Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

Δε θέλω να μπλέξω με sumb και δεν ξέρω αν θα χωράει κάποια αξιόλογη σε όγκο κατασκευή μέσα στο ντουλάπι της βάσης.

Αν αγοράσω το fluval 306 + εσωτερικό το fluval u4 θα έχω ονομαστική κυκλοφορία 2150 λίτρα με κόστος τα 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και λύση του fluval fx5 που σε καλυπτει και είναι μία αξιόπιστη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με υπερκαλύπτει θα έλεγα :D αλλά ξεφεύγει σε κόστος...220 ευρώ και 2πλάσια κατανάλωση σε ρεύμα από τα άλλα 2 μαζί.

Λέω να ακολουθήσω την συμβουλή αρκετών μελών που μιλάνε για 2 φίλτρα αντί ενός,είτε πρόκειται για ένα εσωτερικό + 1 εξωτερικό είτε για 2 εξωτερικά.

Με δελέασε η σκέψη για το fluval U4 γιατί έχει 3 επιλογές για την έξοδο του νερού και μπορώ να δημιουργήσω ροή είτε ψηλά κοντά στην επιφάνεια,είτε στο κάτω μέρος του φίλτρου,δηλαδή κοντά στην επιφάνεια της άμμου.

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι μια κατασκευη που φταξαμε με τον νικο και μας στοιχησε 30 ευρο το σαμπ και 15 ευρο η αντλια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλες link.

Να το συζητήσουμε,δεν αντιλέγω,αλλά τα λίγα που έχω διαβάσει με αποτρέπουν να φτιάξω σάμπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Κουμαν η καλύτερη λύση είναι το σαμπ. Κερδίζεις και χώρο δεν χρειάζεται να έχεις θερμόστατες και αλλα πράγματα στο κύριος ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλες link.

Να το συζητήσουμε,δεν αντιλέγω,αλλά τα λίγα που έχω διαβάσει με αποτρέπουν να φτιάξω σάμπ.

θες να το εξηγησεις λιγο αυτο φιλε μου?

εγω ειμαι της αποψης οτι το σωστο σαμπ δεν συγκρίνεται με κανενα αλλο φιλτρο!

οικονομικα, απο θεμα χωρου και απο θεμα καλαισθησίας του ενυδρειου! :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι μια κατασκευη που φταξαμε με τον νικο και μας στοιχησε 30 ευρο το σαμπ και 15 ευρο η αντλια...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70566

Link to comment
Share on other sites

θες να το εξηγησεις λιγο αυτο φιλε μου?

εγω ειμαι της αποψης οτι το σωστο σαμπ δεν συγκρίνεται με κανενα αλλο φιλτρο!

οικονομικα, απο θεμα χωρου και απο θεμα καλαισθησίας του ενυδρειου! :D

Διάβασα αρκετά θέματα και για να το λέτε οι περισσότεροι,καλύτερο είναι ένα sump,υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά.

Καταρχήν δεν έχω χώρο δεξιά αριστερά του επίπλου να το βάλω.

Επίσης από θέμα ομορφιάς προτιμώ 2 σωλήνες και τον θερμοστάτη μέσα στο ενυδρείο,παρά ένα σάμπ δίπλα ή στο κέντρο του επίπλου σε κοινή θέα.

Εξάλλου αρκετοί που φτιάχνουν μόνοι τους sump και ενυδρείο προσαρμόζουν την κατασκευή ώστε να μην φαίνεται άσχημο το αποτέλεσμα (μιλάω για τις κατασκευές που έχουν την μία πλευρά του ενυδρείου κλειστή με έπιπλο)

Άρα πρέπει να μπει στο ντουλάπι αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν οι διαστάσεις.

Βρήκα σε αναζήτηση στο net τις διαστάσεις του anubias 180 πόντων και το ντουλάπι εσωτερικά ήταν 50x45 x ύψος δεν θυμάμαι και δεν μπορώ να βρω το θέμα.

Tο δικό μου θα είναι μικρότερο άρα πρέπει να δώσω ύψος στο sump...όσοι έχετε τα juwel 400 λίτρων το ίδιο ντουλάπι έχει σε διαστάσεις οπότε μπορείτε να βοηθήσετε.

Μετά έχω διαβάσει για την υγρασία μέσα στο έπιπλο,την εξάτμιση του νερού και ότι πρέπει να καλυφθεί το καπάκι για να μην μείνει από νερό το διαμέρισμα που έχει την αντλία και καεί.

