Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

Χθες αργά το βράδυ επιτέλους το ενυδρείο γέμισε με ψαράκια. :) :)

Είχα κάνει μια μεγάλη αλλαγή το πρωί (200 λίτρα) και πριν τα βάλω στο ενυδρείο μέτρησα νιτρικά 5-10.

Κατά την προσαρμογή τους (με τις σακούλες μέσα στο ενυδρείο) δεν ήταν ζωηρά.

Είχαν ταλαιπωρηθεί και από την μεταφορά με το λεωφορείο.

Μόλις ζεστάθηκε λίγο η σακούλα και τους έριξα και νεράκι από το ενυδρείο άρχισαν τα κόλπα.

Τα έβαλα στο ενυδρείο και κάνανε αυτό που είπατε,γυρνούσανε όλα μαζί σαν κοπαδόψαρα, μικρά και μεγάλα.

Τα άφησα έτσι 1 ωρίτσα και όταν έκλεισα τα φώτα άρχισαν να μπαίνουν στις πέτρες και να κρύβονται.

Σήμερα το πρωί βγαίνανε δειλά δειλά από τις πέτρες μόλις πλησίαζα κοντά και το μεσημέρι που άνοιξα τα φώτα ξεπετάχτηκαν.

Δε φοβούνται ιδιαίτερα και μερικά δείχνουν τα χρώματά τους από την πρώτη στιγμή.

Τα περισσότερα βέβαια μόνο μερικές στιγμές παίρνουν τα κανονικά χρώματά τους.

Ηλικιακά εκτός από 1 polit που είναι 4-5 πόντους και 1 mbamba 3-4 πόντους, τα περισσότερα είναι μικρούλια.

Βέβαια δεν μπορώ να ξεχωρίσω καθαρά ποιο είναι ποιο,εκτός από μερικά που είναι έντονα τα χαρακτηριστικά της ράτσας τους.

Ακόμα και στις σακούλες που έγραφε το είδος,τα polit με μπέρδεψαν λίγο.

Θα φανεί τις επόμενες μέρες μόλις συνηθίσουν το ενυδρείο.

Έριξα προληπτικά χθες βράδυ μια δόση Melafix και άλλη μια σήμερα και δεν έχω ταϊσει ακόμα.

Αύριο θα βάλω την τελευταία τρίτη δόση όπως γράφει στις οδηγίες.

Θα τα ταϊσω λίγο πριν κλείσω τα φώτα όπως με συμβουλέψατε, αλλά τα βλέπω πολύ πεινασμένα γιατί τρώνε την ελάχιστη άλγη (βασικά δεν είναι άλγη αλλά άσπρα άλατα) που έχει αναπτυχθεί στις σιλικόνες του ενυδρείου. :P

Στην μεταφορά τους με το λεωφορείο είχα και 2 απώλειες (ένα ήταν ήδη ψόφιο στη σακούλα του) και ένα άλλο ήταν ανάποδα και ανάπνεε αργά μέχρι που ψόφησε.

Και τα 2 polit αν δε κάνω λάθος.

Παρόλα αυτά το κατάστημα μου έστειλε προκαταβολικά 2 παραπάνω Mbamba, οπότε έχω 16 ψαράκια στο ενυδρείο όπως υπολόγιζα αρχικά.

10 mbamba - 6 polit

Θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν και τους χορούς τα Mbamba.

post-16389-0-56451300-1419206164_thumb.jpgpost-16389-0-76379200-1419206438_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Η στιγμη που τοσο καιρο περιμενες,επιτελους εφτασε!Ευχομαι να το χαρεις κ να σου δωσουν ατελειωτες ωρες χαλαρωσης...

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο τωρα που τις ειδα ειναι πεντακαθαρες!Με τι τις τραβηξες?

Link to comment
Share on other sites

Η στιγμη που τοσο καιρο περιμενες,επιτελους εφτασε!Ευχομαι να το χαρεις κ να σου δωσουν ατελειωτες ωρες χαλαρωσης...

Ευχαριστώ,να΄σαι καλά.

Ξέχασα να γράψω ότι την ώρα του φαγητού έγινε ο χαμός στο ενυδρείο.χαχαχα

Μόλις μέτρησα και τις τιμές του νερού και είναι όλα οκ.

Οι φωτο τωρα που τις ειδα ειναι πεντακαθαρες!Με τι τις τραβηξες?

Μια Olympus xz-2 χρησιμοποίησα.

Μη νομίζεις ότι προσπάθησα και πολύ,πρόσφατα την αγόρασα στην φίλη μου δώρο και δεν την έχω σκαλίσει ακόμα.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν..!

Χαίρομαι πολύ!

Πολύ όμορφα φαίνονται και το οτι είναι μικρά πιστεύω είναι πολύ καλό..!

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι αρκετά μικρά ναι.

Βάζω μερικές φωτογραφίες ακόμα να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας για τα Polit.

