Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

Μάριε μην το σκέφτεσαι καθόλου έτσι. Δεν "χρωστάς" σε κανέναν μας τίποτα...Όλοι μας πρέπει να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας για την καλυτέρευση του χόμπι,που συνεπάγετο και την καλύτερη διαβίωση των ζώων μας...

Στις λάμπες τώρα,η μόνη διαφορά είναι ότι η λάμπα θα είναι ποιο ισχυρή η ένταση του φωτός....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχεις δικιο! ο καθενας ανεξαρτητα απο το επιπεδο γνωσεων του πρεπει να βοηθαει τα υπολοιπα μελη ειτε με την αποψη του ειτε με την εμπειρια του

για το θεμα της λαμπας κατι αλλο ενημερωτικο.η λαμπα uvb συμβαλει στον μεταβολισμο του ζωου.δηλαδη καθαρα στην αναπτυξη του ζωου και στην αποφυγη ασθενειων(μεταβολη των οστων κτλ..)

αυτη η ικανοτητα της λαμπας μπορει να επιτευχθει με αλλους τροπους?χορηγησης ασβεστιου και αλλων ιχνοστοιχειων?

σε μια αναζητηση που εκανα για τις λαμπες uva και uvb δεν καταφερα να βρω κατι που μπορει να αντικαταστησει την χρηση αυτης της λαμπας

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δεν βρίκες,δεν μπορεί να αντικατασταθεί....με το ασβέστιο δρά συμπληρωματικά...Δηλαδή με την βοήθεια της uv-b ακτινοβολίας ο οργανισμός τους παράγει την βιταμίνη D3 η οποία με την σειρά της βοηθάει στην απορρόφηση του παρεχόμενου ασβεστίου για την αποφυγή ασθενειών δυσμορφίας των κοκκάλων

Link to comment
Share on other sites

Μάριε μην το σκέφτεσαι καθόλου έτσι. Δεν "χρωστάς" σε κανέναν μας τίποτα...Όλοι μας πρέπει να μοιραζόμαστε τις απόψεις μας για την καλυτέρευση του χόμπι,που συνεπάγετο και την καλύτερη διαβίωση των ζώων μας...

1+

:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια :)

αν βαλω αμμο για υποστρωμα αυτη τη κοκκομετρια πρεπει να εχει?

εχω δει καποιες ειδικες για ερπετα της exo terra αλλα περα απο αυτες υπαρχουν και οι υπολοιπες του εμπορια σε διαφορες τιμες κοκκομετριας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μάριε θα σου πρότεινα το πιο ψιλό χαλίκι (2-3 χιλιοστά)

απ'οσο εψαξα της exo terra δεν εχει κοκκομετρια και αυτο θα ωφειλετε στο οτι ειναι ειδικη για ερπετα.οποτε δεν νομιζω να χω καποιο προβλημα.

αυριο θα γινει η παραγγελια για τον εξοπλισμο.

κατεληξα στα εξης:

θερμοστατης -> resun 200w http://www.petcumulu...roduct&pid=2620

κυκλοφορητης -> sun sun 600lt/h http://www.petcumulu...roduct&pid=2270

αντλια κυκλοφορητη -> διαμετρου 9/12 http://www.petcumulu...roduct&pid=1875 ο σταθης μου χε πει οτι κανει αυτη.στο petcumulus δεν λεει κατι για τον συγκεκριμενο κυκλοφορητη

sera siporax 1L -> http://www.petcumulu...roduct&pid=1847

για μπλε σφουγγαρι ελεγα αυτο -> http://www.petcumulu...roduct&pid=1192

αλλα μολις εφεραν αυτα! -> http://www.petcumulu...roduct&pid=2429

http://www.petcumulu...roduct&pid=2430

δε μπορω να καταλαβω ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα τους ομως.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα! μονο που φανταζομαι θα χρειαστεις πιο πολλα λιτρα σιποραξ....

μην παρεις της juwel.. το αλλο το κοβεις εσυ οσο θες και το προσαρμωζεις στο σαμπ σου!!

η διαφορα στα 2 σφουγγαρια ειναι στα ppi(pores per inch=ποσους πορους εχει σε καθε ιντσα) το ενα εχει 30 και το αλλο 10! εγω θα σου προτεινω αυτο με τους περισσοτερους για να μην βουλωνει τοσο ευκολα! ;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα βασικα αρχικα θα παρω ενα και αργοτερα θα το γεμισω.