Επίσης όσοι φτιάχνουν από την αρχή ενυδρείο προτιμούν να γίνουν οι τρύπες στο γυαλί για τις σωληνώσεις και εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να τρυπήσω έτοιμο ενυδρείο γιατί αν σπάσει την έκατσα.

Πρέπει λοιπόν να πάρω εξωτερική υπερχείλιση άρα έξτρα κόστος.

Μερικοί λένε για δοχείο αναπλήρωσης νερού που χώρο δεν έχω όπως είπα...αυτό και αν θα είναι άσχημο μέσα στο σαλόνι.

Άλλοι λένε η υπερχείλιση κάνει θόρυβο άλλοι όχι.

Γενικά έχει πολλά σημεία που πιο πολύ πονοκέφαλο μου δημιουργούν.

Βλέπω προσεκτικές κατασκευές μελών (και σε άλλα φόρουμ) και πάντα θα υπάρχει μια παρατήρηση - δεν έκανες μεγάλο διαμέρισμα,έπρεπε να το φτιάξεις πιο μεγάλο,πρόσεχε εκεί μην έχεις διαρροές κ.λ.π

Ε μετά από αυτά πως να πάω σε τέτοια λύση? :P

Link to comment
Share on other sites

Κόντρα στις προτάσεις σας δεν βάζω σάμπ :D...πλάκα κάνω έτσι.

Ελπίζω να δικαιολογείτε τις ανησυχίες μου για το σάμπ.

Ξεκίνησα σιγά σιγά και παρήγγειλα από βιολογικά υλικά,siporax και matrix και φίλτρο το 306 της fluval.

Θερμοστάτη παρήγγειλα τον 300άρι jager.

Τώρα είμαι ανάμεσα σε ένα δεύτερο 306 ή το εσωτερικό U4 fluval.

Η διαφορά στην δύναμη τους είναι μικρή,το μειονέκτημα του εσωτερικού είναι η έλλειψη μεγάλου χώρου για βιολογικό υλικό.

Αν αγοράσω άλλο ένα 306 μπορώ να τα βάλω στις ίδιες υποδοχές του ενυδρείου?

Για τις εξαγωγές των φίλτρων δεν έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί μπορώ πολύ απλά να τις βάζω να κοιτάνε σε διαφορετικό σημείο και να υπάρχει καλή κυκλοφορία στο ενυδρείο και ας είναι τοποθετημένες η μία δίπλα στην άλλη.

Οι εισαγωγές όμως μπορούν να είναι δίπλα δίπλα?

Η πιο απλή λύση είναι να τοποθετηθούνε τα φίλτρα ως εξής - η εισαγωγή του ενός φίλτρου στο ίδιο σημείο με την εξαγωγή του άλλου και τούμπαλιν.

Οι εταιρείες δεν προτείνουν την εγκατάσταση εισαγωγής εξαγωγής στο ίδιο σημείο αλλά φαντάζομαι ότι ισχύει για ένα φίλτρο και ο λόγος είναι προφανής.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Κόντρα στις προτάσεις σας δεν βάζω σάμπ :D...πλάκα κάνω έτσι.

Ελπίζω να δικαιολογείτε τις ανησυχίες μου για το σάμπ.

Ξεκίνησα σιγά σιγά και παρήγγειλα από βιολογικά υλικά,siporax και matrix και φίλτρο το 306 της fluval.

Θερμοστάτη παρήγγειλα τον 300άρι jager.

Τώρα είμαι ανάμεσα σε ένα δεύτερο 306 ή το εσωτερικό U4 fluval.

Η διαφορά στην δύναμη τους είναι μικρή,το μειονέκτημα του εσωτερικού είναι η έλλειψη μεγάλου χώρου για βιολογικό υλικό.

Αν αγοράσω άλλο ένα 306 μπορώ να τα βάλω στις ίδιες υποδοχές του ενυδρείου?

Για τις εξαγωγές των φίλτρων δεν έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί μπορώ πολύ απλά να τις βάζω να κοιτάνε σε διαφορετικό σημείο και να υπάρχει καλή κυκλοφορία στο ενυδρείο και ας είναι τοποθετημένες η μία δίπλα στην άλλη.

Οι εισαγωγές όμως μπορούν να είναι δίπλα δίπλα?

Η πιο απλή λύση είναι να τοποθετηθούνε τα φίλτρα ως εξής - η εισαγωγή του ενός φίλτρου στο ίδιο σημείο με την εξαγωγή του άλλου και τούμπαλιν.