Δεν έχουν την χαρακτηριστική μαύρη μούρη με ανοιχτόχρωμο σώμα αλλά είναι γαλάζια με σκούρες κάθετες ρίγες.

Τα mbamba ξεχωρίζουν εύκολα και λόγο του κίτρινου χρώματος.

Μήπως είναι ακόμα νωρίς και θέλουν τον χρόνο τους?

post-16389-0-89571500-1419291987_thumb.jpg post-16389-0-41688000-1419291993_thumb.jpg

post-16389-0-49680700-1419292000_thumb.jpg post-16389-0-32630900-1419292005_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

post-16389-0-11566700-1419292233_thumb.jpg post-16389-0-52781000-1419292239_thumb.jpg

post-16389-0-15567600-1419292251_thumb.jpg post-16389-0-51210600-1419292376_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν νομίζω οτι μοιάζουν με Ps. Polit. Τα μικρά Polit καφετίζουν.

Αυτά μάλλον είναι υβρίδια και μοιάζουν πιο πολύ για Ps. Zebra.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να δω τόσες μέρες,αν όντως είναι Polit.

Άρα δεν έχει νόημα να περιμένω να δείξουν τα κανονικά τους χρώματα αφού μάλλον αυτά είναι.

Δεν τα βλέπω και στρεσαρισμένα να πεις ότι καμουφλάρονται.

Πάντως έχω 2 μικρά που καφετίζουν και δεν μοιάζουν με αυτά καθόλου,αλλά νόμιζα ότι είναι έτσι λόγω ηλικίας.

Θα τα φωτογραφίσω να μου πείτε και εσείς αν είναι αυτά τουλάχιστον polit,

Άλλη μια ερώτηση.

Θα έχω πρόβλημα στην συνύπαρξη τους στο ενυδρείο μιας και μοιάζουν με τα Mbamba στις ρίγες και στα χρώματα?

Αν υπάρχει φόβος για υβριδισμό να τα αποσύρω τώρα που είναι αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πανενορφα ειναι ολα κ ας μην ειναι κ πολιτ,χαχα!Δεν φιλοξενησα ποτε πολιτ αλλα απ το διαδυκτιο η αληθεια ειναι οτι δεν πολυμοιαζουν.Δεν νομιζω να σου υβριδισουν γιατι ο αριθμος τους ειναι μεγαλουτσικος(10-6).Πιστευω οτι θα την βρουνε την ακρη αναμεταξυ τους κ κατα το ζευγαρωμα δεν θα πανε με αλλο ειδος.Μην βιαζεσαι να κανεις οτιδηποτε κατα την γνωμη μου.Κρατατα να δεις πως τα πανε μεγαλωνοντας κ βλεπεις.Εκτος και αν ειναι 10-4-2 δλδ τρια ειδη οποτε βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι και αυτά ναι.

Τουλάχιστον να διαπιστώσω ποια ράτσα είναι.

Βλέποντας πάντως τα Ps zebra στο internet μάλλον δεν είναι 10 τα Mbamba αλλά λιγότερα.

Αυτά που είναι ανοιχτόχρωμα και έχουν και λίγο κίτρινο ίσως είναι zebra οπότε αλλάζουν τα δεδομένα.

Θα προσπαθήσω να βγάλω καθαρές φωτογραφίες όλων να με βοηθήσετε να ξεδιαλύνω την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ παρτνερ????????????Αφου ξερεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα μικρά καφετιά είναι 3.

Το ένα μάλιστα έχει κόκκινα βράγχια από την πρώτη μέρα αλλά σιγά σιγά επανέρχονται στο κανονικό χρώμα.

Επίσης κάτι φαγωμένες ουρές σε 3-4 ψάρια από τα 16 αναπλάθονται.

post-16389-0-57158000-1419453519_thumb.jpg post-16389-0-74075300-1419453524_thumb.jpg

post-16389-0-26725500-1419453529_thumb.jpg post-16389-0-67784500-1419454135_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια.

post-16389-0-47267300-1419454459_thumb.jpg

Βάζω και μερικές από τα άλλα.

post-16389-0-75053000-1419453868_thumb.jpg

Εδώ ας πούμε στην πρώτη φωτογραφία τα 3 ψαράκια με το κίτρινο είναι Mbamba ή όχι?

Στην άλλη φωτογραφία δίπλα το κάτω ψαράκι είναι mbamba?... γιατί το από πάνω είναι σίγουρα.

post-16389-0-70181400-1419453880_thumb.jpg post-16389-0-69301300-1419453888_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι mbamnba αλλα καλυτερα να σου απαντησει καποιος που τα εχει φιλοξενισει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο και ειδικά οι πέτρες αρχίζουν και πιάνουν άλγη σιγά σιγά και τα ψαράκια είναι όλα (μικρά και μεγάλα) ενεργητικότατα και κινούνται σε όλο το μήκος του ενυδρείου.

Από όρεξη άλλο τίποτα φυσικά.