σε πρωτο σταδιο εχω αυτη την παραγγελια με κοστος 35 ευρω

μετα θα παρω λαμπες φωτιστικα βακτηρια και τεστ νερου .αλλα 78ευρω.τα οποια μαλλον δε θα τα παρω ολα μαζι γιατι δεν εχω το ποσο.

εχουμε ακομα δρομο

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ νερου της salifert ειναι καλα?

το ενυδρειο θα το στρωσω με ετοιμα βακτηρια της seachem.στο pet cumulus αναφερει τις δοσολογιες που θα χρειαστω.να παρω τα 100ml που οπως λεει στο σαιτ θα μου μεινουν και 20ml ή να παρω παραπανω?

τα λιτρα του ενυδρειου+sump ειναι 144.να παρω θερμοστατη 150w ή 200W.αν παρω περισσοτερα βαττ θα ναι πιο οικονομικος? ή απλα θα καιει περισσοτερα βαττ σε λιγοτερη ωρα με μονο ωφελος οτι το νερο θα ζεστενεται πιο γρηγορα?

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

ρωταω για τα τεστ της salifert γιατι βρηκα στο νετ NH3/NO2/NO3 ξεχωριστα το καθενα με μετρησεις 50-60 στα 30 ευρω ολα μαζι.

θα παω πρωτα να ρωτησω και σε κανενα πετ σοπ.εχω σταμπαρει μια συγκεκριμενα αλλα εχει καταλαβει οτι δεν προκειται να τις δωσω ποτε λεφτα παρα μονο για τροφες :P

εχετε να μου προτεινετε καποια καλη μαρκα για τεστ νερου?

τι αποψη εχετε για το ετησιο τεστ αμμωνιας της seachem?http://www.goreef.co...monia_Alert.jpg

σορρυ που σας εχω πρηξει !

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρήζεις κανέναν Μάριε. Τα τέστ μια χαρά είναι. Από θερμοστάτη πάρε καλύτερα τον 200αρι, και ποιο γρήγορα θα ζεσταίνει το νερό και λιγότερη ώρα θα βουλεύει (μέσα στην μέρα)

Το τεστ αμμωνιας της seachem δεν το έχω δουλέψει ποτέ για να μπορώ να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της σαλιφερτ θεωρουνται αρκετα αξιοπιστα.οσο για αυτο το τεστ ετησιασ αμμωνιας,αστο.πεταξε τα καλυτερα τα λεφτα σου.για δουλεψει οσο δουλεψει παιζει ρολο το τι πεχα εχεις...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρήζεις κανέναν Μάριε. Τα τέστ μια χαρά είναι. Από θερμοστάτη πάρε καλύτερα τον 200αρι, και ποιο γρήγορα θα ζεσταίνει το νερό και λιγότερη ώρα θα βουλεύει (μέσα στην μέρα)

Το τεστ αμμωνιας της seachem δεν το έχω δουλέψει ποτέ για να μπορώ να πω...

οκ γιατι με απασχολει το οικονομικο σκελος!

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της σαλιφερτ θεωρουνται αρκετα αξιοπιστα.οσο για αυτο το τεστ ετησιασ αμμωνιας,αστο.πεταξε τα καλυτερα τα λεφτα σου.για δουλεψει οσο δουλεψει παιζει ρολο το τι πεχα εχεις...

Mobile klaz speaking...

το ειχα δει σε αρκετα ενυδρεια στο youtube και μου φανηκε περιεργο ως προς την αξιοπιστια του.

οσο για τα σαλιφερτ θα ψαξω μηπως τα βρω και σε καλυτερη τιμη αλλιως θα τα παραγγειλω και με τοσα.χαλαλι για την αξιοπιστια τους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και χρονια πολλα!

χθες μου εφτασε το πακετο με τον κυκλοφορητη,θερμοστατη,υλικα φιλτρου και βακτηρια! το ενυδρειο λοιπον εχει ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο για να λειτουργησει.εχω ομως το εξης διλημμα.

να βαλω μπρος το ενυδρειο ή να περιμενω να καταληξω στην ιδεα του basking spot?