Οι εταιρείες δεν προτείνουν την εγκατάσταση εισαγωγής εξαγωγής στο ίδιο σημείο αλλά φαντάζομαι ότι ισχύει για ένα φίλτρο και ο λόγος είναι προφανής.

Καλή επιλογή ! :P Αν μπορείς πήγαινε σε ένα ακόμα 306 , μόνο πλεονεκτήματα μπορεί να έχει από ένα εσωτερικό θεωρώ.

Εγώ έχω 2 εξωτερικά σε 200 λίτρα και έχω τοποθετήσει είσοδο - έξοδο του ενός φίλτρου από τη μια πλευρά και το ίδιο για το άλλο φίλτρο. Η κυκλοφορία είναι άκρως ικανοποιητική.

Αν πάρεις και 2ο 306 και τα τοποθετήσεις όπως λες στο τέλος θα είσαι "άρχοντας". :)

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσμολογία που αναφέρω στο τέλος νομίζω ότι έχει ένα μικρό πλεονέκτημα έναντι της άλλης,στην καλύτερη ανακύκλωση του νερού (αν μπορώ να το πω έτσι),γιατί θα τραβάει το νερό από την μία άκρη του ενυδρείου και θα το πετάει στην απέναντι,όπου εκεί θα το τραβάει το άλλο φίλτρο και ούτω καθεξής.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσμολογία που αναφέρω στο τέλος νομίζω ότι έχει ένα μικρό πλεονέκτημα έναντι της άλλης,στην καλύτερη ανακύκλωση του νερού (αν μπορώ να το πω έτσι),γιατί θα τραβάει το νερό από την μία άκρη του ενυδρείου και θα το πετάει στην απέναντι,όπου εκεί θα το τραβάει το άλλο φίλτρο και ούτω καθεξής.

Αυτή είναι η σκέψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν το αγόρασα ακόμα και περιμένω μιας και πλησιάζουν οι γιορτές μήπως βγάλει κάποιο κατάστημα προσφορά.

Είδα την προσφορά για τα ενυδρεία στο waterinn,αν και δεν ξέρω αν είναι καινούργια η αν προϋπήρχε.

Με την αγορά δίνουν το 50% της αξίας του ενυδρείου σε δωροεπιταγή.

Τo rio 400 που είναι το αντίστοιχο του anubias 1500 που σκέφτομαι να αγοράσω,έχει 828.10 (μόνο το ενυδρείο) / 2 = 414.05 η δωροεπιταγή.

Το έπιπλο έχει 286.00 άρα 414.05 - 286.00 =128.00 υπόλοιπο για αγορές από το κατάστημα.

Το ενυδρείο ουσιαστικά έχει 700 ευρώ.

Τώρα,το 1500 anubias έχει 500 ευρώ χωρίς εσωτερικό φίλτρο.

Το u4 fluval έχει 50 ευρώ περίπου από ebay οπότε σαν σύνολο για να είναι δίκαιη η σύγκριση - 550.00 το anubias με εσωτερικό φίλτρο vs 700.00 το rio 400.

Αξίζει τα 150 ευρώ παραπάνω το juwel rio ή όχι?

Μερικά από τα προϊόντα που βλέπω στο site όμως,έχουν πολύ υψηλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό,οπότε η πραγματική διαφορά τιμής ίσως είναι λίγο μεγαλύτερη.

Θα περιμένω αν χρειαστεί μέχρι τις γιορτές,αφού πρέπει να παραλάβω το 306 πρώτα και να το βάλω στο ενυδρείο να πιάσει βιολογία...άρα έχω χρόνο μέχρι......του χρόνου. :o :o :D :D

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Στην αφρική δεν παίζει ρόλο μόνο η οικογένεια, αλλά και το χρώμα! Βασικά το χρωμα είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας!

Αλλά αν ληφθούν τα σωστά χαρέμια, τίποτα δεν συμβαίνει!

Ποιο πανω ειπες οτι εχεις δει socolofi-caeruleus να υβριδιζουν!

τελικα τι εχει σημασια το χρωμα η το γενος??

Μπερδεμα (δεν θα το καταλαβω ποτε :mellow: )

Link to comment
Share on other sites

Στην αφρική δεν παίζει ρόλο μόνο η οικογένεια, αλλά και το χρώμα! Βασικά το χρωμα είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας!