Ιδιαίτερες μάχες δεν βλέπω μεταξύ των ειδών που κατά 99% είναι (8 Mbamba (2-3m - 5-6f) - 3 polit - 5 από τα άλλα αγνώστου ταυτότητος)

Αλλαγές κάνω ανά 8-10 μέρες 100-120 λίτρα και μετράω συχνά το νερό με τα νιτρικά να κυμαίνονται κοντά στο 10.

Παρατηρώ όμως τις τελευταίες μέρες μερικά ψαράκια να ξύνονται στην άμμο, άν όντως είναι ξύσιμο.

Έχω εντοπίσει μέχρι τώρα 3-4 από αυτά αλλά το κάνουν 1-2 φορές την ημέρα μπορεί και πιο αραιά.(τις τελευταίες 5-6 μέρες το παρατήρησα)

Συγκεκριμένα στο κέντρο του ενυδρείου που έχει χώρο χωρίς πέτρες, περνώντας κάνουν κάτι σαν βουτιά και ξύνονται ελαφρώς.

Δεν το κάνουν στις πέτρες ούτε σε άλλο μέρος του ενυδρείου και το παρατήρησα ότι το κάνουν σε σημείο που ρίχνω την τροφή λες και θέλουν να πάρουν την μυρωδιά της τροφής.

Είχα ρίξει αγγουράκι χθες ας πούμε και εκεί που ήταν πεσμένο και το τσιμπούσαν,αφού το έβγαλα από το ενυδρείο, πέρασε ένα ψάρι 2-3 φορές και έκανε βουτιά μόνο σε αυτό το συγκεκριμένο σημείο.

Προχθές έβαλα σε διαφορετικό σημείο musis κατεψυγμένο και για να μην επιπλέει το στερέωσα στον βυθό πάνω στην άμμο.

Αφού το εξαφάνισαν σε χρόνο dt , πέρασαν 2 ψαράκια τα επόμενα λεπτά και κάνανε την ίδια βουτιά στο συγκεκριμένο σημείο που το είχα ακουμπήσει.

Μάλιστα σε αυτό το σημείο 2-3 από αυτά βουτούσαν και βάζανε την άμμο στο στόμα τους επί μισή ώρα λες και θέλανε να φιλτράρουνε ότι είχε απομείνει ανάμεσα στους κόκκους.

Δεν υπάρχουν σημάδια από ick ή κάτι διαφορετικό πάνω τους σε σχέση με τα άλλα ψάρια.

Διάβασα ότι μερικές κιχλίδες το κάνουν αυτό,χωρίς να σημαίνει ότι έχουν παράσιτα πάνω τους.

Υπάρχει αυτή η συμπεριφορά ή να αρχίσω να ανησυχώ από ένα σημείο και μετά?

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές που είχα στήσει το ενθδτειο το έκαναν και τα δικά μου. Οι κιχλίδες το κανουν για να οριοθετήσουν περιοχές ας πούμε. Ας πούμε οτι "τραβάνε γραμμές" στην άμμο, έτσι δεν κάνουν;......μη παει ο νους σας αλλού!

Βέβαια μετά απο μερικές μέρες σταμάτησαν να το κανουν και μάλλον λογικό ειναι αν σκεφτείς οτι είδαν σε τι περιβάλλον ζουν και το πήραν απόφαση οτι το ενα θα πέφτει αναγκαστικά πάνω στο άλλο για την υπόλοιπη ζωή τους, όπως και να 'χει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λές, τις τελευταίες μέρες παράλληλα με αυτή τη συμπεριφορά,παρατηρώ προσπάθεια οριοθέτησης του ενυδρείου.

Τα 5 ψαράκια ας πούμε που είναι και τα πιο μεγαλόσωμα, είναι πιο τσαμπουκάδες και τα βλέπω να πιάνουν σημεία στο μεγάλο νταμάρι σιγά σιγά.

Τα άλλα πηγαίνουν παντού και αν έρθουν αυτά τα 5 τα μεγαλύτερα τα διώχνουν.

Στην αρχή δεν υπήρχαν τέτοιες συμπεριφορές,τώρα αρχίζει σιγά σιγά το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οπως τα περιγρφεις τα βρισκω φυσιολογικα.βεβαια παντα κοιταμε για να εντοπισουμε σε αρχικο σταδιο τυχον προβληματα στα λεπια τους.Τωρα αυτο με την οριοθετηση χρησημοποιωντας γραμμες ή το να τριβοντε εκει οπου ετρωγαν,δεν νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Ολα οπως τα περιγρφεις τα βρισκω φυσιολογικα.βεβαια παντα κοιταμε για να εντοπισουμε σε αρχικο σταδιο τυχον προβληματα στα λεπια τους.Τωρα αυτο με την οριοθετηση χρησημοποιωντας γραμμες ή το να τριβοντε εκει οπου ετρωγαν,δεν νομιζω!

Ναι Γιάννη, το κάνουν αυτό. Το είχα διαβάσει τότε που το έκαναν και στο ενυδρείο μου. Αν βρω το λινκ θα το ανεβάσω.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...