θεωρω πως μπορω να το κρατησω πλεον χωρις να κρεμομαι απο κανεναν αντιπροσωπο εδω.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οτι αισθανθηκες αβολα κωστη?

κ εγω αυτο πιστευω πως ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις!

κρατα το αλλα κρατα και το back up σου!

αν παντως καποιος μου ελεγε πως θα δωσω 1000 ευρω φωτιστικο και θα θελω και back up

το πιθανοτερο ειναι να τον εδερνα! :bigemo_harabe_net-87:

τεσπα,εσυ κοιτα να ηρεμησεις που εχεις και θεματα με το ζαχαρο και μην το παιρνεις τοσο σοβαρα!

ενα χομπυ ειναι και τιποτε παραπανω

Link to comment
Share on other sites

αβολα...??

χρωστω στο καταστημα ακομη τις ντιζες...(ναι εκεινη την ιστορια με τα συρματα...χεχε)

ανταλλαξαμε καποια πμ,οπου και μου εγινε γνωστο(πολυ σωστα) πως ακομη χρωστω τις ντιζες.σε ερωτηση μου ομως...''τι θα γινει με την αποδειξη αγορας που ποτε δεν πηρα''...δεν πηρα ουτε εγω καποια απαντηση...και μειναμε εκει.

ναι,δεν εχω παρει αποδειξη αγορας,που ειναι και η εγγυηση βεβαια,αλλα μιλαμε εδω για ενα πολυ μεγαλο ποσο που το ποθεν εσχες μου επιβαλλει να ζητησω για την φορολογικη μου δηλωση.

για να μην δημιουργω ομως αλλες αρνητικες εντυπωσεις,οταν βρεθω στο καταστημα και μετα θα μπορω να πω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αποσο ξερω με σιγουρια δεν εισαι ο μονος που δεν πηρες αποδειξη...μουαχαχαχα! Να σου πω ομως Κωστη?! Εσυ φταις.. που δεν ζητας ακομα την αποδειξη, η εστω, αφου δεν πηρες αποδειξη να σου επιστραφει το 23%...δεν καταλαβα! Γιατι η καθε ταβερνα, γυραδικο, μαγαζι, καταστημα, να μην κοβει αποδειξη, αλλα να κερδιζει και το 23%? Κοψε μου το 23% και μην κοβεις αποδειξη. Γιατι αυτος ο φορος παει στο κρατος κι οχι στην τσεπη σου...

Κι αν επρεπε να στειλεις το φωτιστικο με την αποδειξη?! 227 ευρω ειναι φιλαρακιιιιι!!! Θυμασαι ποσο εκανε το σερβις στο μηχανακι σου? Η μονωση στην ταρατσα? Δεν στοχοποιω το ενλογω καταστημα, αλλα τη γενικοτερη κατασταση στην ελληνικη κοινωνια. Ηταν αναμενομενο στα χαλια που φτασαμε να ανθησει το παραεμποριο, αλλα οχι μονο να κερδιζει η μια μερα...

Θα κλεψουμε? αλλα θα κλεψουμε μαζι!

Τα πα και ξεθυμανα! Ας με συγχωρεσετε για το επιθετικο του τονου...αλλα ταχω παρει με τους φαστφουνταδες και σε αλλους ξεσπασα...

Peace and Love!

Link to comment
Share on other sites

«Άρθρο 1

Μη έκδοση νομίμων παραστατικών - Δικαιώματα καταναλωτή



1. Κατά την πώληση προϊόντων και παροχή υπηρεσιών και υπό την επιφύλαξη
των διατάξεων του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών, του
Ποινικού Κώδικα και του ν. 2523/1997, ο καταναλωτής δεν υποχρεούται να
καταβάλει το αντίτιμο εάν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό στοιχείο, όπως
αυτό ορίζεται στις οικείες διατάξεις.



2. Για την εφαρμογή της παραγράφου 1, όλες οι επιχειρήσεις λιανικής
πώλησης προϊόντων αναρτούν πινακίδα σε εμφανές σημείο του καταστήματος
και συγκεκριμένα πλησίον του ταμείου συναλλαγής στην οποία αναγράφεται
με ευδιάκριτα και κεφαλαία γράμματα η ένδειξη σε ελληνική και αγγλική
γλώσσα ως εξής: «Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ
ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ-ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ)» «CONSUMER IS
ΝΟΤ OBLIGED TO PAY IF THE NOTICE OF PAYMENT HAS ΝΟΤ BEEN RECEIVED
(RECEIPT - INVOICE)».



3. Για την εφαρμογή της παραγράφου 1, οι επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών
αναγράφουν σε εμφανές σημείο του τηρούμενου τιμοκαταλόγου, με κεφαλαία
γράμματα, ιδίου μεγέθους με τις τιμολογούμενες υπηρεσίες, την ένδειξη:
«Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ
ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ-ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ)» και εφόσον ο

τιμοκατάλογος τηρείται και στην αγγλική γλώσσα και την ένδειξη:
«CONSUMER IS ΝΟΤ OBLIGED TO PAY IF THE NOTICE OF PAYMENT HAS ΝΟΤ BEEN
RECEIVED (RECEIPT - INVOICE)». Η ρύθμιση αυτή καταλαμβάνει και τα
καταστήματα εστίασης και αναψυχής, με την ως άνω ένδειξη να αναγράφεται
σε εμφανές σημείο του τιμοκαταλόγου με κεφαλαία γράμματα, ίδιου μεγέθους
με τη γραμματοσειρά των προσφερόμενων ειδών.

Link to comment
Share on other sites

α ρε βαλ αρχοντα.

δεν πηρα αποδειξη οχι γιατι δεν ηθελα,αλλα γιατι εκεινη τη χρονικη στιγμη,ψιχαλιζε,ημουν με το μηχανακι και βιαζομουν να φυγω μη με πιασει ο καιρος....πληρωσα,αρπαξα το φωτιστικο και εφυγα σχεδον τρεχοντας.....

Link to comment
Share on other sites

γρηγορη εγω οταν το παρελαβαηταν δεκεμβριος.ο τελευταιος νομος δεν ηταν ακομη σε ισχυ.χεχε

Link to comment
Share on other sites

Ωρε και να βγεις με τον υπεριωνα αγκαλια χωρις να εχεις πληρωσει και να εισαι και νομιμος! Ω ρε γλεντια! Γουστάρω!

Link to comment
Share on other sites

γρηγορη εγω οταν το παρελαβαηταν δεκεμβριος.ο τελευταιος νομος δεν ηταν ακομη σε ισχυ.χεχε

Ναι η αλήθεια είναι ότι ισχύει απο 12 Ιανουαρίου αλλά ας το έχουμε υπόψη

απο 'δω και πέρα όλοι οι υπόλοιποι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδιά αγοράσατε κατι ηλεκτρονικό 1000ε χωρίς απόδειξη? ?? Σαν ανεκδοτο με ξανθίες είναι.

Link to comment
Share on other sites

ομορφαντρες ειμαστε ορεστιαδα καλε μου φιλε.κανουμε και λαθη.χεχε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...