Αλλά αν ληφθούν τα σωστά χαρέμια, τίποτα δεν συμβαίνει!

Ποιο πανω ειπες οτι εχεις δει socolofi-caeruleus να υβριδιζουν!

τελικα τι εχει σημασια το χρωμα η το γενος??

Μπερδεμα (δεν θα το καταλαβω ποτε :mellow: )

σημασια εχει φιλε μου οτι στην αφρικη δεν υπαρχουν κανονες!!! μπορουμε να προχωραμε μονο με πιθανοτητες... δεν μπορεις να εισαι σιγουρος 100% για τιποτα! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και πέρασαν κοντά 2 χρόνια το θέμα του καινούργιου ενυδρείου τώρα θα ξεπαγώσει. :poster_oops: ...ούτε κατάλαβα πότε πέρασαν.

Είχα αγοράσει βιολογικό υλικό, εξωτερικό φίλτρο και θερμοστάτη, αλλά οικονομικές δυσκολίες την τελευταία στιγμή με απέτρεψαν από την αγορά του.

Το βιολογικό υλικό και το φίλτρο τα χρησιμοποίησα στα άλλα 2 ενυδρεία που έχω.

Θα πουλήσω το 80άρι και το 120άρι με τα ψάρια και θα κρατήσω τα 2 εξωτερικά τους φίλτρα (206 και 306 fluval)

Επειδή ο χώρος που θα μπεί είναι άλλος, δε θα μπορέσω να πάω σε ενυδρείο 150cm μήκους όπως σκεφτόμουνα, αλλά σε 120 το πολύ οπότε το anubias 1200 είναι ιδανικό και τα 2 φίλτρα νομίζω αρκετά.

http://www.petcity.gr/axesouar-psariwn/enydreia-vaseis-enydreiwn/anubias-a-1200-enydreio-tipou-rio-maur-265l-detail

Θερμοστάτη έχω σχεδόν αχρησιμοποίητο τον 300άρι jager (δεν χωράει στα μικρά ενυδρεία που έχω) οπότε μόνο πέτρες και άμμο χρειάζομαι από εξοπλισμό.

Ψάρια λέω να κρατήσω την πρώτη μου επιλογή Labidochromis mbamba και βλέπουμε και για τα άλλα.

Βέβαια θα σκαλίσω πάλι τα θέματα να πάρω και άλλες ιδέες.

Βασικό είναι και το θέμα της διαθεσιμότητας των ψαριών που θα διαλέξω.

Ελπίζω τώρα να το προχωρήσω γρήγορα μη μείνω πάλι με τη χαρά. B)

Link to comment
Share on other sites

Για να το πάρω ζεστά το θέμα, σήμερα έδιωξα τα γκάπυ και άφησα ένα sae μόνο του στο 80άρι.

Αύριο θα αδειάσω το ενυδρείο,θα το καθαρίσω και θα πάει για πούλημα μαζί με ξύλα θερμοστάτη κ.λ.π να αδειάζει ο χώρος.

Το 120άρι με τα kribensis θα το κρατήσω για να μην χρειάζεται να στρώνω το καινούργιο ενυδρείο από την αρχή.

Μόλις καταφέρω να το στήσω,θα κάνω μεταφορά όλο το νερό στο καινούργιο και με την βιολογία των 2 εξωτερικών φίλτρων πιστεύω θα είμαι οκ.

Τώρα για το Anubias Α1200+ που ρώτησα στο petcity δεν έχουν ετοιμοπαράδοτο συσκευασμένο,μόνο εκθεσιακά κομμάτια σε καταστήματα τα οποία έχουν συναρμολογημένα τα έπιπλα και θέλουν αποσυναρμολόγηση,πακετάρισμα ξανά κ.λ.π..δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία γιατί φοβάμαι την πιθανότητα να γίνει ζημιά.

Θα αργήσουν πολύ να φέρουν καινούργια και σαν τελευταία λύση έχουν το ίδιο στα ίδια χρήματα,συσκευασμένο αλλά με τις λεπτομέρειες από αλουμίνιο.

Είναι αυτό αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.

311414_283155_anubias_850.jpg

Για φτιαχτό πήρα τιμές από τζαμά για 120χ40χ50 στα 160 ευρώ χωρίς καπάκι.

Από ενυδρειακό κατάστημα 200 ευρώ μαζί με καπάκι οπότε το ίδιο μου βγαίνει...και οι 2 με 10άρι γυαλί και κόντρες.

