Jump to content

Pacific Sun -Hyperion-


Aiolos

Recommended Posts

Οκ τότε..... Περιμένουμε την Beta 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και ενα τιπ στους κατοχους του φωτιστικου.

στο μπαλι προγραμμα μην ξεγελασετε το φωτιστικο να αναβει στις μαξιμουμ 5 ωρες που σας δινει το προγραμμα,γιατι ετσι δεν δουλευει σωστα στα φασματα της δυσης και θα σβηνει αποτομα.....

πολυ μπαγκ βρε το ατιμο....χεχεχε

θενκς ολντ τσικεν.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σου δούλεψε όπως στο ρύθμισα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο μπαλι πρόγραμμα σβήνει τελείως το φωτιστικό σαν να κάνει βαριά συννεφιά, αυτό δεν επηρεάζει τα κοράλλια;

Να τα στρεσάρει δηλαδή;

Στο δικό μου όταν το κάνει κλείνουν τελείως.Για σκεφτείτε αυτό το πράγμα σε καθημερινή βάση!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι κατά τη δύση που χαμηλώνει ο φωτισμός μέχρις ότου σβήσει τελείως?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Όχι όμως στην κανονική δύση.

Κανένα δίωρο πριν την κανονική δύση. Μένει τελείως σβηστό για κανένα 15-20 λεπτά και μετά ανάβει απότομα μέχρι να μπει στην δύση.

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον έχει φορτωμένο το Bali, ακολουθεί το ωράριο του προγράμματος....

Αν τώρα εσύ από την καρτέλα Daylight πειράξεις τις ώρες ανατολής δύσης, το πρόγραμμα μπερδεύεται και πιθανόν να έχει δύο ανατολές ή και δυο δύσεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζω κανονικά τις ώρες ανατολής-δύσης το ποσοστό της φωτεινότητας και φορτώνω το πρόγραμμα μπαλι!

Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάζεις ώρες ανατολής / δύσης ούτε ποσοστό φωτεινότητας..... το μπαλί το κάνει αυτό από μόνο του και είναι 08:00 - 20:24 και 100/% φωτεινότητα, και είναι η μόνη παράμετρο που μπορείς να μειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

αιολε ναι ρε φιλε.το εφτιαξες!!

μπηκα σε σκεψεις ομως με τα ανεμιστηρακια.πρεπει να τα βλεπουμε και να μην πιανουν σκονη για καιρο.ειναι ευκολο να πιασουν σκονη-βρωμια και να κολλησουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάζεις ώρες ανατολής / δύσης ούτε ποσοστό φωτεινότητας..... το μπαλί το κάνει αυτό από μόνο του και είναι 08:00 - 20:24 και 100/% φωτεινότητα, και είναι η μόνη παράμετρο που μπορείς να μειώσεις.

Νωρίς δεν είναι να κάνει δύση 20.24;

Αυτό σημαίνει τάισμα τα ψάρια από τις 19.00-19.30.

Link to comment
Share on other sites

αφεντικο,δεν το εχεις ψαξει το φωτιστικο......??

ξεγελασε το και βαλτο να αναβει περισσοτερες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Νωρίς δεν είναι να κάνει δύση 20.24;

Αυτό σημαίνει τάισμα τα ψάρια από τις 19.00-19.30.

Θα παίξεις με το WeakTwek βάζοντάς το -Χ ώρες... όχι παραπάνω από -3, υπάρχει ένα bug που το μπερδεύει από εκεί και πέρα.

Αν πάλι δεν σε καλύπτουν οι -3 ώρες και το θέλεις να σβήνει στις 02:00 ας πούμε, βάλε λάθος ώρα στον υπολογιστή να το ξεγελάσεις όση ώρα κάνεις το σετάρισμά του

Link to comment
Share on other sites

αιολε ναι ρε φιλε.το εφτιαξες!!

μπηκα σε σκεψεις ομως με τα ανεμιστηρακια.πρεπει να τα βλεπουμε και να μην πιανουν σκονη για καιρο.ειναι ευκολο να πιασουν σκονη-βρωμια και να κολλησουν...

Όπως και τα ανεμηστηράκια των υπολογιστών, θέλουν και αυτά την συντήρησή τους

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Όσον αφορά τις ώρες ανατολής δύσης τα κατάφερα!!

Για την ένταση του φωτισμού και το χρώμα του φωτός πειράζω τίποτα;

Αναφέρομαι για το πρόγραμμα του Μπαλί.

Link to comment
Share on other sites

χρωμα τιποτα.για ενταση δεν ξερω.καποιοι το δουλευουν στο 100%,καποιοι για συντηρηση των λεντ σε πιο χαμηλα....

δεν ξερω να σου πω .και εγω το ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω εντονο προβληματισμο σχετικα με το φασμα του υπεριωνα,το μπαλι κλπ.....