το θετικο στο να λειτουργησει το ενυδρειο ειναι αμεσα ειναι οτι οι χελωνες θα απολαμβανουν καλυτερες συνθηκες.οχι ομως τις ιδανικες.να επιλεξω λοιπον την λυση του λιγοτερου κακου?και παραλληλα με την λειτουργια του ενυδρειου να τρεξω και το θεμα της ξηρας?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Μάριε

αν τελικά κατάληξες ότι η ξηρά είναι κάτι που μπορεί να φτιαχτεί σαν πρόσθετο,τότε προχώρα τα ξέχωρα....

Φωτό περιμένουμε

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Μάριε

αν τελικά κατάληξες ότι η ξηρά είναι κάτι που μπορεί να φτιαχτεί σαν πρόσθετο,τότε προχώρα τα ξέχωρα....

Φωτό περιμένουμε

1000+

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Μάριε

αν τελικά κατάληξες ότι η ξηρά είναι κάτι που μπορεί να φτιαχτεί σαν πρόσθετο,τότε προχώρα τα ξέχωρα....

Φωτό περιμένουμε

χρονια πολλα :)

σημερα ανακαλυψα οτι μεσω ενος αλλου θεματος οτι τα δυο μεγαλα τζαμια οταν τα κοιταω απο τα πλαινα καμπυλωνουν.δεν ειχα δωσει πολυ σημασια τοτε γιατι ειχα γεμισει το ενυδρειο και το χα αφησει 5 μερες γεματο χωρις να διακρινω καποια επιπλοκη.τωρα που καταλαβα οτι αυτη η καμπυλη των τζαμιων ειναι ανησυχητικη εχω ταραχθει.την πεμπτη σκοπευα ετσι κι αλλιως να παω να παραγγειλω ενα τζαμι κοντρα που θα εμπαινε στην πισω πλευρα του ενυδρειου και θα ενωνε το ενα πλαινο τζαμι με το διαχωριστικο σαμπ.πιστευετε μηπως οτι θα χρειαστω κι αλλες κοντρες για να ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα χω προβλημα?ή απλα θα ειναι μια κινηση μονο για ψυχολογικους λογους?

το ζητημα μου ειναι οτι οσο περισσοτερο ψαχνω ιδεες για ξηρα τοσο περισσοτερο μελεταω ποια ειναι πιο ιδανικη λυση για τις χελωνες.αυτο φυσικα με αφηνει λιγο πισω στο ολο προτζεκτ.μεχρι στιγμης υπερισχυει η ιδεα κατασκευης μιας ξηρας απο φελιζολ.

ενα αλλο ζητημα που εχω ειναι η επιλογη σταθμης του νερου.σκεφτομαι απο τα 40 εκ. που ειναι τωρα να την χαμηλωσω στα 35.αυτο φυσικα σημαινει οτι θα κοπει το διαχωριστικο τζαμι ενυδρειου-σαμπ στο σημειο της υπερχειλισης κατα 5εκ.αυτο ναι μεν θα μου μειωσει τα λιτρα αλλα θα εχω ενα υψος ασφαλειας 5εκ μεγαλυτερο

η ολοκληρωση ενος προτζεκτ με ιδανικες συνθηκες για τους κατοικους του καταλαβα οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο εργο.θελει πολυ ψαξιμο και ειμαι διατεθιμενος να το επεξεργαστω κι αλλο το ολο εγχειρημα αναφεροντας τα προβληματα που αντιμετωπιζω, τις σκεψεις που κανω και ακουγωντας τις γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα Μαριε!

βαλε 2 κοντρες, μια στην μπροστα οθονη και μια στην πισω να εισαι σιγουρος! αν δεις οτι θα σε εμποδιζουν για την ξυρα τοτε μην τις βαλεις σε ολο το μηκος του ενυδρειου! κοψε 2 μικροτερες!

αν πιστευεις οτι η μειωση του υψους του νερου θα ειναι πιο ασφαλης για τις χελωνες σου τοτε να το κανεις! απλα περιμενε να σου πει και ο mr.zoo για αυτο το θεμα!

το ψαχνεις πολυ το θεμα και νομιζω οτι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο!! ;)

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σταθη!

1)αυτη η καμπυλη γιατι γινεται?

2)με την προσθηκη των κοντρων δε θα γινεται ετσι?

3)οι κοντρες εκτος απο εσωτερικα στο ενυδρειο μπορουν να μπουν εξωτερικα απο πανω?