Μαζί με απλό έπιπλο χωρίς ντουλάπια 300 ευρώ.

Αν ανεβάσω τα λίτρα με 45 βάθος και 60 ύψος,ανεβαίνουμε και άλλο στην τιμή....όσο βγαίνει περίπου το Α1200+ δηλαδή με λίγα λόγια.

Εκεί μπαίνει ξανά το δίλημμα για το μεγαλύτερο Α1500+ που το έχουν ετοιμοπαράδοτο,αλλά πρέπει να μπει στο σαλόνι και θα πιάνει χώρο και γενικά μου τα αλλάζει όλα. :ph34r:

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω φίλε μου... Όπως ξέρεις και εσύ, όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο, όμως την τσέπη σου και τον χώρο σου εσύ τα ξέρεις.. :)

Εγώ να ευχηθώ καλή αρχή και όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε 1 φορα το κανεις..... το πρωτο μου ενυδρειο ηταν το 700λιτρο που εφτιαξα και το εχω ακομη μετα απο τοσα χρονια! στα λιτρα ειπαρχουν πολλες επιλογες.... φυσικα ειναι το οικονομικο και ο χορος που εχεις... τι ψαρακια σκευτεσαι ομως να βαλεις>? αν σκευτεσαι ψαρια τα οποια βολευονται σε λιγοτερα λιτρα οκ....

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνεις οπωσδηποτε anubias?Exει και αλλα σ αυτες τις διαστασεις(1,20) με παραπλησιο κοστος ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.

Έχω ήδη αδειάσει το 80άρι ενυδρείο και έχω πλέον στο 120άρι και τα 2 φίλτρα (fluval 205 - fluval 306) να δουλεύουν.

Έδιωξα και τη ραφιέρα από το δωμάτιο που είχα σαν βάση για το 80άρι οπότε ο χώρος που θα τοποθετήσω το ενυδρείο είναι έτοιμος.

Όντως έχει και άλλα ενυδρεία στην αγορά κοντά στα χρήματα του anubias και επειδή δεν το βρίσκω συσκευασμένο,λέω να πάρω το sunsun hrx-1200h που βγαίνει και φτηνότερο στα 330.00 ευρώ (392.00 το anubias).

Θα φέρει όλη τη σειρά της sunsun και το aquavivere στη Σίνδο μέσα στη βδομάδα και λέω να πάω να το δω από κοντά πριν αποφασίσω.

Με προβληματίζει το τζάμι που έχει κούρμπες μπροστά και είναι ένα ενιαίο κομμάτι μέχρι πίσω,αλλά διάβασα θέματα άλλων μελών που το έχουν και μου φαίνεται μια χαρά χωρίς ιδιαίτερες παραμορφώσεις.

Έχω βρεί αρκετές φωτογραφίες στο ιντερνετ και αν και μου φαίνεται πιο άσχημο από το anubias λέω να το αγοράσω.

Χώρο πάνω από 120 μήκος δεν έχω και τα φτιαχτά είναι αρκετά ακριβά δυστυχώς.

Κούμαν εσύ που είσαι και από την περιοχή μου,σκεφτόμουν να σου στείλω μήνυμα να μου προτείνεις τζαμάδες γιατί σίγουρα θα έχεις άκρες B) αλλά ακόμα και έτσι δε βλέπω να μου βγαίνει οικονομικότερο από του εμπορίου.

Ρώτησα τις τελευταίες μέρες σε άλλα 2 Αθηναικά ιντερνετικά μαγαζιά και για 120-50-60 μόνο για τη γυάλα με 10άρια ή 12άρια τζάμια μου ζητάνε 250 με 350 ευρώ.Με βάση και καπάκι ξεφεύγω τελείως από τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.

Ψαράκια σκέφτομαι να βάλω αυτά που έγραψα και πιο πάνω (mbuna) οπότε τα λίτρα φτάνουνε.

Οποιεσδήποτε προτάσεις φυσικά για ψαροσυνθέσεις είναι δεκτές για να αρχίσω να προετοιμάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην μαυρη Ηπειρο!

Καλη αρχη φιλε και καλογεμιστο!

Τα mbuna ειναι πολυ καλη επιλογη,βρισκεις πολλα ειδη στην αγορα και μεταξυ φιλων αφρικανων...γεννες εχουμε ολοι,κατεληξε εσυ σε τρια χαρεμακια και τα ξαναλεμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...