οι ακροποριτσες μου(τουλαχιστον οσες μου εχουν μεινει) εχουν παρει την κατω βολτα.

οσο και εγκλιματισμο να εκανα απο το ενα φωτιστικο στο αλλο,το φασμα νομιζω πως δεν μου το συγχωρεσανε τα σκληρα κοραλια.

ριχνω λοιπον ευθυνες στην ξεροκεφαλια μου και το γργονοςοτι πειραξα ομαδα που κερδιζε ριχνωντας το βαρος στην τεχνολογια και σε νεα γκατζετ.

σκεφτομαι ακομα να χαμηλωσω την ενταση του φωτιστικου μηπως και αυτο εχει μια καποια ευθυνη για το κατρακυλισμα του ενυδρειου.απο την αλλη ειναι τοσα πραγματα και παραγοντες που εχω ψαξει,εχουν αλλαξει κλπ που πραγματικα εχω χασει τη μπαλλα.

απο την αλλη και οι πολωνοι μας εχουν ταξει ιστοριες με αγριους,επιλογες φασματων κλπ αλλα ειναι χειροτεροι και απο αναπηρη χελωνα..

πανω στο θεμα της εντασης του φωτιστικου πειτε ρε παιδια καμμια αποψη.σε βαθος χρονου χρονου μηπως ειναι καλο να μην δουλευει στο 100% η κατι αλλο...?

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο ειναι καλο.Αυτο που νομιζω πως εφτεξε ειναι οτι εγινε αλλαγη φωτισμου σε ενυδρειο που ειχε μαθει να αναπτυσσεται διαφορετικα.Το βλεπω και στο δικο μου ενυδρειο.Οταν βαζω φραγκακια που προερχονται απο φωτισμο με λαμπες Τ5 κανουν καιρο να συνελθουν και να δωσουν χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

σταθη ειναι ομως εντελως διαφορετικα φιλε.

εγω χανω αποικιες που ηδη ειχα και ειχαν φτιαξει βασεις με πολλους πολυποδες.

οσο για την ενταση...τι λες?να τη χαμηλωσω πχ στο 80% η να την αφησω τερμα στο 100%?

Link to comment
Share on other sites

σταθη ειναι ομως εντελως διαφορετικα φιλε.

εγω χανω αποικιες που ηδη ειχα και ειχαν φτιαξει βασεις με πολλους πολυποδες.

οσο για την ενταση...τι λες?να τη χαμηλωσω πχ στο 80% η να την αφησω τερμα στο 100%?

Μην πειραζεις τιποτα κατα την γνωμη μου.Οι μετρησεις στο ενυδρειο ειναι σταθερες?Εκτος του φωτισμου εκανες καμια αλλη αλλαγη στο ενυδρειο?Κωστα μηπως ρεσυ το στεγνωσες το συστημα απο θρεπτικα?

Link to comment
Share on other sites

ας μην χαλαμε εδω το θεμα σταθη.

μετρησεις σουπερ,αμινοξεα 3 φορες τη βδομαδα και κλασσικα εβδομαδιαια αλλαγη νερου.

αλλα για να το πω με ευθυτητα.......τα χανω σαν τρελλος τα σκληρα μου.lps κλπ τουμπανα.

τα σκληρα πεθαινουν.ασπρισματα σε βασεις,οτι και να κανω(φραγκαρισματα,κυανοακρυλικες,κλπ) δεν πιανουν.

τα τελευταια θυματα ειναι τα μωβ και τα μπλε του σταυρακα.ολες οι αποικιες εγιναν μαρμαρα.

η κουβεντα μπορει να συνεχισθει.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74737&page=34

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καποιος που εχει στησει το νεο λογισμικο του υπεριωνα και καταφερνει να σεταρει τα κελβιν που θελει ..??

ρωταω γιατι προσπαθω να σεταρω με τη νεα προσσθηκη του προγραμματος τα κελβιν που θελω(πχ 10.00κ) και το φωτιστικο δεν κραταει τη ρυθμιση που του δινω παρα το γεγονος οτι το δοκιμασα με η και χωρις το μπαλι προγραμμα.

καμμια ιδεα καποιος κατοχος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα αυτό το σημείο

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για το ''predefined color temperature'' που με ενδιαφερει αμμεσα και βρισκεται στα daylight settings.

δοκιμασα αιολε ,απεγκατεστησα το μπαλι,απενεργοποιησα τα συννεφα και παλι δεν κραταει τα κελβιν που θελω....

μηπως δεν δουλευει καθολου σαν ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εμενα που το δοκιμασα χτες τα δουλευει κανονικα...με , αλλα και χωρις Bali. Δοκιμασε 4000 να δεις....χαχαχα ειναι πολυ τραγικο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...