ετσι μπορω να πιασω και ολο το μηκος του ενυδρειου(μαζι με το σαμπ)

4)η μειωση του νερου θα μου μικρυνει τα λιτρα αλλα θα αυξηθει το υψος ασφαλειας απο 10εκ στα 15εκ.

5)Επισης λογω του περιορισμενου υψους(10 εκ κενο μεταξυ ενυδρειου και ξυλου βιβλιοθηκης απο πανω) θα μπορω πιο ευκολα να προσαρμοζω τις λαμπες μου στο υψος που θελω.

6)σκεφτομουν την κατασκευη ενος καπακιου και να προσαρμοσω πανω του λαμπες.το προβλημα μου ομως ειναι με την λαμπα θερμοτητας

7)εχω σκεφτει μια πατεντα.θα την σχεδιασω να μου πεις αν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η μείωση του ύψους του νερού να σου δώσει μεγαλύτερες ασφάλειες...Το θέμα είναι ότι αυτό που αναφέρεις πρέπει να έγινε από λάθος επιλογή στο πάχος τζαμιών....τα rimless ενυδρεία που φτιάχνονται δεν έχουν κόντρες και δεν εμφανίζουν καμία καμπυλότητα στα τζάμια....

Καπάκι και λάμπα θέρμανσης, λίγο επίφοβο....κάπου θα υπάρξει πρόβλημα στο καπάκι με την υπερβολική θερμοκρασία....

Link to comment
Share on other sites

το παχος των τζαμιων ειναι 8χιλιοστα.τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου ειναι 180.καθαρα ομως μαζι με το σαμπ θα ειναι 140 και μαλλον λιγοτερα.το παχος του τζαμιου το επελεξα διοτι μου το ειχαν ποιοι καποιοι απο δω αλλα και ο τζαμας.πιστευεις οτι ηθελε περισσοτερο παχος?

αυριο θα παραγγειλω δυο κοντρες να βαλω στο πανω μερος και κατω θα βαλω περιμετρικα κοντρες απο αλουμινιο

θελω να βαλω καπακι για να ειμαι σιγουρος για την ασφαλεια των ερπετων μου.δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα καπακιου για το αν κραταει την θερμοκρασια,αν δημιουργειται κτλ.αν υπαρχει καποιο θεμα με πληροφοριες θα σας ημουν ευγνωμων.αυτο που ξερω παντως ειναι οτι θα τους δωσω περισσοτερη ασφαλεια.επισης αν ανοιγω μπαλκονοπορτες και μπαινει κρυο δεν θα επηρεαζονται απο τα κρυα ρευματα.

μια ιδεα για το καπακι ειναι:

κεντρικα να μπουν δυο λαμπες τ8 με uvb 5% κατα μηκος του ενυδρειου

στην δεξια πλευρα να μπει μια λαμπα θερμοτητας μιας και η ξηρα θα φτιαχτει στα πλαινα(αυτο διοτι απο πανω απο το ενυδρειο υπαρχει βιβλιοθηκη απο ξυλο και σε κεινο το σημειο ειναι κενο)

στα αριστερα χωρος για ανεμιστηρακι αν χρειαστει.

στο κεντρο στην μπροστινη πλευρα πορτακι για να γινονται οι διαφορες ρουτινες.

Link to comment
Share on other sites

Για το πάχος των τζαμιών χωρίς να είμαι γνώστης, πιστεύω ότι είσαι οριακά στο πάχος.....το "μεγάλο" μου είναι 100 και λιγότερο λίτρα,του εμπορείου και έχει 5αρια....Για το πάχος καλύτερα να μας έλεγε κάποιος που είναι γνώστης στην κατασκευή...

Για το καπάκι τώρα, ο συνδυασμός των uvb μου αρέσει... Αυτό που είπα ότι θα έχεις πρόβλημα με την λάμπα θερμότητας είναι με την θερμοκρασία που θα αναπτύξει η λάμπα, που ίσως λιώσει η σπάσει το καπάκι σε εκείνο το σημείο... Για παράδειγμα, σε ένα από τα τεράριουμ που είχα, στο σημείο που ήταν η λάμπα θέρμανσης το γυαλί έσπασε (εγώ βέβαια το άφησα έτσι και δέν είχε θέμα λόγο τις εκτόνωσης που έκανε με το ράγισμα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...